AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Mayın 18-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əsas binasında görkəmli bioloq-alim, Dendrologiya İnstitutunun sabiq baş direktoru, “Şöhrət” ordenli, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə foyedə görkəmli alimin həyat yolu və elmi fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Anım tədbirində Tofiq Məmmədovun xatirəsinə ithaf olunmuş “Yaşıl həyat” filmi nümayiş olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Tofiq Məmmədovun  həyat yolundan, elmi yaradıcılığından, onun Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrdən söz açıb, alimin çoxillik fəaliyyətinin ayrı-ayrı mərhələləri üzrə əldə etdiyi nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib.
O, Tofiq Məmmədovun mühəndislik ixtisasına yiyələnməsinə baxmayaraq, bütün həyatını təbiət elmlərinə, elmi-təşkilati fəaliyyətə həsr etdiyini bildirib. Tofiq Məmmədovun Dendrologiya İnstitutunun təşəkkülündə və inkişafında göstərdiyi xidmətlərin danılmaz olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri 1990-cı illərdə məhz onun səyləri nəticəsində Dendrologiya Bağının qorunub saxlanıldığını diqqətə çatdırıb.
“Hesab edirəm ki, Abşeron rayonunun landşaftı, bitki aləmi, biomüxtəlifliyinin öyrənilməsinə Tofiq Məmmədov bir institut alimlərinin ümumilikdə verə biləcəyi qədər töhfələr vermişdir”, - deyən İsa Həbibbəyli alimin əsərlərinin, monoqrafiyalarının, gətirdiyi elmi yeniliklərin təbiət elmləri tarixində özünəməxsus yerə malik olduğunu vurğulayıb.
AMEA prezidenti görkəmli alimin ölkəmizdə yeni nəsil botaniklərin formalaşmasındakı yorulmaz fəaliyyətindən də bəhs edib, onun dövlətçilik ənənələrinə sadiq, əqidəli, etibarlı şəxsiyyət kimi ehtiramla anıldığını diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Tofiq Məmmədov hər zaman Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ideyalarının, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi dövlət siyasətinin müdafiəçisi və icraçılarından biri olmuşdur.
O, əlavə edib ki, Tofiq Məmmədov AMEA-nı bir çox xarici ölkələrdə ləyaqətlə təmsil etmiş, dünyanın müxtəlif dövlətlərində Azərbaycan elminin nailiyyətlərini təbiətşünas alimlərə təqdim etmiş və nüfuzlu mükafatlara layiq görülmüşdür.
Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin vəfatının Azərbaycan elmi üçün ağır itki olduğunu söyləyib, bugünkü tədbirin Tofiq Məmmədovun elmi irsinin, zəngin yaradıcılığının gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun həyat yolu, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti” adlı məruzə ilə çıxış edib.
O, 1982-ci ildə Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutunu bitirdikdən sonra Tofiq Məmmədovun fəaliyyətinin AMEA ilə bağlı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, alimin təşəbbüsü ilə 2014-cü ildə Mərdəkan Dendrarisinin bazasında AMEA-nın Dendrologiya İnstitutu təşkil olunmuş və Tofiq Məmmədov ömrünün sonundək bu müəssisəyə rəhbərlik etmişdir.
AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri barədə danışan akademik İradə Hüseynova bu istiqamətlərin respublikanın müxtəlif ərazilərində ağac və kol bitkilərinin, xüsusən nadir və məhv olmaq təhlükəsində olan növlərin genofondunun qorunub saxlanılması, biomüxtəlifliyinin artırılması, təbii еhtiyаtlаrının bərpаsı, düzgün və səmərəli istifаdə еdilməsi üçün iqlim şəraitinə uyğun ağac və kol növlərinin introduksiyasının prioritet istiqamətlərinin müəyyən edilməsi, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsi üzrə mühüm tövsiyələrin verilməsi ilə bağlı olduğunu vurğulayıb.
