Türkiyənin Qazi Universiteti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), Türk Kültürünü Araştırma İnstitutu və ölkəmizin Türkiyədəki səfirliyinin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Ankarada Beynəlxalq Füzuli Simpoziumu davam edir.
Beynəlxalq simpozium çərçivəsində iştirakçılar və qonaqlar üçün Qazi Universitetinin konsert zalında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin Məhəmməd Füzuliyə həsr etdiyi ədəbi-bədii, musiqili kompozisiya təqdim olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Prezident İlham Əliyev tərəfindən Sərəncam imzalandığını, bununla əlaqədar həm Azərbaycanda, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrində dahi şairlə bağlı tədbirlərin keçirildiyini bildirib. O, Məhəmməd Füzulini anadilli poeziyanın mükəmməl nümunələrini yaratdığını, Azərbaycan bədii dilini, mədəniyyətini, incəsənətini daha da zənginləşdirdiyini, muğam sənətini isə Füzulisiz təsəvvür etməyin qeyri-mümkün olduğunu söyləyib. AMEA rəhbəri Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş konsert proqramını yüksək qiymətləndirib, tədbirin dahi şairin yaradıcılığının tanıdılması istiqamətində əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin solisti, VI Muğam müsabiqəsinin qalibi Almaxanım Əhmədli Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş musiqilər ifa edib. “TRT Türkü” radio kanalının “Azərbaycan rüzgarı” verilişinin aparıcısı Səidə Ömər isə dahi şairin əsərlərindən şeirlər səsləndirib.

The International Fuzuli Symposium continues in Ankara with the organization of Gazi University of Türkiye, the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the Institute for Research on Turkish Culture and the Azerbaijani Cultural Center under the Embassy of Azerbaijan in Türkiye.
As part of the international symposium, a literary, artistic and musical composition dedicated to Mahammad Fuzuli was presented for the participants and guests in the concert hall of Gazi University.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli made a speech at the event. He underlined that a decree was signed by President Ilham Aliyev to commemorate the 530th anniversary of Mahammad Fuzuli and in this regard, events related to the great poet are organized both in Azerbaijan and various countries around the world. He said that Mahammad Fuzuli created perfect examples of native-language poetry, enriched the Azerbaijani literary language, culture and art. The Academician Isa Habibbeyli said that it is impossible to imagine the art of mugham without Fuzuli. He highly appreciated the concert program dedicated to Mahammad Fuzuli and emphasized that the event is essential in promoting the poet’s work.
Later, Almakhanim Ahmadli, a soloist of the International Mugham Center and the winner of the 6th Mugham Competition, performed music dedicated to Mahammad Fuzuli. Saida Omer, the host of the “Azərbaycan rüzgarı” (“Azerbaijani Wind”) program on the “TRT Türkü” radio channel read poems by great poet Fuzuli.