Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasında AMEA-nın Birləşmiş Veteranlar Şurasının 2015-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatı dinlənilib.
Tədbirdə şuranın sədr müavini, II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. E.Quliyev məruzəsində ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən 28 iyun 1998-ci ildə təsdiq edilmiş “Veteranlar haqqında” qanundan müvafiq müddəaları xatırladıb. Bildirib ki, bu qanunda göstərilənləri rəhbər tutaraq AMEA-nın Birləşmiş Veteranlar Şurası Azərbaycan Respublikası Veteranlar Şurasının nizamnaməsində göstərilən tövsiyələrə uyğun olaraq veteran fəallarının əməyinin stimullaşdırılması, ehtiyacı olan veteranlara yardım edilməsi, yerlərdə veteran şuralarının işinin təkmilləşdirilməsi, gənclərin mənəvi vətənpərvərlik və tərbiyəsinin yüksəldilməsi məsələlərinin həllini ön plana çəkərək bu məsələlərdə veteranlara lazımi köməklik göstərməyi özünün başlıca vəzifəsi hesab edir. E.Quliyev onu da bildirib ki, hazırda Birləşmiş Veteranlar Şurası özündə 39 ilk veteran təşkilatını və 1820 veteanı birləşdirir. Onların arasında 15 akademik, 30 müxbir üzv, 269 elmlər doktoru və 637 fəlsəfə doktoru var. 7 nəfər 1941-1945-ci ilər Böyük Vətən müharibəsi, 37 nəfər isə Qarabağ və Əfqanıstan müharibəsi iştirakçısıdır.
Tədbirdə Birləşmiş Veteranlar Şurasının fəaliyyətindən danışan Eldar Quliyev 2015-ci ildə AMEA rəhbərliyi tərəfindən aparılan islahatları şuranın təqdirəlayiq hesab etdiyini bildirib. E.Quliyev onu da əlavə edib ki, AMEA rəhbərliyi ilə şuranın sıx əlaqədə olmasının nəticəsidir ki, şura işini bu ildə yüksək səviyyədə həyata keçirib.
Tədbirdə E.Quliyev “AMEA-nın əməkdaşlarına Əmək veteranı adının verilməsi haqqında” AMEA prezidentinin sərəncamını xatırladıb. Bildirib ki, “Əmək veteranı” adının verilməsi üçün yaradılmış komissiyada qəbul edilən sənədlərə baxılıb və 396 sənəd məqbul hesab edilib. Sənədlərin Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 22 sentyabr 1995-ci il tarixli qərarının müddəalarına uyğun olduğu təsdiqlənib və 396 əməkdaşa “Əmək veteranı” adı və əmək veteranı vəsiqəsinin verilməsi qərara alınıb.
Hesabat ilində şuranın iştirakı ilə həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edən E.Quliyev bildirib ki, cari ilin may ayında “1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində Qələbənin 70-ci ildönümünə həsr olunmuş “Böyük Vətən müharibəsinin Qələbəsində SSRİ alimlərinin rolu” mövzusunda Beynəlxalq konfrans keçirilib. Həmçinin Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Birləşmiş Veteranlar Şurasının təşkilatçılığı ilə “1941-1945-ci illər Böyük vətən müharibəsində qadınların rolu” mövzusunda tədbir təşkil edilib. Bundan başqa şuranın təşkilatçılığı ilə digər tədbirlər də yüksək səviyyədə həyata keçirilib.
Sonra tədbirdə AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev çıxış edib. Cari ildə ahıl alimlərin sosial vəziyyətinin və iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində başlanılan işlərdən danışıb. Bildirib ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan aztəminatlı veteranlara müavinətlərin verilməsi, onların sanatoriyalarda müalicə almaları və istirahət etmələri, həmçinin digər güzəştli xidmətdən istifadə etmələri üçün şərait yaradılıb. AMEA-nın "Elm" düşərgəsində, Mərdəkan Dendroparkında və Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında əməkdaşların istirahəti üçün şərait yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra veteranları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. 2016-cı ildə veteranların həyat və iş şəraitinin yaxşılaşdırılması, onlara lazımi güzəştlərin verilməsi, AMEA Həmkarlar İttifaqı tərəfindən aztəminatlı veteranlara güzəştli yollayışların ayrılması və digər məsələlər müzakirə edilib.
Tədbirdə veteranların ən çox səsləndirdiyi problemlərlə bağlı müvafiq təkliflərin hazırlanaraq AMEA rəhbərliyinə təqdim edilməsi qərara alınıb.

В Центральной научной библиотеке НАНА был заслушан отчет о деятельности Объединенного совета ветеранов НАНА в 2015 году.
На мероприятии заместитель председателя совета, начальник второго Особого отдела Эльдар Гулиев выступил с отчетным докладом в связи с проделанными работами и предстоящими задачами. В своем докладе Э.Гулиев упомянул о соответствующих положениях закона великого лидера Гейдара Алиева «О ветеранах» от 28 июня 1998 года. Руководствуясь положениями данного закона, он отметил, что в соответствии с рекомендациями, указанными в уставе Совета ветеранов Азербайджанской Республики, Совет ветеранов НАНА, выдвинув на передний план стимулирование труда активных ветеранов, оказание помощи нуждающимся ветеранам, усовершенствование работы советов ветеранов на местах, моральный патриотизм и повышение уровня воспитания, считает своей самой главной задачей оказание необходимой помощи ветеранам в данных вопросах. Э.Гулиев также сообщил, что в настоящее время Объединенный совет ветеранов объединяет в себе 39 первичных ветеранских организаций и 1820 ветеранов. Среди них действуют 15 академиков, 30 членов-корреспондентов, 269 докторов наук и 637 доктора философии. 7 из них являлись участником Великой Отечественной войны 1941-1945 гг., а 37 – Афганской и Карабахской войн.
На мероприятии Э.Гулиев также упомянул о Распоряжении президента НАНА «О присвоении сотрудникам НАНА звания «Ветеран труда»». Он отметил, что принятые документы были рассмотрены в комиссии, созданной с целью присвоения звания «Ветеран труда» и 396 документов были приемлемо оценены. Подтвердив соответствие документов с положениями Устава Кабинета Министров от 1995 года, было принято решение о присвоении 396 ветеранам звания «Ветеран труда», а также выдаче им удостоверения ветерана труда.
Рассказав о состоявшихся в текущем году мероприятиях, Э.Гулиев напомнил, что в мае 2015 года была проведена Международная конференция «Роль ученых СССР в победе Великой отечественной войны», посвященная 70-летию Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. Кроме того, при организационной поддержке Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей АР и Объединенного совета ветеранов состоялось мероприятие «Роль женщин в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.». Он подчеркнул, что при организационной поддержке совета на высоком уровне был проведен также ряд других мероприятий.
Далее, выступив на мероприятии, начальник Управления по делам НАНА, доктор философии по политическим наукам Фатали Абдуллаев рассказал о работах, выполняемых с целью улучшения социального положения и рабочих условий ветеранов.
Далее были даны ответы на вопросы ветеранов. Также были обсуждены вопросы касательно улучшения жизненных и рабочих условий ветеранов, предоставления им необходимых льгот и т.д.
В заключение мероприятия было принято решение о подготовке и представлении руководству НАНА соответствующих предложений в связи с основными проблемами, заявленными со стороны ветеранов.