Dekabrın 16-da AMEA Rəyasət Heyətində akademik Mustafa Topçubaşovun 120 illiyinə həsr olunmuş yubiley yığıncağı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görkəmli alimin həyat və zəngin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, elmi, elmi-təşkilati, pedaqoji, ictimai, praktiki-tibbi və tibbi-nəzəri istiqamətlər üzrə çoxşaxəli fəaliyyəti özündə cəmləşdirən akademik Mustafa Topçubaşov şəxsiyyəti XX əsr Azərbaycan elmi və ictimai fikir tarixinin təşəkkülündə və inkişafında müstəsna rol oynayıb. Bu mənada görkəmli alimin yubileyi yalnız elmi mühitimiz üçün deyil, bütövlükdə respublikamızın ictimai-mədəni həyatı üçün əlamətdar bir hadisədir.
Akademik Akif Əlizadə vurğulayıb ki, akademik Mustafa Topçubaşovun fəaliyyəti Azərbaycan elmi təfəkkürünün Avropa elmi ənənələri ilə sintezindən yaranan, keyfiyyətcə yeni mərhələsinə - XX əsrə təsadüf edir. Elmi fikir tariximizin bu mərhələdə neçə-neçə məşhur simalar, parlaq zəkalar yetişdirdiyini deyən akademik Akif Əlizadə onların sırasında akademik Mustafa Topçubaşovun yer tutduğunu əlavə edib.
AMEA rəhbəri ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə Akademiyada ziyalılarla görüşündə səsləndirdiyi "Akademiyanı yaradan adamlar, Azərbaycanın böyük alimləri çox böyük şücaət göstərmişlər. Ötən dövrdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının çərçivəsində Azərbaycan elmi çox inkişaf etmişdir" fikrini xatırladaraq qeyd edib ki, bu şəxslər içərisində Mustafa Topçubaşovun xüsusi yeri var.
AMEA-nın 70 illik yubileyinin yüksək səviyyədə qeyd olunduğunu bildirən akademik Akif Əlizadə Mustafa Topçubaşovun digər Azərbaycan ziyalıları ilə birlikdə təməlini qoyduğu Akademiyanın bu gün də uğurla fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Akademik vurğulayıb ki, AMEA respublikamızın sürətli sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafında yaxından iştirak edir. Akademik əlavə edib ki, Azərbaycan dövlətinin elmə olan qayğıkeş münasibəti və elmi fəaliyyət sahəsində məqsədyönlü həyata keçirilən islahatlar Akademiyanı yaxın perspektivdə yeni-yeni nailiyyətlər gözlədiyini deməyə əsas verir. AMEA rəhbəri bu fikirlərin sübutu olaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA və alimlərimiz haqqında fikrini xatırladıb: “70 ildə Akademiya böyük və uğurlu yol keçmişdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ölkəmizin intellektual potensialının möhkəmlənməsinə çox dəyərli töhfələr vermişdir. Kadr hazırlığı işinə də dəyərli töhfələr vermişdir. Bu gün də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ölkəmizin ümumi inkişafında fəal rol oynayır, alimlər elmi araşdırmalar apararaq ölkəmizin gələcək inkişaf dinamikasını sürətləndirirlər”.
Akademik Akif Əlizadə ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Onu qoruyub saxlamalıyıq!” kəlamını Ulu öndərin nəsihəti kimi qəbul edib ona əməl etdikcə Akademiyanın təsisçilərinin, o cümlədən akademik Mustafa Topçubaşovun da ruhu qarşısında Azərbaycan ziyalısının mənəvi borcunun ödəniləcəyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, akademik Mustafa Topçubaşov Azərbaycan cərrahlıq məktəbinin banisi və ölkəmizdə səhiyyənin böyük təşkilatçılarından biri olmuş, qısa fasilə ilə, 1951-ci ildən ömrünün sonunadək Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti vəzifəsini daşımışdır. Alim qeyd edib ki, akademik Mustafa Topçubaşov 1952-ci ildə Bolqarıstan Elmlər Akademiyasına müxbir üzv, 1954-cü ildə isə XI Lissabon Konqresində Ümumdünya Cərrahlar Assosiasiyasına üzv seçilib, Ümumittifaq Cərrahlar Cəmiyyətinin üzvü, Vişnevski adına Cərrahlar Cəmiyyətinin fəxri üzvü, respublikada Siyasi və Elmi Bilikləri yayan Cəmiyyətin sədri, Azərbaycan Cərrahlar və Uroloqlar Cəmiyyətinin fəxri sədri, Böyük Tibb Ensiklopediyasının redaktorlarından biri, "Abdominal cərrahiyyə" jurnalının redaktoru, respublika və İttifaq miqyaslı elmi-tibb jurnallarının redaksiya heyətlərinin üzvü olub.
