Mayın 22-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Folklor İnstitutu və Kərkük Kültür Dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli tədqiqatçı Əta Tərzibaşının anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “İraq-türkman folkloru və ədəbiyyatı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Əvvəlcə İraq-Türkman ədəbiyyatına, İraq türkmanlarının və bütövlükdə Türk dünyasının XX əsrdə yetişdirdiyi ən böyük şəxsiyyətlərdən biri olan Əta Tərzibaşının yaradıcılığına həsr olunan sərgiyə baxış keçirilib, Azərbaycan və Kərkük xalq musiqisinin nümunələri səsləndirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq İraq-Türkman və Azərbaycan ədəbi əlaqələrindən danışıb, ölkələr arasında ortaq milli-mənəvi dəyərlərin və qədim tarixi köklərin olduğunu bildirib.
Kərkük-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətləri olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 500 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə əlaqədar olaraq dövlət dəstəyi sayəsində İraqda həyata keçirilən tədbirləri böyük hadisə kimi yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, bu, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin İraq-Kərkük-Azərbaycan əlaqələrinə, Füzuli yaradıcılığına bəslədiyi diqqətin dövlət səviyyəsində əməli ifadəsi idi.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, hazırda Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla İraq-Kərkük əlaqələrinin inkişafına böyük diqqət yetirir və dəstək verir. Akademikin sözlərinə görə, Azərbaycan-İraq əlaqələri çərçivəsində Azərbaycan-Kərkük əlaqələri də yeni mərhələyə çatıb.
Alim ölkə rəhbərinin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2024-cü il tarixli 25 yanvar Sərəncamına əsasən, bu il AMEA-da Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin təntənəli şəkildə keçirildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmin tədbirdə İraqdan və Kərkükdən olan tədqiqatçıların iştirakının indiki dövrdəki əlaqələrin elmi əməkdaşlığa çevrilməsinin əyani sübutu olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli İraq türkmanlarının milli özünüdərk və özünütəsdiqində mühüm rol oynayan görkəmli elm fədaisi, böyük folklorşünas, ədəbiyyatşünas, ictimai xadim Əta Tərzibaşının 100 illik yubileyinin Bakıda qeyd edilməsinin Azərbaycan-Kərkük əlaqlərinin inkişafında yeni səhifə olduğunu bildirib. Kərkükdən olan 100 nəfər heyətin bugünkü konfransda iştirakını unudulmaz hadisə kimi dəyərləndirən alim, həmçinin 1994-cü ildə Ulu Öndərin dəstəyi ilə Məhəmməd Füzulinin 500 illik yubileyi qeyd edildiyi zaman Azərbaycandan Bağdada 128 nəfər elm və mədəniyyət xadiminin getdiyini xatırladıb.
AMEA prezidenti qeyd edib ki, Kərkük türklərinin mənəvi atası olan Əta Tərzibaşı əsasən ədəbiyyat və folklora dair araşdırmaları ilə tanınıb, xalqın milli irsinin toplanması, nəşri və tədqiqi zərurətini yaradıcılığının əsas qayəsinə çevirib. O, bütün mənalı ömrünü İraq türkmanlarının elmi-mənəvi yüksəlişinə, milli-mədəni tərəqqisinə həsr edib.
Əta Tərzibaşının dahi şair Məhəmməd Füzuli haqqında araşdırmalarından da bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, onun bu sahədəki tədqiqatları dünya füzulişünaslıq elmi və Azərbaycan folkloru üçün etibarlı və qiymətli mənbə olmaqla yanaşı, həm də ədəbiyyatımız üçün bələdçi rolunu oynayır. Azərbaycan alimləri müstəqillik dövründə Məhəmməd Füzuli yaradıcılığını yenidən öyrənərkən görkəmli tədqiqatçı Əta Tərzibaşının kitablarından, əldə etdiyi materiallardan geniş istifadə edirlər. AMEA prezidenti Akademiyanın İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının fəaliyyəti barədə də məlumat verib.
