AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) nəşri olan “İnformasiya bülleteni”nin birinci sayı işıq üzü görüb.
“İnformasiya bülleteni” AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə 2023-cü ildən nəşrə başlayıb və ildə 4 sayı nəzərdə tutulur.
Bülletendə MEK-in fondlarına cari ilin hər rübündə daxil olan ədəbiyyatlar, ardı davam edən nəşrlər, jurnallar, dissertasiya və avtoreferatlar və sərgilər haqqında məlumatlar var. Həmçinin ayrıca bölmə kimi verilən tədbirlərin xronikasında yer alan materialların yayımladığı mənbələrin linklərinin verilməsi də yenilikdir və axtarış imkanlarını asanlaşdırır.
Bülletendə təqdim olunan ədəbiyyatlar elm sahələri üzrə qruplaşdırılıb, əlifba sırası ilə düzülüb. Oxucuların kataloqa müraciət etmədən ədəbiyyat aparması məqsədilə təsvirlərin qarşısında mənbələrin şifrəsi də bülletendə verilib.
Bülletenin elmi redaktoru MEK-in baş direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Məmməd Əliyev, redaksiya heyəti kitabxananın icraçı direktoru, fil.ü.f.d., dosent Şəhla Tahirqızı, Əməkdar mədəniyyət işçisi Xuraman İsmayılova, Gülnar Məmmədova, Mina Qasımovadır. Bülletenin işçi qrupuna Nərgiz Novruzova, Mahnur Həsənova, Afət Məmmədova, Türkan Vahidova, Rəna Cavadova və Nərminə Efendiyeva daxil olublar.

Выпущен в свет первый номер издания Центральной научной библиотеки (ЦНБ) НАНА под названием «Информационный бюллетень».
«Информационный бюллетень» начал издаваться с 2023 года по инициативе президента НАНА, академика Исы Габиббейли. В год планируется выпускать четыре номера бюллетеня.
В первом выпуске «Информационного бюллетеня» нашли свое отражение сведения о книгах, периодических изданиях, журналах, диссертациях и авторефератах, включенных в фонды ЦНБ в первом квартале текущего года, а также организуемых выставках. Также в отдельном разделе приводятся электронные ссылки на материалы, представленные в хронике мероприятий. Это новшество значительно облегчает поиск необходимой информации.
Нашедшая свое отражение в бюллетене литература сгруппирована по научным отраслям и приводится в алфавитном порядке. Для того чтобы читатели смогли найти необходимую книгу без обращения к каталогу, в бюллетене указаны и шифры источников.
Научным редактором «Информационного бюллетеня» является генеральный директор ЦНБ, доктор философских наук, профессор Мамед Алиев. В состав редакционной коллегии входят исполнительный директор библиотеки, доктор философии по филологии, доцент Шахла Тахиргызы, Заслуженный работник культуры Хураман Исмайлова, Гюльнар Мамедова и Мина Гасымова. В рабочую группу по подготовке «Информационного бюллетеня» входят Наргиз Новрузова, Махнур Гасанова, Афет Мамедова, Тюркан Вахидова, Рена Джавадова и Нармина Эфендиева.