Akademik vurğulayıb ki, 1937-ci ildə “Analgezin” adlanan efir-yağ ağrıkəsicisini, ondan istifadə üsulunu kəşf edib və onu şöhrətləndirən bu kəşfini özünün “Sənət övladı” adlandırıb. Bölmənin akademik-katibi bu kəşfin tətbiq olunduğu sahələrdən də danışıb: "1945-ci ildə SSRİ Xalq Səhiyyə Komissarlığının Elmi-Tibbi Şurasının Farmakologiya Komitəsinin iclasında Mustafa Topçubaşovun kəşf etdiyi sürəkli analgeziyada istifadə olunan efir-yağ qarışığının "Analgezin" adı altında buraxılmasına icazə verilib. 1963-cü ildə SSRİ miqyasında bu metodun tətbiqində qazanılan uğurlu nəticələrə görə akademik Mustafa Topçubaşov A.Vişnevski adına mükafata layiq görülərək xatirə medalı ilə təltif edilib. Sonralar bu kəşf Nobel Mükafatına təqdim olunmuşdu. Lakin güman edilir ki, pərdə arxasında qalan müəyyən qüvvələr, daha dəqiq desək, həmin ərəfədə ardıcıl olaraq “Bakinskiy raboçiy” qəzetində “Nobel Qardaşları əleyhinə dərc olunan təxribat xarakterli yazılar” bunun baş tutmasına imkan verməyib".
Akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, Mustafa Topçubaşov SSRİ-də ilk dəfə olaraq evakohospitalların ixtisaslaşdırılması və növbələşdirilməsinin təşəbbüskarı kimi çıxış edib. Müharibə illərində hərbi-səhra cərrahiyyəsi işinin təşkilində bu üsuldan geniş istifadə olunub. Qeyd edib ki, evakohospitallarda apardığı çoxsaylı əməliyyat və müşahidələr M.Topçubaşova öz konstruksiyası əsasında portativ stereoskop aparatı yaratmağa imkan verib. Müharibə illərində periferik sinir zədələnmələrinin cərrahi müalicəsində onun təklif etdiyi bir sıra yeni preparatlar və tendomioplastika əməliyyatı tətbiq olunub.
Akademik Əhliman Əmiraslanov vurğulayıb ki, özünün 62 illik əmək fəaliyyəti dövründə akademik Mustafa Topçubaşov 100 mindən çox uğurlu cərrahiyyə əməliyyatı həyata keçirib, 300-dən çox elmi iş, elmi-kütləvi məqalə, 8 monoqrafiya və 5 cildlik orijinal "Xüsusi cərrahlıq" adlı dərs kitabının müəllifi olub. Onun rəhbərliyi altında 12 nəfərin elmlər doktoru və 30 nəfərin elmlər namizədi alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya müdafiə etdiyini deyən akademik hazırda akademik M.Topçubaşovun tələbələrinin respublikada və onun hüdudlarından kənarda bacarıqlı cərrah kimi fəaliyyət göstərdiyini, müəllimlərinin adına layiq çalışdıqlarını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov akademik Mustafa Topçubaşovun elmi, pedaqoji və ictimai fəaliyyətindən danışıb. Alim onun 1914-1919-cu illərdə Kiyev Universitetinin Tibb fakültəsində təhsil aldığını və 1919-cu ildə Bakı Dövlət Universitetində ordinator kimi işə başladığını xatırladıb. Bildirib ki, akademik Mustafa Topçubaşov universitetdə ilk azərbaycanlı həkim olub. Nuru Bayramov akademikin bölgələrdə, xüsusən də Naxçıvanın səhiyyə quruculuğunda aktiv fəaliyyət göstərdiyini nəzərə çatdırıb.
