ABŞ-da XVI əsr Azərbaycan şairi Yusif Ustaclu-Çavuşlunun şeirləri işıq üzü görüb
Amerika Birləşmiş Ştatlarında 16-cı əsrdə yaşayıb yaratmış Azərbaycan şairi Yusif Ustaclu-Çavuşlunun şeirlər toplusu çap olunub.
Şairin şeirləri Tehran Universiteti, Məşhədin Firdovsi Universiteti və Londonun Britaniya Muzeyi kitabxanasında saxlanan əlyazmalar əsasında çapa hazırlanıb. Birinci Şah Təhmasib dövründə, 1571-1573-cü illərdə Təbriz valisi olmuş Yusif bəyin şeirlərində Nəvai və Füzulinin təsiri aydın surətdə görülməkdədir.
Kitabın tərtibçisi Cənubi Azərbaycan tədqiqatçısı Firuz Rifahi, “Ön söz”ün müəllifi və rəyçisi Əlyazmalar İnstitutunun icraçı direktoru, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimovdur.

В США изданы стихи азербайджанского поэта XVI века Юсифа Устаджлу-Чавушлу
В Соединенных Штатах Америки издан сборник стихов азербайджанского поэта XVI века Юсифа Устаджлу-Чавушлу.
Произведения поэта были подготовлены к печати на основе рукописей, которые хранятся в Тегеранском университете, Мешхедском университете имени Фирдоуси и библиотеке Британского музея (Лондон). В стихотворных произведениях Юсифа Устаджлу-Чавушлу, который в период правления Шаха Тахмасиба I был вали (наместником) Тебриза (1571-1573 гг.), ясно прослеживается влияние Навои и Физули.
Составителем книги является исследователь из Южного Азербайджана Фируз Рифахи, автором «Предисловия» и рецензентом – исполнительный директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, доктор филологических наук Паша Керимов.