“Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri” adlı XI beynəlxalq konfrans işə başlayıb
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə dahi Azərbaycan alimi və mütəfəkkiri Nəsirəddin Tusiyə həsr olunmuş “Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri” adlı XI beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov açaraq Nəsirəddin Tusi yaradıcılığına nəzər salıb, böyük mütəfəkkirin həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, bu elm fədaisi hələ uşaq yaşlarından yüksək əqli keyfiyyətləri və çalışqanlığı ilə fərqlənib, biliklərini daha da dərinləşdirmək üçün dövrünün tanınmış elm mərkəzlərində təhsil alıb. Gənc yaşlarından elmə, biliyə göstərdiyi həvəs Tusinin görkəmli alim, filosof və bacarıqlı dövlət xadimi kimi formalaşmasına səbəb olub.
Misir Mərdanov qeyd edib ki, Nəsirəddin Tusinin XIII əsrdə astronomiya elmində əldə etdiyi elmi nəticələr həmin dövrdə astronomik bilikləri inkişaf etdirməklə yanaşı, bu elmin sonrakı inkişafında da mühüm rol oynayıb. Baş direktorun sözlərinə görə, onun rəhbərliyi ilə yaradılmış Marağa rəsədxanası dövrünün ən qabaqcıl elm ocaqlarından biri olub, burada görkəmli alimin rəhbərliyi ilə astronomiya və riyaziyyat sahəsində aparılan tədqiqatların nəticələri sonralar Şərqdə və Avropada geniş tətbiq edilib. Misir Mərdanov vurğulayıb ki, dünyanın əksər tanınmış rəsədxanalarında istifadə olunan cihazların əksəriyyəti məhz Nəsirəddin Tusinin rəhbərliyi ilə Marağa rəsədxanasında hazırlanmış cihazların prototipidir.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ensiklopedik zəka sahibi, dövlət xadimi, görkəmli alim və mütəfəkkir Nəsirəddin Tusi özünün çoxcəhətli fəaliyyəti ilə təkcə Şərq fəlsəfəsinə deyil, ümumdünya təfəkkür tarixinə təsir edə biləcək yaradıcılıq yolu keçib.
O, Nəsrəddin Tusinin nəsil şəcərəsi, milli mənşəyi haqqında məlumat verərək görkəmli Azərbaycan alimi ilə bağlı daha geniş aspektdə tədqiqatların aparılmasına, onun zəngin irsinin elmi cəhətdən şərh edilməsinə ehtiyac olduğunu söyləyib.
“Nəsrəddin Tusi dünya elm tarixində ən universal zəka sahiblərindən biridir”, - deyən AMEA rəhbəri onun elmin 10-dan artıq sahəsi üzrə tədqiqatların müəllifi olduğunu söyləyib, Tusini “Azərbaycan elminin Aristoteli” adlandırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli dahi mütəfəkkirin əsərlərini Azərbaycan dilinə tərcümə olunaraq çap etdirməyin vacibliyini vurğulayıb, AMEA-nın nəşri kimi alimin çoxcildliyinin hazırlanmasının zəruriliyini qeyd edib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, böyük Azərbaycan alimi dəqiq və texniki elmlər sahəsində olduqca mühüm əsərlərin müəllifidir, onun tarix, hüquq, fəlsəfə, əxlaq normaları, tibb, riyaziyyat, astronomiya, fizika və digər sahələrdə ərsəyə gətirdiyi əsərlər əhatə etdiyi mövzular və tədqiqatların genişliyi ilə seçilir. O, alimin humanitar sahədəki tədqiqatları ilə də Şərqdə şöhrət qazandığını deyib, əruz vəzni haqqında ilk ədəbiyyat nəzəriyyəsinin məhz XIII əsrdə Tusi tərəfindən yazıldığını diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, 20-dən çox rübainin müəllifi olan Nəsirəddin Tusinin arxivlərdə qəzəllərinin də olduğu bildirilir. O, həmçinin böyük alimin bədii əsərlərinin çap etdirilməsinin önəmini qeyd edib.
