AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 101 illiyinə həsr olunmuş “Kitabxanaşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, qonaqları akademiyanın kitabxanasında görməkdən məmnun olduğunu ifadə edib. Artıq üçüncü dəfədir ki, MEK-in iştirakı ilə kitabxana işinin aktual məsələlərinə həsr olunmuş konfransın keçirildiyini vurğulayan akademik burada AR Milli Məclisi tərəfindən bəyan olunmuş, cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş kitabxanalar haqqında qanunların, elektron sənədlərin icrasında müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq aparılan işlərin geniş şəkildə müzakirə olunduğunu, bu istiqamətdə ölkənin təcrübəsinin örənildiyini və lazımlı addımların atıldığını nəzərə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli builki konfransı xüsusi əlamətdar hesab edərək qeyd edib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin dəmir iradəsi, böyük istedadı və qəhrəmanlığı nəticəsində nəinki 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi bir zəfər çalındı, bundan sonrakı atılan böyük hərbi-siyasi addımlarla ölkəmizin tam ərazi bütövlüyü və tam suverenliyi təsdiq olundu: “Bu, çoxəsrlik Azərbaycan tarixinin nadir hadisəsidir və builki konfrans məhz indiki şəraitdə, Azərbaycanın tam suveren olaraq sülh müqaviləsinə doğru qətiyyətlə addımladığı bir dövrdə keçirilir. Kitabxanaçılarımız da kitabxananın ideoloji işinin əsas mərkəzi olduğunu nəzərə alaraq öz işini müstəqil Azərbaycan dövlətinin və xalqımızın milli mənafeyinə uyğun olaraq qurmalıdırlar. Kitabxana əsl azərbaycançılıq mərkəzi olmalıdır. AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası azərbaycançılıq, müstəqillik, dövlətçilik, tam suverenlik kimi məsələləri AMEA-nın potensialından istifadə edərək elmi əsaslarla cəmiyyətimizə çatdırmaq vəzifəsini yerinə yetirməlidir. Biz - alimlər, ziyalılar olaraq Azərbaycanın lideri, Müzəffər Ali Baş Komandanın siyasətinin ideoloji əsaslarını elmi şəkildə işləyərək xalqa, cəmiyyətə həm kitabxanada, həm KİV-də çatdırılması vəzifəsini həyata keçirməyə borcluyuq.
Azərbaycanı XX əsrin böhranından çıxardan Ümummili Lider, böyük siyasətçi Heydər Əliyev yeni inkişafın böyük təməllərini qoydu. Müasir tariximizə möhtəşəm 20 il kimi yazılan ötən dövrdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu, Prezident İlham Əliyevin inkişaf etdirərək yeni geosiyasi şərtlərə uyğunlaşdırdığı siyasət nəticəsində Azərbaycan dünyanın ən mühüm ölkələri sırasında olmağı bacardı. Ona görə də müasir kitabxana zamanla ayaqlaşmalı, inkişaf etmiş Azərbaycanı dünyaya göstərməlidir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
AMEA-da elektron hərəkatın elan edildiyini və mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdıran Akademiya prezidenti MEK-də həyata keçirilən elektronlaşma işlərindən danışıb, bu istiqamətdə yaranan problemləri önə çəkərək, həll yollarına, perspektivlərə toxunub və kitabxananın direktoru texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynova müvafiq tapşırıqlarını verib.
M.F.Axundov adına Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov AMEA ilə Milli Kitabxana arasında uzun illərdən bəri mühüm əməkdaşlıq yolu gəldiklərini, bu yolu MEK ilə də birləşdirməyə hazır olduqlarını bildirib. Professor Akademiyanın kitabxanası ilə bundan sonra uğurlu tərəfdaşlıq əlaqələri quraraq, birgə irəliləyib hədəflərə nail olunacağından əminliyini ifadə edib. Çıxışında professor K.Tahirov Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan kitabxana quruculuğu sahəsindəki misilsiz xidmətlərindən danışıb və rəhbəri olduğu kitabxana adından “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Milli Kitabxananın nəşri olan “Heydər Əliyev və Milli Kitabxana” və fundamental biblioqrafik göstəricini MEK-in direktoru dosent Hüseyn Hüseynova təqdim edib.
Plenar iclasda, həmçinin BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekanı Ələmdar Bayramov, APİİ Prezident Kitabxanasının direktor müavini Kamalə Sarıcalinskaya, ADA Kitabxanasının direktoru Elçin Məmmədov, Fövqaladə Hallar Nazirliyi Akademiyasının Ümumi kitabxanasının rəisi Şəlalə Həziyeva çıxış edərək konfransın aktuallığından danışıb və iştirakçılara uğurlar arzulayıblar.
