AMEA-nın Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin noyabr ayında ilk sayı çapdan çıxıb.
Qəzetin ön səhifəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 2 aprel tarixli 46 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının redaksiya heyəti haqqında Əsasnamə”də dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası redaksiya heyətinin yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 1 noyabr tarixli 636 nömrəli Sərəncamında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı təqdim edilib.
Bugünkü sayda, ilk səhifələrdə Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vilayət Quliyevin AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubu, 2024-cü il üçün Akademiyada fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbulun nəticələrinin müzakirəsi ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin iclasına dair yazı, eləcə də akademik Cəlal Allahverdiyevin 95 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya haqqında informasiya yer alıb.
Qəzetdə “Məhəmməd Füzuli poeziyasının dili və üslubu” mövzusunda respublika konfransı, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası ilə birgə çalışan Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin tanınmış mütəxəssislərinin iştirakıyla “Məhkəmə arxeologiyası” mövzusunda elmi seminar və digər tədbirlərə dair yazılar dərc edilib.
Bundan əlavə, qəzetin bugünkü buraxılışında “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası - 80” rubrikası altında “Müasir Azərbaycan elmi. Reallıqlar və perspektivlər” və “Elm” qəzeti - 40” rubrikası altında “1 noyabr 1984. “Elm” qəzetinin ilk buraxılışı - 40 il əvvəl”, o cümlədən “Mərkəzi Elmi Kitabxana: tarixdən gələcəyə milli irsin qorunması” və “Türk dövlətləri ilə elmi əlaqələrə töhfə” adlı məqalələr, COP29-a həsr olunmuş tədbirlərdən informasiyalar və yeni elmi nəşrlərə dair xəbərlər təqdim olunub.
Qəzetin rus və ingilis dili bölməsində akademik İsa Həbibbəylinin iştirak etdiyi tədbirlərlə bağlı icmallar və son elmi yeniliklərə dair informasiyalar yer alır.

The first November issue of “Elm” newspaper, the weekly publication of the Presidium of ANAS has been published
The front page of the newspaper presents a Decree of the President of the Republic of Azerbaijan concerning amendments to the “Regulation on the Editorial Board of the Azerbaijan National Encyclopedia”, which was approved by Presidential Decree No. 46 on April 2, 2004, a Presidential Order regarding amendments to the “Approval of the New Composition of the Editorial Board of the Azerbaijan National Encyclopedia” Order of the President of the Azerbaijan Republic No. 636 on November 1, 2018.
Additionally a congratulatory letter from Vilayat Guliyev, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Bosnia and Herzegovina, addressed to Academician Isa Habibbeyli, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, an article about the meeting of the Presidium of ANAS discussing the results of admission to doctoral and dissertation programs on the preparation of Doctor of Philosophy and Doctor of Sciences in the Academy for 2024, the information about the scientific session dedicated to the 95th anniversary of Academician Jalal Allahverdiyev and an article on republic conference titled “The Language and Style of Mahammad Fuzuli’s Poetry”.
Today’s issue also includes articles titled “Modern Azerbaijani Science: Realities and Prospects” under the section “Azerbaijan National Academy of Sciences - 80” and “November 1, 1984. The First Issue of “Elm” Newspaper-40 years ago” under the section “Elm” newspaper -40”, titled “Central Scientific Library: Preserving National Heritage from History to the Future” and “Contributions to Scientific Relations with Turkic States,” as well as information on events dedicated to COP29 and news on new scientific publications.
The Russian and English sections of the newspaper present information on the events attended by Academician Isa Habibbeyli and recent scientific advancements.