Bildirib ki, akademik Mustafa Topçubaşov 1930-cu ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək elmlər doktoru dərəcəsi alıb və kafedranın professoru seçilib. 1930-cı ildə Azərbaycan Tibb İnstitutunun Fakültətiv Cərrahiyyə kafedrasının müdiri seçilən akademik ömrünün sonuna qədər bu vəzifədə çalışıb. Nuru Bayramov qeyd edib ki, akademik Mustafa Topçubaşov Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının ilk 15 üzvü və qurucusundan biridir.
Alim akademikin elmi-təşkilati fəaliyyətindən də danışıb. Vurğulayıb ki, Mustafa Topçubaşov 1931-ci ildə Azərbaycan Cərrahlar Cəmiyyətini yaradıb, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti olub, 1946-cı ildə elmi-tədqiqat naftalan problem laboratoriyasını və Elmi-Tədqiqat Kliniki və Eksperimental Təbabət İnstitutunu təşkil edib. Bildirib ki, SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının və Dünya Cərrahlar Cəmiyyətinin üzvü, həmçinin Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü olub.
Akademikin ictimai fəaliyyətindən danışan alim bildirib ki, o, Azərbaycan Sülhü Müdafiə Komitəsinin sədri, Azərbaycan SSR deputatı, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin sədri, Asiya-Afrika Ölkələri ilə Həmrəylik Komitəsinin üzvü olub. Nuru Bayramov akademikin Şərəf nişanı, Lenin ordeni, Qırmızı Əmək bayrağı ordeni, Əməkdar Elm Xadimi, SSRİ Dövlət Mükafatı, Ümumdünya Sülh Şurasının medalı, Vişnevski adına medal, “Kiril və Mefodi” medalı, Sosialist Əməyi Qəhramanı, “Oraq və Çəkic” qızıl medalı kimi mükafatlara layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən akademik Böyükkişi Ağayev Mustafa Topçubaşovun zəngin həyat yolu keçdiyini bildirib. Qeyd edib ki, ölkəmizdə müasir cərrahiyyənin və tibb elminin ilkin tarixi və onun sonrakı inkişaf mərhələsi akademik Mustafa Topçubaşovun adı ilə sıx bağlıdır. Alim vurğulayıb ki, Kiyev Universitetinin Tibb fakültəsini bitirmiş gənc həkim Bakıya qayıtdığı ilk günlərdən praktiki fəaliyyətlə yanaşı, elmi axtarışlarla da məşğul olmuşdur. Bu tədqiqatların nəticəsində dalağın və qaraciyərin parazitar sistlərinin çıxarılmasında yeni əməliyyat növləri təklif olunmuş və indi də bu əməliyyat növləri beynəlxalq aləmdə M.A.Topçubaşovun adı ilə tanınmaqdadır.
Böyükkişi Ağayev əlavə edib ki, akademik Mustafa Topçubaşov tərəfindən tərtib olunmuş dərsliklər və cərrahiyyənin aktual məsələlərinə həsr olunmuş çoxsaylı monoqrafiyaların ölkəmizdə həkim kadrların hazırlanmasında misilsiz elmi-praktiki əhəmiyyəti var.
Sonra çıxış edən akademik Adilə Namazova Mustafa Topçubaşovun həyat və yaradıcılığından danışıb. Mustafa Topçubaşovun əsl ziyalı, yüksək peşəkarlıq, sadəlik və mehribanlıq xüsusiyyətlərinin şahidi olduğunu vurğulayıb.
Yubiley tədbirinin sonunda akademik Mustafa Topçubaşovun həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş sənədli film nümayiş etdirilib.

The Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences held a commemorative meeting devoted to the 120 anniversary of Academician Mustafa Topchubashov. Opening the event President of ANAS, Academician Akif Alizadeh greeted the guests.
ANAS President said Academician Mustafa Topchubashov engaged in scientific, organizational, educational, social activities, medical theory and practice of medicine, played a crucial role in the development of scientific and social thought in Azerbaijan of the twentieth century as a whole. In this sense, his birthday is a significant event not only for the scientific environment of our country, but also for the socio-cultural life of Azerbaijan in general.
Academician Akif Alizadeh said that the activities of Mustafa Topchubashov falls on the twentieth century, is a qualitatively new stage of scientific thinking of Azerbaijan, arisen from mixture of European scientific traditions. History of scientific thought of this period brought up a large number of well-known personalities and brilliant minds. Academician Mustafa Topchubashov was a great scholar, who occupies a special place among the outstanding representatives of the national intellectual elite of the XX century, presented by Academics Mirasadulla Mirgasimov, Uzeyir Hajibeyli, Yusif Mammadaliyev, Shamil Azizbayov, Aliashraf Alizadeh, Mirali Gashgay, Samad Vurgun, Mirza Ibrahimov and others.
Head of ANAS recalled saying national leader Heydar Aliyev, which was made during a meeting with scientists at the Academy in 1993: "People standing at the origins of the Academy, is the great scientists of Azerbaijan, have committed a great feat. At the time, Azerbaijan science is very developed in the framework of the Academy of Sciences of Azerbaijan. “Mustafa Topchubashov holds a special place among these individuals, noted A.Alizadeh
Noting that the 70-year anniversary of ANAS was celebrated at the highest level, Academician Akif Alizadeh added that the Academy, which was founded by Mustafa Topchubashov and other representatives of the Azerbaijan intelligentsia, continues its successful activity today. Academician noted that ANAS actively involved in socio-economic, cultural and moral development of the country. Caution and care, which are the state of the domestic science, and specifically the reforms in the sphere of scientific activity is good reason to believe that the Academy in the near future, expect new achievements. The proof of this statement, head of ANAS reminded President Ilham Aliyev’s opinions about scientists: "During these 70 years, the Academy come a long and successful road. Azerbaijan National Academy of Sciences has made a very valuable contribution to the strengthening of the intellectual potential of our country. She has made a valuable contribution to the training. ANAS today plays an active role in the overall development of our country, scientists are conducting research, accelerate the dynamics of the future development of the country. "
Academician Akif Alizadeh noted that perceiving a statement by Heydar Aliyev "Azerbaijan National Academy of Sciences is a national treasure of the Azerbaijani people. We need to keep it! "As a warning to him and following him, the domestic intelligentsia fulfills its moral duty to the memory of the founders of the Academy, including the memory of Academician Mustafa Topchubashov.
In his speech, Academician-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, Academician Ahliman Amiraslanov noted that Academician Mustafa Topchubashov was one of the founders of the school of surgery and health care organizers of Azerbaijan. Since 1951, with a short break, up to the end of his life he was vice-president of the Academy of Sciences of Azerbaijan. The scientist added that in 1952, Academician Mustafa Topchubashov was elected a corresponding member of the Academy of Sciences of Bulgaria, conducted in 1954 by the Lisbon XI congress- member of the International Association of Surgeons. In different years he was elected a member of the All-Union Society of Surgeons, an honorary member of the Society of Surgery named after Vishnevsky, chairman of the Company, disseminating political and scientific knowledge in the country, the honorary chairman of the Society of surgeons and urologists of Azerbaijan, was one of the editors of large medical encyclopedia, editor of "Abdominal surgery" , a member of the editorial board of scientific and medical journals national and national scale.