Akademik İsa Həbibbəyli Əta Tərzibaşının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın “Elm” nəşriyyatı tərəfindən ədibə həsr edilmiş kitabın işıq üzü gördüyünü iştirakçıların diqqətinə çatdırıb, nəşrin yüksək səviyyədə inkişaf edən Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələrinə töhfə olduğunu qeyd edib. O, həmçinin AMEA-nın Folklor İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə nəşr olunan “Dədə Qorqud” elmi-ədəbi toplusunun Əta Tərzibaşının 100 illiyinə həsr edilmiş xüsusi buraxılışının nəşr edildiyini deyib.
AMEA rəhbəri görkəmli tədqiqatçı Əta Tərzibaşının yubileyinin mədəniyyət, elm və ədəbiyyat bayramı kimi Azərbaycanda təntənə ilə qeyd edilməsinin həmrəyliyimizə yol açan mühüm tarixi hadisə olduğunu vurğulayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra o, Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş kitabları kərküklü alimlərə hədiyyə edib.
Konfransda kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı, Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri doktor Şəmsəddin Kuzəçi çıxış edərək qarşılıqlı elmi-ədəbi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib, Əta Tərzibaşının ümumtürk folkloru və ədəbiyyatındakı əhəmiyyətli rolundan bəhs edib.
Tədbirdə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, Akademiyanın İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının sədr müavini professor Qəzənfər Paşayev ədəbiyyat və mətbuat tarixçisi, mətnşünas, füzulişünas Əta Tərzibaşının yaradıcılığına nəzər salıb, onunla tanışlığından danışıb. Həyatını İraq-Türkaman ədəbiyyatına həsr etdiyini söyləyən professor Qəzənfər Paşayev Əta Tərzibaşının yaradıcılığını hərtərəfli izlədiyini söyləyib, görkəmli tədqiqatçının dilçilik sahəsindəki fəaliyyətindən söz açıb.
AMEA Folklor İnstitutunun direktoru akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov isə çıxışında Əta Tərzibaşının Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığı haqqında apardığı tədqiqatlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, Kərkük folklorunun ən mahir tədqiqatçısı olan Əta Tərzibaşı çoxillik ardıcıl fəaliyyəti sayəsində Kərkük folklorşünaslıq məktəbi yaratmışdır. Onun İraqda yaşayıb-yaratmış böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli ilə bağlı tədqiqatları Əta Tərzibaşının Kərkük ədəbiyyatşünası kimi vəzifəsi olaraq meydana çıxmışdır.
Daha sonra Şəmsəddin Kuzəçi “Əta Tərzibaşının məqalələrinin dəyərləndirilməsi üzərinə bir araşdırma”, professor Qəzənfər Paşayev “İraq-türkman ləhcəsinin tədqiqində Əta Tərzibaşı mərhələsi”, “Türkmaneli” qəzeti və eyniadlı ədəbiyyat və sənət dərgisinin redaktoru Necat Kevseroğlu “Əta Tərzibaşının həyatı və əsərləri”, professor Ömər Türkmənoğlu “Əta Tərzibaşının İraq-türkman musiqisinə töhfələri” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

ANAS hosted the 100th jubilee of an esteemed figure Ata Tarzibashi
The international scientific conference titled “Iraqi-Turkmen Folklore and Literature”, devoted to the 100th jubilee of Ata Tarzibashi, an outstanding researcher, kicked off in the Central Scientific Library on May 22, with the joint organization of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi, Institute of Folklore and Cultural Association of Kirkuk.
At first, the guests got acquainted with the exhibition dedicated to the Iraqi-Turkmen literature, life and path of prominent scientific researcher Ata Tarzibashi and listened to Azerbaijan and Kirkuk national music.
Delivering an opening speech academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, spoke about the literary relations of Iraqi-Turkmen and Azerbaijan and touched upon the common national and moral values and ancient historical roots between the two countries.
Academician Isa Habibbeyli said that National Leader Heydar Aliyev had exceptional contributions to the development of Kirkuk-Azerbaijan relations. He highly assessed the events held in Iraq in 1994, due to the state support, at the initiative of the National Leader regarding the celebration of 500th anniversary of genius Azerbaijan poet Muhammad Fuzuli. He said that this was a practical expression of the attention of National Leader Heydar Aliyev to the development of Iraqi-Kirkuk-Azerbaijan relations and the work of Fuzuli at the state level.
