Əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş gənclər siyasəti ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla və ardıcıllıqla davam etdirilir.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli fevralın 2-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Gənclər Gününə həsr olunmuş “Akademiyanın elmi gəncliyi: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda keçirilən elmi konfransda deyib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Azərbaycanda gənclər siyasəti uğurla inkişaf etdirilir və hər il müxtəlif sahələri təmsil edən gənclərin dövlət əhəmiyyətli vəzifələrə irəli çəkilməsi, onların mükafatlandırılması davamlı şəkil alıb. Akademiya gənclərini 2 Fevral - Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə təbrik edən akademik İsa Həbibbəyli Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda çalışan Mehriban Nağıyevanın 2023-cü il Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülməsinin qürurverici hadisə olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin daim gənclərə xüsusi önəm verməsinin, magistrant və doktorantların təqaüdlərinin hər il artırılmasının nəticəsidir ki, bu gün bütün sahələrdə olduğu kimi, ölkə elminin də sıralarında gənclərin sayı artmağa doğru gedir. Gənc alimlərimiz dövlətin siyasətini daim dəstəkləməklə magistrant və doktorantların təqaüdlərinin hər il artırılmasına görə ölkə başçısına minnətdarlıqlarını ifadə edirlər. Azərbaycançılıq, milli qürur, vətənpərvərlik duyğularını yüksəkdə tutan Akademiyanın gənc alimləri də bu vəhdəti dərindən dərk edir, ölkə reallıqlarını beynəlxalq tədbirlərin yüksək tribunalarından bəyan edir, elmimizi uğurla təmsil edirlər”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
AMEA-da çalışan gənc alimlər üçün Akademiya mükafatının təsis edilməsinin qərara alındığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli hər il “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə xüsusi mükafatın veriləcəyini açıqlayıb. AMEA rəhbəri gənc tədqiqatçılara dəstək naminə AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təsisçiliyi ilə ildə 2 dəfə nəşr edilən “Gənc tədqiqatçı” jurnalının bu ildən başlayaraq 4 nömrəyə çatdırılacağını, 1 nömrənin isə ingilis dilində çap ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev “AMEA-nın elmi gəncliyi: uğurlar və vəzifələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun icraçı direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənli, YAP Yasamal Rayon Təşkilatının Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının sədri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sənan Həsənov, Dilçilik İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Orucova, Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Leyla Babazadə, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məlikli çıxış edərək ölkəmizdə gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan, Azərbaycan gəncliyinin uğurlarından danışıblar.
Tədbirdə gənclərin AMEA-nın elmi və ictimai həyatında daha fəal iştirak etmələri üçün müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Учреждена премия Академии наук для молодых ученых
Молодежную политику, основоположником которой является общенациональный лидер Гейдар Алиев, успешно и последовательно продолжает Президент страны Ильхам Алиев.
Об этом президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал в своем выступлении на научной конференции «Научная молодежь Академии: реалии и перспективы», которая состоялась 2 февраля в Национальной академии наук Азербайджана по случаю Дня молодежи.
Руководитель НАНА сообщил, что молодежная политика в Азербайджане развивается успешно, ежегодно молодые кадры, представляющие различные сферы деятельности, выдвигаются на государственные должности и удостаиваются наград. Поздравив академическую молодежь со 2 Февраля – Днем молодежи Азербайджана, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что присуждение Президентской премии для молодежи на 2023-й год Мехрибан Нагиевой, которая работает в Институте нефтехимических процессов, является событием, вызывающим чувство гордости:
«Итогом особого внимания, которое Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев всегда уделяет молодежи, и ежегодного повышения стипендий магистрантов и докторантов является то, что сегодня растет число молодых кадров во всех сферах деятельности, в том числе и в науке. Молодые ученые Академии, которым присущи высокие чувства национальной гордости и патриотизма, а также приверженность идеям азербайджанства, всегда поддерживают политику государства, отстаивают интересы страны на международных мероприятиях с высоких трибун, успешно представляют нашу науку».
Сказав, что принято решение учредить премию Академии наук для работающих в НАНА молодых ученых, академик Иса Габиббейли добавил, что специальная премия «Молодой ученый года» будет вручаться ежегодно. Руководитель НАНА также сообщил, что издающийся дважды в год журнал «Молодой исследователь», учредителем которого является Совет молодых ученых и специалистов НАНА, с этого года будет издаваться четырежды в год, а 1 номер будет издаваться на английском языке.
Затем с докладом «Научная молодежь НАНА: успехи и задачи» выступил председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по химии Эльмир Бабаев.
На мероприятии также выступили исполнительный директор Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор философии по филологии, доцент Мехман Гасанли, председатель первичной  территориальной организации ПЕА при Институте философии и социологии, доктор философии по политическим наукам, доцент Санан Гасанов, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института языкознания имени Насими, доктор философии по филологии, доцент Гюнель Оруджева, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова Лейла Бабазаде, заведующая отделом Института философии и социологии, доктор философии по политическим наукам, доцент Гюнель Маликли, которые рассказали о внимании и заботе государства о молодежи и успехах азербайджанской молодежи.
На мероприятии были приняты соответствующие решения, нацеленные на более активное участие молодежи в научной и общественной жизни НАНА.