AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin növbəti Büro iclası keçirildi
9 dekabr 2013-cü il tarixdə AMEA Rəyasət Heyətində AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) növbəti Büro iclası keçirildi.
Büro üzvləri və institut direktorlarının iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA KEB-in akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Dilqəm Tağıyevgündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Bölmə institutlarının 2013-cü il hesabatına hazırlıq işlərindən danışan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Tofiq Nağıyev KEB-in tərkibinə daxil olan institutların elmi–təşkilati fəaliyyəti, kimya elmləri sahəsində aparılmış tədqiqatlar, əldə olunmuş mühüm nəticələrin hesabatda yüksək səviyyədə təqdim olunmasının zəruriliyini vurğuladı.
Bölmənin hesabatında AMEA KEB-ə daxil olan institut direktorları, müavinləri, elmi katiblər, laboratoriya müdirləri və elmlər doktorlarının iştirak edəcəyi bildirildi.
D.Tağıyev KEB-in illik ümumi yığıncağının 16 dekabr 2013-cü il tarixdə saat 10:00-da AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
NKPİ-nin strukturunda qismən dəyişikliklər edilməsi haqqında çıxış edən institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Abbasov bildirdi ki, NKPİ-nin tərkibində olan iki laboratoriyanın birləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
İclasda, həmçinin 2014-cü ildə AMEA-da keçiriləcək beynəlxalq elmi və elmi-texniki tədbirlərin planına KEB tərəfindən akademik Soltan Mehdiyevin 100 illik yubileyinin keçirilməsi təklifinin irəli sürülməsi qərara alındı.
İclasda səsləndirilən məsələlərlə bağlı akademik-katibin müavinləri, akademiklərAğadadaş Əliyev və Vaqif Fərzəliyev, akademiklər, Musa Rüstəmov, AMEA-nın müxbir üzvü Abasqulu Quliyev və digərləri çıxış etdilər.

Next bureau assembly of ANAS Department of Chemical Sciences was held
Next bureau assembly of ANAS Department of Chemical Sciences (DCS) was held at the Presidium of ANAS on December 9, 2013.
Opening the assembly with participation of bureau members and institute directors, academician secretary of DCS corresponding member of ANASDilgem Tagiyev informed about the issues on the agenda.
Making speech on preparatory works in regard reports of the department institutions for 2013, vice-president of ANAS acad. Tofig Naghiyev stressed out that, presentation of scientific-organizing activity, researches carried out in the sphere of chemical sciences, and obtained outcomes in the report at a high level are important.
Department report will be attended by institute directors attached to DCS, deputies, scientific secretaries, lab chiefs and Dr. sciences.
D. Taghiyev brought to attention that, DCS’s general annual report to be held on December 16, 2013 10am, at ANAS Institute of Petrochemical Sciences (IPP).
Bringing to the mind the partial changes in the structure of IPP, corresponding member of ANAS Vagif Abbasov noted that, institute intends to merge the 2 laboratories.
Also was decided to solicit for holding 100th jubilee of acad. Soltan Mehdiyev in international scientific technical action plan to be held ANAS for 2014.
Deputies of academician secretary, academicians Agadadash Aliyev and Vagif Farzaliyev, academicians Musa Rustamov, corresponding member of ANAS Abasgulu Guliyev and others were reported in the assembly.