II Xüsusi şöbənin növbəti seminar-məşğələsi keçirilib
Tədbiri giriş sözü ilə II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq Akademiyanın institut və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərini aparan əməkdaşları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. İlk olaraq elmi müəssisələrdə hərbi uçot və bron edilmənin vəziyyəti və bu sahədə illik hesabatın hazırlanması haqqında AMEA prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Eldar Quliyev bildirib ki, Akademiya əməkdaşlarının hərbi uçotu və bron edilməsi işləri Azərbaycan Respublikasının "Səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik haqqında" Qanunu, eləcə də "Çağırışçıların və hərbi vəzifəlilərin hərbi uçotunun aparılması qaydası" barədə Nazirlər Kabinetinin qərarı rəhbər tutularaq, "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Qanuna müvafiq olaraq həyata keçirilir. Bu məsələ ilə bağlı illik hesabatların hazırlanmasında müəyyən çatışmazlıqların olduğunu söyləyən şöbə rəisi əlaqədar qurumların  mütəxəssislərinin iştirakı ilə mövcud problemlərin aradan qaldırılacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin Hüquq şöbəsinin Səfərbərlik sektorunun müdiri Bəhruz Məmmədov ölkədə iqtisadiyyat və səfərbərliklə bağlı görülən işlərdən bəhs edib, müvafiq qanun və qərarın icrasından irəli gələn vəzifələri diqqətə çatdırıb. Səfərbərliyə hazırlıq haqqında qaydaların tərtib edildiyini söyləyən B.Məmmədov bununla əlaqədar Nazirlər Kabineti tərəfindən xüsusi komissiyanın yaradıldığını, güc strukturlarının bu istiqamətdə fəaliyyətini təşkil etmək üçün işçi qrupunun formalaşdırıldığını bildirib. O, səfərbərliyə hazırlıq qaydalarında AMEA-nın bu istiqamətdəki fəaliyyəti barədə müddəaların öz əksini tapdığını vurğulayıb. Səfərbərlik dövründə görüləcək işlərin insanlara aşılanmalı olduğunu deyən natiq AMEA-nın institut və təşkilatlarında iqtisadi sahələrin müharibə dövründəki fəaliyyətini əks etdirən araşdırmalar aparılmasını, aidiyyatı institutlar tərəfindən müharibə dövrü səfərbərliyə hazırlıq vəziyyəti ilə bağlı təkliflərin təqdim olunmasını məqsədəuyğun hesab edib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin nümayəndəsi, polkovnik-leytenant Əjdər Babazadə çıxış edərək əhalinin qeydiyyatının hərbi qeydiyyat, o cümlədən pasport və çalışdığı müəssisədəki qeydiyyatının paralel olaraq düzgün aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Dinc və müharibə dövründə yararsız olanların qeydiyyatının aparılmadığını söyləyən mütəxəssis yalnız hərbi vəzifəli vətəndaşların uçota alındığını nəzərə çatdırıb. Bildirilib ki, AMEA-nın elmi müəssisələrində hərbi uçot və bron edilmənin illik hesabatını hazırlayarkən Nazirlər Kabinetinin 76 nömrəli qərarında sənədlərin doldurulması, nöqsanların aşkar edilməsi, çatışmazlıqların aradan qaldırılması və s. kimi bəndlər əsasən hesabat qrafikinin düzgün tərtibinə səbəb olacaq.
Seminar-məşğələdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin qulluqçusu Bariz Zöhrabov ilk olaraq "Səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik haqqında" Qanunda bugünkü tədbirin təşkilinə dair bəndin əksini tapdığını diqqətə çatdırıb. Son dövrlər ölkəmizdə vətəndaşların hərbi vətənpərvərlik ruhunun yüksəldiyini deyən mütəxəssis müvafiq qanunların bəndlərini diqqətə çatdırıb, qeydiyyatsız səfərbərliyin aparıla bilmədiyini söyləyib.
