AMEA-da “Zəngəzur. Uzaq keçmişdən günümüzədək” adlı monoqrafiyanın təqdimat mərasimi keçirilib
İyunun 11-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Qərbi Azərbaycan İcmasının Nəzarət-Təftiş Komissiyasının üzvü, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri, millət vəkili, şair-publisist, t.ü.f.d. Musa Urudun (Quliyev) “Zəngəzur. Uzaq keçmişdən günümüzədək” monoqrafiyasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, AMEA-nın elmi müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri, KİV və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli geniş oxucu kütləsinə təqdim edilən kitabın elmi və siyasi baxımdan böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin 2022-ci il dekabrın 24-də Qərbi Azərbaycan İcmasının üzvləri ilə görüşünü xatırladan akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının həmin görüşdə bu istiqamətdə ölkəmizin qarşısında duran vəzifələrin proqramını müəyyən etdiyini vurğulayıb. O, Qərbi Azərbaycan İcması tərəfindən həmin vəzifələrin böyük məsuliyyətlə, yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri Qərbi Azərbaycanla bağlı Akademiya tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən də bəhs edib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycan İcmasının üzvləri ilə görüşündən sonra, 2022-ci il dekabrın 29-da AMEA Rəyasət Heyətinin qərarları ilə A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsi, Folklor İnstitutunda Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsi və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Toponimika şöbəsi yaradılıb. Həmçinin Dilçilik İnstitutu tərəfindən “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası” hazırlanaraq çapdan çıxıb. Akademik İsa Həbibbəyli Ermənistan Milli Elmlər Akademiyasının Azərbaycan alimlərinin Qərbi Azərbaycanla bağlı atdığı addımlardan təşvişə düşdüklərini də nəzərə çatdırıb.
O, həmçinin Qərbi Azərbaycanla bağlı aparılan tədqiqatların əlaqələndirilməsi və sistemli koordinasiyasının təmin edilməsi məqsədi ilə AMEA-da Qərbi Azərbaycan tədqiqatları üzrə Əlaqələndirmə şurasının yaradıldığını, bundan başqa, Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyasının sözlüyünün hazırlandığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında isə Qərbi Azərbaycanın azərbaycanlı əhalisinin və Qarabağın qeyri-maddi mədəni irsinin tədqiqi və təbliği məqsədilə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Qərbi Azərbaycan və Qarabağ əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin yaradılması barədə qərarın qəbul edildiyini söyləyib.
AMEA rəhbəri ictimaiyyətə təqdim olunan kitabın ölkə Prezidentinin Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyası çərçivəsində həyata keçirilən əhəmiyyətli tədbirlərdən biri olduğunu vurğulayıb. O, Musa Urudun “Zəngəzur. Uzaq keçmişdən günümüzədək” monoqrafiyasını ensiklopedik nəşr adlandıraraq, müəllifin ürək yanğısı ilə yaşadığı ərazinin tarixini qələmə aldığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli kitabın AMEA-da bu işi tədqiq edən tarixçi, arxeoloq, dilçi mütəxəssislər üçün etibarlı mənbə rolunu oynayacağına əminliyini ifadə edib. Bildirib ki, bugünkü tədbirdə aparılacaq təhlillər, ediləcək müzakirələr, səslənəcək fikirlər Zəngəzurla bağlı yeni tədqiqatlara istiqamət verəcək və gələcək araşdırmaların daha da dərinləşməsinə xidmət edəcək.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli çıxış edərək bölgədəki 838 toponimin ətraflı izahı verilən kitabın zəngəzurlular üçün məlhəm olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, nəşrdə bizim eranın əvvəllərindən çağdaş dövrümüzə qədərki mənbələr, sənədlər, elmi ədəbiyyat və xatirələr, eləcə də yerli sakinlərin məlumatları əsasında Zəngəzurdakı toponimlərin tarixi, bölgənin mədəni-etnoqrafik mənzərəsi ətraflı tədqiq edilib.
O, həmçinin AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Türk dünyasının ən qiymətli kitablarından biri olan Mahmud Kaşğarinin məşhur “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Azərbaycan dilinə tərcüməsinin 86 il sonra - 2023-cü ildə Dilçilik İnstitutunun arxivindən tapıldığını diqqətə çatdırıb. Professor Nadir Məmmədli əlavə edib ki, Mahmud Kaşğari bu əsərdə Oğuzların ən çevik və bacarıqlı tayfasının kökündə məhz Zəngi tayfasının olduğunu bildirib.