Vitse-prezident görkəmli alim Tofiq Məmmədovun Azərbaycanın bir çox bölgələrinin, o cümlədən Bakı şəhəri və onun ətraf qəsəbələrinin yaşıllaşdırılması və landşaft arxitekturasının qorunub saxlanılması üçün qiymətli təkliflər verdiyini də qeyd edib.
Məruzəçi Tofiq Məmmədovun yerli və xarici mətbuatda dərc edilən 300-ə yaxın əsərin, 11 patent, 24 monoqrafiya, 6 dərslik, broşüra, kitabça və metodik vəsaitlərin müəllifi olduğunu diqqətə çatdırıb.
“İşğaldan azad olunmuş torpaqlarımıza bioloq alimlərin “Böyük Qayıdış”ının ilk nümayəndələrindən biri məhz Tofiq Məmmədov olmuşdur”, - deyən İradə Hüseynova alimin 2020-ci ilin dekabrında Zəngilana ilk ekspedisiyada iştirak etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, 2021 və 2022-ci illərdə görkəmli alimin rəhbərliyi altında Dendrologiya İnstitutunda tarixi Zəfərə və “Şuşa İli”nə  həsr olunmuş ümumrespublika sərgiləri uğurla keçirilmişdir. Tofiq Məmmədov Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanmasında yaxından iştirak etmiş və həyatını da bu yolda faciəli şəkildə itirmişdir.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Minarə Həsənovanın “Dendrologiya İnstitutunun yaradılması və inkişafında Tofiq Məmmədovun rolu”, ETN Mikrobiologiya İnstitutunun laboratoriya müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Elman İsgəndərin “Tofiq Məmmədovun Azərbaycan botanika elminə verdiyi töhfələr” adlı məruzələri dinlənilib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri - Saleh Məhərrəmov və Elşad Qurbanov çıxış edərək Tofiq Məmmədovun Azərbaycan elminin inkişafında çoxillik zəngin və məhsuldar fəaliyyətindən, ölkəmizdə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında böyük xidmətlərindən bəhs edib, alimin əziz xatirəsinin ürəklərdə daim yaşayacağını vurğulayıblar. Çıxış edənlər Tofiq Məmmədovun hamıya örnək ola biləcək fərqli bir ömür yaşadığını vurğulayıb, onun təkcə alim kimi deyil, həm də təvazökar və səmimi insan, dost olaraq insanlığın zirvəsində dayandığını qeyd ediblər.
Sonda mərhum alimin ailə üzvləri adından qardaşı professor Fəxrəddin Məmmədov çıxış edərək AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə dərin minnətdarlığını bildirib.

18-го мая в Главном здании Национальной академии наук Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное памяти выдающегося ученого-биолога, бывшего генерального директора Института дендрологии, обладателя ордена «Шохрат», члена-корреспондента НАНА Тофика Мамедова.
Вначале присутствующие ознакомились с организованной в фойе выставкой, отражающей жизненный путь и деятельность видного ученого.
На мероприятии был продемонстрирован фильм “Yaşıl həyat” («Зеленая жизнь»), посвященный памяти Тофика Мамедова.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о жизни и деятельности ученого-биолога Тофика Мамедова, его вкладе в развитие отечественной науки, высоко оценил достижения, полученные ученым на различных этапах многолетней деятельности.
Академик сообщил, что, несмотря на полученное образование в сфере инженерии, Тофик Мамедов всю свою жизнь посвятил естественным наукам и научно-организационной деятельности. Сказав, что велика роль Тофика Мамедова в создании и развитии Института дендрологии, руководитель НАНА добавил, что в 1990-х гг. именно благодаря его усилиям был сохранен Дендрологический сад.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Я считаю, что Тофик Мамедов внес такую лепту в изучение ландшафта, растительного мира и биоразнообразия Абшеронского района, сколько могут внести ученые целого института». Академик подчеркнул, что научные труды и нововведения Тофика Мамедова занимают особое место в истории естественных наук.
