“Ədəbi proses – 2023” mövzusunda elmi-yaradıcılıq müşavirəsi keçirilib
İyulun 10-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Ədəbi proses – 2023” mövzusunda elmi-yaradıcılıq müşavirəsi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi, şair və tərcüməçi Səlim Babullaoğlu, ədəbiyyatşünas alimlər, media nümayəndələri və digərləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə foyedə “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrini əks etdirən nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış olub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirəsinin keçirilməsinin artıq ənənə halını aldığını söyləyib, AMEA ilə AYB arasındakı əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, ədəbi prosesin dərk və şərh olunması, nəticə etibarilə elmin və ədəbiyyatın inkişafı baxımından tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib. O, “Ədəbi proses” müşavirələrini ədəbi proseslə məşğul olan yazıçıların və tənqidçilərin məsuliyyətli hesabatı kimi dəyərləndirib, bu tədbirlərin ədəbiyyatımızın inkişafına, ədəbiyyatşünaslığımızın zənginləşməsinə xidmət etdiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirəsinin 10 illik yubileyinin ötən il AYB-nin Natəvan klubunda təşkil edildiyini xatırladaraq, əslində həmin tədbirlə ədəbi proses müşavirələrində əhatə olunan ədəbi dövrün 10 illiyinin qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb: “Sovet höküməti dövründən başlayaraq keçirilən, müstəqillik illərində də ara-sıra təşkil olunan  “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrini 2014-cü ildə yenidən  bərpa etdik. 2014-cü ilin ədəbi prosesində 2013-cü ilin ədəbiyyatından bəhs olunub. Beləlklə, ötən il ədəbi dövrün ədəbi prosesə cəlb olunmasının 10 illiyi qeyd edilib”.
O, 10 il ərzində apardığı müşahidələrə əsasən “Ədəbi proses” müşavirələrində müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin icmallarının yazıldığını deyib, elmi-yaradıcılıq müşavirələrinin elmdə və ədəbiyyatda canlanma yaratdığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, “Ədəbi proses” müşavirələri, həmçinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə AYB arasında möhkəm körpü rolunu oynayıb, mətbuatla institut arasındakı əlaqələri daha da genişləndirib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, yaradıcılıq müşavirələrindən sonra Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları mətbuatda daha fəal  iş aparmağa başlayıblar. “Ədəbi proses” müşavirələrindəki məruzələr “525-ci qəzet”, “Ədəbiyyat qəzeti”, “Ulduz” və “Azərbaycan” jurnalları, eləcə də digər mətbu orqanlarda mütəmadi olaraq çap edilir.
“2023-cü ilin ədəbiyyatı tam halda bütövlük ədəbiyyatı adlandırıla bilər”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, 2020-ci ildə Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunan böyük tarixi zəfəri alqışlayan, tərənnüm edən ədəbiyyat sonrakı illərdə onu dərk etməyə çalışıb və nəhayət 19 sentyabr 2023-cü ildə Azərbaycan Ordusunun Qarabağda həyata keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri zamanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam təmin olunması, bütün ərazilərimizdə Dövlət Bayrağımızın dalğalanması ədəbiyyatda qazanılan qələbələrin mahiyyətini, fəlsəfəsini, reallığını göstərməyə başlayıb. Onun sözlərinə görə, Qarabağ ətrafında yaranan ədəbiyyat 2020-ci ilə qədər torpaqların işğaldan azad olunması uğrunda aparılan, 2020-ci ildə qələbəni tərənnüm edən, 2021-2023-cü illərdə isə Azərbaycanın bütövlüyünü təsdiq edən ədəbiyyatdır.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda “Ədəbi proses” müşavirələrinin ədəbi prosesi sistemli təhlil etməyə, ədəbi həyatı dərindən dərk etməyə və ümumi hazırlığa kömək etməyə yönəldiyini, həmçinin ixtisaslaşmış tənqidçilərin yetişməsinə zəmin yaratdığını bildirib.
Sonra AYB-nin katibi Səlim Babullaoğlu çıxış edərək “Ədəbi proses” müşavirələrinin keçirilməsinin mənbə yaratmaq, baş verənləri sistemləşdirmək və hesabat xarakteri daşımaq baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. O, yaradıcılıq müşavirələrinin yüksək səviyyədə təşkilində və keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə xüsusi təşəkkür edib.
AYB-nin nəşri olan “Dünya ədəbiyyatı” dərgisinin tarixi və fəaliyyəti  barədə məlumat verən Səlim Babullaoğlu sözügedən dərgidə Ədəbiyyat İnstitutu əməkdaşlarının çoxsaylı məqalələrinin çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, həmçinin ədəbi tənqidin vəzifə və prinsiplərindən danışaraq, ədəbi tənqidin professional tənqid olduğunu bildirib.  Səlim Babullaoğlu builki “Ədəbi proses”in işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova “İlin ədəbi mənzərəsi”, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Poeziya”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Qaragözova “Nəsr”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şahanə Əliyeva “Dramaturgiya”, filologiya elmləri doktoru Cavanşir Yusifli “Ədəbi gənclik (gənc nəsillərin yaradıcılığı)”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qürbət Mirzəzadə “Ədəbi tənqid”, filologiya elmləri doktoru Vüqar Əhməd “Publisistika”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Bağırlı “Uşaq ədəbiyyatı”, filologiya elmləri doktoru Pərvanə Məmmədli “Cənubi Azərbaycan ədəbiyyatı”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nurlanə Məmmədova “Bölgələrdə ədəbi həyat” və filologiya elmləri doktoru Rasim Nəbioğlu “Bədii tərcümə” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

On July 10, the Institute of Literature of ANAS, named after Nizami Ganjavi, hosted a scientific-creative meeting titled "Literary Process-2023."
