“Ədəbi proses – 2023” mövzusunda elmi-yaradıcılıq müşavirəsi keçirilib
İyulun 10-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Ədəbi proses – 2023” mövzusunda elmi-yaradıcılıq müşavirəsi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi, şair və tərcüməçi Səlim Babullaoğlu, ədəbiyyatşünas alimlər, media nümayəndələri və digərləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə foyedə “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrini əks etdirən nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış olub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirəsinin keçirilməsinin artıq ənənə halını aldığını söyləyib, AMEA ilə AYB arasındakı əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, ədəbi prosesin dərk və şərh olunması, nəticə etibarilə elmin və ədəbiyyatın inkişafı baxımından tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib. O, “Ədəbi proses” müşavirələrini ədəbi proseslə məşğul olan yazıçıların və tənqidçilərin məsuliyyətli hesabatı kimi dəyərləndirib, bu tədbirlərin ədəbiyyatımızın inkişafına, ədəbiyyatşünaslığımızın zənginləşməsinə xidmət etdiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirəsinin 10 illik yubileyinin ötən il AYB-nin Natəvan klubunda təşkil edildiyini xatırladaraq, əslində həmin tədbirlə ədəbi proses müşavirələrində əhatə olunan ədəbi dövrün 10 illiyinin qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb: “Sovet höküməti dövründən başlayaraq keçirilən, müstəqillik illərində də ara-sıra təşkil olunan  “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrini 2014-cü ildə yenidən  bərpa etdik. 2014-cü ilin ədəbi prosesində 2013-cü ilin ədəbiyyatından bəhs olunub. Beləlklə, ötən il ədəbi dövrün ədəbi prosesə cəlb olunmasının 10 illiyi qeyd edilib”.
O, 10 il ərzində apardığı müşahidələrə əsasən “Ədəbi proses” müşavirələrində müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin icmallarının yazıldığını deyib, elmi-yaradıcılıq müşavirələrinin elmdə və ədəbiyyatda canlanma yaratdığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, “Ədəbi proses” müşavirələri, həmçinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə AYB arasında möhkəm körpü rolunu oynayıb, mətbuatla institut arasındakı əlaqələri daha da genişləndirib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, yaradıcılıq müşavirələrindən sonra Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları mətbuatda daha fəal  iş aparmağa başlayıblar. “Ədəbi proses” müşavirələrindəki məruzələr “525-ci qəzet”, “Ədəbiyyat qəzeti”, “Ulduz” və “Azərbaycan” jurnalları, eləcə də digər mətbu orqanlarda mütəmadi olaraq çap edilir.
“2023-cü ilin ədəbiyyatı tam halda bütövlük ədəbiyyatı adlandırıla bilər”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, 2020-ci ildə Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunan böyük tarixi zəfəri alqışlayan, tərənnüm edən ədəbiyyat sonrakı illərdə onu dərk etməyə çalışıb və nəhayət 19 sentyabr 2023-cü ildə Azərbaycan Ordusunun Qarabağda həyata keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri zamanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam təmin olunması, bütün ərazilərimizdə Dövlət Bayrağımızın dalğalanması ədəbiyyatda qazanılan qələbələrin mahiyyətini, fəlsəfəsini, reallığını göstərməyə başlayıb. Onun sözlərinə görə, Qarabağ ətrafında yaranan ədəbiyyat 2020-ci ilə qədər torpaqların işğaldan azad olunması uğrunda aparılan, 2020-ci ildə qələbəni tərənnüm edən, 2021-2023-cü illərdə isə Azərbaycanın bütövlüyünü təsdiq edən ədəbiyyatdır.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda “Ədəbi proses” müşavirələrinin ədəbi prosesi sistemli təhlil etməyə, ədəbi həyatı dərindən dərk etməyə və ümumi hazırlığa kömək etməyə yönəldiyini, həmçinin ixtisaslaşmış tənqidçilərin yetişməsinə zəmin yaratdığını bildirib.
Sonra AYB-nin katibi Səlim Babullaoğlu çıxış edərək “Ədəbi proses” müşavirələrinin keçirilməsinin mənbə yaratmaq, baş verənləri sistemləşdirmək və hesabat xarakteri daşımaq baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. O, yaradıcılıq müşavirələrinin yüksək səviyyədə təşkilində və keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə xüsusi təşəkkür edib.
AYB-nin nəşri olan “Dünya ədəbiyyatı” dərgisinin tarixi və fəaliyyəti  barədə məlumat verən Səlim Babullaoğlu sözügedən dərgidə Ədəbiyyat İnstitutu əməkdaşlarının çoxsaylı məqalələrinin çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, həmçinin ədəbi tənqidin vəzifə və prinsiplərindən danışaraq, ədəbi tənqidin professional tənqid olduğunu bildirib.  Səlim Babullaoğlu builki “Ədəbi proses”in işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova “İlin ədəbi mənzərəsi”, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Poeziya”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Qaragözova “Nəsr”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şahanə Əliyeva “Dramaturgiya”, filologiya elmləri doktoru Cavanşir Yusifli “Ədəbi gənclik (gənc nəsillərin yaradıcılığı)”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qürbət Mirzəzadə “Ədəbi tənqid”, filologiya elmləri doktoru Vüqar Əhməd “Publisistika”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Bağırlı “Uşaq ədəbiyyatı”, filologiya elmləri doktoru Pərvanə Məmmədli “Cənubi Azərbaycan ədəbiyyatı”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nurlanə Məmmədova “Bölgələrdə ədəbi həyat” və filologiya elmləri doktoru Rasim Nəbioğlu “Bədii tərcümə” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Состоялось научно-творческое совещание «Литературный процесс – 2023»
10-го июля в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось научно-творческое совещание «Литературный процесс – 2023».
