“Azərbaycanda su ehtiyatları problemləri: inteqrasiyalı idarə edilmənin elmi-metodik əsasları” mövzusunda araşdırmalar aparılıb
Bu gün “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti “Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Adışirin Ələkbərov AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında elmi məruzə ilə çıxış edib. O, “Azərbaycanda su ehtiyatları problemləri: inteqrasiyalı idarəedilmənin elmi-metodik əsasları” mövzusunda apardığı araşdırmaları təqdim edərək son illər ölkənin su ehtiyatlarının yaranma qanunauyğunluqlarının müəyyən edilməsi, ehtiyatların qiymətləndirilməsi və dayanıqlı idarə edilməsi, su təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə əlaqədar görülən işlərdən danışıb.
Məruzəçinin sözlərinə görə, Azərbaycan ərazisində su ehtiyatları ilə əlaqədar əsas problem istifadəyə yararlı suların məhdud ehtiyatlara malik olmaqla qeyri-bərabər paylanmasıdır. Son illərin tədqiqatları bir sıra hallarda, ehtiyatların qiymətləndirilməsində istifadə edilən parametrlərin və su hövzələrinin ehtiyatlarının fərqli göstəricilərlə səciyyələndiyini, qiymətləndirmə metod və yanaşmalarında uyğunsuzluqların olduğunu göstərir. Alim və mütəxəssislər tərəfindən bu uyğunsuzluqlara aydınlıq gətirilir, ehtiyatların daha etibarlı qiymətləndirilməsi istiqamətində kompleks tədqiqatlar aparılır, təbii su sistemlərinin konseptual modelləri işlənilir.
A.Ələkbərov bildirib ki, XX əsrin 90-cı illərindən başlayaraq su ilə əlaqədar beynəlxalq təşkilatların konvensiyalarının, direktiv sənədlərin əsasını su ehtiyatlarından ətraf mühitə ziyan vurmadan ədalətli istifadənin təmin edilməsi prinsipi təşkil edir. Beynəlxalq təşkilatlar və elm mərkəzləri, dünyanın əksər ölkələri bu prinsipin həyata keçirilməsinin su ehtiyatlarının inteqrasiyalı idarə edilməsi (SEİİ) nəticəsində mümkün olacağı qənaətindədirlər. Ərazisinin böyük hissəsi transsərhəd Kür və Araz çaylarının hövzəsində yerləşən Azərbaycan üçün su ehtiyatlarının qorunması, problemlərin həll edilməsi, SEİİ-yə nail olunması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Alim bu məqsədlə ölkənin bütün ərazisi üzrə yerüstü və yeraltı su obyektlərinin, transsərhəd suların kadastrı tərtib edilməsi, qiymətləndirilmiş ehtiyatlar haqqında mövcud məlumatlar, qiymətləndirmə metodlarının təhlil edilərək sistemləşdirilməsinin vacibliyini önə çəkib. Qeyd edib ki, istifadə sahələri üzrə tətbiq edilən sudan istifadə normaları araşdırılmalı və təhlil edilməli, normaların yetərliliyi və istifadə limitləri elmi-praktiki araşdırılmalarla dəyərləndirilməlidir. Sudan istifadənin strukturu təhlil edilərək proqnoz hədəfləri müəyyənləşdirilməlidir.
Məruzəçi SEİİ ilə əlaqədar yeni qanun və qaydaların hazırlanması, milli qanunvericiliyin beynəlxalq qanunvericiliyə implementasiyası istiqamətində təhlillərin aparılması və təkliflər hazırlanmasının da vacib məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti bir sıra qərarlar qəbul edib. AMEA Geologiya və Geofizika və Coğrafiya institutlarına aidiyyəti təşkilatlarla birlikdə su hövzələrinin konseptual modellərinin işlənilməsi, ehtiyatların qidalanma mənbələrinin qiymətləndirməsi ilə əlaqədar elmi-tədqiqatların proqramlarının hazırlanması və icra edilməsi tapşırılıb. Həmçinin Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetinə, Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinə müxtəlif tərkibli suların insan orqanizminə təsirinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində elmi-praktik tədqiqatların intensivləşdirilməsi tövsiyyə edilib.
İclasda, həmçinin Dilçilik İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda Beynəlxalq əlaqələr və Optimal idarəetmə şöbələrinin yaradılması qərara alınıb.

Проведены исследования по теме «Проблемы водных ресурсов в Азербайджане: научно-методические основы интеграционного управления»
Заместитель директора по научной работе Научно-исследовательского и проектного института «Суканал» ОАО «Азерсу», доктор геолого-минералогических наук Адыширин Алекперов выступил с научным докладом на заседании Президиума НАНА. Представив исследования, проведенные на тему «Проблемы водных ресурсов в Азербайджане: научно-методические основы интеграционного управления», он рассказал о работах, которые проделаны в сфере определения закономерностей возникновения водных ресурсов страны в последние годы, оценки ресурсов и устойчивого управления ими, обеспечения безопасности водных ресурсов.
По словам докладчика, главной проблемой водных ресурсов на территории Азербайджана является неравномерное распределение пригодных для использования вод, обладающих ограниченными ресурсами. Последние исследования в ряде случаев показывают, что параметры оценки ресурсов и ресурсов водных бассейнов охарактеризованы разными показателями, а также наличие несоответствия в методах оценки и подходах. Учеными и специалистами вносится ясность данным несоответствиям, проводятся комплексные исследования в направлении более надежной оценки ресурсов, разрабатываются концептуальные модели природных водных систем.
А.Алекперов отметил, что, начиная с 90-ых годов ХХ века, основу конвенций и директивных документов международных водных организаций составляет принцип обеспечения справедливого и безопасного для окружающей среды использования водных ресурсов. Международные организации и научные центры, а также большинство стран мира полагают возможность реализации данного принципа путем интеграционного управления водными ресурсами (ИУВР). Охрана водных ресурсов, решение проблем и достижение ИУВР представляют важное значение для Азербайджана, большая часть территории которого расположена на бассейне трансграничных рек Куры и Араз.
Ученый подчеркнул важность составления кадастров подземных и наземных водных объектов страны и трансграничных вод, систематизации существующих информаций оцененных ресурсов и анализа методов оценки. Он отметил, что должны быть исследованы и проанализированы нормы использования воды соответственно с территорией применения, а достаточность норм и лимитов использования должны быть оценены научно-практическими исследованиями.
Докладчик подчеркнул, что к вопросам касательно ИУВР также относятся подготовка новых законов и правил, проведение анализа имплементации национального законодательства в международное законодательство и подготовка предложений. Учитывая указанные проблемы, Президиум НАНА принял ряд решений. Итак, Институтам географии, геологии и геофизики было поручено совместно с соответствующими организациями разработать концептуальные модели водных ресурсов, а также подготовить и исполнить научно-практические программы в связи с оценкой источников питания ресурсов.
Также Азербайджанскому государственному медицинскому университету и Республиканскому центру гигиены и эпидемиологии было рекомендовано расширить научно-практические исследования в направлении определения влияния на организм человека вод с различным составом. На заседании были приняты решения об изменении структуры Института языкознания и создании отделов Международных связей и Оптимального управления в Институте математики и механики.