AMEA-nin elmi müəssisələrində doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının təşkili və keçirilməsi ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Əsas binasında AMEA-nın elmi müəssisələrinin doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının təşkili və keçirilməsi ilə bağlı iclas keçirilib. İclasda AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, Təhsil Şöbəsinin rəisi və AMEA-nın elmi müəssisələrinin direktorları, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının şöbə rəisləri və müavinləri, habelə gündəlikdəki məsələlərə aidiyyəti olan digər məsul işçilər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Əminağa Sadıqov açaraq iclas iştirakçılarını salamlayıb, Akademiya əməkdaşlarını bir daha AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib. Əminağa Sadıqov bildirib ki, yubileydə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirak etməsi Azərbaycan elmi cəmiyyəti tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanıb. Dövlət başçısı yubileydə AMEA-nın 70 il ərzində keçdiyi yolu yüksək qiymətləndirib, eyni zamanda alimlərimiz qarşısında yeni vəzifələr qoyub, ölkədə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ə.Sadıqov qeyd edib ki, iclasın AMEA-da kadr hazırlığının təkmilləşdirilməsi ilə birbaşa əlaqəsi var. Belə ki, fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarını qəbul etmək məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti “İxtisas fənləri üzrə proqramların və test bankının təsdiq edilməsi haqqında” 4 noyabr 2015-ci il tarixli qərar qəbul edib. Qərarının icrası ilə əlaqədar doktoranturaya qəbul imtahanları noyabrın 16-dan dekabrın 10-dək, doktorluq imtahanları isə dekabrın 1-dən 20-dək keçiriləcək.
Ə.Sadıqov diqqətə çatdırıb ki, fəlsəfə fənni üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının qəbul edilməsi məqsədilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sərəncamı ilə imtahan komissiyası yaradılıb və Komissiyaya AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev sədrlik edir.
Sonra AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Doktorantura şöbəsinin rəisi Fərhad Yusifov bildirib ki, doktoranturaya qəbulun və doktorluq imtahanlarının test üsulu ilə keçirilməsi üçün informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi məqsədilə proqram təminatının hazırlanması ilə bağlı lazımi işlər görülür.
Tədbirdə Əminağa Sadıqov iclas iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb və doktoranturaya qəbulun, eləcə də doktorluq imtahanlarının yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün AMEA rəhbərliyinin bütün zəruri addımlar atacağını bildirib.

Meeting in connection with the organization and conduct of entrance examinations for doctoral studies and doctoral examinations in the scientific institutions of ANAS
Main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences held a meeting in connection with the organization and conduct of entrance examinations for doctoral studies and doctoral examinations in scientific institutions. The meeting was attended by head of the Department of Education and Science, head of the Department of Education and director of the scientific institutions of ANAS, heads of departments of the Presidium of ANAS and their deputies, as well as other persons responsible for the matters on the agenda.
Opening the event opening speech Head of Education and Science, Doctor of Technical Sciences Aminaga Sadigov welcomed the members of the meeting and again congratulated the staff of the 70th anniversary of ANAS. Aminaga Sadigov noted that taking part at the jubilee of Azerbaijani President Ilham Aliyev, was met with great approval from the scientific community of Azerbaijan. The head of state highly appreciated ANAS passed the 70-year path, new challenges set for scientists emphasized the importance of strengthening training of qualified personnel in the country.
A.Sadigov noted that the meeting is connected directly to the improvement of human resources training in the ANAS. So, in order to conduct entrance examination for doctoral studies at the PhD program and receive a doctor's examination of ANAS Presidium adopted the Resolution "On approval of the tests programs in the subjects of specialties" on November 4, 2015. In connection with the execution of the decision to doctoral exams will be held from 16 November to 10 December, and doctoral exams 1-20 December.
A.Sadigov brought to the attention that the purpose of conducting entrance examinations for a doctorate in philosophy and doctoral program examinations by order of the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, was created Examining Board, headed by a corresponding member of ANAS, Bakhtiyar Aliyev.
Next, head of Department of Doctoranture at the Institute of Information Technology of ANAS Farhad Yusifov said that the ongoing work to develop the necessary software for the application of information and communication technology in the conduct of entrance examinations for doctoral studies and doctoral examinations on the basis of the test method.