Aprelin 26-da AMEA-nın Əsas binasında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri” adlı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə elmi ictimaiyyətin nümayəndələri Fəxri Xiyabanda müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin xatirəsini anıb, məzarı üzərinə tər gül dəstələri qoyub, ruhu qarşısında baş əyiblər.
Beynəlxalq tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində respublikada Ulu Öndərə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini xatırladıb. Akademik İsa Həbibbəyli bugünədək AMEA-da Ümummilli Liderin əvəzsiz xidmətlərinə, fəaliyyətinə həsr olunmuş çoxsaylı əsərlərin işıq üzü gördüyünü vurğulayıb, “Heydər Əliyev İli”nə töhfə olaraq yeni kitab və monoqrafiyaların nəşr olunmasının nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, müstəqilliyin başlanğıc illərində ölkənin üzləşdiyi mürəkkəb ictimai, siyasi və hərbi vəziyyətdən xilas olmasında böyük təcrübəyə sahib olan dünya şöhrətli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətləri olmuşdur: “Məhz Heydər Əliyevin zəngin təcrübəsi, dövlət başçısı kimi qətiyyətli mövqeyi, səriştəsi, liderlik qabiliyyəti Azərbaycan xalqını və müstəqil Azərbaycan dövlətini neçə-neçə böyük imtahanlardan çıxarıb, böyük xilaskarlıq missiyasını həyata keçirməyin, ölkəni qoruyub saxlamağın və inkişaf etdirməyin əsl yoluna çevrilib”.
“Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, onun Heydər Əliyev kimi Ulu Öndəri, İlham Əliyev kimi dünya liderləri ilə bir sırada dayanan Prezidenti var”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, hazırda müstəqil Azərbaycan iqtisadiyyat, elm, təhsil, səhiyyə, rabitə, bir sözlə bütün sahələrdə yeni mərhələyə qədəm qoyub və böyük addımlarla gələcəyə doğru uğurla irəliləyir.
AMEA rəhbəri bu gün Azərbaycan elminin yenidən qurulduğunu, təşkilatlandığını və yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda bildirib ki, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən bugünkü beynəlxalq konfrans Ulu Öndərin xatirəsinə bir töhfə olmaqla yanaşı, həm də riyaziyyatın aktual problemlərinin müzakirəsi və dünyanın müxtəlif ölkələrindən konfransa qatılmış riyaziyyatçı alimlərlə elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə dəstək verəcək.
Daha sonra Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov “Heydər Əliyev müasir Azərbaycan dövlətinin banisidir” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixinin nadir siması və müstəqil Azərbaycan dövlətinin əbədiyyət rəmzi, ölkənin inkişafı və xalqımızın taleyi baxımından böyük tarix yaratmış görkəmli şəxsiyyət olduğunu bildirən Misir Mərdanov əvvəlcə Ulu Öndərin həyatı haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Heydər Əliyev Naxçıvanda dövlət təhlükəsizlik orqanlarında işlədiyi səkkiz il müddətində mütəxəssis kimi yetişmiş, həmin dövrdə onlarla insan sərt rəsmi qaydalara baxmayaraq, məhz Ümummilli Liderin müdaxiləsi ilə ölüm düşərgələrindən, sürgünlərdən xilas olmuşdur.
