II Xüsusi şöbənin növbəti seminar-məşğələsi keçirilib
Tədbiri giriş sözü ilə II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq Akademiyanın institut və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərini aparan əməkdaşları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. İlk olaraq elmi müəssisələrdə hərbi uçot və bron edilmənin vəziyyəti və bu sahədə illik hesabatın hazırlanması haqqında AMEA prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Eldar Quliyev bildirib ki, Akademiya əməkdaşlarının hərbi uçotu və bron edilməsi işləri Azərbaycan Respublikasının "Səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik haqqında" Qanunu, eləcə də "Çağırışçıların və hərbi vəzifəlilərin hərbi uçotunun aparılması qaydası" barədə Nazirlər Kabinetinin qərarı rəhbər tutularaq, "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Qanuna müvafiq olaraq həyata keçirilir. Bu məsələ ilə bağlı illik hesabatların hazırlanmasında müəyyən çatışmazlıqların olduğunu söyləyən şöbə rəisi əlaqədar qurumların  mütəxəssislərinin iştirakı ilə mövcud problemlərin aradan qaldırılacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin Hüquq şöbəsinin Səfərbərlik sektorunun müdiri Bəhruz Məmmədov ölkədə iqtisadiyyat və səfərbərliklə bağlı görülən işlərdən bəhs edib, müvafiq qanun və qərarın icrasından irəli gələn vəzifələri diqqətə çatdırıb. Səfərbərliyə hazırlıq haqqında qaydaların tərtib edildiyini söyləyən B.Məmmədov bununla əlaqədar Nazirlər Kabineti tərəfindən xüsusi komissiyanın yaradıldığını, güc strukturlarının bu istiqamətdə fəaliyyətini təşkil etmək üçün işçi qrupunun formalaşdırıldığını bildirib. O, səfərbərliyə hazırlıq qaydalarında AMEA-nın bu istiqamətdəki fəaliyyəti barədə müddəaların öz əksini tapdığını vurğulayıb. Səfərbərlik dövründə görüləcək işlərin insanlara aşılanmalı olduğunu deyən natiq AMEA-nın institut və təşkilatlarında iqtisadi sahələrin müharibə dövründəki fəaliyyətini əks etdirən araşdırmalar aparılmasını, aidiyyatı institutlar tərəfindən müharibə dövrü səfərbərliyə hazırlıq vəziyyəti ilə bağlı təkliflərin təqdim olunmasını məqsədəuyğun hesab edib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin nümayəndəsi, polkovnik-leytenant Əjdər Babazadə çıxış edərək əhalinin qeydiyyatının hərbi qeydiyyat, o cümlədən pasport və çalışdığı müəssisədəki qeydiyyatının paralel olaraq düzgün aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Dinc və müharibə dövründə yararsız olanların qeydiyyatının aparılmadığını söyləyən mütəxəssis yalnız hərbi vəzifəli vətəndaşların uçota alındığını nəzərə çatdırıb. Bildirilib ki, AMEA-nın elmi müəssisələrində hərbi uçot və bron edilmənin illik hesabatını hazırlayarkən Nazirlər Kabinetinin 76 nömrəli qərarında sənədlərin doldurulması, nöqsanların aşkar edilməsi, çatışmazlıqların aradan qaldırılması və s. kimi bəndlər əsasən hesabat qrafikinin düzgün tərtibinə səbəb olacaq.
Seminar-məşğələdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin qulluqçusu Bariz Zöhrabov ilk olaraq "Səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik haqqında" Qanunda bugünkü tədbirin təşkilinə dair bəndin əksini tapdığını diqqətə çatdırıb. Son dövrlər ölkəmizdə vətəndaşların hərbi vətənpərvərlik ruhunun yüksəldiyini deyən mütəxəssis müvafiq qanunların bəndlərini diqqətə çatdırıb, qeydiyyatsız səfərbərliyin aparıla bilmədiyini söyləyib.
Tədbirin ikinci hissəsi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi uçot və bronetmə işlərinin vəziyyəti barədə çıxışlara və bu sahənin məsul əməkdaşları ilə hesabatların (Forma 6) hazırlanması qaydalarının təkmilləşdirilməsinə dair göstərişlərə həsr olunub.
Seminara dəvət alan mütəxəssislər Akademiya əməkdaşlarının suallarını cavablandırıblar, təklif və tövsiyyələrini səsləndiriblər.

II Special Department of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences of (ANAS) held the next training-seminar.
Opening the event, Head of the II Special Department Eldar Guliyev briefed the staff working in the institutions and organizations of the Academy with the military registration and reservation of military service, with the issues on the agenda.
First of all, he mentioned the Order of President of ANAS, Academician Akif Alizadeh on the preparation of an annual report reflecting the state of the military registration and reservation in academic institutions dated October 21, 2015. Eldar Guliyev noted that, military registration and reservation of employees of the Academy is carried out on the basis of the Law of Azerbaijan Republic "On mobilization preparation and mobilization", as well as decision of the Cabinet Ministry on "Procedure for conducting military accounting of recruits and persons liable" in accordance with the Law on "Military Duty and Military service". Having said that, in the annual reports that reflect this area, there are some shortcomings, head of Department stressed that the existing problems can be solved by inviting experts from relevant organizations.
The seminar attended by the Head of Mobilization Sector of Legal Department of the Ministry of Economy and Industry of the Republic of Azerbaijan Bahruz Mammadov. Guest told about the events held in the country in the field of economy and mobilization and on tasks necessary for the implementation of the relevant laws and regulations. Having said that, were drawn up rules on mobilization preparation, Bahruz Mammadov noted that, in this regard, the Cabinet of Ministers was established republican commission, and for the organization of the security forces in this area working group was formed.
Stressing that, the information held during mobilization activities should be spread among the population, he added that academic institutions and organizations it is advisable to carry out research, reflecting the activities of economic sectors during the war, and relevant institutions need to submit a proposal on the status of mobilization training during the war .
Then, the representative of the State Service on mobilization and conscription of Azerbaijan, Lieutenant-Colonel Azhdar Babazadeh stressed the need to correct the parallel conduct registration of the population, including the military registration, passport registration and registration at the institution where works one or another citizen.
He added that, the preparation of the annual report on the conduct of military registration and reservation in scientific institutions need to fill in the documents stipulated on decree # 76 of the Cabinet of Ministers, to identify gaps and ways to address them, etc.
The seminar-training also attended by employees of the State Service on mobilization and conscription of Azerbaijan Bariz Zohrabov. First, he noted that the Law on "Mobilization preparation and mobilization" there is a point that related with the organization of the event.
Adding that, in recent years have increased military-patriotic citizens in country, the expert said on items relevant laws and stressed that it is impossible to mobilize without proper registration.
During the second part of the event were held hearings on the state of military registration and reservation in scientific institutions and organizations of ANAS and recommendations were made to improve the rules of reporting in this area (Form 6).