Academician noted that in 1937 Mustafa Topchubashov invented the ether-oil painkiller called "Analgezin" and the method of its application. In 1945, at a meeting of the Pharmacological Committee of Scientific Medical Council of People's Commissariat of Health of the USSR has authorized the invention of M. Topchubashov as a drug called “Analgezin”. In 1963, for the successful results obtained by applying this method in the Union scale, academician was awarded the Prize A.Vishnevsky. Later this discovery was nominated for the Nobel Prize. However, behind the scenes of the game, namely the publication at a time in the republican newspaper "Baku Worker" articles on the malicious activity of the Nobel brothers, not allowed to become a scientist, winner of this award.
Academician Ahliman Amiraslanov noted that for the first time in the USSR MustafaTopchubashov initiated the evacuation hospitals specialization and co schedule their work. This method is widely used in the organization of military surgery during the war years. During the war years in the surgical treatment of injuries of the peripheral nervous system applied his proposed new products and the method of operation tendomio plastics.
Academician notified that during his 62-year employment Academician Mustafa Topchubashov spent more than 100 thousand successful surgeries. He has authored more than 300 scientific publications, popular scientific articles, 8 monographs and original methodic aids in 5 volumes titled "Private surgery." He supervised 12 doctoral and 30 master's theses. Currently, students of Academician Mustafa Topchubashov were known in the country and abroad as skilled surgeons, and worthy successors of his teacher.
Further, corresponding member of ANAS Nuru Bayramov spoke about the scientific, educational and social activities of Academician Mustafa Topchubashov. Speaking about his education at Medical Faculty of the University of Kiev, and then in 1919 working as an intern at the Azerbaijan State University, Nuru Bayramov stressed that Academician Mustafa Topchubashov was the first Azerbaijani physician, who taught at the University, he was actively involved in the construction of the health system in the region, especially in Nakchivan.
He added that in 1930, Mustafa Topchubashov defended doctoral thesis and was elected professor of the department. In the same year he was elected head of the Department of Elective surgery of the Azerbaijan Medical Institute and the rest of her life led it. Nuru Bayramov noted that Academician Mustafa Topchubashov is one of the 15 founding members of the first Academy of Sciences of Azerbaijan SSR.
Speaking about scientific and organizational activity of the academician, the scientist said that in 1931 Mustafa Topchubashov created Society for Surgery of Azerbaijan, he was vice-president of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR in 1946, organized RESEARCH problematic Naftalan laboratory to the Research Institute of Clinical and Experimental Medicine in different years, he was elected member of the Academy of Medical Sciences and the International Association of Surgeons, and a member of the Academy of Sciences of Bulgaria.
In his speech, Nuru Bayramov spoke about the social activities of Mustafa Topchubashov. He noted that the academician was the chairman of the Azerbaijan Peace Committee, a deputy and the chairman of the Supreme Soviet of Azerbaijan SSR, member of the Soviet Committee for Solidarity with Asian and African countries. The scientist added that academician Mustafa Topchubashov was awarded the Order "Badge of Honor" Order of Lenin and Red Banner of Labor and medals of the World Peace Council, medal of Vishnevsky, a gold medal "Hammer and Sickle", was awarded the State Prize of the USSR, the title " Hero of Socialist Labor "and" Honored Scientist ".
Later in his speech Academician Boyukkishi Agayev noted that Mustafa Topchubashov has a fruitful career. He added that the initial history and the subsequent development of modern surgery and medical science in Azerbaijan are closely connected with the name of Academician Mustafa Topchubashov. The scientist said that in 1919, graduated from the Medical Faculty of the University of Kiev and returned to Baku, a young doctor from the first days of his practice was also engaged in scientific research. As a result of these studies he proposed new operating methods to eliminate the parasitic diseases of the spleen and liver. And today, these operating methods known in the world associated with the name of M.A.Topchubashov.
Boyukkishi Agayev added that compiled Academician Mustafa Topchubashov’s books and numerous monographs on topical issues of surgery have exceptional scientific and practical importance in the training of doctors in the country.
Further, Academician Adila Namazova, who spoke about the life and work of Academician Mustafa Topchibashov reported in the event. She stressed her witnesses Mustafa Topchibashov’s inherent simplicity, kindness, professionalism and intelligence.
In closing of the anniversary event was demonstrated a documentary reflecting life and activity of Academician Mustafa Topchubashov.