“Ulu Öndərin həyata keçirdiyi müdrik və məqsədyönlü siyasət nəticəsində 1969-cu ilə qədər SSRİ-nin aqrar əyaləti kimi tanınan, 15 müttəfiq respublika arasında 14-cü yerdə olan Azərbaycan həmin tarixdən sonra inkişaf etmiş sənaye ölkəsinə, elmi-texniki tərəqqinin geniş şəkildə tətbiq olunduğu respublikaya, yüksək mədəniyyəti ilə bütün dünyada tanınan diyara çevrilə bildi”, - deyə məruzəçi əlavə edib. O, respublikamızın sabahını quran bu dahi insanın ömrünün sonunadək xalqına şərəflə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Baş direktor qeyd edib ki, 1969-cu ildәn 1980-ci illәrin ortalarına qәdәr Azәrbaycanın şәhәr, kәnd vә qәsәbәlәrindә müasir tәlәblәrә cavab verәn 700-ә qәdәr mәktәb binasının tikilməsi, beş yeni ali məktəbin açılması, ali məktəb tәlәbәlәrinin sayının 70 mindәn 100 minә çatdırılması, 1970-ci illәrdәn başlayaraq 1987-ci ilədək 15000-dən çox Azərbaycan gәncinin Azәrbaycandan kәnarda tәhsil almağa göndәrilmәsi, 1972-ci ildәn başlayaraq hәr il 300-400 azәrbaycanlı gәncin hәrbi ali tәhsil almaq üçün SSRİ-nin müxtәlif ali mәktәblәrinә göndərilməsi, eləcə də şairlәrə, yazıçılara, incәsәnәt xadimlәrinə, müəllimlərinə SSRİ-nin әn yüksәk mükafatı olan Sosialit Əməyi Qəhrəmanı vә fәxri adların verilməsi Ümummilli Liderin Azərbaycan xalqı qarşısında xidmətlərinin yalnız kiçik bir hissəsidir.
Məruzəçi əlavə edib ki, 1993-cü ildə ölkədə vətəndaş müharibəsi və müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsi yarandığı bir vaxtda Azərbaycan xalqı dahi lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi tələbi ilə ayağa qalxmış, həmin ilin iyunun 15-də Ulu Öndər Azərbaycan Ali Sovetinin sədri, 1993-cü il oktyabrın 3-də isə ümumxalq səsverməsi nəticəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmişdir.
“Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı nəticəsində qısa zaman kəsiyində ölkəmiz düşdüyü xaosdan, vətəndaş müharibəsi təhlükəsindən, parçalanmaqdan xilas oldu”, - deyə professor Misir Mərdanov diqqətə çatdırıb.
Alim çıxışının sonunda Azәrbaycan tarixindә dәrin izlәr qoymuş Heydәr Әliyevin әziz vә parlaq xatirәsinin qәdirbilәn xalqımızın qәlbindәn heç vaxt silinmәyәcәyini, onun qurduğu Azәrbaycan dövlətinin әbәdi yaşayacağını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin Uşak Universitetinin rektoru, professor Ekrem Savaş, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat İnstitutunun direktoru, akademik Şavkat Ayupov, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi, akademik Asəf Hacıyev, professor Hamlet İsaxanlı və digərləri Ulu Öndərin misilsiz xidmətlərindən danışıb, Ümummilli Liderin Azərbaycan elminə və təhsilinə verdiyi töhfələrdən, bu istiqamətdə həyata keçirdiyi islahatlardan bəhs ediblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın alim və mütəxəssisləri ilə yanaşı, dünyanın 15 ölkəsindən 23 nümayəndənin iştirak etdiyi, 180-dən çox məruzənin təqdim olunacağı konfrans aprelin 28-dək davam edəcək.

26-го апреля в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института математики и механики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики начала свою работу международная конференция «Современные проблемы математики и механики», посвященная 100-летнему юбилею великого лидера Гейдара Алиева.
До начала мероприятия представители научной общественности посетили на Аллее почетного захоронения могилу архитектора и созидателя современного Азербайджана, выдающегося государственного деятеля, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева, почтили его память и возложили на его могилу свежие цветы.
Открыв международную конференцию вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли напомнил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» в республике проходят мероприятия, посвященные Великому лидеру. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что до настоящего времени в НАНА увидели свет многочисленные труды, освещающие деятельность и огромные заслуги Общенационального лидера, а также планируется издание новых книг и монографий, которые внесут свой вклад в текущий «Год Гейдара Алиева».
Руководитель НАНА сообщил, что в первые годы независимости всемирно известный лидер Гейдар Алиев, обладающий огромным опытом управления, сыграл исключительную роль в спасении страны в условиях сложившейся тяжелой общественной, политической и военной ситуации: «Именно благодаря богатому опыту, решительности, умению и лидерским качествам главы государства Гейдара Алиева азербайджанский народ преодолел все испытания, Общенациональный лидер спас независимое Азербайджанское государство от нависшей угрозы и вывел страну на путь дальнейшего развития».
