Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
Noyabrın 7-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda şuranın üzvləri, AMEA Rəyasət Heyətinin Elektron Akademiya şöbəsinin müdiri r.ü.f.d., dosent Fariz İmranov, Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva, müəssisənin əməkdaşları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Elmi şuranı AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. O, yubileyləri olan alimləri təbrik edib, onların fəaliyyətlərini yüksək qiymətləndirib. Tədbirdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Leyli Əliyeva 75, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aslan Salmanov isə 70 illik yubileyi münasibəti ilə Fəxri fərmanla təltif ediliblər.
Akademik İsa Həbibbəyli Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 gün ərzində Azərbaycan Ordusunun qazandığı tarixi Qələbədən söhbət açıb. Vətən müharibəsində əldə olunmuş Zəfərin ordumuzun gücünün, xalqımızın birlik və həmrəyliyinin bariz təcəssümü olduğunu vurğulayıb. O, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimizin tarixin ən şanlı günlərini, yeni inkişaf və dirçəliş dövrünü yaşadığını deyib. Bildirib ki, ərazi bütövlüyümüzün bərpa edilməsi və dövlət suverenliyimizin tam təmin edilməsi ölkə başçısının xalqımız və müstəqil dövlətimiz qarşısında müstəsna xidmətidir.
AMEA rəhbəri Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı Qələbənin dördüncü ildönümü və müstəqilliyimizin simvolu olan Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə şura üzvlərini tədrik edib.
O, həmçinin iqlim dəyişikliyi ilə bağlı dünyanın ən irimiqyaslı tədbirlərindən biri hesab olunan BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının - COP29-un Azərbaycanda keçirilməsini tarixi hadisə kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, belə mötəbər tədbirin Bakıda təşkil edilməsi ölkəmizin artan beynəlxalq nüfuzunun bariz nümunəsidir.
COP29 çərçivəsində elmi məsələlərə dair geniş müzakirələrin də aparılacağını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın konfransda yüksək səviyyədə təmsil olunacağını, eləcə də ölkəmizə gələn xarici alimlərlə, elmi təşkilatlarla Akademiyada bir sıra görüşlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. O, COP29-un Azərbaycana daha böyük nüfuz gətirəcəyinə əminliyini bildirib.
AMEA-nın son illərdə üzv olduğu beynəlxalq qurumlar haqqında da məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın 2023-2024-cü illərdə Beynəlxalq Elmi Şura, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası, Avrasiya Universitetlər Birliyi və Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına üzv seçildiyini deyib. AMEA prezidenti, həmçinin Filippinin paytaxtı Manila şəhərində keçirilmiş Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının Baş Assambleyasının iclasında iştirakı barədə məlumat verib. Bildirib ki, Baş Assambleya çərçivəsində “Elmdə rəqəmsal transformasiyalar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans  təşkil edilib, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının 2027-2030-cu illər üzrə rəhbər heyətinin seçkiləri keçirilib. O, səfər çərçivəsində Filippin və Yeni Zelandiya Elm və Texnologiya Akademiyalarının prezidentləri ilə də görüşərək qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdiyini söyləyib.
AMEA rəhbəri son dövrlərdə elektron elmin inkişafının Akademiyada həyata keçirilən kompleks islahatların mühüm istiqamətlərindən birini təşkil etdiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə həyata keçirdiyi dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən olan elektron dövlətin formalaşdırılması, rəqəmsal transformasiyalar, yeni idarəetmə texnologiyaları və sistemlərinin tətbiqi AMEA-da bu sahədə kompleks tədbirlərin prioritet qaydada icrasını zəruri edib.