Tədbirdə fil.ü.f.d., dos. Elçin İsmayılov, fil.e.d. Tünzalə Baxışova, fil.ü.f.d. Zülfiyyə Quliyeva, siy.e.d., prof. Hikmət Məmmədov, prof. Vəfa Quliyeva, i.e.d., prof Əvəz Ələkbərov və digərləri çıxış edərək kitabın rus dilində nəşr olunmasının əhəmiyyətindən, xarici ölkələrdə təbliğinin vacibliyindən danışıb, Qərbi Azərbaycan məsələsinin ziyalılarımız qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu söyləyiblər. Bildirilib ki, Musa Urud bütün yaradıcılığı boyu Azərbaycanın qədim torpaqlarından olan Zəngəzurun tədqiqinə, onun tarixinin öyrənilməsinə böyük səy göstərib. Təqdim olunan kitab da məhz müəllifin doğma yurda olan sevgi və istəyinin təzahüründən yaranıb.
Sonda çıxış edən Musa Urud kitabın ərsəyə gəlməsindən söz açıb, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkür edib.

Presentation of the monograph of the member of the Control-Inspection Commission of the Western Azerbaijan Community, chairman of Labor and Social Policy Committee of the Milli Majlis, parliamentarian, poet and publicist, Ph.D. in history Musa Urud (Guliyev) titled “Zangezur: From the Distant Past Up to Now” was held in the Central Scientific Library of ANAS on June 11.
The parliamentarians of the Milli Majlis, scientists and specialists of the scientific institutions of ANAS, mass media and public representatives participated in the event.
President of ANAS, academician Isa Habibbeyli made a speech at the event. He highlighted the importance of the book from the scientific and political point of view.
The academician reminded the meeting of President Ilham Aliyev with the members of the Western Azerbaijan Community on December 24, 2022, and added that during that meeting the President defined the program of upcoming tasks of Azerbaijan. It was noted that the duties are fulfilled by the Western Azerbaijan Community with great responsibility and at a high level.
The president of ANAS also spoke about the events conducted by the Academy of Sciences concerning Western Azerbaijan. He said that by the decisions of the Presidium of ANAS on December 29, 2022 the Department of History of Western Azerbaijan was established at the Institute of History named after A. A. Bakikhanov, Department of Folklore of Western Azerbaijan at the Institute of Folklore and Department of Toponymy at the Institute of Linguistics named after Nasimi. The atlas of “Karabakh and Eastern Zangezur dialects of the Azerbaijani language” was prepared and published by the Institute of Linguistics. Academic Isa Habibbeyli noted that the steps taken by the Azerbaijani scientists regarding Western Azerbaijan caused anxiety for the National Academy of Sciences of Armenia.
The academician noted that the Coordinating Council for Western Azerbaijan Studies was established in ANAS and the dictionary of Western Azerbaijan Encyclopedia was prepared.
Academician Isa Habibbeyli stated that a decision on the establishment of the Department of Research of Western Azerbaijan and Karabakh Manuscripts in the Institute of Manuscripts of ANAS named after Muhammad Fuzuli had been adopted today, during the meeting of the Presidium of ANAS for studying and promoting of intangible cultural heritage of Karabakh and Azerbaijani population of Western Azerbaijan.
The academician underlined that the book’s presentation was one of the significant events realized within President Ilham Aliyev’s Concept of Return to Western Azerbaijan. Describing Musa Urud’s monograph “Zangezur: From the Distant Past Up to Now” as a comprehensive publication the academician Isa Habibbeyli expressed his confidence that the book would be a trusted source for the historians, archeologists and linguists and today’s thoughts and discussions would serve for further detailed study.
Then, the director of the Institute of Linguistics, Professor Nadir Mammadli stated that the book contains a detailed explanation of 838 toponyms. The history of toponyms in Zangezur and cultural-ethnographic view of the region had been studied in the book based on the historical sources, documents, scientific literature, memories and information of the residents.
He also mentioned that the Azerbaijani translation of one of the most precious books of the Turkic World, Mahmud Kashgari’s “Dīwān Lughāt Al-Turk”, was found in the archive of the Institute of Linguistics in 2023 at the initiative of the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli. The Professor also added that the work of Mahmud Kashgari also deals with the courageous tribe Zangi.
The scientists and specialists made speeches at the event as well underlining the importance of publication of the book in Russian language and its promotion in foreign countries. It was said that the issue regarding Western Azerbaijan is one of the main objectives of our intellectuals. It was noted that Musa Urud, had been trying to research the history of one of the ancient territories of Azerbaijan-Zangezur throughout his activity and the presented book is another expression of the author’s love to the native land.
In the end, Musa Urud spoke about the process of the creation of the book and expressed his gratitude to the organizations and attendees of the event.