“Qarabağın etnik məskunlaşma tarixi və toponimləri” kitabı işıq üzü görüb
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Qarabağın etnik məskunlaşma tarixi və toponimləri” adlı yeni nəşri işıq üzü görüb.
Əsər hələ 2005-ci ildə mərhum müəlliflər, toponimika sahəsində Azərbaycanın aparıcı mütəxəssisləri olan akademik Budaq Budaqov və tarix elmləri doktoru Qiyasəddin Qeybullayev tərəfindən hazırlanmış, lakin müəyyən səbəblərdən çap edilməmişdi. Kitabda da qeyd edildiyi kimi, “əsərin yazılması prosesində Q.Qeybullayevin qoyub getdiyi ədəbiyyat siyahısı tam deyil”.  Bu səbəbdən əsərdə istifadə olunan ədəbiyyat siyahısını tamamlamaq çox uzun bir vaxt və zəhmət tələb edib ki, bu işi c.e.d. Zakir Eminov öz üzərinə götürüb.
Baş redaktoru coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov, elmi redaktoru coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mahirə Abbasovanın olduğu monoqrafiya 2 hissədən ibarət olaraq 467 səhifədir. “Yuxarı Qarabağın etnik və siyasi tarixinə dair” adlanan I hissə eramızdan əvvəl və sonra Yuxarı Qarabağda məskunlaşan türk tayfaları, Qarabağın alban ərazisi olduğunu göstərən faktlar, Qədim erməni dilində türk mənşəli sözlər və Ermənilərin Yuxarı Qarabağda məskunlaşmasından bəhs edən 7 fəsildən, II hissə isə Qarabağın izahlı toponimiya lüğətindən ibarətdir.
Monoqrafiyada Azərbaycanın tarixi-coğrafi cəhətdən ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağın tarixi-etnik məskunlaşması və toponimikası məsələləri öyrənilir. Kitabda uzun tarixi dövrlərdə Qarabağda baş verən etnik proseslər, məskunlaşma və miqrasiya məsələləri işıqlandırılır.
Kitab toponimika, əhali coğrafiyası, demoqrafiya, tarixi coğrafiya ilə məşğul olan elmi işçilər, ali məktəblərin tələbələri (bakalavr və magistrlər) və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Вышло в свет новое издание Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики под названием «История этнического расселения и топонимы Карабаха».
Научный труд был подготовлен еще в 2005 году покойными учеными, ведущими специалистами Азербайджана в области топонимики – академиком Будагом Будаговым и доктором исторических наук Гияседдином Гейбуллаевым, однако по определенным причинам издан не был. Как отмечается в книге, «список литературы, составленный Г.Гейбуллаевым в ходе подготовки издания, неполный». Поэтому на протяжении долгих лет генеральным директором института, доктором географических наук Закиром Эминовым велась кропотливая работа по обобщению и пополнению списка использованной литературы.
Главным редактором книги является Закир Эминов, научным редактором – доктор философии по географии Махира Аббасова. Монография общим объемом в 467 страниц состоит из двух частей. В первой части, которая носит название «Об этнической и политической истории Верхнего Карабаха» и состоит из 7-ми глав, повествуется о тюркских племенах, расселившихся в Верхнем Карабахе до нашей эры и позднее, приводятся факты, свидетельствующие о том, что Карабах является составной частью Кавказской Албании, словах тюркского происхождения в древнеармянском языке и расселении армян в Верхнем Карабахе. Во второй части приводится толковый словарь топонимов Карабаха.
В монографии исследуются вопросы этнического расселения и топонимики Карабаха, являющегося с историко-географической точки зрения неотъемлемой частью Азербайджана. В книге освещаются этнические и миграционные процессы, происходящие в Карабахе в различные исторические периоды.
Книга предназначена для научных сотрудников, занятых в сфере топонимики, географии населения, демографии, исторической географии, студентов высших учебных заведений, а также для широкой читательской аудитории.