Türkiyənin Qazi Universiteti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), Türk Kültürünü Araştırma İnstitutu və ölkəmizin Türkiyədəki səfirliyinin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Ankarada Beynəlxalq Füzuli Simpoziumu davam edir.
Beynəlxalq simpozium çərçivəsində iştirakçılar və qonaqlar üçün Qazi Universitetinin konsert zalında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin Məhəmməd Füzuliyə həsr etdiyi ədəbi-bədii, musiqili kompozisiya təqdim olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Prezident İlham Əliyev tərəfindən Sərəncam imzalandığını, bununla əlaqədar həm Azərbaycanda, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrində dahi şairlə bağlı tədbirlərin keçirildiyini bildirib. O, Məhəmməd Füzulini anadilli poeziyanın mükəmməl nümunələrini yaratdığını, Azərbaycan bədii dilini, mədəniyyətini, incəsənətini daha da zənginləşdirdiyini, muğam sənətini isə Füzulisiz təsəvvür etməyin qeyri-mümkün olduğunu söyləyib. AMEA rəhbəri Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş konsert proqramını yüksək qiymətləndirib, tədbirin dahi şairin yaradıcılığının tanıdılması istiqamətində əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin solisti, VI Muğam müsabiqəsinin qalibi Almaxanım Əhmədli Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş musiqilər ifa edib. “TRT Türkü” radio kanalının “Azərbaycan rüzgarı” verilişinin aparıcısı Səidə Ömər isə dahi şairin əsərlərindən şeirlər səsləndirib.

В Анкаре представлена литературно-художественная программа, посвященная Мухаммеду Физули
При организации турецкого университета Гази, Национальной академии наук Азербайджана, Института исследований тюркской культуры и Азербайджанского культурного центра при посольстве Азербайджана в Турции в Анкаре продолжает свою работу Международный симпозиум, посвященный Мухаммеду Физули.
В рамках международного симпозиума в концертном зале Университета Гази для участников и гостей была представлена посвященная Мухаммеду Физули литературно-художественная музыкальная программа, подготовленная Азербайджанским культурным центром.
Выступив на мероприятии, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение о проведении 530-летия Мухаммеда Физули, в соответствии с которым мероприятия, посвященные гениальному поэту, проходят как в Азербайджане, так и в различных странах мира. Академик отметил, что Мухаммед Физули создал блестящие образцы поэзии на родном языке, обогатил азербайджанский литературный язык, культуру, искусство, а представить мугамное искусство без Физули невозможно. Руководитель НАНА высоко оценил концертную программу, посвященную Мухаммеду Физули, и подчеркнул значение мероприятия с точки зрения популяризации творчества гениального азербайджанского поэта.
Затем солистка Международного центра мугама, победительница VI конкурса «Мугам» Алмаханым Ахмедли исполнила музыкальные произведения на основе газелей Мухаммеда Физули, а ведущая программы «Azərbaycan rüzgarı» на радиоканале TRT Türkü Саида Омар продекламировала отрывки из произведений гениального поэта.