AMEA-da Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda “Naxçıvan Muxtar Respublikası Azərbaycan dövlətçiliyində” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbir Prezident İlham Əliyevin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutub.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Sərəncamından irəli gələrək AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən Naxçıvanın tarixinin, mədəniyyətinin, sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafının tədqiqi və təbliği məsələlərinə dair, eləcə də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu siyasəti və Naxçıvanın sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi inkişafı, müstəqilliyin ilk illərində Naxçıvanın erməni təcavüzündən qorunmasında və blokadadan çıxarılmasında Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, Heydər Əliyevin Naxçıvanda elmin inkişafı strategiyası, Prezident İlham Əliyevin dövlət siyasətində Naxçıvanın iqtisadi, elmi-mədəni, infrastruktur və hərbi potensialının gücləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi strategiyasına uyğun geniş Tədbirlər planının hazırlanması barədə qərarın qəbul olunduğunu deyib.
AMEA-da Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş geniş tədbirlərə start verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvanın çoxəsrlik dövlətçilik tariximizdə mühüm yer tutduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Naxçıvan şəhəri Atabəylər dövlətinin paytaxtı olub, ərazisində Çuxursəəd bəylərbəyliyi, Naxçıvan xanlığı, Araz-Türk Cümhuriyyəti, Naxçıvan Muxtar Diyarı, Naxçıvan MSSR-sı yaradılıb, müasir dövrdə isə Azərbaycanın əzəli torpağı kimi Naxçıvan Muxtar Respublikasına çevrilib.
XX əsrin əvvəllərində ermənilərin Naxçıvana qarşı ərazi iddiaları ilə çıxış edərək mütəmadi basqınlar təşkil etdiklərini deyən akademik İsa Həbibbəyli yaranmış təhlükənin aradan qaldırılmasında Behbud ağa Şahtaxtinskinin xüsusi xidmətləri olduğunu, onun təşəbbüsü ilə Naxçıvanda referendum keçirilərək bölgənin Azərbaycanın tərkibində saxlanıldığını, Türkiyənin himayədar kimi çıxış etdiyi Moskva və Qars müqavilələrinin isə ermənilərin ümidlərini puç etdiyini vurğulayıb.
“Ötən əsrin 80-ci illərinin sonu 90-cı illərinin əvvəllərində Ulu Öndər Heydər Əliyev və Naxçıvan əhalisi qətiyyət göstərərək ermənilərin yenidən baş qaldırmış ərazi iddialarını neytrallaşdırdılar. “Sovet” və “Sosialist” sözləri Muxtar Respublikanın adından çıxarıldı, bu isə faktiki SSRİ-nin dağılması haqqında qərar demək idi. Ümummilli Liderin həmin illərdə Türkiyə ilə yaxın münasibətlər qurması, Türkiyənin keçmiş prezidenti Süleyman Dəmirəlin Naxçıvana ziyarətə gəlməsi, Ümid körpüsünün açılması, müdafiə qüvvələrinin təşkili, sovet qoşunlarının bölgədən çıxarılması, Naxçıvanda Ulu Öndərin sədrliyi ilə Yeni Azərbaycan Partiyasının yaradılması və digər mühüm addımlar blokada şəraitində yaşayan Muxtar Respublikanın taleyində mühüm rol oynadı. Heydər Əliyev Naxçıvanı qorumaqla həm də Azərbaycan dövlətçiliyini xilas etmiş oldu”, - deyə AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb.
Müasir dövrdə isə Naxçıvanın özünün inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısı tərəfindən “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın qəbul olunduğunu, ötən il Prezident İlham Əliyevlə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Naxçıvanda görüşərək birgə gələcək layihələrə imza atdıqlarını söyləyib. Qeyd edib ki, gələcəkdə Zəngəzur dəhlizinin və digər kommunikasiya vasitələrinin açılması isə Naxçıvanı Avropa ilə Asiya arasındakı nəqliyyat dəhlizlərinin mərkəzinə çevirəcək.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında Naxçıvanın qədim tarixi, zəngin  mədəni mühiti, folkloru, arxeologiya və etnoqrafiyasının öyrənilməsi istiqamətində önəmli tədqiqatların aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının Sərəncamının yeni araşdırmalar üçün geniş meydanlar açdığını deyib və il ərzində Akademiyada Muxtar Respublikanın 100 illiyi ilə bağlı tədbirlərin davam etdiriləcəyini söyləyib.
Sonra çıxış edən Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru f.e.d., professor İlham Məmmədzadə isə Muxtar Respublikanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunmasındakı roluna toxunub, Ulu Öndərin ermənilərin Naxçıvana olan ərazi iddialarının qarşısını almasından, apardığı quruculuq işlərindən danışıb. Bildirib ki, Ümummilli Liderin Muxtar Respublikada həyata keçirdiyi geniş tədbirlər həmin dövrdə dövlət müstəqilliyi təhlükə altında olan Azərbaycana yeni nəfəs gətirdi, Ulu Öndərin liderliyində Naxçıvan blokadadan çıxarıldı, Azərbaycan isə özünün gələcək inkişafına qədəm qoydu.
