AMEA-nin elmi müəssisələrində doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının təşkili və keçirilməsi ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Əsas binasında AMEA-nın elmi müəssisələrinin doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının təşkili və keçirilməsi ilə bağlı iclas keçirilib. İclasda AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, Təhsil Şöbəsinin rəisi və AMEA-nın elmi müəssisələrinin direktorları, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının şöbə rəisləri və müavinləri, habelə gündəlikdəki məsələlərə aidiyyəti olan digər məsul işçilər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Əminağa Sadıqov açaraq iclas iştirakçılarını salamlayıb, Akademiya əməkdaşlarını bir daha AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib. Əminağa Sadıqov bildirib ki, yubileydə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirak etməsi Azərbaycan elmi cəmiyyəti tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanıb. Dövlət başçısı yubileydə AMEA-nın 70 il ərzində keçdiyi yolu yüksək qiymətləndirib, eyni zamanda alimlərimiz qarşısında yeni vəzifələr qoyub, ölkədə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ə.Sadıqov qeyd edib ki, iclasın AMEA-da kadr hazırlığının təkmilləşdirilməsi ilə birbaşa əlaqəsi var. Belə ki, fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarını qəbul etmək məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti “İxtisas fənləri üzrə proqramların və test bankının təsdiq edilməsi haqqında” 4 noyabr 2015-ci il tarixli qərar qəbul edib. Qərarının icrası ilə əlaqədar doktoranturaya qəbul imtahanları noyabrın 16-dan dekabrın 10-dək, doktorluq imtahanları isə dekabrın 1-dən 20-dək keçiriləcək.
Ə.Sadıqov diqqətə çatdırıb ki, fəlsəfə fənni üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının qəbul edilməsi məqsədilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sərəncamı ilə imtahan komissiyası yaradılıb və Komissiyaya AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev sədrlik edir.
Sonra AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Doktorantura şöbəsinin rəisi Fərhad Yusifov bildirib ki, doktoranturaya qəbulun və doktorluq imtahanlarının test üsulu ilə keçirilməsi üçün informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi məqsədilə proqram təminatının hazırlanması ilə bağlı lazımi işlər görülür.
Tədbirdə Əminağa Sadıqov iclas iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb və doktoranturaya qəbulun, eləcə də doktorluq imtahanlarının yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün AMEA rəhbərliyinin bütün zəruri addımlar atacağını bildirib.

Состоялось заседание в связи с организацией и проведением вступительных экзаменов в докторантуру и докторских экзаменов в научных учреждениях НАНА
В основном здании Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) состоялось заседание в связи с организацией и проведением вступительных экзаменов в докторантуру и докторских экзаменов в научных учреждениях НАНА. В заседании приняли участие начальник Управления образования, заведующий Отделом образования и директора научных учреждений НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА и их заместители, а также другие лица, ответственные за вопросы повестки дня.
Открыв мероприятие вступительным словом начальник Управления образования и науки, доктор технических наук Аминага Садыгов приветствовал членов заседания и повторно поздравил сотрудников с 70-летним юбилеем НАНА. Аминага Садыгов отметил, что принятие участия на юбилее Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, было встречено с большим одобрением со стороны научного общества Азербайджана. Глава государства, высоко оценив пройденный НАНА 70-летний путь, поставил новые задачи перед учеными, подчеркнул важность усиления подготовки высококвалифицированных кадров в стране.
А.Садыгов отметил, что заседание напрямую имеет связь с совершенствованием кадровой подготовки в НАНА. Итак, с целью проведения вступительных экзаменов в докторантуру по программе доктора философии и приема докторских экзаменов Президиумом НАНА было принято Постановление «Об утверждении программ и банка тестов по предметам специальностей» от 4 ноября 2015 года. В связи с исполнением постановления вступительные экзамены в докторантуру будут проводиться с 16 ноября по 10 декабря, а докторские экзамены 1-20 декабря.
А.Садыгов довел до внимания, что с целью проведения вступительных экзаменов в докторантуру по программе философии и докторских экзаменов по распоряжению президента НАНА, академика Акифа Ализаде была создана экзаменационная комиссия, возглавленная членом-корреспондентом НАНА Бахтияром Алиевым.
Далее заведующий Отделом докторантуры Института информационных технологий НАНА Фархад Юсифов сообщил, что продолжаются необходимые работы по разработке программного обеспечения с целью применения информационно-коммуникационных технологий в проведении вступительных экзаменов в докторантуру и докторских экзаменов на основе тестового метода.