Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən nəşr olunan görkəmli Qazax yazıçısı və ictimai xadim Kemel Tokayevin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş "Xüsusi tapşırıq" kitabının X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində təqdimatı olub.
Tədbirdə çıxış edən Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova müharibə əleyhinə qələmə alınan, insanları sülhə səsləyən “Xüsusi tapşırıq” kitabının “Türk ədəbiyyatının inciləri” seriyasından olduğunu bildirib. K.Tokayevin yazıçılıq fəaliyyəti ilə yanaşı, jurnalistika ilə də məşğul olduğunu, publisistik əsərlərində Qazaxıstanın mühüm mədəni və sosial məsələlərini işıqlandırdığını deyib.
Qazaxıstan Prezidentinin müşaviri Malik Otarbayev Kemel Tokayevin Qazax ədəbiyyatında detektiv janrının təməlini qoyan yazar olduğunu söyləyib: “O, hər bir əsərini arxivdəki məlumatlara əsaslanaraq yazıb. Yaşanan hadisələri qələmə alaraq tarixdə unudulmaz iz qoyub".
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Kemel Tokayevin kitabının Azərbaycan dilində nəşr olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Türk mədəniyyətinin və söz sənətinin inkişafına böyük töhfələr verən Kemel Tokayevin Qazax ədəbiyyatının detektiv janrının banilərindən olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu kitabın Azərbaycan dilinə tərcüməsinin, eyni zamanda beynəlxalq kitab sərgisində təqdimatının türk dövlətləri arasında inteqrasiya əsaslı tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafına töhfə olduğunu söyləyib.
Qeyd edib ki, "Xüsusi tapşırıq" kitabı yerli oxuculara Qazax ədəbiyyatının böyük siması olan Kemel Tokayevin yaradıcılığı ilə tanış olmağa imkan yaradacaq.
Tədbirdə çıxış edən Xalq yazıçısı Anar, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev kitabın Azərbaycan dilində nəşr olunmasını yüksək qiymətləndiriblər.
Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov da kitab haqqında fikirlərini bölüşüb.
Milli Məclisin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Fazil Mustafa Kemel Tokayevin yaradıcılığından söz açaraq, bu cür əlamətdar günlərin ənənəyə çevrilməsinin önəmini vurğulayıb.
Kitabın layihə rəhbəri və ön sözün müəllifi Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktoti Raimkulova, tərcüməçisi Rǝbiqə Nazimqızı, redaktoru isə Əkbər Qoşalıdır.

A presentation of a book “Special Assignment” by the prominent Kazakh writer and public figure Kemel Tokayev was held within the 10th Baku International Book Fair. The book, translated into Azerbaijani, is published by the Turkic Culture and Heritage Foundation.
In her speech, president of the Turkic Culture and Heritage Foundation Aktoty Raimkulova said that the book “Special Assignment” is written against war and calls for peace and is a part of the “Pearls of Turkic Literature” series. She underlined that alongside his writing career, Kemel Tokayev was also engaged in journalism, highlighting important cultural and social issues of Kazakhstan through his journalistic works.
Malik Otarbayev, Advisor to the President of Kazakhstan stated that Kemel Tokayev is the author who laid the foundation for the detective genre in Kazakh literature. “He wrote each of his works based on information from archives. By documenting the events, he has left an indelible mark in the history”- added the advisor.
The president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli emphasized the significance of Kemel Tokayev's book being published in Azerbaijani. He said that Kemel Tokayev, who has made significant contributions to the development of Turkic culture and the art of word, is one of the founders of the detective genre in Kazakh literature.
Academician Isa Habibbeyli said that the translation of this book into Azerbaijani, as well as its presentation at the international book fair, contributes to the development of integration-based partnership relations among Turkic states. According to the Academician Isa Habibbeyli the book “Special Assignment” will provide local readers with the opportunity to become acquainted with the works of Kemal Tokayev, a prominent figure in Kazakh literature.
People's Writer Anar and People's Writer Chingiz Abdullayev highly assessed the publication of the book in Azerbaijani.
Director of the Azerbaijan Atatürk Center, Academician Nizami Jafarov also shared his thoughts on the book.
Fazil Mustafa, chairman of the Public Associations and Religious Organizations Committee of the Milli Majlis spoke about Kemal Tokayev's work and emphasized the importance of making such remarkable days a tradition.
The project leader and author of the preface is president of the Turkic Culture and Heritage Foundation Aktoty Raimkulova, the translator is Rabiga Nazimqizi and the editor is Akbar Goshali.