Akademik İsa Həbibbəylinin “Kitabi-Dədə Qorqud” eposu Heydər Əliyevdən – İlham Əliyevə” kitabı işıq üzü görüb
01.03.2024 13:59
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəylinin “Kitabi-Dədə Qorqud” eposu Heydər Əliyevdən - İlham Əliyevə” kitabı nəşr edilib. Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə ithaf edilən nəşr institut Elmi şurasının 5 dekabr 2023-cü il tarixli qərarı ilə çap olunub.
“Kitabi-Dədə Qorqud” eposu haqqında söz” adlı ilk bölümlə başlayan tədqiqatın sonrakı fəsillərində “Kitabi-Dədə Qorqud”un Heydər Əliyevə qədərki əzablı yolunun xronikası”, “Kitabi-Dədə Qorqud” eposu Heydər Əliyev epoxasında” və “Kitabi-Dədə Qorqud”un taleyində İlham Əliyev mərhələsi, yaxud Azərbaycan Oğuznaməsinin əbədiyyəti” araşdırılır. Həmçinin “Dədə Qorqud təntənələri. Fotosalnamə” bölümündə çoxsaylı maraqlı şəkillər yer alıb.
Nəşrdə “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunun sovet hakimiyyəti illərindəki qadağası fonunda müstəqillik dövründə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin dastanın dünyaya və Azərbaycan xalqına yenidən tanıdılması, tədqiqi və nəşrində yeni tarixi mərhələnin yaradılması sahəsindəki xidmətləri geniş təhlil edilib qiymətləndirilir. Kitabda Prezident İlham Əliyevin “Kitabi-Dədə Qorqud”un və eposun qəhrəmanlarının adlarının əbədiləşdirilməsi və dastanın dünya miqyasında təbliği istiqamətindəki çoxcəhətli fəaliyyətlərindən də bəhs olunur.
Məsul redaktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmixan Osmanlı olan kitab 124 səhifədən ibarətdir. Monoqrafiya “Elm” nəşriyyatında işıq üzü görüb.

Издана книга президента Национальной академии наук Азербайджана, директора Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА академика Исы Габиббейли «Эпос «Китаби-Деде Горгуд»: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву». Книга, посвященная 100-летию со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа, выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева, издана по постановлению Ученого совета института от 5 декабря 2023 года.
Первый раздел исследования носит название «Слово об эпосе “Китаби-Деде Горгуд”», затем следуют главы «Хроника сложного пути «Китаби-Деде Горгуд» до Гейдара Алиева», «Эпос «Китаби-Деде Горгуд» в эпоху Гейдара Алиева» и «Период Ильхама Алиева в судьбе «Китаби-Деде Горгуд», или незыблемость Огузнаме в Азербайджане». Многочисленные интересные фотографии представлены вниманию читателей в разделе «Торжества Деде Горгуда. Фотохроника».
В издании подробно повествуется о запрете эпоса «Китаби-Деде Горгуд» в годы советской власти и мероприятиях, реализованных в период независимости выдающимся государственным деятелем Гейдаром Алиевым для возвращения эпоса нашему народу и его пропаганды в мире, начале нового исторического этапа изучения и издания эпоса и заслугах Великого лидера в этом деле. В книге также говорится о многогранной деятельности Президента Ильхама Алиева в сфере увековечения эпоса «Китаби-Деде Горгуд» и имен его героев и пропаганды эпоса в мировом масштабе.
Ответственным редактором книги является доктор философии по филологии доцент Исмихан Османлы. Монография объемом в 124 страницы выпущена в издательстве «Элм».