Akademik Gövhər Baxşəliyevanın Ziya Bünyadova həsr olunmuş məqaləsi İraqda dərc olunub
AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyevanın “Akademik Ziya Bünyadov milli mənafelərimiz və ərazi bütövlüyümüz uğrunda savaşırdı” adlı məqaləsi İraqda yayımlanan “Sadaka” (Dostluq) qəzetinin 10-cu nömrəsində dərc olunub.
Məqalədə qeyd edilir ki, Ziya Bünyadov öz fundamental tədqiqatları ilə Azərbaycan şərqşünaslıq məktəbinin şöhrətini ölkənin hüdudlarından çox-çox uzaqlara yayaraq orta əsrlər Şərqi və Ərəb xilafəti, Azərbaycan, Qafqaz və Orta Asiya tarixi üzrə görkəmli mütəxəssis kimi dünyada tanınıb, geniş oxucu kütlələrinin rəğbətini və məhəbbətini qazanıb. Akademik Ziya Bünyadov eyni zamanda öz alim qələmi və alovlu çıxışları ilə Azərbaycanın bədxahlarına qarşı daim mübarizə aparırdı, milli mənafelərimiz və ərazi bütövlüyümüz uğrunda gedən ölüm-dirim savaşının önündə gedirdi.
Məqalədə qeyd edilir ki, Ziya Bünyadovun elmi yaradıcılığına və fəaliyyətinə ən dəqiq və tutarlı dəyəri Ulu Öndərimiz Heydər Əliyev verib: “Azərbaycan xalqının milli mənafelərini qorumaq nöqteyi-nəzərindən və tarixi həqiqəti bugünkü nəsillərə, dünya tarixinə çatdırmaq baxımından Ziya Bünyadovun əsərləri əvəzsizdir”.
Akademik G.Baxşəliyeva bildirib ki, Ziya Bünyadovun 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam məhz onun ömür boyu uğrunda yorulmadan gərgin mübarizə apardığı amalın Vətənin ərazi bütövlüyünün tam bərpa olunduğu günlərdə verilib.

Статья академика Говхар Бахшалиевой, посвященная академику Зие Буниятову, опубликована в Ираке
Статья и.о. вице-президента НАНА, директора Института востоковедения имени академика З.Буниятова академика Говхар Бахшалиевой под названием «Академик Зия Буниятов боролся за наши национальные интересы и территориальную целостность» опубликована в 10-м номере газеты «Садака» («Дружба»), которая издается в Ираке.
В статье говорится, что своими фундаментальными исследованиями Зия Буниятов распространил славу научной школы азербайджанского востоковедения далеко за пределами страны и, будучи выдающимся ученым, который проводил исследования по истории средневекового Востока и Арабского халифата, Азербайджана, Кавказа и Средней Азии, снискал известность и любовь широких масс. В то же время, своим пером и пламенными речами академик Зия Буниятов всегда боролся против врагов Азербайджана и защищал национальные интересы и территориальную целостность.
В статье отмечается, что научное творчество и деятельность академика Зии Буниятова высоко ценил общенациональный лидер Гейдар Алиев: «Труды Зии Буниятова незаменимы с точки зрения защиты национальных интересов азербайджанского народа и доведения исторической правды до современных поколений и мирового сообщества».
Академик Говхар Бахшалиева подчеркивает, что Распоряжение о проведении 100-летнего юбилея академика Зии Буниятова было подписано именно в те дни, когда была полностью восстановлена территориальная целостность Родины, во имя чего всю жизнь неустанно боролся ученый.