“Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” üçcildliyinin təqdimatı olub
Oktyabrın 14-də Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” adlı üçcildlik monoqrafiyanın təqdimatı olub.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov nəşrin əhəmiyyətindən danışıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanın coğrafiyasına aid nəfis şəkildə tərtib olunmuş bu böyük fundamental elmi əsər “Azərbaycanın fiziki coğrafiyası”, “Azərbaycanın iqtisadi və sosial coğrafiyası” və “Azərbaycanın regional coğrafiyası” kitablarından ibarətdir. Hər biri təxminən 500-600 səhifədən ibarət əsərlər Azərbaycanın relyefinə, iqliminə, landşaftlarına, su ehtiyatlarına, o cümlədən iqtisadi, regional problemlərinə həsr olunub.
Coğrafiya elminin müasir funksiyasından danışan akademik R. Məmmədov qeyd edib ki, XX əsrin birinci yarısında coğrafiya artıq özünün təsvir funksiyasını başa vurur, təbiətin və təbii proseslərin, ayrılıqda və qarşılıqlı inkişaf qanunauyğunluqlarını öyrənən fundamental və həm də tətbiqi elmə çevrilir. Hazırda iqtisadiyyatın və sosial həyatın elə bir sahəsi yoxdur ki, coğrafi məlumatlara ehtiyac duyulmasın və coğrafiya elminin nailiyyətlərindən istifadə edilməsin. Əsasən təbii ehtiyatlar və onlardan səmərəli istifadə, istehsalın yerləşdirilməsi, genişləndirilməsi və əhalinin məskunlaşmasının coğrafi problemlərini öyrənən bu elm Azərbaycanda onun təbii və iqtisadi xüsusiyyətlərinə müvafiq istiqamətdə inkişaf etdirilir.
Bildirilib ki, Azərbaycan coğrafiyasının müxtəlif bölmələrinə aid qiymətli əsərlər son yüz ildə dəfələrlə nəşr olunub. Lakin geniş oxucu kütləsi, o cümlədən elmi işçilər, ali və orta məktəblərin müəllim-tələbə heyəti, ərazi planlaşdırılması ilə məşğul olan mütəxəssislər və s. üçün çox gərəkli olan ümumiləşdirilmiş Azərbaycan Coğrafiyası hələ yazılmamışdı. Bu da üçcildliyin hazırlanmasına zəmin yaradıb.
Bakı Dövlət Universitetinin coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Fərda İmanov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin elmi işçisi Araz Qurbanov, Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya elmləri namizədi Habil Haqverdiyev və başqaları Coğrafiya İnstitutunun bu uğurunu yüksək dəyərləndirib, nəşrin hazırlanmasında əməyi olan alim və mütəxəssisləri təbrik ediblər.

Three-volume monograph dubbed “Geography of the Republic of Azerbaijan” was presented at International Press Center by organization of the Institute of Geography, October 14.
In the event, director of the institute, Acad. Ramiz Mammadov highlighted the importance of the edition.
This great fundamental work composed of books, "The physical geography of Azerbaijan", "Economic and social geography of Azerbaijan" and "Regional geography of Azerbaijan". Each of the works is approximately 500-600 pages dedicated to the topography, climate, landscape, water resources, including economic, and regional problems, was stated.
Speaking at the function of geography science, academician Ramiz Mammadov noted that in the first half of the XX century geography has already completed its function of describing, and shifted into a fundamental and applied science which studies individually and mutually development regularities of nature and natural processes. There is no area of the economy and social life, where geographic information is not needed and not been used achievements of geography science, he stated.
It was notified that, works on the different sections of Azerbaijan geography have been published many times in the last hundred years. But generalized Geography of Azerbaijan, which is useful for wide range of readers, including scholars, teachers and students of universities and secondary schools, and other professionals involved in land planning, has not been developed yet. It also paved the way for the development of three-volume.
Dean of the Baku State University department of geography Professor Farda Imanov, researcher at the Center for Strategic Studies under the President of Azerbaijan Republic Araz Gurbanov, head department at the Institute of Geography, PhD in Geography Habil Hagverdiyev and others highly appraised this achievement of the institute and congratulated the scientists who contributed for developing of the edition.