Tədbirin ikinci hissəsi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi uçot və bronetmə işlərinin vəziyyəti barədə çıxışlara və bu sahənin məsul əməkdaşları ilə hesabatların (Forma 6) hazırlanması qaydalarının təkmilləşdirilməsinə dair göstərişlərə həsr olunub.
Seminara dəvət alan mütəxəssislər Akademiya əməkdaşlarının suallarını cavablandırıblar, təklif və tövsiyyələrini səsləndiriblər.

Во II-м Особом отделе аппарата Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) был проведен очередной семинар-тренинг.
Открыв мероприятие вступительным словом, руководитель II-го Особого отдела Эльдар Кулиев ознакомил сотрудников, занимающихся в институтах и организациях Академии военным учетом и бронированием военнообязанных, с вопросами, стоящими на повестке дня.
Первым делом он напомнил о Распоряжении президента НАНА, академика Акифа Ализаде от 21 октября 2015 года о подготовке годового отчета, отражающего состояние военного учета и бронирования в научных учреждениях. Эльдар Кулиев отметил, что военный учет и бронирование сотрудников Академии проводится на основании Закона Азербайджанской Республики «О мобилизационной подготовке и мобилизации», а также постановления Кабинета Министров о «Порядках ведения воинского учета призывников и военнообязанных» в соответствии с Законом «О воинской обязанности и военной службе». Сказав, что в годовых отчетах, отражающих данную сферу, имеются определенные недочеты, руководитель отдела подчеркнул, что существующие проблемы можно устранить, пригласив специалистов из соответствующих организаций.
На семинаре принимал участие руководитель Мобилизационного сектора Юридического отдела Министерства экономики и промышленности Азербайджанской Республики Бахруз Мамедов. Гость рассказал о мероприятиях, проводимых в стране в области экономики и мобилизации, и о задачах, необходимых для выполнения соответствующего закона и постановления. Сказав, что были составлены правила о мобилизационной подготовке, Бахруз Мамедов отметил, что в связи с этим Кабинетом Министров была создана республиканская комиссия, а для организации деятельности силовых структур в данной сфере была сформирована рабочая группа. Кроме этого, в правилах мобилизационной подготовки нашли отражение пункты, связанные с деятельностью НАНА в данной области.
Подчеркнув, что информация о проводимых во время мобилизации мероприятиях должна быть распространена среди населения, оратор добавил, что в институтах и организациях НАНА целесообразно проводить исследования, отражающие деятельность экономических отраслей во время войны, а соответствующим институтам необходимо представить предложения о состоянии мобилизационной подготовки во время войны.
Затем выступил представитель Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу Азербайджанской Республики, полковник-лейтенант Аждар Бабазаде, который подчеркнул необходимость правильного параллельного ведения регистрации населения, в том числе военной регистрации, паспортной регистрации и регистрации в учреждении, где работает тот или иной гражданин. Специалист отметил, что регистрация мирных и не пригодных к военной службе людей не ведется. На учете состоят лишь военнообязанные граждане. Он добавил, что при подготовке годового отчета о ведении военного учета и бронирования в научных учреждениях НАНА необходимо заполнить документы, предусмотренные в постановлении № 76 Кабинета Министров, выявить недостатки, пути их устранения и т.д. Все эти пункты приведут к правильному составлению графика отчета.
На семинаре-тренинге также принимал участие служащий Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу Азербайджанской Республики Бариз Зохрабов. Вначале он отметил, что в Законе «О мобилизационной подготовке и мобилизации» имеется пункт, связанный с организацией данного мероприятия. Добавив, что в последние годы возросли военно-патриотические настроения граждан страны, специалист рассказал о пунктах соответствующих законов и подчеркнул, что невозможно проводить мобилизацию без должной регистрации.
Во время второй части мероприятия были проведены слушания о состоянии военного учета и бронирования в научных институтах и организациях НАНА и были даны рекомендации по усовершенствованию правил подготовки отчетов в данной сфере (Форма 6).
Приглашенные на семинар специалисты ответили на вопросы сотрудников Академии и выдвинули свои предложения.