Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vilayət Quliyev AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubu ünvanlayıb.
“Hörmətli İsa müəllim!
Ölkəmizin Bosniya və Herseqovinadakı diplomatik nümayəndəliyinin əməkdaşları adından, eləcə də uzun illərin həmkarı, amal və əqidə dostu kimi öz adımdan Sizi diqqətəlayiq hadisə - 75 illik yubiley münasibəti ilə ürəkdən təbrik edir, ən xoş arzularımı çatdırıram.
Yaxşı bilirəm ki, bu 75 ilin az qala 60 ili xalqımıza, ədəbiyyat, sənət və mədəniyyətimizə təmənnasız xidmətə həsr edilib. Sizin ciddi axtarışların, məhsuldar alim əməyinin bəhrəsi olan əsərləriniz klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatını, korifey sənətkarların yaradıcılığını öyrənmək, tanıtmaq, dünyada təbliğ edib yaymaq baxımından qiymətli sənədlərdir.
Fəaliyyət sahəniz kifayət qədər genişdir. Təkcə çağdaş humanitar elmin görkəmli nümayəndəsi, çoxsaylı əsərlərin müəllifi kimi deyil, elm və təhsil təşkilatçısı, ictimai-siyasi xadim, pedaqoq kimi də müstəqillik dövrü Azərbaycanın siyasət, ədəbiyyat, mədəniyyət, ictimai fikir tarixində, dövlətçilik və parlamentarizm həyatında mühüm izlər qoymusunuz.
Ölkəmizin çətin anlarında Ümummilli Lider Heydər Əliyevlə çiyin-çiyinə dayanmağınız, onun nüfuz və etibarını qazanmağınız heç şübhəsiz, yalnız şəxsi həyatınızın faktı olaraq qalmayıb. Fədakar, təmənnasız seçiminizlə Siz həm də ən mürəkkəb situasiyalarda öz dövlətinin və liderinin yanında olan, haqqı dəstəkləyən əsl ziyalı olduğunuzu göstərmisiniz.
Çox şadam ki, aradan keçən illər, şöhrət və mənsəb Sizi qətiyyən dəyişməyib, az qala yarım əsr boyunca tanıdığım sadə, səmimi, zəhmətdən və insanlara yaxşılıq etməkdən doymayan, ən böyük zövqü yazıb-yaratmaqdan alan, dostlara və dostluğa sadiq İsa Həbibbəyli kimi qalmısınız.
Sizi bir daha təbrik edir, möhkəm cansağlığı, uzun ömür, yeni-yeni yaradıcılıq uğurları və sevincləri arzulayıram.

Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Боснии и Герцеговине Вилаят Гулиев направил поздравительное письмо президенту НАНА академику Исе Габиббейли.
«Уважаемый Иса муаллим!
От имени сотрудников дипломатического представительства нашей страны в Боснии и Герцеговине, а также от своего имени сердечно поздравляю Вас с достойным внимания событием – 75-летним юбилеем, желаю Вам всего наилучшего.
Мне хорошо известно, что из этих 75-ти лет чуть ли не 60 лет посвящены безвозмездному служению нашему народу, литературе, искусству и культуре. Будучи результатом серьёзных исследований и плодотворной научной работы, Ваши труды – ценный источник с точки зрения изучения, популяризации и пропаганды во всем мире классической и современной азербайджанской литературы и творчества корифеев искусства.
Сфера Вашей деятельности достаточно обширна. Вы оставили важный след в истории культуры, политической, литературной и общественной мысли, а также в истории развития государственности и парламентаризма в Азербайджане периода независимости не только как выдающийся представитель современной гуманитарной науки и автор многочисленных трудов, но и как организатор науки и образования, общественно-политический деятель и педагог.
В сложные для нашей страны периоды Вы были соратником общенационального лидера Гейдара Алиева, завоевали его уважение и доверие, и это, несомненно, является фактом не только Вашей личной биографии. Своим самоотверженным и безвозмездным выбором Вы проявили себя как настоящий интеллигент, который во время самых сложных ситуаций всегда находится на стороне своего государства и лидера, поддерживает истину и справедливость.
Я очень рад, что истекшие годы, слава и положение в обществе Вас ничуть не изменили. Иса Габиббейли остается все тем же человеком, которого я знаю почти полвека: это простой, искренний человек, который не устает работать и помогать людям, получает удовольствие от научного творчества, сохраняет верность друзьям и дружбе.
Еще раз поздравляю Вас, желаю Вам крепкого здоровья, долгих лет жизни, новых творческих успехов и радостей.