Dilçilik İnstitutunda özbək alimlərlə görüş keçirilib
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Özbəkistanın Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin alimləri, magistr və tələbələrilə görüş olub.
Görüşdə Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin Filologiya kafedrasının müdiri, professor Bəxtiyar Mengliyev, professor Leyla Raufova Lazimovna, magistr Sitora Menglieva və tələbə Nafasat Zariployeva iştirak edib.
Görüşdə çıxış edən Dilçilik İnstitutunun baş direktoru, professor Nadir Məmmədli bildirib ki, rəhbərlik etdiyi müəssisənin Özbəkistanın elm ocaqları, akademiya və  universitetləri ilə geniş əlaqələri var.
Professor Bəxtiyar Mengliyev isə “Özbək dil korpusu”nun yaradılması ilə bağlı görülən tədbirlərdən söhbət açıb.
Görüşdə elmi tədqiqat institututları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi və birgə layihələrin həyata keçirilməsi sahəsində məsələlər də müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, tədbirdə AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvi Binnətova, Türkologiya jurnalının məsul katibi, dosent Aysel Qəribli və Dilçilik İnstitutunun Türk dilləri şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, dosent Təranə Şükürlü də iştirak ediblər.

В Институте языкознания имени Насими НАНА прошла встреча с учеными, магистрами и студентами Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
На встрече приняли участие заведующий кафедрой филологии Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы, профессор Бахтияр Менглиев, а также профессор Лейла Рауфова, магистр Ситора Менглиева и студентка Нафасат Зариплоева.
В своем выступлении генеральный директор Института языкознания, профессор Надир Мамедли сообщил, что налажены тесные связи между руководимым им учреждением и научными центрами, а также университетами Узбекистана.
Профессор Бахтияр Менглиев рассказал о мероприятиях, которые реализовываются в связи с созданием «Корпуса узбекского языка».
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с расширением связей между научно-исследовательскими учреждениями и реализацией совместных проектов.
Отметим, что на встрече также приняли участие заведующая отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор филологических наук Алмаз Ульви Биннатова, ответственный редактор журнала «Тюркология», доцент Айсель Гарибли и ведущий научный сотрудник Отдела тюркских языков Института языкознания, доцент Тарана Шукюрлу.