AMEA Naxçıvan Bölməsində Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyasının 2015-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonu ərazisində apardığı arxeoloji qazıntılarla bağlı hesabat iclası keçirilib.
Hesabat iclasında çıxış edən Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev arxeoloji ekspedisiya tərəfindən aparılan tədqiqatlarla bağlı ətraflı məlumat verib, muxtar respublikanın tarixinin öyrənilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib. Bildirib ki, cari ildə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən Plovdağ arxeoloji abidələr kompleksi (İkinci nekropolda), Dəlmə qalası və Xaraba-Gilan orta əsrlər şəhər yerində arxeoloji qazıntı işləri aparılıb. Aparılan tədqiqatlar nəticəsində tarixi əhəmiyyət daşıyan mühüm məlumatlar əldə edilib. Akademik İ.Hacıyev arxeoloji qazıntılarda bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşlarının da yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəhlul İbrahimli bildirib ki, ikinci Plovdağ nekropolunda II və V qazıntı sahələrində tədqiqatlar davam etdirilmişdir. II qazıntı sahəsində -100 kv.m sahədə 50-70 sm orta tunc dövrü mədəni təbəqəsi altında fərdi yaşayış evi, plitə daşlardan qurulmuş dördbucaqlı uşaq qəbri və təssərrüfat quyusu aşkar edilmişdir.
B.İbrahimli qeyd edib ki, ekspedisyanın tədqiq etdiyi ikinci abidə ilk orta əsrlər dövrünə aid Dəlmə qalasıdır. Buradakı tədqiqat işləri başa çatdırılmış və qalanın qərb divarından 30 m aşağıda, qala yerləşən dağın ətəyində iki kürə tədqiq olunmuşdur.
Ekspedisiya rəhbəri tədqiq olunan üçüncü abidənin - orta əsrlərə aid Xaraba-Gilan şəhər yeri olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu ərazidə müxtəlif şirli, şirsiz gil qablar, təsərrüfat küpləri və əksəriyyəti Hülakilər dövrünə aid olan mis sikkələr tapılmışdır.
İclasa yekun vuran akademik İsmayıl Hacıyev əldə olunan arxeoloji materialların Naxçıvan Muxtar Respublikasının tarixinin və etnoqrafiyasının öyrənilməsində böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.

ANAS Nakhchivan Department held the reporting meeting dedicated to the results of the archaeological excavations conducted by Kharaba-Gilan archaeological expedition in 2015 on the territory of Ordubad region of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Speaking at the meeting, Chief of ANAS Nakhchivan Department, Academician Hajiyev Ismayil informed about the studies conducted archaeological expedition, and noted the implementation of targeted measures for the study of the history of the autonomous republic.
It was noted that this year by the archeological expedition Kharaba-Gilan of Institute of Archaeology and Ethnography were conducted archaeological excavations in the place of the complex of archaeological monuments Plovdag (second necropolis), in the fortress and medieval settlements Delme, Kharaba-Gilan.
As a result of the conducted researches were received the important information on historical value.
As a result of the conducted researches were received the important information on historical value. The academician I. Hajiyev brought to attention that the employee of Institute of History, Ethnography and Archeology of Nakhchivan Department also took active part in archeological excavations.
Then head of the archaeological Kharaba-Gilan expedition, PhD in history Ibrahimli Bahlul, who noted that the studies were continued in the second necropolis Plovdag (II and V of the excavation area).
In the 2nd zone of excavation – in the territory of-100 sq.m under 50-70 centimetric occupation layer of an era of average bronze it was revealed a private house, the children's grave constructed of quadrangular plates.
B.Ibrahimli noted that, the second monument investigated by expedition is the Fortress relating to the early Middle Ages to Delma. The research works which are carried out on this monument were complete.
The head of expedition reported that the third monument investigated by archeologists is a medieval urban settlement Kharaba-Gilan.
It was noted that in the area were found enameled, neemalirovannye Pottery, household pitchers and copper coins from the period Hulaguid.
Summing up, academician Ismayil Hajiyev stressed the importance of archaeological materials discovered in the study of history and ethnography of the Nakhchivan Autonomous Republic.