Enerjinin saxlanması və çevrilməsi üçün materiallar üzrə VIII beynəlxalq simpozium keçirilir
AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi və Elm və Təhsil Nazirliyinin Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Enerjinin saxlanması və çevrilməsi üçün materiallar üzrə VIII beynəlxalq simpozium işə başlayıb.
Tədbiri açan Bölmənin Elmi şurasının sədri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun baş direktoru akademik Dilqəm Tağıyev beynəlxalq simpoziumun bu il Bakıda keçirilməsinin rəmzi xarakter daşıdığını bildirib. Akademik 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” olmasından və ölkəmizin COP29 kimi mötəbər tədbirə ev sahibliyi etməsindən danışıb. Vurğulayıb ki, bu gün qlobal problemlərdən biri enerji ilə bağlıdır. Dünyada bərpaolunan enerjiyə dair bir çox tədqiqatlar aparılır. İnstitutun baş direktoru tədbirdə müzakirəyə çıxarılan məsələlərin elmin inkişafına töhfələr verəcəyinə əminliyini bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda bərpaolunan enerji (külək və günəş) mənbələrindən istifadənin sürətlə artdığını diqqətə çatdırıb. Akademik müxtəlif elm sahələrində yaşıl enerji, yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl kimya, yaşıl layihələr kimi yeni anlayışların meydana gəldiyini, yeni istiqamətlər ortaya çıxdığını qeyd edib.
AMEA rəhbəri “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində akademiyada silsilə tədbirlərin təşkil olunduğunu, müzakirələr aparıldığını, alim və ziyalılarımızın aktual elmi problemlərin həllində yaxından iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Orta Doğu Texniki Universitetinin professoru Tayfur Öztürk əlaqələrin genişləndirilməsi, ümumi maraq doğuran məsələlər üzrə fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması baxımından beynəlxalq simpoziumun elmi əhəmiyyətini qeyd edib. Professor bərpaolunan enerji mənbələrinin mənimsənilməsi kimi məsələlərə toxunulacaq tədbiri mühüm platforma kimi yüksək dəyərləndirilib.
Sonra çıxış edən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov alternativ enerji mənbələrinin tətbiqi və istifadəsinin getdikcə daha çox aktuallıq kəsb etdiyini söyləyib. O, çıxışında Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun böyük elmi potensialı olduğunu da qeyd edib.
AMEA-nın akademik-katibi, Fizika İnstitutunun baş direktoru akademik Arif Həşimov bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadənin mövcud vəziyyəti, yarana biləcək problemlər və gözləntilər haqqında məlumat verib. Akademik Azərbaycanda bərpaolunan enerji mənbələri ilə bağlı mühüm işlər görüldüyünü vurğulayıb. Alim elmi simpoziumun Azərbaycan iqtisadiyyatına töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.

The 8th International Symposium on Materials for Energy Storage and Conversion is held
The 8th International Symposium on Materials for Energy Storage and Conversion has commenced, with the joint organization of the Division of Chemical Sciences of ANAS and Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of the Ministry of Science and Education.
Opening the event, the chairman of the Scientific Council of the Division, the general director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Academician Dilgam Taghiyev, said that holding the international symposium in Baku this year carries a symbolic character. The Academician spoke about 2024-“Green World Solidary Year” in Azerbaijan and the prestigious COP29 event to be held in our country.
President of Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli highlighted the rapid increase in the use of renewable energy sources (wind and solar) in Azerbaijan. The Academician said that new concepts such as green energy, green economy, green chemistry and green projects have emerged in various fields of science and new directions appeared.
The head of ANAS emphasized that a series of events have been organized in the Academy within the “Green World Solidary Year” and COP29, where discussions were held and our scientists and intellectuals have actively participated in the solution of the actual scientific problems.
At the event, Professor Tayfur Öztürk from the Middle East Technical University noted the scientific significance of the international symposium in terms of expanding relations and facilitating the exchange of ideas and experiences on matters of common interest.
Academician Arif Hashimov, the academic secretary of ANAS and director general of the Institute of Physics gave information on the current state of renewable energy source usage, possible problems and expectations. He emphasized that significant works are implemented in Azerbaijan regarding renewable energy sources and expressed confidence that the scientific symposium will contribute to the economy of Azerbaijan.