“Məhəmməd Füzuli poeziyasının dili və üslubu” mövzusunda respublika konfransı keçirilib
Oktyabrın 24-də AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilmiş “Məhəmməd Füzuli poeziyasının dili və üslubu” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbiri giriş nitqi ilə Humanitar Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini akademik Teymur Kərimli açıb. O, Prezident İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən təşkil olunan konfransın elmi əhəmiyyətini vurğulayıb.
Füzulinin anadilli poeziyamızın başında duranlardan biri olduğunu söyləyən akademik Teymur Kərimli onun Türk xalqının dilinə yeni nəfəs gətirdiyini, Azərbaycan ədəbi dilini daha da zənginləşdirərək yeni zirvəyə yüksəltdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Məhəmməd Füzuli poeziyasının dili və üslubu öz zənginliyini, istiqamətini, inkişaf xəttini, orjinallığını xalq dilinə bağlılığı ilə əldə etmişdir. Ədibin poeziyası ədəbi mədəniyyətin ən mükəmməl nümunəsidir.
O, böyük mütəfəkkirin dilimiz qarşısındakı tarixi xidmətlərindən bəhs edərək vurğulayıb ki, Füzuli bu gün də bizim müasirimizdir və şairin irsi xüsusən müstəqil dövlətçiliyimizdə yeni məna kəsb edir.
Akademik Teymur Kərimli qeyd edib ki, əbədiyaşar söz sənətkarının dili həm də müasir Azərbaycan dilinə və Azərbaycan dilində yazan klassik şairlərin dilinə çox yaxındır. Füzuli  öz anadilli əsərləri ilə Azərbaycan ədəbi dilinin yaradıcılarından biri kimi adını tarixə əbədilik həkk etmişdir.
Çıxışının sonunda akademik Teymur Kərimli dahi Füzulinin yaradıcılığının həmişə diqqətdə olduğunu və şairin irsi ilə bağlı geniş tədqiqatların aparıldığını söyləyib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli çıxış edərək Məhəmməd Füzulinin eşq fəlsəfəsindən və onun əsas mahiyyətindən danışıb.
Bildirib ki, türkdilli ədəbiyyatın görkəmli şairlərindən olan Füzuli yaradıcılığı ümumilikdə bir eşq poeziyasıdır. Sənətkarın bədii irsinin mühüm qismini məhəbbət mövzulu əsərlər təşkil edir.
Professor Nadir Məmmədli Füzuli irsinin Azərbaycan хalqının əvəzоlunmaz mənəvi sərvəti olduğunu söyləyərək, şairin həcmcə ən böyük əsəri olan “Hədiqətüs-süəda”dan (“Хоşbəхtlər bağçası”) bəhs edib. O, “Hədiqətüs-süəda”nın ədibin dini düşüncə, iman və əqidə duyğularının bədii əksi kimi səciyyəvi əsər olduğunu bildirib.
“Füzuli azərbaycanlıdır, Azərbaycan köklüdür. Şairin yaradıcılığı Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin bəhrəsidir”, - deyən professor Nadir Məmmədli ədibin varisliyinə, kökünə və dilinə bağlı sənətkar olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, XVI əsr Azərbaycan ədəbi dilinin qoruyucusu olan Füzulinin poeziyası onu Azərbaycan klassik poeziyasının zirvəsi, Azərbaycan xalq dilinin yüksək səviyyədə qoruyucusu, təkrarsız bir ədibi etmişdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin Məhəmməd Füzuli irsinin təbliği ilə bağlı gördüyü tarixi işlərdən danışan alim dahi liderin İraqda böyük bir heyətlə birgə Füzulinin qəbrini ziyarət etdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Ulu Öndər 1996-cı il noyabrın 8-də Məhəmməd Füzulinin 500 illik yubileyi münasibətilə keçirilən tədbirdə çıxışı zamanı Məhəmməd Füzulinin əsərlərinin çox hissəsini türk dilində, bugünkü Azərbaycan dilində yazdığını və bunun Füzulini ondan əvvəl və sonra yaşamış, yaratmış və xalqımıza məxsus olan bir sıra şairlərdən, alimlərdən fərqləndirən amil olduğunu söyləyib.
Professor Nadir Məmmədli, həmçinin dil tarixçilərinin Füzuli yaradıcılığı ilə bağlı müxtəlif fikirlər yazdığını deyərək, dilçi alim Dəmirçizadənin əbədiyaşar söz sənətkarı haqqında fikirlərini xatırladıb. Bildirib ki, Dəmirçizadə Məhəmməd Füzulini güclü söz hissi, söz duyumu olan həssas şair kimi xarakterizə edib.
Daha sonra professor Sayalı Sadıqovanın “Məhəmməd Füzuli əsərlərinin terminoloji leksikası” adlı məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi bildirib ki, əsərlərini Azərbaycan, ərəb və fars dillərində yazmaqla və bu dillərdən bəhrələnməklə Azərbaycan ədəbi dilinin inkişafında Məhəmməd Füzulinin böyük rolu olmuşdur. Dahi sənətkar elmi fikirlərin inkişaf etdirilməsində, anlayışların ifadəsində dövrün elmi-fəlsəfi məktəblərinin ənənələrindən məharətlə istifadə etmişdir.