Президент НАНА также рассказал о неустанной деятельности выдающегося ученого в формировании нового поколения ботаников в стране и отметил, что Тофик Мамедов был приверженцем традиций государственности и идей общенационального лидера Гейдара Алиева, защитником и исполнителем государственной политики, претворяемой в жизнь Президентом Ильхамом Алиевым.
Сказав, что Тофик Мамедов достойно представлял НАНА во многих странах мира, рассказывал о достижениях отечественной науки в области естественных наук и был удостоен престижных наград, академик Иса Габиббейли отметил, что с гибелью видного ученого нашу науку постигла невосполнимая утрата, и подчеркнул значение сегодняшнего мероприятия с точки зрения доведения научного наследия и многогранной деятельности Тофика Мамедова до следующих поколений.
Затем с докладом «Жизненный путь, научная и научно-организационная деятельность члена-корреспондента НАНА Тофика Мамедова» выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова.
Академик сообщила, что окончив в 1982 году Азербайджанский институт инженеров-строителей, Тофик Мамедов связал свою деятельность с Академией наук, в 2014 году по инициативе ученого на базе Мардакянского дендрария был создан Институт дендрологии НАНА, которым Тофик Мамедов руководил до конца своих дней.
Говоря об основных сферах научной деятельности члена-корреспондента НАНА Тофика Мамедова, академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что эти сферы были связаны с такими вопросами, как сохранение на различных участках территории республики генофонда деревьев и кустарников, особенно редких и находящихся под угрозой исчезновения видов, повышение биоразнообразия, восстановление природных ресурсов, определение приоритетных направлений интродукции видов деревьев и кустарников в соответствии с климатическими условиями для правильного и рационального использования, а также составление важных рекомендаций по защите окружающей среды.
Вице-президент НАНА отметила, что выдающийся ученый Тофик Мамедов выдвинул ценные предложения, направленные на озеленение многих регионов Азербайджана, в том числе города Баку и пригородных поселков, а также сохранение их ландшафтной архитектуры.
Докладчик сообщила, что Тофик Мамедов является автором около 300 трудов, опубликованных в местной и зарубежной печати, 11 патентов, 24 монографий, 6 учебников, брошюр, буклетов и методических пособий.
Сказав, что Тофик Мамедов был одним из первых ученых-биологов, осуществивших «Великое возвращение» на освобожденные от оккупации территории Азербайджана, академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что ученый был участником первой экспедиции в Зангилан в декабре 2020 года. Академик отметила, что в 2021 и 2022 гг. под руководством Тофика Мамедова в Институте дендрологии были успешно организованы общереспубликанские выставки, посвященные исторической Победе и «Году города Шуша», ученый принимал непосредственное участие в подготовке Третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики и трагически погиб в ходе этой работы.
На мероприятии также были прослушаны доклады и.о. генерального директора Института дендрологии Министерства науки и образования, доктора философии по биологии Минары Гасановой на тему «Роль Тофика Мамедова в создании и развитии Института дендрологии» и заведующего лабораторией Института микробиологии Министерства науки и образования, доктора биологических наук, профессора Эльмана Искендера – на тему «Вклад Тофика Мамедова в развитие ботаники в Азербайджане».
Далее выступили вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, члены-корреспонденты НАНА Салех Магеррамов и Эльшад Гурбанов, которые рассказали о многолетней и плодотворной деятельности Тофика Мамедова, больших заслугах ученого в подготовке высокоспециализированных кадров, и подчеркнули, что светлая память об ученом будет всегда жить в сердцах людей. Отмечалось, что Тофик Мамедов прожил жизнь, которая может служить примером для всех, был не только ученым, но и скромным и искренним человеком, надежным другом.
В заключение мероприятия от имени семьи покойного ученого выступил его брат, профессор Фахраддин Мамедов, который выразил свою глубокую благодарность за уважение и почтение, оказанные к памяти члена-корреспондента НАНА Тофика Мамедова.