Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Elm” nəşriyyatı tərəfindən “Elmi nəşrlərdə etik normalar” mövzusunda seminar keçirilib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) təşkil olunan tədbiri giriş sözü ilə MEK-in baş direktoru, professor Məmməd Əliyev açaraq mövzunun aktuallığından danışıb, bütün sahələrdə olduğu kimi, akademik nəşriyyat fəaliyyətində də etik normalara əməl olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra “Elm” nəşriyyatının direktoru, Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasının (EASE – The European Association of Science Editors) Azərbaycan bölməsinin sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov mövzu ilə bağlı məruzəsini təqdim edib. O bildirib ki, bu il 1-3 iyun tarixlərində İstanbulda keçirilmiş EASE-nin XVII Baş Assambleyası çərçivəsində təşkil olunmuş “Keyfiyyətli elmi nəşr” konfransının əsas mövzularından biri məhz elmi nəşrlərin etikasına dair olub.
Elmi nəşrlərdə bəzən etik pozuntulara yol verildiyini deyən məruzəçi bunun müxtəlif səbəblərdən baş verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, müəlliflər kifayət qədər tədqiqat təcrübəsi olmadıqda, səhlənkarlığa, tədqiqat metodlarında qeyri-müəyyənliyə yol verdikdə, statistik analizləri lazımi səviyyədə aparmadıqda, istinadları düzgün şəkildə vermədikdə və s. səbəblərdən etik normaları bilməyərəkdən poza bilirlər: “Lakin elə hallar da olur ki, müəlliflər bilərəkdən bu pozuntulara yol verirlər. Məsələn, realığı əks etdirməyən tədqiqatı nəşr etdikdə, əvvəl nəşr etdiyi məqaləni yenidən dərc etdikdə, statistik nəticələrin, məlumatların saxtalaşdırılması, manipulyasiya edilməsi hallarına, plagiata yol verdikdə, başqalarının tədqiqatlarını öz adına çıxdıqda, nəşr mərhələsində əməyi olmadan kiminsə adını müəlliflər sırasına əlavə etdikdə və s.”.
Məruzəçi müəlliflərə, istinadlara, təşəkkürə və icazəyə dair etik yanaşmalardan danışıb, etik normaların qorunmasında müəlliflərin, redaktorların, rəyçilərin və naşirlərin öhdəliklərini izah edib. Həmçinin S.Qəhrəmanov EASE, Nəşriyyat Etikası Komitəsi (COPE) və başqa beynəlxalq təşkilatların bu sahəyə dair standartlar və tövsiyələrini slayd əsasında və nümunələrlə təqdim edib.

В НАНА состоялся семинар на тему «Этические нормы в научных публикациях»
При организации издательства «Элм» («Наука») Национальной академии наук Азербайджана состоялся семинар на тему «Этические нормы в научных публикациях».
Мероприятие, которое прошло в Центральной научной библиотеке НАНА, вступительным словом открыл генеральный директор библиотеки, профессор Мамед Алиев. Он отметил актуальность темы и подчеркнул необходимость в соблюдении этических норм во всех сферах деятельности, в том числе и в области академического издательства.
Затем с докладом выступил директор издательства «Элм», председатель Азербайджанского регионального отделения Европейской ассоциации научных редакторов (EASE – The European Association of Science Editors), доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов. Он сообщил, что одна из основных тем конференции «Качественное научное издание», организованной в рамках XVII Генеральной ассамблеи EASE, которая проходила 1-3 июня этого года в Стамбуле (Турция), была посвящена именно этике научных публикаций.
Говоря о нарушении этических норм в научных публикациях, Сабухи Гахраманов отметил, что авторы нарушают этические нормы умышленно и неумышленно. При недостаточном опыте ведения исследований, халатном отношении, отсутствии конкретных методов исследования, ведении статистических анализов не на должном уровне, некорректных цитированиях и т.д. этические нормы нарушаются неумышленно: «Однако есть и такие случаи, когда авторы нарушают этические нормы умышленно. Например, при публикации результатов исследований, не соответствующих действительности, повторном издании своих статей, фальсификации статистических данных, манипуляциях, плагиате, присвоении чужих исследований и материалов, указывании среди авторов имен тех людей, которые не имеют к исследованию никакого отношения, и т.д.».
Докладчик рассказал об этических подходах к указанию авторов и соавторов, размещению ссылок и сносок, приведению цитат, проявлению благодарностей и получению разрешений, а также об обязательствах, которые возлагаются на авторов, редакторов, рецензентов и издателей в области соблюдения этических норм. Помимо этого, Сабухи Гахраманов представил на слайдах стандарты и рекомендации EASE, Комитета по публикационной этике (COPE – Committee on Publication Ethics) и других международных организаций в данной сфере.