“Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” üçcildliyinin təqdimatı olub
Oktyabrın 14-də Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” adlı üçcildlik monoqrafiyanın təqdimatı olub.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov nəşrin əhəmiyyətindən danışıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanın coğrafiyasına aid nəfis şəkildə tərtib olunmuş bu böyük fundamental elmi əsər “Azərbaycanın fiziki coğrafiyası”, “Azərbaycanın iqtisadi və sosial coğrafiyası” və “Azərbaycanın regional coğrafiyası” kitablarından ibarətdir. Hər biri təxminən 500-600 səhifədən ibarət əsərlər Azərbaycanın relyefinə, iqliminə, landşaftlarına, su ehtiyatlarına, o cümlədən iqtisadi, regional problemlərinə həsr olunub.
Coğrafiya elminin müasir funksiyasından danışan akademik R. Məmmədov qeyd edib ki, XX əsrin birinci yarısında coğrafiya artıq özünün təsvir funksiyasını başa vurur, təbiətin və təbii proseslərin, ayrılıqda və qarşılıqlı inkişaf qanunauyğunluqlarını öyrənən fundamental və həm də tətbiqi elmə çevrilir. Hazırda iqtisadiyyatın və sosial həyatın elə bir sahəsi yoxdur ki, coğrafi məlumatlara ehtiyac duyulmasın və coğrafiya elminin nailiyyətlərindən istifadə edilməsin. Əsasən təbii ehtiyatlar və onlardan səmərəli istifadə, istehsalın yerləşdirilməsi, genişləndirilməsi və əhalinin məskunlaşmasının coğrafi problemlərini öyrənən bu elm Azərbaycanda onun təbii və iqtisadi xüsusiyyətlərinə müvafiq istiqamətdə inkişaf etdirilir.
Bildirilib ki, Azərbaycan coğrafiyasının müxtəlif bölmələrinə aid qiymətli əsərlər son yüz ildə dəfələrlə nəşr olunub. Lakin geniş oxucu kütləsi, o cümlədən elmi işçilər, ali və orta məktəblərin müəllim-tələbə heyəti, ərazi planlaşdırılması ilə məşğul olan mütəxəssislər və s. üçün çox gərəkli olan ümumiləşdirilmiş Azərbaycan Coğrafiyası hələ yazılmamışdı. Bu da üçcildliyin hazırlanmasına zəmin yaradıb.
Bakı Dövlət Universitetinin coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Fərda İmanov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin elmi işçisi Araz Qurbanov, Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya elmləri namizədi Habil Haqverdiyev və başqaları Coğrafiya İnstitutunun bu uğurunu yüksək dəyərləndirib, nəşrin hazırlanmasında əməyi olan alim və mütəxəssisləri təbrik ediblər.

Состоялась презентация трехтомника «География Азербайджанской Республики»
14 октября при организационной поддержке Института географии имени академика Гасана Алиева НАНА в Международном пресс-центре состоялась презентация трехтомника монографии «География Азербайджанской Республики».
На мероприятии директор Института географии, академик Рамиз Мамедов рассказал о значении издания.
Было отмечено, что изданный в изящном оформлении крупный фундаментальный научный труд состоит из книг «Физическая география Азербайджана», «Экономическая и социальная география Азербайджана» и «Региональная география Азербайджана». Труды, каждый из которых состоит примерно из 500-600 страниц, посвящены рельефу, климату, ландшафтам, водным ресурсам Азербайджана, в том числе экономическим и региональным проблемам.
Рассказывая о современной функции географической науки, академик Р.Мамедов отметил, что в первой половине XX века география завершает свою описательную функцию, превращаясь в фундаментальную и прикладную науку, которая отдельно и во взаимосвязи изучает закономерности развития природы и природных процессов.
В настоящее время нет такой экономической и социальной сферы жизни, которая не нуждалась бы в применении информации и достижений географической науки. Данная наука, изучающая в основном географические проблемы, связанные с природными ресурсами и их эффективным применением, размещением и расширением производства, а также поселением населения, развивается в Азербайджане соответственно с его природными и экономическими особенностями.
Было отмечено, что за последние 100 лет неоднократно издавались различные ценные труды, посвященные географии Азербайджана. Однако, не было еще того очень востребованного обобщающего издания, которым могла бы воспользоваться широкая читательская аудитория, включающая также научных сотрудников, преподавателей и студентов высших и средних учебных заведений, специалистов, занимающихся территориальным планированием и т. д. Это и создало предпосылки для подготовки трехтомника.
Декан факультета географии Бакинского государственного университета, профессор Фарда Иманов, научный сотрудник Центра стратегических исследований при Президенте Азербайджанской Республики Араз Гурбанов, заведующий отделом Института географии, кандидат географических наук Габиль Гасанов и др. высоко оценили этот успех Института географии и поздравили ученых и специалистов, вложивших свой труд в подготовку упомянутого издания.