Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vilayət Quliyev AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubu ünvanlayıb.
“Hörmətli İsa müəllim!
Ölkəmizin Bosniya və Herseqovinadakı diplomatik nümayəndəliyinin əməkdaşları adından, eləcə də uzun illərin həmkarı, amal və əqidə dostu kimi öz adımdan Sizi diqqətəlayiq hadisə - 75 illik yubiley münasibəti ilə ürəkdən təbrik edir, ən xoş arzularımı çatdırıram.
Yaxşı bilirəm ki, bu 75 ilin az qala 60 ili xalqımıza, ədəbiyyat, sənət və mədəniyyətimizə təmənnasız xidmətə həsr edilib. Sizin ciddi axtarışların, məhsuldar alim əməyinin bəhrəsi olan əsərləriniz klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatını, korifey sənətkarların yaradıcılığını öyrənmək, tanıtmaq, dünyada təbliğ edib yaymaq baxımından qiymətli sənədlərdir.
Fəaliyyət sahəniz kifayət qədər genişdir. Təkcə çağdaş humanitar elmin görkəmli nümayəndəsi, çoxsaylı əsərlərin müəllifi kimi deyil, elm və təhsil təşkilatçısı, ictimai-siyasi xadim, pedaqoq kimi də müstəqillik dövrü Azərbaycanın siyasət, ədəbiyyat, mədəniyyət, ictimai fikir tarixində, dövlətçilik və parlamentarizm həyatında mühüm izlər qoymusunuz.
Ölkəmizin çətin anlarında Ümummilli Lider Heydər Əliyevlə çiyin-çiyinə dayanmağınız, onun nüfuz və etibarını qazanmağınız heç şübhəsiz, yalnız şəxsi həyatınızın faktı olaraq qalmayıb. Fədakar, təmənnasız seçiminizlə Siz həm də ən mürəkkəb situasiyalarda öz dövlətinin və liderinin yanında olan, haqqı dəstəkləyən əsl ziyalı olduğunuzu göstərmisiniz.
Çox şadam ki, aradan keçən illər, şöhrət və mənsəb Sizi qətiyyən dəyişməyib, az qala yarım əsr boyunca tanıdığım sadə, səmimi, zəhmətdən və insanlara yaxşılıq etməkdən doymayan, ən böyük zövqü yazıb-yaratmaqdan alan, dostlara və dostluğa sadiq İsa Həbibbəyli kimi qalmısınız.
Sizi bir daha təbrik edir, möhkəm cansağlığı, uzun ömür, yeni-yeni yaradıcılıq uğurları və sevincləri arzulayıram.

Ambassador of Azerbaijan to Bosnia and Herzegovina Vilayat Guliyev addressed a Congratulatory Letter to Academician Isa Habibbeyli
28.10.2024 13:40
The extraordinary and plenipotentiary ambassador of Azerbaijan to Bosnia and Herzegovina, Vilayat Guliyev sent a congratulatory letter to the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
Dear Isa muallim!
On behalf of the staff of our country’s diplomatic mission in Bosnia and Herzegovina, as well as on my own behalf, I sincerely congratulate you on the noteworthy occasion of your 75th anniversary and wish you all the best.
I know very well that nearly 60 of these 75 years have been dedicated to selfless service to our people, our literature, art, and culture. Your works, which are the results of your serious searches and productive efforts, are a valuable source in terms of studying, promoting, and disseminating classical and modern Azerbaijani literature and creativity of prominent figures.
Your area of activity is quite extensive. You have left significant marks in the history of politics, literature, culture, and social thought as well as in the history of statehood and parliamentarianism in Azerbaijan during the period of independence, not only as an outstanding representative of modern humanities and the author of numerous works, but also as an organizer of science and education, a public and political figure and an educator.
In the difficult times of our country, you stood shoulder to shoulder with the National Leader Heydar Aliyev, earned his respect and trust and this is undoubtedly a fact not only of your personal biography. Through your selfless and dedicated choice, you have also demonstrated that you are a true intellectual who always supports justice and stands by your state and leader in the most complex situations.
I am very glad that the passing years, fame and status have not changed you in the slightest. You have remained the simple, sincere, hardworking person I have known for nearly half a century, who is never tired of doing good for others, derives the greatest pleasure from writing and creating, and is loyal to friends and friendship, just like Isa Habibbeyli.
I congratulate you once again and wish you good health, a long life, and many more creative successes and joys.