Ardınca konfrans işini “Heydər Əliyev və Azərbaycanda kitab mədəniyyəti”, “Elm-kitabxana-cəmiyyət qarşılıqlı əlaqədə”, “Dəyişən sosial mühitdə kitabxanaların rolu” bölmələri üzrə iclaslarla davam etdirib.

В ЦНБ НАНА состоялась республиканская научная конференция «Актуальные проблемы библиотековедения»
При организации Центральной научной библиотеки (ЦНБ) НАНА состоялась республиканская научная конференция «Актуальные проблемы библиотековедения», посвященная 101-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Поприветствовав участников конференции, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что рад видеть их в библиотеке Академии наук. Академик подчеркнул, что конференция, посвященная актуальным вопросам библиотечного дела, проходит при участии ЦНБ в третий раз, и на этих конференциях широко обсуждаются мероприятия, которые реализуются в соответствии с призывами современности и в рамках утвержденных главой государства законов, связанных с библиотеками, а также вопросы, связанные с электронным делопроизводством, и изучается соответствующая практика.
Назвав нынешнюю конференцию особенно знаменательной, академик Иса Габиббейли отметил, что благодаря железной воле и таланту Президента Ильхама Алиева, отваге и героизму военнослужащих национальной армии была одержана великая Победа в 44-дневной Отечественной войне, а предпринятые после этого военно-политические шаги утвердили территориальную целостность и полный суверенитет Азербайджана: «Все это – редкие события в многовековой истории республики, и конференция проводится в условиях, когда Азербайджан, будучи суверенным государством, решительно стремится к заключению мирного договора. Учитывая, что библиотеки являются одними из основных центров идеологической работы, сотрудники библиотек должны осуществлять свою деятельность в соответствии с национальными интересами независимого Азербайджанского государства и народа. Библиотека должна стать настоящим центром азербайджанства. Используя потенциал Академии наук, Центральная научная библиотека НАНА должна доводить до нашего общества научно обоснованную информацию, связанную с азербайджанством, независимостью, государственностью и суверенитетом. Мы, ученые, представители интеллигенции, обязаны изучить идеологические основы политики, проводимой лидером Азербайджана, победоносным Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым, и довести научно обоснованную информацию до народа, общества посредством как библиотек, так и СМИ.
Общенациональный лидер, выдающийся политик Гейдар Алиев вывел Азербайджан из кризиса ХХ века и заложил фундамент нового развития. За истекший период, который вошел в современную историю Азербайджана как блистательные 20 лет, благодаря политике, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым в соответствии с новыми геополитическими условиями, республика вошла в ряд влиятельных стран мира. Поэтому и современная библиотека должна шагать в ногу со временем, должна продемонстрировать миру развитый Азербайджан».
Подчеркнув, что в НАНА начато электронное движение и получены значительные результаты, руководитель Академии наук рассказал о реализуемых в ЦНБ мероприятиях по электронизации, существующих в данной сфере проблемах и путях их решения, перспективах, а также дал соответствующие поручения директору библиотеки доктору философии по техническим наукам, доценту Гусейну Гусейнову.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова профессор Керим Тахиров сообщил, что сотрудничество между НАНА и Национальной библиотекой продолжается долгие годы, Национальная библиотека готова наладить тесные связи и с ЦНБ. Профессор выразил уверенность в том, что сотрудничество с библиотекой Академии наук будет плодотворным и успешным. Керим Тахиров также говорил об исключительных заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии библиотек, которые являются неотъемлемой составной частью культуры Азербайджана, и от имени руководимой им библиотеки преподнес директору ЦНБ доценту Гусейну Гусейнову изданную в рамках «Года Гейдара Алиева»  книгу «Гейдар Алиев и Национальная библиотека» и фундаментальный библиографический указатель.
На пленарном заседании также выступили декан Факультета информации и менеджмента документов БГУ Аламдар Байрамов, заместитель директора Президентской библиотеки Кямаля Сариджалинская, директор библиотеки университета ADA Эльчин Мамедов, начальник Общей библиотеки Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям Шалала Хазиева, которые рассказали об актуальности конференции и пожелали участникам мероприятия успехов.
Далее конференция продолжила свою работу в формате секционных заседаний, охватывающих такие темы, как «Гейдар Алиев и книжная культура в Азербайджане», «Наука-библиотека-общество» и «Роль библиотек в меняющемся социальном пространстве».