Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, vitse-prezidentləri xidmətinin elmi katibləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, elmi katibləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada idarəetmənin yüksək səviyyədə təşkilində və elmi müəssisələr üçün aktual olan məsələlərin geniş müzakirəsində Direktorlar Şurasının iclasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
AMEA-da “Elektron sənəd dövriyyəsinin təşkili haqqında” çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ilk dəfə olaraq yaradılan bu sahənin inkişaf etdirilməsinə Rəyasət Heyəti aparatından başlanıldığını və artıq texniki infrastrukturun yeniləndiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, aparatın zəruri strukturlarına ən son nəsil masaüstü kompüterlər və noutbuklar, “Cisco” şəbəkə avadanlıqları alınıb, binanın optik kabelləri yenilənib və növbəti aylarda Rəyasət Heyətinin aparatı respublikanın elektron sənəd dövriyyəsinə qoşulacaqdır.
Akademik İsa Həbibbəyli elektron sənəd dövriyyəsinin təşkilinin AMEA-da həyata keçirilən elektron hərəkatın bir hissəsi olduğunu və bu sistemin tezliklə Akademiyanın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında da qurulacağını söyləyib.
Bundan əlavə, AMEA-nın elmi jurnallarının Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) Milli Akademik Şəbəkə və İnformasiya Mərkəzinin (ULAKBİM) Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edilməsi ilə bağlı işlərin davam etdirildiyini, ULAKBİM-in tələblərinə cavab verən Akademiyanın 17 nəşrinin əməkdaşları üçün seminarların keçirildiyini və artıq AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalının Dərgi Park elektron reyestrinə daxil olduğunu vurğulayıb.
Eyni zamanda, Akademiyanın elmi jurnallarının dünyanın nüfuzlu elmi bazalarına daxil edilməsi, alimlərimizin istinad göstəricilərinin yüksəldilməsi, akademik sosial şəbəkələrdən istifadənin genişləndirilməsi, “Vikipediya”da Azərbaycanın mövqeyinin gücləndirilməsi, həmçinin Mərkəzi Elmi Kitabxanada elektron kitabxananın yaradılması və elektron arxivin qurulması və digər bir çox istiqamətdə yeniləşən Akademiyada elektron hərəkatın davam etdirildiyini və bu işlərin dərinləşməkdə olduğunu bildirib.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva AMEA Rəyasət Heyəti aparatında və elmi müəssisələrdə sənəd dövriyyəsinin vəziyyəti haqqında məlumat verib. Ə.Əliyeva qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi şöbə il ərzində daxil olmuş məktub və sənədlərin icrasını həyata keçirib, sənəd dövriyyəsi ilə bağlı mövcud qanunvericiliyi və tələbləri elmi müəssisə və təşkilatlara çatdırıb.
Şöbə müdiri 2024-cü ilin ilk dörd ayı ərzində Akademiyaya 605-i sənəd, 68-i vətəndaş müraciəti olmaqla ümumilikdə 673 sənədin daxil olduğunu deyib və onların cavablandırılmasını qənaətbəxş qiymətləndirib.
Məruzəçi, həmçinin 2024-cü il ərzində AMEA-nın vitse-prezidentlərinin xidmətinə, Rəyasət Heyəti aparatının şöbələrinə, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına, regional bölmələrinə və regional elmi mərkəzlərinə daxil olmuş sənədlərin statistikasını və icra vəziyyətini diqqətə çatdırıb.
Məruzə ətrafında çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli sənəd dövriyyəsi ilə bağlı statistikanın ilk dəfə təqdim edildiyini, daxil olmuş sənədlərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq vaxtında cavablandırılmasının vacibliyini bildirib və bu fəaliyyətin kargüzarlıq və idarəçilik mədəniyyətinin tərkib hissəsi olduğunu vurğulayıb.
İclasda həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnsan resursları şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud AMEA-da işə davamiyyətin və məzuniyyətlərin cari vəziyyəti haqqında məlumatı təqdim edib, həlli vacib olan məsələləri diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e. akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidentləri akademiklər İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyeva, Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov və başqaları çıxış edərək təkliflərini bildiriblər.

Состоялось очередное заседание Совета директоров Национальной академии наук Азербайджана.
На заседании приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума, ученые секретари служб вице-президентов, директора и ученые секретари научных учреждений и организаций, а также соответствующие лица.
Открыв мероприятие вступительной речью, академик Иса Габиббейли подчеркнул значение заседания Совета директоров в организации управления в НАНА на высоком уровне и обсуждении актуальных для научных учреждений вопросов.
В своем выступлении на тему «Об организации электронного документооборота в НАНА» академик Иса Габиббейли сообщил, что развитие данной сферы, созданной в системе Академии наук впервые, начато с аппарата Президиума НАНА, уже обновлена техническая инфраструктура, для соответствующих подразделений аппарата приобретены компьютеры и ноутбуки нового поколения, сетевое оборудование Cisco, обновлены оптические кабели здания, а в течение ближайших месяцев аппарат Президиума НАНА подключится к электронному документообороту республики.
Академик Иса Габиббейли отметил, что организация электронного документооборота является частью электронного движения в НАНА, и вскоре данная система будет построена во всех научных учреждениях и организациях Академии наук.
Руководитель НАНА подчеркнул, что продолжаются работы по включению научных журналов Академии наук в реестр электронной базы «DergiPark» Национальной академической сети и информационного центра (ULAKBİM) Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), прошли семинары для сотрудников 17-ти изданий НАНА, которые соответствуют требованиям ULAKBİM, а журнал Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА «Сравнительное литературоведение» уже включен в реестр электронной базы «DergiPark».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в обновляемой НАНА реализуются мероприятия, нацеленные на включение научных журналов Академии наук во влиятельные научные базы мира, повышение показателей цитирования ученых, расширение использования академических социальных сетей, усиление позиций Азербайджана в Википедии, создание электронной библиотеки и электронного архива в Центральной научной библиотеке и т.д.
Затем заведующая Отделом делопроизводства и протокола аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Эсмер Алиева рассказала о текущем состоянии документооборота в аппарате Президиума и научных учреждениях НАНА. Эсмер Алиева отметила, что руководимый ею отдел занимается регистрацией поступающих писем и документов, делопроизводством, а также информирует научные учреждения и организации о текущем законодательстве и требованиях в сфере документооборота.
Завотделом сообщила, что за первые четыре месяца 2024 года в Академию наук поступили 605 документов и 68 обращений граждан, в связи с которыми на должном уровне были реализованы соответствующие мероприятия.
Докладчик привела статистику документов, поступивших в 2024 году в службу вице-президентов НАНА, отделы аппарата Президиума, научные учреждения и организации, региональные отделения и региональные научные центры НАНА, а также рассказала о соответствующем делопроизводстве.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли подчеркнул, что статистика в связи с документооборотом приводится в НАНА впервые, отметил, что необходимо отвечать на поступающие документы своевременно в соответствии с законодательством, данная деятельность является составной частью делопроизводства и культуры управления.
Далее на заседании выступила заведующая Отделом человеческих ресурсов аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Айнур Махмуд, которая рассказала о посещаемости и положении дел в связи с отпусками, а также о важных вопросах, требующих своего решения.
В дискуссиях приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА академик Ариф Гашимов, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева, заведующая отделом научного наследия аппарата Президиума НАНА доктор исторических наук Земфира Гаджиева, директор Центральной научной библиотеки доктор философии по технике Гусейн Гусейнов и другие, которые высказали свои мысли и предложения.