AMEA Naxçıvan Bölməsində Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyasının 2015-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonu ərazisində apardığı arxeoloji qazıntılarla bağlı hesabat iclası keçirilib.
Hesabat iclasında çıxış edən Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev arxeoloji ekspedisiya tərəfindən aparılan tədqiqatlarla bağlı ətraflı məlumat verib, muxtar respublikanın tarixinin öyrənilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib. Bildirib ki, cari ildə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən Plovdağ arxeoloji abidələr kompleksi (İkinci nekropolda), Dəlmə qalası və Xaraba-Gilan orta əsrlər şəhər yerində arxeoloji qazıntı işləri aparılıb. Aparılan tədqiqatlar nəticəsində tarixi əhəmiyyət daşıyan mühüm məlumatlar əldə edilib. Akademik İ.Hacıyev arxeoloji qazıntılarda bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşlarının da yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəhlul İbrahimli bildirib ki, ikinci Plovdağ nekropolunda II və V qazıntı sahələrində tədqiqatlar davam etdirilmişdir. II qazıntı sahəsində -100 kv.m sahədə 50-70 sm orta tunc dövrü mədəni təbəqəsi altında fərdi yaşayış evi, plitə daşlardan qurulmuş dördbucaqlı uşaq qəbri və təssərrüfat quyusu aşkar edilmişdir.
B.İbrahimli qeyd edib ki, ekspedisyanın tədqiq etdiyi ikinci abidə ilk orta əsrlər dövrünə aid Dəlmə qalasıdır. Buradakı tədqiqat işləri başa çatdırılmış və qalanın qərb divarından 30 m aşağıda, qala yerləşən dağın ətəyində iki kürə tədqiq olunmuşdur.
Ekspedisiya rəhbəri tədqiq olunan üçüncü abidənin - orta əsrlərə aid Xaraba-Gilan şəhər yeri olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu ərazidə müxtəlif şirli, şirsiz gil qablar, təsərrüfat küpləri və əksəriyyəti Hülakilər dövrünə aid olan mis sikkələr tapılmışdır.
İclasa yekun vuran akademik İsmayıl Hacıyev əldə olunan arxeoloji materialların Naxçıvan Muxtar Respublikasının tarixinin və etnoqrafiyasının öyrənilməsində böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.

Состоялось отчетное заседание, посвященное результатам археологических раскопок, проведенных на территории Ордубадского района НАР
В Нахчыванском отделении НАНА состоялось отчетное заседание, посвященное результатам археологических раскопок, проведенных археологической экспедицией Хараба-Гилан в 2015 году на территории Ордубадского района Нахчыванской Автономной Республики.
Выступивший на отчетном заседании председатель Нахчыванского отделения, академик Исмаил Гаджиев подробно рассказал об исследованиях, проведенных археологической экспедицией, и отметил реализацию целенаправленных мер по изучению истории автономной республики. Было отмечено, что в текущем году археологической экспедицией Хараба-Гилан Института археологии и этнографии НАНА были проведены археологические раскопки на месте комплекса археологических памятников Пловдаг (во втором некрополе), в крепости Делме и средневековом поселении Хараба-Гилан. В результате проведенных исследований были получены важные сведения, имеющие историческое значение. Академик И.Гаджиев довел до внимания, что в археологических раскопках также приняли активное участие сотрудники Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения.
Затем выступил руководитель археологической экспедиции Хараба-Гилан, доктор философии по истории Бахлул Ибрагимли, который отметил, что исследования были продолжены во втором некрополе Пловдаг (II и V зоны раскопок). Во II-ой зоне раскопок – на территории площадью -100 кв.м под 50-70 сантиметровым культурным слоем эпохи средней бронзы было обнаружено частный жилой дом, построенная из четырехугольных плит детская могила и хозяйственная скважина.
Б.Ибрагимли отметил, что исследованный экспедицией второй памятник является относящаяся к раннему средневековью Крепость Делме. Исследовательские работы, проведенные на этом памятнике, были завершены.
Руководитель экспедиции сообщил, что третий памятник, исследованный археологами, - средневековое городское поселение Хараба-Гилан. Было отмечено, что на этой территории были найдены эмалированные, неэмалированные глиняные посуды, хозяйственные кувшины и медные монеты, относящиеся к периоду Хулагуидов.
Подводя итоги, академик Исмаил Гаджиев подчеркнул большое значение выявленных археологических материалов в изучении истории и этнографии Нахчыванской Автономной Республики.