Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən nəşr olunan görkəmli Qazax yazıçısı və ictimai xadim Kemel Tokayevin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş "Xüsusi tapşırıq" kitabının X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində təqdimatı olub.
Tədbirdə çıxış edən Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova müharibə əleyhinə qələmə alınan, insanları sülhə səsləyən “Xüsusi tapşırıq” kitabının “Türk ədəbiyyatının inciləri” seriyasından olduğunu bildirib. K.Tokayevin yazıçılıq fəaliyyəti ilə yanaşı, jurnalistika ilə də məşğul olduğunu, publisistik əsərlərində Qazaxıstanın mühüm mədəni və sosial məsələlərini işıqlandırdığını deyib.
Qazaxıstan Prezidentinin müşaviri Malik Otarbayev Kemel Tokayevin Qazax ədəbiyyatında detektiv janrının təməlini qoyan yazar olduğunu söyləyib: “O, hər bir əsərini arxivdəki məlumatlara əsaslanaraq yazıb. Yaşanan hadisələri qələmə alaraq tarixdə unudulmaz iz qoyub".
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Kemel Tokayevin kitabının Azərbaycan dilində nəşr olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Türk mədəniyyətinin və söz sənətinin inkişafına böyük töhfələr verən Kemel Tokayevin Qazax ədəbiyyatının detektiv janrının banilərindən olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu kitabın Azərbaycan dilinə tərcüməsinin, eyni zamanda beynəlxalq kitab sərgisində təqdimatının türk dövlətləri arasında inteqrasiya əsaslı tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafına töhfə olduğunu söyləyib.
Qeyd edib ki, "Xüsusi tapşırıq" kitabı yerli oxuculara Qazax ədəbiyyatının böyük siması olan Kemel Tokayevin yaradıcılığı ilə tanış olmağa imkan yaradacaq.
Tədbirdə çıxış edən Xalq yazıçısı Anar, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev kitabın Azərbaycan dilində nəşr olunmasını yüksək qiymətləndiriblər.
Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov da kitab haqqında fikirlərini bölüşüb.
Milli Məclisin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Fazil Mustafa Kemel Tokayevin yaradıcılığından söz açaraq, bu cür əlamətdar günlərin ənənəyə çevrilməsinin önəmini vurğulayıb.
Kitabın layihə rəhbəri və ön sözün müəllifi Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktoti Raimkulova, tərcüməçisi Rǝbiqə Nazimqızı, redaktoru isə Əkbər Qoşalıdır.

Книга казахского писателя Кемеля Токаева представлена азербайджанским читателям
В рамках X Бакинской международной книжной выставки презентована книга выдающегося казахского писателя и общественного деятеля Кемеля Токаева «Особое поручение», изданная Фондом тюркской культуры и наследия на азербайджанском языке.
В своем выступлении на мероприятии президент Фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова сообщила, что антивоенная книга «Особое поручение», призывающая людей к миру, входит в серию «Жемчужины тюркской литературы». Она отметила, что, наряду с писательской деятельностью, Кемель Токаев занимался и журналистской деятельностью, в своих публицистических произведениях он освещал важные культурные и социальные события, происходящие в Казахстане.
Затем выступил советник Президента Казахстана Малик Отарбаев, который сообщил, что Кемель Токаев является основоположником детективного жанра в казахской литературе: «Каждое свое произведение он писал, опираясь на архивные материалы. Он освещал события, происходившие в реальной жизни, и тем самым оставил неизгладимый след в истории».
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул значение издания книги Кемеля Токаева на азербайджанском языке, отметив, что Кемель Токаев внес весомую лепту в развитие тюркской культуры и словесного искусства.
Перевод произведения на азербайджанский язык, продолжил руководитель НАНА, и презентация книги на международной книжной выставке является вкладом в развитие партнерства между тюркскими государствами, книга «Особое поручение» позволит азербайджанским читателям ближе познакомиться с творчеством великого представителя казахской литературы Кемеля Токаева.
Далее выступили народный писатель Анар и народный писатель Чингиз Абдуллаев, которые высоко оценили издание книги на азербайджанском языке.
Своими мыслями о книге поделился и директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров.
Затем о творчестве Кемеля Токаева говорил председатель Комитета Милли Меджлиса по общественным объединениям и религиозным организациям Фазиль Мустафа. Он подчеркнул значение проведения подобных мероприятий, превратившихся в традицию.
Руководителем проекта и автором «Предисловия» к книге является президент Фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова, переводчиком – Рабига Назимгызы, редактором – Акпер Гошалы.