AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Bakıda keçirilən VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Çinin Hebei Etnik Araşdırmalar İnstitutunun rektoru professor Dai Jianbing, Pekin Universitetinin İncəsənət fakültəsinin dekanı professor Penq Feng və Çin Biomüxtəlifliyin Qorunması və Yaşıl İnkişaf Fondunun sədr müavini və baş katibi professor Zhou Jinfeng ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında keçirilən görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Çin münasibətlərindən danışıb, əlaqələrimizin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycanla Çin “Bir kəmər, bir yol” layihəsi, eləcə də Şərq-Qərb və Şimal-Cənub kimi beynəlxalq nəqliyyat marşrutları çərçivəsində sıx əməkdaşlıq edir və mühüm iqtisadi tərəfdaşdırlar.
Ölkələrimizin elmi-mədəni sahədə də sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu deyən AMEA prezidenti Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Mədəniyyət Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, Mərkəzin koordinatoru Nərgiz Kərimova tərəfindən “Çin ədəbiyyatında arxetiplər” mövzusunda fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasının yazıldığını, eləcə də institutda Çin dilinin tədris olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli çinli qonaqların təmsil etdikləri qurumlarla AMEA-nın əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin Çinin Hebei Etnik Araşdırmalar İnstitutunun rektoru professor Dai Jianbing, Pekin Universitetinin İncəsənət Fakültəsinin dekanı professor Penq Feng və Çin Biomüxtəlifliyin Qorunması və Yaşıl İnkişaf Fondunun sədr müavini və baş katibi professor Zhou Jinfeng çıxış edərək təmsil etdikləri qurumlar haqqında ətraflı məlumat verib, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışıblar.
Çinin Hebei Etnik Araşdırmalar İnstitutunun rektoru Dai Jianbing akademik İsa Həbibbəylini iyun ayında Çində keçiriləcək “Xəzər dənizindən Çinədək: ədəbiyyat, texnologiya və sosial həyat” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransa dəvət edib.
Akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara Azərbaycanın tarixi, o cümlədən Şuşa şəhəri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Nizami Gəncəvi haqqında ingilis və rus dillərində yazılmış hədiyyə kitabları təqdim edib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с гостями из Китая, которые находятся в Баку для участия на VI Всемирном форуме межкультурного диалога: ректором Хэбэйского педагогического университета профессором Дай Цзяньбином, деканом Школы искусств Пекинского университета профессором Пэн Фэном, заместителем директора и генеральным секретарем Китайского фонда сохранения биоразнообразия и зеленого развития профессором Чжоу Цзиньфэном.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о взаимоотношениях между Азербайджаном и Китаем и отметил, что двусторонние связи развиваются по восходящей линии.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что Азербайджан и Китай тесно сотрудничают в рамках проекта «Один пояс, один путь», а также являются партнерами по международным транспортным коридорам «Восток-Запад» и «Север-Юг».
Говоря о развитии связей между странами в сфере науки и культуры, руководитель НАНА подчеркнул, что в Институте литературы имени Низами Гянджеви функционирует Центр культуры Китая, координатор которого Наргиз Керимова работает над диссертацией на соискание ученой степени доктора философии на тему «Архетипы в китайской литературе»; также в институте преподается китайский язык.
Академик Иса Габиббейли отметил, что НАНА заинтересована в развитии сотрудничества и с организациями, представителями которых являются ученые.
В своих выступлениях ректор Хэбэйского педагогического университета профессор Дай Цзяньбин, декан Школы искусств Пекинского университета профессор Пэн Фэн, заместитель директора и генеральный секретарь Китайского фонда сохранения биоразнообразия и зеленого развития профессор Чжоу Цзиньфэн подробно рассказали об организациях, которые они представляют, и подчеркнули значение расширения сотрудничества с Национальной академией наук Азербайджана.
Ректор Хэбэйского педагогического университета профессор Дай Цзяньбин пригласил академика Ису Габиббейли принять участие на международной научной конференции «От Каспийского моря до Китая: литература, технологии и социальная жизнь», которая состоится в июне в Китае.
Затем были обсуждены интересующие обе стороны вопросы и перспективы дальнейшего сотрудничества.
Академик Иса Габиббейли преподнес гостям в подарок книги об истории Азербайджана, городе Шуша, а также о Национальной академии наук Азербайджана и Низами Гянджеви, написанные на английском и русском языках.