Nəsirəddin Tusinin dövlət xadimi kimi xidmətlərindən danışan akademik İsa Həbibbəyli dahi mütəfəkkirin dövlətçilik tarixi ilə bağlı ilk fikir söyləyən elm xadimlərindən biri olduğunu deyib. AMEA rəhbəri Tusinin bu sahədəki fəaliyyətini ayrıca tədqiqata cəlb etməyin vacibliyini vurğulayıb.
“Nəsirəddin Tusi dünya elm tarixinin nəhənglərindən biridir. O, Azərbaycan elm tarixinin günəşidir”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli alimin ideyalarının indi də yaşadığını və elmimizin inkişafına töhfələr verdiyini söyləyib.
O, çıxışının sonunda AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanovun Nəsirəddin Tusi ilə bağlı məruzəsini Rəyasət Heyətində geniş aspektdə dinləməyi təklif edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək konfransın mühüm elmi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. O, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda qazanılan nailiyyətlərdən, qarşıda duran vəzifələrdən, bu elm müəssisəsinin ölkəmizin elmi-intellektual potensialının inkişafına verdiyi əvəzsiz töfhələrdən danışıb.
Elm və təhsilin inkişafının, keyfiyyət göstəricilərinin artırılmasının dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən olduğunu söyləyən Əminağa Sadıqov ölkəmizdə riyaziyyat sahəsi üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına böyük ehtiyac olduğunu bildirib.
Agentliyin direktor müavini konfransın əsas məqsədinin riyaziyyat və mexanika sahəsində əldə olunan son elmi nailiyyətləri və təcrübələri bölüşmək, gənclərin elmə olan marağını artırmaq olduğunu deyib. O, tədbirin materiallarının toplu halında dərc olunacağını diqqətə çatdırıb, konfransda riyaziyyatın tarixi və inkişafı ilə bağlı ayrıca bölmənin əks olunmasını yüksək dəyərləndirib.
Tədbirdə dövlət xadimi tarix elmləri doktoru Həsən Həsənov “Nəsirəddin Tusinin dünya elmində rolu” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzəçi Azərbaycanda astronomiya ənənəsindən, Tusinin dünya elmində və xəritəçilik elmində rolundan, eləcə də böyük mütəfəkkirin milli-mənşəyindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan alimi olan Tusi elm sahəsindəki yüksək nailiyyətləri və uzaqgörənliyi ilə dünya elmini bir neçə əsr qabaqlayan yüksək zəkaya malik elm xəzinəsidir. Onun elmi irsi bir çox tədqiqatçılar tərəfindən öyrənilsə də, alimin zəngin elmi yaradıcılığının daha dərindən öyrənilməsi, bu araşdırmaların davam etdirilməsi vacibdir.
Açılış mərasimində, həmçinin Türkiyənin Uşak Universitetinin rektoru professor Ekrem Savaş və Özbəkistan Milli Universitetinin kafedra müdiri akademik Azimbay Sadullaev çıxış edərək tədbirin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini, müzakirə olunan məsələlərin aktual olduğunu qeyd edib, təşkilatçılara təşəkkürlərini bildiriblər.
Daha sonra beynəlxalq konfrans öz işini plenar iclaslarla davam etdirib.
İyulun 6-dək davam edəcək konfransda 200-dən çox məruzə dinləniləcək.
Qeyd edək ki, tədbirdə dünyanın 20-dən artıq ölkəsini - Türkiyə, Qazaxstan, Rusiya, Özbəkistan, ABŞ, Cənubi Afrika Respublikası, Serbiya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Çex Respublikası, Fransa, Finlandiya, Hindistan, Pakistan, Gürcüstan və s. təmsil edən tanınmış alimlər iştirak edir.

The 11th International Conference "Modern Problems of Mathematics and Mechanics" has begun
Organized by the Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the 11th International Conference “Modern Problems of Mathematics and Mechanics” is dedicated to the genius Azerbaijani scientist and thinker Nasir al-Din al-Tusi.
In his opening speech, Misir Mardanov, the General Director of the Institute of Mathematics and Mechanics and a corresponding member of ANAS, provided detailed information about Nasir al-Din al-Tusi’s creativity, life, and scientific achievements. Misir Mardanov highlighted Tusi's exceptional intellect and dedication from a young age, his studies at renowned science centers, and his eventual rise as an eminent scientist, philosopher, and capable statesman.
