Sentyabrın 9-da Azərbaycan, Türkiyə və Ukraynanın birgə layihəsi olan "Riyazi analiz, diferensial tənliklər və onların tətbiqləri" (Madea-7) mövzusunda VII beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu, Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyası, Türkiyənin Mərsin Universiteti, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (MEA) Riyaziyyat İnstitutu, Ukraynanın Taras Şevçenko adına Kiyev Milli Universiteti və Ukrayna MEA-nın Y.Mitropolski adına Beynəlxalq Riyaziyyat Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan beynəlxalq konfransda 24 ölkədən, o cümlədən Azərbaycan, Türkiyə, Ukrayna, ABŞ, Rusiya, Fransa, Almaniya, İsrail, Hindistan, Böyük Britaniya, İran və digər ölkələrdən tanınmış alimlər iştirak edirlər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Madea-7 konfransının həmsədri, Türkiyənin Mərsin Universitetinin professoru Fəxrəddin Abdullayev konfransın məqsəd və əhəmiyyətindən danışıb. Bildirilib ki, 150-dək alimin qatıldığı beynəlxalq tədbirdə tətbiqi analiz, yaxınlaşma nəzəriyyəsi, ekstremal problemlər, funksional analiz, funksional-diferensial və stoxastik tənliklər, harmonik analiz, inteqral dəyişikliklər, diferensial tənliklər nəzəriyyəsində keyfiyyətli və asimptotik üsullar, natamam diferensial tənliklər və digər elmi sahələr üzrə müzakirələr aparılacaq.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev müasir dünyada elmin mühüm rolundan, Azərbaycanda bu sahənin inkişafı ilə bağlı reallaşdırılan tədbirlərdən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən Milli Aviasiya Akademiyasının tədris işləri üzrə prorektoru, professor Ədalət Səmədov, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, professor Misir Mərdanov, Ukrayna MEA-nın Riyaziyyat İnstitutunun direktoru, akademik Anatoli Samoylenko, Türkiyənin İstanbul Ticarət Universitetinin professoru Əkrəm Savaş və başqaları konfransın riyaziyyat elminə töhfələr verəcəyinə əminliklərini vurğulayıb, tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Konfrans bölmə iclasları üzrə öz işini davam etdirib. Bölmə iclaslarında müxtəlif mövzuları əhatə edən məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

9 сентября начала свою работу VII международная конференция на тему «Математический анализ, дифференциальные уравнения и их применения», которая является совместным проектом Азербайджана, Турции и Украины.
В международной конференции, организованной Институтом математики и механики НАНА, Азербайджанской национальной авиационной академией, Мерсинским университетом Турции, Институтом математики Национальной академии наук Украины (НАНУ), Киевским национальным университетом имени Тараса Шевченко, Международным математическим центром НАНУ, принимают участие известные ученые из 24 стран мира, в том числе Азербайджана, Турции, Украины, США, России, Франции, Германии, Израиля, Индии, Великобритании, Ирана и других стран.
Открывший мероприятие вступительной речью сопредседатель конференции Madea-7, профессор Мерсинского университета Турции Фахреддин Абдуллаев рассказал о целях и значении конференции. Было отмечено, что в рамках международного мероприятия, в котором принимают участие около 150 ученых, будут проведены обсуждения по таким областям математической научным, как прикладной анализ, теория приближений, экстремальные задачи, функциональный анализ, функционально-дифференциальные и стохастические уравнения, гармонический анализ, интегральные изменения, качественные и асимптотические методы в теории дифференциальных уравнений, неполные дифференциальные уравнения и др.
Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев рассказал о важной роли науки в современном мире, а также мерах, осуществляемых в связи с развитием этой сферы в Азербайджане.
Выступившие на мероприятии проректор по учебной работе Национальной авиационной академии, профессор Адалят Самедов, директор Института математики и механики НАНА, профессор Мисир Марданов, директор Института математики НАН Украины, академик Анатолий Самойленко, профессор Стамбульского университета коммерции Акрам Саваш и другие выразили уверенность в том, что конференция внесет значительный вклад в математическую науку, и пожелали успехов работе конференции.
Конференция продолжила свою работу в заседаниях секций. На заседаниях секций были заслушаны доклады на различные темы, проведены обсуждения.