Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Akademiyanın 70 illik yubiley tədbirlərində Belarus Milli Elmlər Akademiyasını (BMEA) təmsil edən tanınmış alim, BMEA-nın baş elmi katibi, akademik Aleksandr Vladimiroviç Kilçevski ilə görüşüb.
Z.Əkpərov qonağa institutun yaranma tarixi, strukturu, burada aparılan elmi tədqiqat işləri, institut alimlərinin elmin müvafiq ən müasir istiqamətlərində əldə etdiyi nailiyyətləri, Belarus institutları ilə birgə həyata keçirilmiş layihələr barədə ətraflı məlumat verib. O, Azərbaycanda genetik ehtiyatlar sahəsində son dövrlər xüsusilə inkişaf etdirilmiş milli qanunvericilik, yeni idarəetmə sistemi və bu sistemə göstərilən dövlət dəstəyindən danışıb.
A.V.Kilçevski isə öz növbəsində səmimi qəbul və uzun illər davam edən birgə elmi əməkdaşlıq üçün minnətdarlığını bildirib, ümumən Belarus Respublikasının elmi tədqiqat müəssisələrində, xüsusən də 2004-2014-cü illərdə direktoru olduğu BMEA Genetika və Sitologiya İnstitutunda maddi-texniki bazanın təkmilləşdirilməsi, ən müasir laboratoriyaların qurulması və aparılan modern tədqiqatlar barədə məlumat verib. BMEA-nın institutlarında və GEİ-də oxşar mövzular üzrə, o cümlədən Yeni Nəsil Sekvenserlərindən istifadə etməklə tədqiqat işlərinin aparıldığı xüsusi vurğulanıb, genetik ehtiyatların həm kompleks və müqayisəli tədqiqi, həm də seleksiyada səmərəli istifadəsi sahələrində əməkdaşlıq imkanlarından danışılıb.
A.V.Kilçevski GEİ-nin alimləri ilə birgə yaradılmış və artıq Belarus Respublikasında rayonlaşdırılmış ilk Belarus-Azərbaycan pomidor sortunun sertifikatını Z.Əkpərova təqdim edib. Görüşdə iki ölkənin bitki nümunələrinin birgə öyrənilməsi və istifadəsi üzrə yeni layihələrin mövcud olduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, bu layihələrdən biri Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fonduna və Belarus Respublikasının Elm Fonduna təqdim edilmişdir.
Görüşdə, həmçinin GEİ ilə Belarus institutları arasında biotəhlükəsizlik, genetik modifikasiya olunmuş bitkilər, marker əsaslı seleksiya və genom texnologiyaları üzrə digər birgə layihələrin həyata keçirilməsi, genetik material, ədəbiyyat, alim heyəti və tədqiqat nəticələri ilə mübadilə, eləcə də kadr hazırlığı üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da intensivləşdirilməsi qərara alınıb.
Qonaq Milli Genbank, GEİ-nin şöbə və laboratoriyaları, xüsusən də Biotexnologiya şöbəsinin imkanları ilə də yaxından tanış olub.
Akademik A.V.Kilçevski institutun akt zalında keçirilən seminarda “Belarus Respublikasında genom biotexnologiyasının inkişafı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, çoxsaylı sualları cavablandırıb.

Institute of Genetic Resources (IGR) of ANAS hosted for meeting of director of this scientific institute, corresponding member of ANAS Zeynal Akbarov with representative of the National Academy of Sciences of Belarus (NASB) famous scientist, chief scientific secretary of National Academy of Sciences, Academician Alexander Vladimirovich Kilchevsky within anniversary celebrations of the 70th anniversary of ANAS.
Z. Akperov informed the guest about the history and structure of the Institute, conducted scientific research achievements of the Institute scientists in their respective fields of science, as well as the projects implemented jointly with the Belarusian Institutes.
A.V.Kilchevsky, in turn, expressed his gratitude for the warm welcome and long-term cooperation, informed about the improvement of logistical base of scientific research institutions of the Republic of Belarus, in particular, at the Institute of Cytology and Genetics of the National Academy of Sciences, as well as the establishment of modern laboratories and held studies. In the event was emphasized conducting research using next-generation sequencers at NASB institutes, and also talked about the possibilities of cooperation in the field of integrated and comparative research and effective use of genetic resources for breeding.
A.V.Kilchevsky handed to Z.Akperov certificate of the first Belarusian-Azerbaijani tomato varieties created in cooperation with scientists of IGR regionalized in Belarus. At the meeting it was noted the presence of new projects for collaborative research and the use of plant specimens of the two countries. It was noted that one of these projects was presented to the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and the Scientific Fund of the Republic of Belarus.
At the meeting, a decision was made regarding the implementation of projects between institutions of NASB on bio safety of genetically modified plants and genomic technologies, as well as the intensification of cooperation in the exchange of scientific personnel and research results, etc.
Guests are also familiarized with the National Gene Bank, departments and laboratories of IGR, in particular, with the capabilities of the Department of biotechnology.
Academician A.V.Kilchevsky spoke on "Development of genomic biotechnology in the Republic of Belarus" in the seminar, which was held in the auditorium of the Institute, responded numerous questions.