Misir Mardanov noted that Nasir al-Din al-Tusi’s scientific contributions to astronomy in the 13th century were crucial for the advancement of astronomical knowledge and the subsequent development of the field. He emphasized that the Maragha Observatory, established under Tusi's leadership, was one of the most advanced scientific centers of its time. The results of the research conducted there in the fields of astronomy and mathematics under Tusi's guidance were widely applied in both the East and Europe. Misir Mardanov underlined that many of the devices used in well-known observatories worldwide are prototypes of those developed at the Maragha Observatory under Tusi's direction.
Later, Academician Isa Habibbeyli, the president of ANAS, spoke, highlighting that Nasir al-Din al-Tusi was an encyclopedic intellect, statesman, and an outstanding scientist and thinker. The president of ANAS stated that Tusi's multifaceted activity has not only influenced Eastern philosophy but also left a significant mark on the history of world thought.
Academician Isa Habibbeyli provided information about Nasir al-Din al-Tusi’s genealogy and national origin, emphasizing the need for broader research and scientific interpretation of Tusi's rich heritage.
“Nasir al-Din al-Tusi is one of the most universal intellectuals in the history of world science”, said Isa Habibbeyli, noting that Tusi conducted research in over 10 fields of science. The academician called Tusi-“Aristotle of Azerbaijani science”.
The academician emphasized the importance of translating and publishing the works of the great thinker Tusi into Azerbaijani and noted the necessity of preparing a multi-volume work of the scientist as a publication of ANAS.
Academician Isa Habibbeyli highlighted Tusi's significant contributions to exact and technical sciences, as well as his impactful works in history, law, philosophy, ethics, medicine, mathematics, astronomy, and physics, which are notable for their broad scope. The academician noted that Tusi gained fame in the East for his humanitarian studies, and wrote the first literary theory on aruz meter in the 13th century. Academician Isa Habibbeyli also mentioned that Tusi, the author of more than 20 rubais, has ghazals preserved in archives, underscoring the importance of publishing his artistic works as well.
Speaking about Nasir al-Din al-Tusi’s contributions as a statesman, academician Isa Habibbeyli noted that the great thinker Tusi is one of the first scholars to comment on the history of statehood. He emphasized the importance of dedicating a separate study to Tusi's activities in this area.
Academician Isa Habibbeyli described Tusi as one of the giants of world science history and called him the sun of Azerbaijan's history of science, highlighting that Tusi's ideas continue to influence and contribute to scientific development today.
He concluded his speech by proposing to hear a comprehensive report on Nasir al-Din al-Tusi by Misir Mardanov, a corresponding member of ANAS and wished the conference success.
Then, deputy director of the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education and a corresponding member of ANAS, Aminagha Sadigov, spoke about the significant scientific importance of the conference. He discussed the achievements of the Institute of Mathematics and Mechanics, its future tasks, and its invaluable contributions to the development of the scientific and intellectual potential of Azerbaijan.
Aminagha Sadigov emphasized that developing science and education and improving quality indicators are key priorities of state policy, highlighting the great need to train highly qualified personnel in the field of mathematics in the country.
The deputy director of the agency stated that the main goal of the conference is to share the latest scientific achievements and experiences in mathematics and mechanics, and to inspire young people to pursue science. He mentioned that the event's materials would be published as a collection and praised the inclusion of a section on the history and development of mathematics.
At the event, statesman and doctor of historical sciences, Hasan Hasanov, presented his report on "The Role of Nasir al-Din al-Tusi in World Science." He discussed tradition of astronomy in Azerbaijan, Tusi's contributions to world science and cartography, and his national origin. He highlighted that Tusi, the Azerbaijani great scientist, was a treasure of science with remarkable intelligence, whose achievements and foresight placed him centuries ahead of his time. Despite extensive research on Tusi's scientific heritage, Hasan Hasanov stressed the importance of further in-depth studies of his rich scientific creativity.
At the opening ceremony, rector of Turkey's Uşak University Professor Ekrem Savash and head of the Department at the National University of Uzbekistan, academician Azimbay Sadullaev made speeches at the event, noting the high level of organization, the relevance of the issues discussed, and expressed their gratitude to the organizers.