The Academician underlined that now President Ilham Aliyev pays great attention and supports the development of Azerbaijan-Iraqi-Kirkuk relations. He added that Azerbaijan-Kirkuk relations reached a new stage within Azerbaijan-Iraq relations.
The Academician said that the 530th anniversary of Muhammad Fuzuli was solemnly celebrated in ANAS this year according to the order of the President of Azerbaijan on “Celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli” signed on January 25, 2024. The Academician emphasized that the participation of the researchers from Iraq and Kirkuk in that event is clear proof of the transformation of relations into scientific cooperation.
The Academician underlined that the celebration of the 100th jubilee of Ata Tarzibashi, an esteemed scientist, great folklorist, a specialist in literature, a public figure who played an important role in the national self-consciousness and self-assertiveness of Iraqi-Turkmen, in Baku, is a new stage in the development of Azerbaijan-Kirkuk relations. The president of ANAS mentioned that the conference gathered together 100 people from Kirkuk and this was unforgettable event. He reminded that 128 scientific and cultural figures visited Bagdad from Azerbaijan during the celebration of the 500th anniversary of Muhammad Fuzuli by the support of National Leader in 1994.
The academician Isa Habibbeyli said that Ata Tarzibashi who was a spiritual father of Kirkuk Turks was mainly known for his research in literature and folklore, and his services to preserve and study the national heritage of the nation. He devoted his entire life to scientific and cultural growth and national-spiritual development of Iraqi-Turkmen.
Speaking about the research of Ata Tarzibashi on the work of brilliant poet Muhammad Fuzuli, the academician underlined that his works are trusted and precious sources for widely studying Fuzuli’s life and for Azerbaijan folklore and as well as play a role as a guide for our literature.
Today Azerbaijani scientists, studying again the precious works of Muhammad Fuzuli, turn to the books and materials of great researcher Ata Tarzibashi. The President of ANAS also gave information about the works of the Coordinating Council for Iraqi-Turkmen Studies.
He said that the “Elm” publishing house of ANAS released a book devoted to Ata Tarzibashi regarding the 100th anniversary of the great scientist and added that the publication will contribute to highly developing literary relations of Azerbaijan-Kirkuk. The academician underlined that a special edition of the “Dede Korkut” scientific-literary collection, dedicated to 100th anniversary of Ata Tarzibashi, was published by the decision of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS.
The President of ANAS highlighted that the solemn celebration of the jubilee of great researcher Ata Tarzibashi in Azerbaijan will be an important historical event and contribute to our solidarity. Then, the academician presented books to the Kirkuk scientists dedicated to Muhammad Fuzuli.
A well-known Kirkuk poet, researcher-writer, and head of the Cultural Association of Kirkuk Dr. Shamsaddin Kuzachi delivered a speech at the meeting touching upon the great importance of the development of mutual scientific literary relations. He spoke about the significant role of Ata Tarzibashi in the development of Turkic folklore and literature.
Professor Gazanfar Pashayev, senior research associate at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, deputy chairman of the Coordinating Council for Iraqi-Turkmen Studies spoke about the creative contributions and achievements of Ata Tarzibashi, a great literary historian, a scientist in studying Fuzuli, his acquaintance with Ata Tarzibashi and touched upon his works in the field of linguistics.
Academician Mukhtar Kazimoglu-Imanov, director of the Institute of Folklore of ANAS spoke about the research of Ata Tarzibashi on the path of Muhammad Fuzuli and mentioned that well-known scientist Ata Tarzibashi was the most experienced researcher of Kirkuk folklore and due to his long-term activity he could establish Kirkuk folklore studies school.
At the end of the meeting Dr. Shamsaddin Kuzachi, Professor Gazanfar Pashayev, Editor Nejat Kevseroglu, Professor Omar Turkmenoglu made reports regarding Ata Tarzibashi’s research, ideas, creativity and life, thinking, solutions and contributions.