Professor Sayalı Sadıqova vurğulayıb ki, Füzuli bütün zamanlarda nə qədər tədqiq olunsa da, dərinliyi heç zaman açılmayacaq dahi sənətkardır. Onun əsərlərində insan həyatında dilin əvəzsiz bir nemət olduğu tərənnüm edilir, söz gözəlliyinin şeirdə xüsusi məna kəsb etdiyi qeyd olunur. Ədibin Azərbaycan ədəbiyyatında və tarixində ən böyük rolu Azərbaycan ədəbi dilini formalaşdırmasıdır.
Məruzəçinin sözlərinə görə, şairin yaradıcılığında müxtəlif elm sahələri, o cümlədən ədəbiyyatla bağlı yüzlərlə termin işlənmişdir və həmin terminlərin müəyyən qismi sematik zənginliyi ilə diqqəti cəlb edir. Füzuli öz dövrünün ümumxalq Azərbaycan dilindən məharətlə istifadə etmişdir.
Tədbirdə filologiya elmləri doktoru Zemfira Əliyeva “Məhəmməd Füzuli yaradıcılığında konsept problemi”, filologiya elmləri doktoru Nərgiz Hacıyeva “Məhəmməd Füzulinin anadilli qəzəllərinin dili”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin İsmayılov “Məhəmməd Füzuli yaradıcılığında bədii ifadə vasitələri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmudova “Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığında başlıqların semantik, funksional və üslubi xüsusiyyətləri” və Sevinc Ağayevanın Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığında təbiət leksikasıadlı məruzələrlə çıxış ediblər.

Republic conference titled “The Language and Style of Mahammad Fuzuli’s poetry” was held
The republic conference titled “The Language and Style of Mahammad Fuzuli’s poetry”, dedicated to the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Mahammad Fuzuli was held with the organization of the Institute of Linguistics of ANAS named after Nasimi on October 24.
The event took place in the main building of ANAS and was opened with a welcoming speech by the deputy chairman of the Scientific Council of the Division of Humanitarian Sciences, Academician Teymur Karimli. He emphasized the scientific significance of the conference, organized based on the decree of the President Ilham Aliyev “On the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli”.
Academician Teymur Karimli emphasized that great poet Fuzuli brought new breath to the language of the Turkic people, enriching the Azerbaijani literary language and elevating it to a new peak. The poetry of the prominent figure is the most perfect example of literary culture.  The Academician spoke about the historical contributions of the great thinker to our language, emphasizing that Fuzuli is still our contemporary today, and the poet’s heritage holds new significance, especially in our independent statehood.
According to Academician Teymur Karimli the language of the prominent poet is very close to both modern Azerbaijani and the language of classical poets who wrote in Azerbaijani. For his native-language works, Fuzuli immortalized his name in history as one of the creators of the Azerbaijani literary language.
At the end of his speech, Academician Teymur Karimli mentioned that the works of the great Fuzuli have always been a focus of attention and extensive research is conducted on the poet’s heritage.
Following this, Professor Nadir Mammadli, the director of the Institute of Linguistics named after Nasimi, spoke about the philosophy of love in Fuzuli’s work and its fundamental essence.
The creativity of Fuzuli, who is one of the prominent poets of Turkic literature, is essentially poetry of love. A significant part of the poet’s artistic heritage consists of the love-themed works.
Professor Nadir Mammadli mentioned that Fuzuli’s heritage is an irreplaceable spiritual wealth of the Azerbaijani people and spoke about the poet’s largest work, “Hədiqətüs-süəda” (Garden of the Blessed). He noted that “Hədiqətüs-süəda” is a characteristic work that artistically reflects the author’s religious thoughts, feelings of faith, and beliefs.
“Fuzuli has Azerbaijani roots. The poet’s creativity is a result of Azerbaijani literature and culture. Fuzuli was attached to his heritage, roots, and language. The poetry of Fuzuli, who was the protector of the Azerbaijani literary language of the 16th century, has made him the pinnacle of Azerbaijani classical poetry and a unique author who preserved the high level of the Azerbaijani folk language”-said Professor Nadir Mammadli.
The scientist, speaking about the historical works carried out by National Leader Heydar Aliyev in promoting the heritage of Mahammad Fuzuli, said that the great leader visited Fuzuli’s grave in Iraq with a large delegation. During his speech at the event held on November 8, 1996, in honor of the 500th anniversary of Mahammad Fuzuli, the National Leader said that the most part of the Fuzuli’s works were written in Turkish, in today’s Azerbaijani and this distinguishes Fuzuli from a number of poets and scholars who lived, created, and belonged to our people before and after him.
Professor Nadir Mammadli also mentioned that language historians have written various opinions about Fuzuli’s creativity, recalling the thoughts of the linguist scientist Damirchizade about the great poet Fuzuli. He said that Damirchizade characterized Mahammad Fuzuli as a sensitive poet with a strong sense of words.
Subsequently, Professor Sayalı Sadıgova, Doctor of Philological Sciences Zemfira Aliyeva, Doctor of Philological Sciences Nargiz Hajıyeva, PhD in Philology Elchin Ismayilov and PhD in Philology Aynur Mahmudova presented their reports regarding Mahammad Fuzuli’s creativity at the event.