AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” beynəlxalq elmi jurnalının növbəti sayı çap edilib.
“Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” beynəlxalq elmi jurnalının baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylidir. Baş redaktorun müavinləri filologiya elmləri doktorları, professorlar Məmməd Əliyev, Gülər Abdullabəyova, Bədirxan Əhmədovdur. Jurnalın məsul katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənli, məsul redaktoru isə Maral Poladovadır.
Jurnal AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Əbədiyaşar Əlişir Nəvai” məqaləsi ilə açılır. Jurnalın bu sayının “Türk xalqları ədəbiyyatı”, “Slavyan xalqları ədəbiyyatı”, “Avropa və Amerika ədəbiyyatı”, “Asiya və Afrika xalqları ədəbiyyatı” bölümlərində müxtəlif elmi məqalələr işıq üzü görüb. “Bələdçi” Azərbaycan, ingilis və rus dillərindədir.
Jurnalın redaksiya heyətinə Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Çin, Özbəkistan, Bolqarıstan, Qırğızıstan, Macarıstan, Çexiya, Başqırdıstan, Tatarıstan, Cənubi Koreya, Qazaxıstan, Türkmənistan, Ukrayna və Polşanın alimləri daxildir.
Qeyd edək ki, “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalı “Index Copernicus”, “Asos indeks”, “İdealonline”, “CiteFactor”, “Academia.edu”, “ResearchGate”, “Internet Archive” beynəlxalq indeksləmə sistemlərinə daxildir. Toplu, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyə etdiyi elmi nəşrlərin siyahısına daxildir.

Вышел в свет очередной номер журнала «Сравнительное литературоведение»
Издан очередной номер международного научного журнала Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА «Сравнительное литературоведение».
Главным редактором международного научного журнала «Сравнительное литературоведение» является президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Заместителями главного редактора являются доктора филологических наук, профессора Мамед Алиев, Гюляр Абдуллабекова, Бадирхан Ахмедов, ответственным секретарем – доктор философии по филологии, доцент Мехман Гасанли, ответственным редактором – Марал Поладова.
Данный выпуск начинается со статьи президента НАНА, академика Исы Габиббейли, посвященной творчеству Алишера Навои. В журнале опубликованы различные научные статьи, собранные в рубриках «Литература тюркских народов», «Литература славянских народов», «Литература народов Европы и Америки»,  «Литература народов Азии и Африки». «Оглавление» оформлено на азербайджанском, английском и русском языках.
В редакционной коллегии журнала представлены ученые из Азербайджана, Турции, России, Китая, Узбекистана, Болгарии, Кыргызыстана, Венгрии, Чехии, Башкортостана, Татарстана, Южной Кореи, Казахстана, Туркменистана, Украины и Польши.
Отметим, что журнал «Сравнительное литературоведение» включен в международные индексационные системы Index Copernicus, Asos indeks, İdealonline, CiteFactor, Academia.edu, ResearchGate, Internet Archive. Сборник также входит в список периодических научных изданий, рекомендуемых Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики для публикации основных результатов диссертаций.