Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda “Qərbi Azərbaycan iqtisadiyyatı” adlı müvəqqəti yaradıcılıq qrupu yaradılıb.
Bu barədə İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi şurasının martın 29-da keçirilən iclasında qərar qəbul olunub.
İnstitutun baş direktoru, i.e.d., professor Nazim İmanovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda bu məsələ geniş müzakirə olunub.
Baş direktor bildirib ki, vaxtilə azərbaycanlılar Ermənistan ərazisindən, öz dədə-baba yurdlarından, tarixi torpaqlarımızdan kütləvi şəkildə deportasiya olunublar. Hazırda əsas hədəflərimizdən biri Qərbi azərbaycanlıların pozulmuş hüquqlarının beynəlxalq müstəvidə bərpası, Ermənistan ərazisində Azərbaycan xalqının yaratdığı zəngin tarixi-mədəni irsin öyrənilməsi, təbliğ olunması və tam məhv olunmasının qarşısının alınması, həmin insanların öz ata-baba yurdlarına qayıtmaq hüququnun təmin edilməsidir: “Məlumdur ki, Ermənistandan deportasiya olunmuş azərbaycanlıların və onların varislərinin ictimai-mədəni birliyinə nail olmaq üçün Qərbi Azərbaycan İcması yaradılıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2022-ci il 24 dekabr tarixində Qərbi Azərbaycan İcmasının inzibati binasında yaradılan şəraitlə tanış olub və Qərbi Azərbaycandan olan bir qrup ziyalı ilə görüşüb. Bütün bunları nəzərə alaraq, hesab edirik ki, Qərbi Azərbaycan iqtisadiyyatının da öyrənilməsi, bu sahədə elmi araşdırmaların aparılması dövlətimiz üçün çox faydalı ola bilər”.
Qərbi Azərbaycan İcmasının Ziyalılar Şurasının üzvü, İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Fuad Qənbərov bildirib ki, Qərbi Azərbaycanın həm keçmiş, həm də müasir iqtisadiyyatının öyrənilməsi çox vacib və əhəmiyyətli məsələdir. Qərbi Azərbaycan İcmasının tərkibində bu məqsədlə İqtisadiyyat Komissiyasının yaradılması da təklif olunub. İqtisadiyyat İnstitutunda “Qərbi Azərbaycan iqtisadiyyatı” adlı müvəqqəti yaradıcılıq qrupu isə Qərbi Azərbaycan iqtisadiyyatı ilə bağlı elmi tədqiqatlar aparacaq.
“Qərbi Azərbaycan iqtisadiyyatı” yaradıcılıq qrupuna İqtisadiyyat İnstitutunun bir qrup əməkdaşı – professor Fuad Qənbərov, aparıcı elmi işçilər Tanrıverdi Paşa, Nəsimi Əhmədov, Çingiz Baxış, Ələsgər Sarıyev, Vilayət Ramazanov və gənc tədqiqatçı Səftər Vəlizadə daxil ediliblər.

В Институте экономики создана научно-исследовательская группа «Экономика Западного Азербайджана»
В Институте экономики Министерства науки и образования создана временная творческая группа «Экономика Западного Азербайджана».
Решение об этом было принято на заседании Ученого совета Института экономики, которое состоялось 29-го марта под председательством генерального директора института, доктора экономических наук, профессора Назима Иманова.
Генеральный директор сообщил, что в свое время азербайджанцы были массово депортированы с территории Армении, со своих исторических земель, со своих родных краев. В настоящее время одной из наших главных целей является восстановление нарушенных прав выходцев из Западного Азербайджана на международном уровне, изучение, пропаганда и предотвращение полного уничтожения богатого историко-культурного наследия, созданного азербайджанским народом на территории Армении, восстановление права азербайджанцев вернуться на Родину своих предков: «Известно, что для обеспечения общественно-культурного единства депортированных из Армении азербайджанцев и их потомков создана Община Западного Азербайджана. 24 декабря 2022 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в административном здании Общины Западного Азербайджана, и встретился с группой представителей интеллигенции из Западного Азербайджана. Учитывая все это, мы считаем, что проведение научных исследований, направленных на изучение экономики Западного Азербайджана, принесет большую пользу нашему государству».
В своем выступлении на заседании член Совета интеллигенции Общины Западного Азербайджана, заведующий отделом Института экономики, профессор Фуад Ганбаров отметил, что изучение как прошлой, так и современной экономики Западного Азербайджана – очень важная и значимая задача. Было также предложено создать в составе Общины Западного Азербайджана Комиссию по экономике. А созданная в Институте экономики временная творческая группа «Экономика Западного Азербайджана» будет проводить научные исследования, связанные с экономикой Западного Азербайджана.
В состав творческой группы «Экономика Западного Азербайджана» вошли сотрудники Института экономики – профессор Фуад Ганбаров, ведущие научные сотрудники Танрыверди Паша, Насими Ахмедов, Чингиз Бахыш, Алескер Сарыев, Вилаят Рамазанов и молодой исследователь Сафтар Велизаде.