AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 101 illiyinə həsr olunmuş “Kitabxanaşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, qonaqları akademiyanın kitabxanasında görməkdən məmnun olduğunu ifadə edib. Artıq üçüncü dəfədir ki, MEK-in iştirakı ilə kitabxana işinin aktual məsələlərinə həsr olunmuş konfransın keçirildiyini vurğulayan akademik burada AR Milli Məclisi tərəfindən bəyan olunmuş, cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş kitabxanalar haqqında qanunların, elektron sənədlərin icrasında müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq aparılan işlərin geniş şəkildə müzakirə olunduğunu, bu istiqamətdə ölkənin təcrübəsinin örənildiyini və lazımlı addımların atıldığını nəzərə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli builki konfransı xüsusi əlamətdar hesab edərək qeyd edib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin dəmir iradəsi, böyük istedadı və qəhrəmanlığı nəticəsində nəinki 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi bir zəfər çalındı, bundan sonrakı atılan böyük hərbi-siyasi addımlarla ölkəmizin tam ərazi bütövlüyü və tam suverenliyi təsdiq olundu: “Bu, çoxəsrlik Azərbaycan tarixinin nadir hadisəsidir və builki konfrans məhz indiki şəraitdə, Azərbaycanın tam suveren olaraq sülh müqaviləsinə doğru qətiyyətlə addımladığı bir dövrdə keçirilir. Kitabxanaçılarımız da kitabxananın ideoloji işinin əsas mərkəzi olduğunu nəzərə alaraq öz işini müstəqil Azərbaycan dövlətinin və xalqımızın milli mənafeyinə uyğun olaraq qurmalıdırlar. Kitabxana əsl azərbaycançılıq mərkəzi olmalıdır. AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası azərbaycançılıq, müstəqillik, dövlətçilik, tam suverenlik kimi məsələləri AMEA-nın potensialından istifadə edərək elmi əsaslarla cəmiyyətimizə çatdırmaq vəzifəsini yerinə yetirməlidir. Biz - alimlər, ziyalılar olaraq Azərbaycanın lideri, Müzəffər Ali Baş Komandanın siyasətinin ideoloji əsaslarını elmi şəkildə işləyərək xalqa, cəmiyyətə həm kitabxanada, həm KİV-də çatdırılması vəzifəsini həyata keçirməyə borcluyuq.
Azərbaycanı XX əsrin böhranından çıxardan Ümummili Lider, böyük siyasətçi Heydər Əliyev yeni inkişafın böyük təməllərini qoydu. Müasir tariximizə möhtəşəm 20 il kimi yazılan ötən dövrdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu, Prezident İlham Əliyevin inkişaf etdirərək yeni geosiyasi şərtlərə uyğunlaşdırdığı siyasət nəticəsində Azərbaycan dünyanın ən mühüm ölkələri sırasında olmağı bacardı. Ona görə də müasir kitabxana zamanla ayaqlaşmalı, inkişaf etmiş Azərbaycanı dünyaya göstərməlidir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
AMEA-da elektron hərəkatın elan edildiyini və mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdıran Akademiya prezidenti MEK-də həyata keçirilən elektronlaşma işlərindən danışıb, bu istiqamətdə yaranan problemləri önə çəkərək, həll yollarına, perspektivlərə toxunub və kitabxananın direktoru texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynova müvafiq tapşırıqlarını verib.
M.F.Axundov adına Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov AMEA ilə Milli Kitabxana arasında uzun illərdən bəri mühüm əməkdaşlıq yolu gəldiklərini, bu yolu MEK ilə də birləşdirməyə hazır olduqlarını bildirib. Professor Akademiyanın kitabxanası ilə bundan sonra uğurlu tərəfdaşlıq əlaqələri quraraq, birgə irəliləyib hədəflərə nail olunacağından əminliyini ifadə edib. Çıxışında professor K.Tahirov Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan kitabxana quruculuğu sahəsindəki misilsiz xidmətlərindən danışıb və rəhbəri olduğu kitabxana adından “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Milli Kitabxananın nəşri olan “Heydər Əliyev və Milli Kitabxana” və fundamental biblioqrafik göstəricini MEK-in direktoru dosent Hüseyn Hüseynova təqdim edib.