The event was attended by the president of ANAS, and the director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli, the secretary of Azerbaijan Writer’s Union (AWU), poet, and translator Salim Babullaoglu, literary scholars, representatives from the media, and others.
The meeting began with guests exploring an exhibition of publications in the hall that showcased the themes of “Literary Process” scientific-creative meetings.
In his opening speech, Academician Isa Habibbeyli, president of ANAS and director of the Institute of Literature, emphasized that the “Literary Process” meetings have become a tradition. He highlighted the significance of the event in expanding ties between ANAS and the Azerbaijan Writers' Union, understanding and interpreting the literary process, and advancing science and literature. The Academician described the “Literary Process” meetings as a responsible report by writers and critics involved in the literary process, noting that such events contribute to the development of literature and the enrichment of literary studies.
The Academician reminded the audience that the 10th anniversary of the "Literary Process" scientific-creative meeting was organized at the "Natavan" club of the Azerbaijan Writer’s Union last year.
“In 2014, we revived the “Literary Process” scientific-creative meetings, which had been held during the Soviet period and a few times during the years of independence. In the 2014 literary process, the literature of 2013 was discussed. Thus, last year marked the 10th anniversary of including this period of literary progress in the literary process.”-said the Academician.
Based on his ten years of observations, the head of ANAS noted that during these meetings, the review of the history of Azerbaijani literature of the independence period was written. He stated that these events had revitalized both science and literature, serving as a bridge between the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi, and the Azerbaijan Writers' Union. Additionally, they had strengthened the relationship between the media and the institute.
Academician Isa Habibbeyli noted that after the creative meetings, the works of employees from the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi began to appear more frequently in the press. Reports presented at the “Literary Process” meetings are periodically published in newspapers such as "525-ci qəzet" and "Ədəbiyyat qəzeti," as well as in magazines like "Ulduz" and "Azərbaycan."
Academician Isa Habibbeyli said that the literature of 2023 can be described as the literature of integrity. He emphasized that the literature that welcomes and glorifies the great historical Victory achieved in 2020 under the leadership of Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev tried to understand it in the following years and, finally, the full restoration of Azerbaijan’s territorial integrity during the local anti-terrorist measures carried out by the Azerbaijani Army in Karabakh on September 19-20, 2023, and waving of our State Flag in all our territories have led to the reflection of the essence, philosophy, and reality of these victories in the literature. According to the Academician, literature focused on Karabakh before 2020 was literature fighting for the liberation of the territories from occupation. In 2020, it became literature celebrating victory, and from 2021 to 2023, it has been literature confirming Azerbaijan's integrity.
In conclusion of his speech, Academician Isa Habibbeyli stated that the "Literary Process" meetings aim to conduct a systematic analysis of literary process, deeply understanding literary life, and train specialized critics.
Following him, the secretary of Azerbaijan Writer’s Union Salim Babullaoglu emphasized the importance of the "Literary Process" meetings for creating sources, systematizing ongoing events, and reporting. He expressed special gratitude to Academician Isa Habibbeyli for his support in organizing and conducting these creative meetings at a high level.
Salim Babullaoglu gave information about the history and activity of the magazine "World Literature” of the Azerbaijan Writer’s Union and noted that the publication features numerous articles by the employees of the Institute of Literature. He also spoke about the objectives and principles of literary criticism, emphasizing that literary criticism is a professional criticism. In conclusion of his speech, Salim Babullaoglu wished success to the "Literary Process" meeting.
Next at the event, the scientists presented their reports: Elnara Akimova, Doctor of Philological Sciences, presented on "Literary Picture of the Year", Vagif Yusifli, Doctor of Philological Sciences, discussed "Poetry", Elnara Garagozova, PhD in Philology, focused on "Prose", Shahana Aliyeva, PhD in Philology, covered "Dramaturgy", Javanshir Yusifli, Doctor of Philological Sciences, addressed "Literary Youth (Creativity of Young Generations)", Gurbet Mirzazade, PhD in Philology, presented on "Literary Criticism", Vugar Ahmad, Doctor of Philological Sciences, spoke about "Journalism”, Aygun Bagirli, PhD in Philology, discussed "Children's Literature", Parvana Mammadli, Doctor of Philological Sciences, focused on "Literature of Southern Azerbaijan", Nurlana Mammadova, PhD in Philology, explored "Literary Life in Regions", and Rasim Nabioglu, Doctor of Philological Sciences, presented on "Literary Translation."