Dekabrın 15-də Hyatt Regency otelində “Kənd təsərrüfatı torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsinin regionların inkişafında və ekoloji balansın qorunmasında rolu” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA Aqrar Elmlər Bölməsi, Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi və Azərbaycan Torpaqşünaslıq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb.
Konfransda AMEA-nın Aqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov respublikamızda aqrar siyasətin inkişaf tarixindən, müasir müstəqil dövlətimizin qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyevin bu sahədəki xidmətlərindən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizdə əhalinin ərzaq təhlükəsizliyinə və regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair gördüyü işlərdən danışıb. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin kənd təsərrüfatı sahəsi ilə bağlı imzaladıqları sənədlərin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Aqrar Elmlər Bölməsinin ölkə rəhbərinin 17 yanvar 2011-ci il tarixli "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi"ndə dəyişikliklər və əlavələr edilməsi haqqında" fərmanı ilə yaradıldığını söyləyən Q.Məmmədov bildirib ki, dövlət başçısı aqrar elmin qarşısında çox mühüm vəzifələr qoymuşdur. Bu vəzifələrin səmərəli icrası üçün aqrar sahədə elmi fəaliyyətlərin canlandırılması və elmi tədqiqatların koordinasiyasının dövrün tələbləri səviyyəsində gücləndirilməsi vacibdir.
Akademik Q.Məmmədov ölkəmizdə kənd təsərrüfatının inkişafı üzrə reallaşdırılan tədbirlərdən, qazanılan uğurlardan danışıb. O, kənd təsərrüfatı torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsinin regionların inkişafında və ekoloji balansın qorunmasında rolundan söz açaraq bildirib ki, ekoloji qiymətləndirmə zamanı torpaq humusunun miqdarı, onun qranulometrik tərkibi, əkin qatının strukturu, sıxlığı kimi vacib diaqnostik əlamətləri ilə yanaşı, torpağın zərərli bitkilərlə çirklənmə dərəcəsi, əkin sahəsinin məhsuldarlığı və torpaqdan istifadəyə imkan verməyən ekiloji amillər də nəzərə alınmalıdır.
Tədbirdə Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin rəisi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Ələkpərov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru v.i.e., a.ü.e.d. Əlövsət Quliyev, Eroziya və Suvarma İnstitutunun e.i.ü. direktor müavini, a.ü.f.d. Zakir Əliyev, YBƏA-nın Azərbaycan üzrə proqram koordinatoru Nigar İsmayılova, YBƏA-nın Özbəkistandakı ofisinin nümayəndəsi Fərxod Qurbanov, “AqriBioEkoTex” müəssisəsinin prezidenti, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Əlibala Əlizadə və digər alimlərin mövzu ilə bağlı çıxışları dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

"Role of environmental assessment of the agricultural lands in development of regions and maintaining the ecological balance" conference was held at Hyatt Regency hotel on December 15.
Event co-organized by Japan International Cooperation Agency (JICA), Department of Agrarian Sciences of ANAS, Institute of Soil Erosion and Irrigation and Azerbaijan Society of Soil Scientists.
In a conference Academician-secretary of the Department of Agrarian Sciences of ANAS, Academician Garib Mammadov made speech on establishment history of agrarian policy in the republic, founder of contemporary independent state, national leader Heydar Aliyev’s merits in this area, including works done by President Ilham Aliyev in food security and social-economic development of the regions. He also stressed out the significance of the documents on the agriculture signed by national leader Heydar Aliyev and AR President Ilham Aliyev.
Bringing to mind the establishment of the Agrarian Department by the Order of President “On the changes and amendments to the Charter of Azerbaijan National Academy of Sciences” dated January 17, 2011, G. Mammadov noted that, head of a state has put several vital tasks before agrarian science.
Academician also spoke about realized measures in the republic for development of agriculture, and obtained achievements. Making speech on the role of environmental assessment of the agricultural lands in development of regions and maintaining the ecological balance, scientist stated that, while ecological assessment it is necessary to take into account soil pollution with harmful plants, land productivity and ecological factors which do not allow the use of arable lands, besides important diagnostic signs such as amount of land humus, granulometric composition, arable layer structure, and density of the soil.
In the event, chief of Innovation Department of ANAS Presidium, PhD in agrarian sciences Vugar Babayev, Director of the Institute of Genetic Resources corresponding member of ANAS Zeynal Alakperov, acting Director of the Institute of Soil Elm and Agro chemistry Dr. Agrarian sciences Alovsat Guliyev, Deputy Director for Science of the Institute of Erosion and Irrigation PhD in agrarian sciences Zakir Aliyev and other scientists reported and held discussions.