Plenar iclasda, həmçinin BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekanı Ələmdar Bayramov, APİİ Prezident Kitabxanasının direktor müavini Kamalə Sarıcalinskaya, ADA Kitabxanasının direktoru Elçin Məmmədov, Fövqaladə Hallar Nazirliyi Akademiyasının Ümumi kitabxanasının rəisi Şəlalə Həziyeva çıxış edərək konfransın aktuallığından danışıb və iştirakçılara uğurlar arzulayıblar.
Ardınca konfrans işini “Heydər Əliyev və Azərbaycanda kitab mədəniyyəti”, “Elm-kitabxana-cəmiyyət qarşılıqlı əlaqədə”, “Dəyişən sosial mühitdə kitabxanaların rolu” bölmələri üzrə iclaslarla davam etdirib.

Republican scientific conference themed “Actual problems of the library science” dedicated to the 101st anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held with the organization of the Central Scientific Library of ANAS.
Delivering a welcoming speech at the conference, academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, said that he was pleased to see the guests at the Library of the Academy. He underlined that the conference dedicated to the actual issues of library science is held with the participation of Central Scientific Library for the third time.
The academician Isa Habibbeyli said that the laws on libraries adopted by the Milli Majlis of the Azerbaijan Republic and approved by President Ilham Aliyev as well as works held in the processing of electronic documents according to the requirements of the modern period are widely discussed at the conference. Academician Isa Habibbeyli underlined the importance of the conference and mentioned that the historical victory was won during the 44-day Patriotic War as a result of the iron will, great talent, and heroism of President Ilham Aliyev and the territorial integrity and sovereignty of the country was fully restored due to the military-political steps.
“This is a rare event in a long history of Azerbaijan and this conference is held just when Azerbaijan, being a fully sovereign country, decisively steps towards the peace treaty. Our librarians must work according to the national interests of the independent Azerbaijan state and nation. The libraries must be the center of Azerbaijanism. Using the potential of ANAS, the Central Scientific Library of ANAS must work hard in informing the people about Azerbaijanism, independence, statehood and full sovereignty on the scientific grounds. As scientists, and intellectuals of the country, this is our duty to conduct the scientific works on ideological bases of the policy of Azerbaijan Leader, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and deliver the information to the society via the libraries and mass media. National Leader, outstanding politician Heydar Aliyev who brought Azerbaijan out of the XX century crisis, laid down the foundation of a new development. Azerbaijan could join the most influential countries of the world as a result of the policy, founded by National Leader Heydar Aliyev and conducted by President Ilham Aliyev, according to the new geopolitical conditions, during the past period, that entered into the modern history of Azerbaijan as splendid 20 years. Therefore a modern library has to move with the times and show the developed Azerbaijan to the world”-said academician Isa Habibbeyli.
Saying that the electronic movement started in ANAS and considerable results have been obtained, Isa Habibbeyli, President of ANAS spoke about the works on electronization held in Central Scientific Library, problems existing in this field, perspectives and ways of solving, and gave corresponding instructions to director of the Library, PhD in engineering sciences, docent Huseyn Huseynov.
Professor Karim Tahirov, director of Azerbaijan National Library named after M.F.Akhundov said that important cooperation continues between ANAS and National Library for many years and they are ready to cooperate with Central Scientific Library as well. The professor expressed his confidence that the cooperation with the Library of the Academy will be fruitful and successful.
Professor Karim Tahirov highlighted the exceptional services of National Leader Heydar Aliyev in development of the libraries that are integral parts of the Azerbaijan culture and presented a book “Heydar Aliyev and National Library” and fundamental bibliography to docent Huseyn Huseynov, director of the Central Scientific Library, on behalf of the National Library. The book was published by the National Library within “A Year of Heydar Aliyev”.
Alamdar Bayramov, Dean of the faculty of information and document management of Baku State University, deputy director of Presidential Library Kamala Sarijalinskaya, director of the Library of ADA University Elchin Mammadov, chief of General Library of the Academy of the Ministry of Emergency Situations made speeches at the conference and spoke about the actuality of the conference and wished success to the participants.
The conference continued its work in the form of section meetings covering themes as “Heydar Aliyev and Book Culture in Azerbaijan”, “Science-library-society in Communication” and “Role of the Libraries in changing social environment”.