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Азербайджанский народ счастлив, что у него есть такой Великий лидер, как Гейдар Алиев, и такой Президент, как Ильхам Алиев, который стоит в одном ряду с мировыми лидерами». Академик подчеркнул, что в настоящее время начался новый этап развития всех сфер деятельности, в том числе экономики, науки, образования, здравоохранения Азербайджана, который успешно продолжает свой путь в будущее.
Президент НАНА отметил, что сегодня широкомасштабные реформы, нацеленные на дальнейшее развитие и интеграцию, проводятся и в области организации отечественной науки.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что международная конференция, которая проходит при организации Института математики и механики, внесет весомую лепту в обсуждение актуальных проблем математических наук и в укрепление международных научных связей.
Затем с докладом «Гейдар Алиев – основатель независимого Азербайджанского государства» выступил генеральный директор Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов.
Сказав, что общенациональный лидер Гейдар Алиев является редкой личностью в многовековой истории государственности Азербайджана, символом незыблемости независимого Азербайджанского государства и выдающимся политическим деятелем, сыгравшим исключительную роль в судьбе и развитии своего народа, Мисир Марданов подробно рассказал о жизненном пути Великого лидера. Он отметил, что в течение восьми лет своей работы в органах государственной безопасности в Нахчыване Гейдар Алиев, несмотря на жесткие условия, спас многих людей от смертельных лагерей и ссылок.
Докладчик продолжил: «Вследствие проводимой Великим лидером мудрой и целенаправленной политики Азербайджан, который до 1969 года был известен в качестве аграрной провинции бывшего СССР и занимал 14-е место среди 15-ти союзных республик, превратился в развитую индустриальную страну, в которой нашли широкое применение все основные достижения научно-технического прогресса». Мисир Марданов подчеркнул, что Гейдар Алиев всю свою жизнь посвятил служению народу и государству.
Генеральный директор института сообщил, что с 1969 года до середины 1980-х гг. во всех городах, деревнях и селах Азербайджана были возведены отвечающие современным требованиям здания около 700 школ, открыты 5 новых высших учебных заведений, число студентов ВУЗов возросло с 70 до 100 тысяч, в 1970-1987 гг. более 15 тысяч молодых кадров были направлены на обучение за пределы Азербайджана, а начиная с 1972 года ежегодно 300-400 азербайджанцев направлялись на обучение в различные высшие военные школы СССР, поэты, писатели, деятели искусства, педагоги были удостоены таких высших государственных наград СССР, как Герой Социалистического труда, а также почетных званий, и все это является лишь малой толикой заслуг Общенационального лидера перед азербайджанским народом.
Докладчик отметил, что в 1993 году над страной нависла угроза гражданской войны и потери независимости, и азербайджанский народ потребовал возвращения гениального лидера Гейдара Алиева к власти. 15-го июня того же года Великий лидер был избран председателем Верховного Совета Азербайджана, а 3-го октября в результате всенародного голосования – Президентом Азербайджанской Республики.
Мисир Марданов продолжил: «За короткий период после прихода Гейдара Алиева к власти была устранена угроза гражданской войны и раскола страны».
В заключение своего выступления ученый подчеркнул, что дорогая память Гейдара Алиева, оставившего неизгладимые следы в истории Азербайджана, всегда будет жить в сердце нашего народа.
Далее на мероприятии выступили ректор Ушакского университета (Турция), профессор Экрем Саваш, директор Института математики Академии наук Узбекистана, академик Шавкат Аюпов, генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи Организации черноморского экономического сотрудничества, академик Асаф Гаджиев, учредитель университета «Хазар», профессор Гамлет Исаханлы и другие, которые говорили об исключительных заслугах Великого лидера, его вкладе в развитие науки и образования, проведенных им реформах в данной сфере.
Отметим, что международная конференция, на которой наряду с учеными и специалистами Азербайджана принимают участие 23 представителя 15-ти стран мира, продлится до 28 апреля. В ходе конференции будут прослушаны более 180-ти докладов.