На мероприятии приняли участие президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, секретарь Союза писателей Азербайджана (СПА), поэт и переводчик Салим Бабуллаоглу, ученые-литературоведы, представители СМИ и т.д.
Вначале присутствующие ознакомились в фойе института с выставкой изданий, в которых нашли свое отражение научно-творческие совещания «Литературный процесс».
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что проведение научно-творческого совещания «Литературный процесс» приняло традиционный характер, мероприятие имеет большое значение с точки зрения расширения связей между НАНА и СПА, понимания и толкования литературного процесса, развития науки и литературы в целом. Академик назвал совещание ответственным отчётом писателей и критиков, принимающих участие в литературном процессе, и отметил, что подобные мероприятия служат развитию литературы и обогащению литературоведения.
Напомнив, что в прошлом году 10-летний юбилей научно-творческого совещания «Литературный процесс» отмечался в клубе СПА «Натаван», академик Иса Габиббейли добавил, что в действительности то мероприятие подвело итоги 10-летнему периоду развития литературы: «В 2014 году мы возобновили научно-творческие совещания «Литературный процесс», которые проводились в советский период и несколько раз – в годы независимости. В ходе «Литературного процесса» в 2014 году говорилось о литературе 2013 года. Таким образом, в прошлом году отмечалось 10-летие привлечения периода развития литературы к литературному процессу».
Опираясь на свои наблюдения, руководитель НАНА сообщил, что в ходе совещаний составлялся обзор истории азербайджанской литературы периода независимости, эти мероприятия вдохнули свежий воздух в науку и литературу, а также сыграли роль моста между Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА и СПА, ещё больше расширили связи между СМИ и институтом.
Академик Иса Габиббейли отметил, что после творческих совещаний сотрудники Института литературы имени Низами Гянджеви стали активно выступать на страницах печати, доклады, представленные на совещаниях, периодически публикуются на страницах «525-й газеты», «Эдебийат газети», журналов «Улдуз», «Азербайджан» и т.д.
Сказав, что литература 2023 года может быть названа литературой целостности, руководитель НАНА подчеркнул, что литература, приветствующая и воспевающая историческую Победу, одержанную в 2020 году под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, в последующие годы старалась ее осознать, а локальные антитеррористические мероприятия, произошедшие 19-20 сентября 2023 года и ознаменовавшиеся полным обеспечением территориальной целостности Азербайджана и поднятием Государственного флага во всех уголках республики, привели к тому, что в литературе стали находить свое отражение суть, философия, реалии этих побед. По словам академика, литература на тему Карабаха до 2020 года является литературой, ведущей борьбу за освобождение земель от оккупации, в 2020 году – литературой, воспевающей победу, а в 2021-2023 гг. – литературой, подтверждающей целостность Азербайджана.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли сообщил, что совещания «Литературный процесс» создают предпосылки для проведения системного анализа литературного процесса, глубокого понимания литературной жизни и подготовки квалифицированных критиков.
Затем выступил секретарь СПА Салим Бабуллаоглу, который подчеркнул значение совещаний «Литературный процесс» с точки зрения создания источников, систематизации происходящих событий и отчетности. Он выразил особую благодарность академику Исе Габиббейли за поддержку при организации и проведении творческих совещаний на высоком уровне.
Рассказав об истории и целях журнала СПА «Мировая литература», Салим Бабуллаоглу отметил, что в указанном сборнике публикуются многочисленные статьи сотрудников Института литературы. Он также говорил о задачах и принципах литературной критики, подчеркнув при этом, что литературная критика – это профессиональная критика. В заключение своего выступления Салим Бабуллаоглу пожелал успехов работе совещания «Литературный процесс».
Далее на мероприятии доктор филологических наук Эльнара Акимова выступила с докладом «Литературная картина года», доктор филологических наук Вагиф Юсифли – с докладом «Поэзия», доктор философии по филологии Эльнара Гарагёзова – с докладом «Проза», доктор философии по филологии Шахана Алиева – с докладом «Драматургия», доктор филологических наук Джаваншир Юсифли – с докладом «Литературная молодежь (творчество молодых поколений)», доктор философии по филологии Гурбет Мирзазаде – с докладом «Литературная критика», доктор филологических наук Вугар Ахмед – с докладом «Публицистика», доктор философии по филологии Айгюн Багирли – с докладом «Детская литература», доктор филологических наук Парвана Мамедли – с докладом «Литература Южного Азербайджана», доктор философии по филологии Нурлана Мамедова – с докладом «Литературная жизнь в регионах» и доктор филологических наук Расим Набиоглу – с докладом «Художественный перевод».