“Cənubi Qafqaz tədqiqatları: mövcud vəziyyət, problemlər və perspektivlər” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Oktyabrın 23-də AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Cənubi Qafqaz tədqiqatları: mövcud vəziyyət, problemlər və perspektivlər” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib. Sonra şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən akademik Gövhər Baxşəliyeva açılış nitqi söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycan dövləti müstəqillik dövründə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında tarixinin ən parlaq dövrünü yaşayır. Onun sözlərinə görə, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyi altında qazanılan tarixi Qələbədən sonra Cənubi Qafqazda yaranmış reallıqların öyrənilməsi vacibdir.
Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru v.i.e. siyasi elmlər doktoru, dosent Ramilə Dadaşova müəssisənin fəaliyyətindən danışıb, keçirilən tədbirlər və işıq üzü görən nəşrləri haqqında məlumat verib.
Konfransda AMEA-nın bir sıra institutlarından, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrindən və elmi qurumlarından 39 alim və tədqiqatçı məruzə edib.
Məruzələr 3 bölmədə müzakirə edilib. Məruzələrdə ayrı-ayrı dövlətlərdə Qafqaz üzrə strateji analitik mərkəzlərin tədqiqatları, o cümlədən ABŞ, Yaponiya, Avropa dövlətləri, Rusiya, Türkiyə, İran, İsrail, Gürcüstan, Ermənistanda olan Qafqaz üzrə araşdırma mərkəzlərinin fəaliyyəti tədqiq edilib. Məruzələr içərisində Azərbaycanda Qafqazın araşdırılmasında xidmətləri olan alimlərin əsərləri də təhlil olunub. Eyni zamanda, xarici ölkələrdə aparılan tədqiqat işlərində Qafqazın ayrı-ayrı problemlərinin tədqiqi məsələləri də araşdırılıb.
Sonda yekun dəyərləndirmə aparılıb.
Qeyd edək ki, Qafqazşünaslıq İnstitutu 2017-ci ildən bəri Qafqazşünasların 3 beynəlxalq forumu, 3 beynəlxalq və 8 respublika elmi konfransı keçirib, məruzələr və tezislər nəşr edilib. İnstitutun alimlərinin əsərləri yüksək reytinqli beynəlxalq elmi jurnallarda dərc olunub. İnstitutun üç dildə nəşr olunan “Qafqazşünaslıq” elmi-nəzəri jurnalı iki beynəlxalq indeksə daxildir. İnstitutun Azərbaycan, rus və ingilis dillərində veb-saytı (www.caucasusstudies.az) fəaliyyət göstərir.

The republican scientific conference titled “South Caucasus Studies: Current State, Problems and Perspectives” was held with the organization of the Institute of Caucasian Studies of ANAS on October 23.
The event took place at the Central Scientific Library. At first the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played. Following that, the memory of our martyrs was honored with a moment of silence.
Academician Govhar Bakhshaliyeva, the acting vice-president of ANAS said that the state of Azerbaijan is living the brightest period of its history during the independence period under the leadership of President Ilham Aliyev. The Academician underlined the importance of studying the realities emerged in the South Caucasus after the historic victory achieved under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Ramila Dadashova, the acting director of the Institute of Caucasian Studies, Doctor of Political Sciences, docent, spoke about the activities of the institution and provided information about the events and the publications.
A total of 39 scientists and researchers from various institutes of ANAS, higher educational institutions and scientific organizations operating in Azerbaijan presented their reports at the conference.
The reports were discussed in three sections. The research of strategic analytical centers on the Caucasus in various states, including the activities of research centers on the Caucasus in the USA, Japan, European states, Russia, Türkiye, Iran, Israel, Georgia, and Armenia were studied. The works of scientists who have contributed to the study of the Caucasus in Azerbaijan were analyzed.  At the same time, the issues of studying various problems of the Caucasus were also investigated in research conducted in foreign countries.
A final evaluation was carried out in the end.
It should be noted that since 2017, the Institute of Caucasus Studies has held three international forums of Caucasiologists, three international and eight republican scientific conferences, and published reports and theses. The works of the scientists of the institute have been published in high-ranking international scientific journals. The scientific-theoretical journal of the institute titled “Qafqazşünaslıq” (“Caucasus Studies”), published in three languages, is included in two international indexes. The institute operates a website in Azerbaijani, Russian, and English (www.caucasusstudies.az).