Konfransda, həmçinin Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli “Naxçıvanın qorunmasında Türkiyənin rolu və muxtariyyətə gələn yol (1918-1921)”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kamran İsmayılov “1921-1924-cü illərdə Naxçıvanda siyasi vəziyyət və Muxtar Respublikanın yaranması”, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov “Bir millət, iki dövlət formulunun həyata keçirilməsinin Naxçıvan mərhələsi” və siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məlikli “Heydər Əliyev və Naxçıvanda Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

В НАНА состоялась научная конференция, посвященная 100-летнему юбилею Нахчыванской Автономной Республики
В Институте философии и социологии НАНА состоялась научная конференция «Нахчыванская Автономная Республика в истории государственности Азербайджана».
Мероприятие было организовано в рамках Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики» от 30 декабря 2023 года.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с Распоряжением главы государства Президиум НАНА принял постановление о разработке обширного Плана мероприятий, охватывающего такие вопросы, как изучение и пропаганда истории, культуры, социально-экономического и культурно-духовного развития Нахчывана, в соответствии с такими темами, как политика общенационального лидера Гейдара Алиева в сфере государственного строительства и социально-экономическое, культурно-духовное развитие Нахчывана, исторические заслуги Гейдара Алиева в защите Нахчывана от претензий Армении в первые годы независимости и его выводе из блокады, стратегия Гейдара Алиева в области развития науки в Нахчыване, стратегия усиления и развития экономического, научного, культурного, военного потенциала и инфраструктуры Нахчывана в государственной политике Президента Ильхама Алиева и т.д.
Сказав, что в НАНА дан старт мероприятиям, посвященным 100-летнему юбилею Нахчыванской Автономной Республики, академик Иса Габиббейли отметил, что Нахчыван, являющийся неотъемлемой частью Азербайджана, занимает важное место в многовековой истории государственности. Академик добавил, что город Нахчыван был столицей государства Атабеков, на его территории в различные годы были созданы Чухурсаадское беглярбекство, Нахчыванское ханство, Аразско-Тюркская Республика, Нахчыванский автономный край, Нахчыванская АССР, а в современный период – Нахчыванская Автономная Республика.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в начале ХХ века армяне, выступая с территориальными претензиями на Нахчыван, периодически совершали набеги на эти земли, и в устранении возникшей угрозы особую роль сыграл Бехбуд ага Шахтахтинский, по инициативе которого в Нахчыване был проведен референдум, край был сохранен в составе Азербайджана,  а Московский и Карсский договоры, покровителем в ходе которых выступила Турция, вдребезги разбили надежды армян.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Благодаря решительности великого лидера Гейдара Алиева и населения Нахчывана в конце 80 – начале 90-х гг. прошлого века были нейтрализованы очередные территориальные претензии армян. Из названия Автономной Республики были исключены слова «Советская» и «Социалистическая», что фактически означало решение о распаде СССР. Установление Общенациональным лидером близких связей с Турцией, визит бывшего Президента Турции Сулеймана Демиреля в Нахчыван, открытие моста «Умид» («Надежда»), организация оборонительных сил, вывод советских войск из региона, создание в Нахчыване партии «Ени Азербайджан» под председательством Общенационального лидера и другие важные мероприятия сыграли исключительную роль в судьбе Автономной Республики, находившейся в условиях блокады. Защитив Нахчыван, Гейдар Алиев спас и Азербайджанскую государственность».
Сказав, что в современный период начался новый период развития Нахчывана, руководитель НАНА добавил, что по Распоряжению главы государства была утверждена «Государственная программа социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы», в прошлом году президенты Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган встретились в Нахчыване, была достигнута договоренность о реализации в дальнейшем ряда совместных проектов, а открытие в будущем Зангезурского коридора и других коммуникационных узлов превратит Нахчыван в центр транспортного коридора между Европой и Азией.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в научных учреждениях и организациях НАНА ведутся важные исследования по изучению древней истории, богатой культурной среды, фольклора, археологии и этнографии Нахчывана, упомянутое Распоряжение Президента Азербайджанской Республики откроет широкие горизонты для новых изысканий, и в текущем году в Академии наук будет организован ряд мероприятий, связанных со 100-летием Нахчыванской Автономной Республики.
Затем выступил директор Института философии и социологии НАНА доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде, который рассказал о роли Автономной Республики в обеспечении территориальной целостности Азербайджана, предотвращении Общенациональным лидером территориальных претензий армян на Нахчыван и реализованных им созидательных мероприятиях. Профессор отметил, что благодаря этим мероприятиям Нахчыван был выведен из блокады, была устранена угроза потери независимости и начался период дальнейшего развития Азербайджана.
Далее на конференции заместитель директора Института философии и социологии доктор исторических наук Эйнулла Мадатли выступил с докладом «Роль Турции в защите Нахчывана и путь, ведущий к автономии (1918-1921)», доктор философии по истории, доцент Камран Исмайлов – с докладом «Политическое положение в Нахчыване в 1921-1924 гг. и создание Автономной Республики», доктор философских наук Физули Гурбанов – с докладом «Нахчыванский этап претворения в жизнь формулы одна нация – два государства», доктор философии по политическим наукам, доцент Гюнель Меликли – с докладом «Гейдар Алиев и укрепление Азербайджанской государственности в Нахчыване».