Akademik İsa Həbibbəyli Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Mərkəzləşdirilmiş Elektron Sənəd Dövriyyəsi sisteminin tətbiqi haqqında məlumat verərək bildirib ki, dövlət başçısının “Dövlət orqanları (qurumları) arasında sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılması haqqında” Fərmanından irəli gələrək AMEA Rəyasət Heyəti aparatı ölkə üzrə vahid Elektron Sənəd Dövriyyəsi sisteminə qoşulub, Akademiyanın digər müəssisələrində də bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. AMEA-nın elmi kitabxanasının və arxivinin elektronlaşmasının zəruriliyini qeyd edən alim Akademiya üzrə 1700 nəfər elmi işçi üçün elektron profilin yaradıldığını, həmçinin 17 elmi jurnalın elektron sənəd bazasına daxil olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva Akademiyanın elmi müəssisələrində elektron sənəd mübadiləsi sisteminin istifadəsi barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, ölkə Prezidentinin Fərmanına əsasən, AMEA Rəyasət Heyəti aparatı, elmi müəssisə və təşkilatlar, regional bölmələr və elmi mərkəzlərdə sənəd mübadiləsinin təhlükəsiz qaydada aparılması üçün zəruri tədbirlər həyata keçirilib. AMEA əməkdaşları üçün “ASAN xidmət tərəfindən Elektron Sənəd Dövriyyəsi sistemindən (ESD) istifadəyə dair təlimlər təşkil olunub, sözügedən sistem ilkin olaraq test rejimində əməkdaşların istifadəsinə verilməklə onların praktiki vərdişləri təkmilləşdirilib.
İclasda Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi fil.f.d.dosAygün Bağırlının “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Azərbaycan ədəbiyyatında vətən-təbiət tandemi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi bildirib ki, Azərbaycanın şair və yazıçıları öz əsərlərində Vətənin müxtəlif təbiət gözəlliklərini təsvir və vəsf etməklə həm də ölkənin poetik xəritəsini yaradırlar. Onların yaradıcılığındakı təbiət təsvirləri təkcə vətənimizin füsunkar gözəlliyini təqdim etmək xarakteri daşımır, həm də Azərbaycanın tarixi keçmişini, mənəvi dəyərlərini, xalqın xarakterini göstərmək baxımından maraq kəsb edir.
Aygün Bağırlı qeyd edib ki, istər şifahi xalq ədəbiyyatında, istər Nizami Gəncəvi, Şah İsmayıl Xətai, Məhəmməd Füzuli, Molla Pənah Vaqif kimi klassiklərin əsərlərində, istərsə də müasir ədəbiyyatda ölkəmizin yeraltı və yerüstü zənginlikləri layiqincə vəsf olunmuşdur.
Daha sonra institutun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri professor Bədirxan Əhmədli “2024-cü il Ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatının qalibi Cənubi Koreya yazıçısı Han Kanqın yaradıcılığı haqqında” adlı məruzə ilə çıxış edərək bildirib ki, Han Kanq Yonsei Universitetində Koreya ədəbiyyatı üzrə təhsil alıb. Bu dövr onun yazı tərzinin formalaşmasında və mədəni mövzulara olan marağında mühüm rol oynayıb. Universitet təhsilindən sonra o, özünü yazıçılığa həsr edib.
Məruzəçinin sözlərinə görə, yazıçının ilk nəsr əsəri - “Qırmızı Lövbər” 1994-cü ildə nəşr olunub və o vaxtdan etibarən Han Kanq roman yazıçısı kimi tanınmağa başlayıb. 2007-ci ildə dərc olunan “Vegeterian” romanı isə ədibin ən çox tanınan əsəridir. Əsər fərdi azadlıq, cəmiyyətdəki gender rolları və insanın daxili dünyasının mürəkkəbliyini araşdırır. Han Kanq 2016-cı ildə bu romanı ilə Beynəlxalq Buker mükafatını qazanıb və beynəlxalq səviyyədə tanınıb. O, Koreya və dünya ədəbiyyatında dərin tematikası və poetik üslubu ilə özünəməxsus yer tutur.
Tədbirdə, həmçinin “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanması və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 2024-cü il üzrə illik elmi hesabatına hazırlıq məsələləri müzakirə olunub.
Bundan başqa, iclasda institutun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri prof. Tahirə Məmmədin “Naxçıvanda ədəbiyyatşünaslıq: mərhələləri və istiqamətləri” və Ədəbi tənqid şöbəsinin aparıcı elmi işçisi fil.f.d., dos. Elnarə Qaragözovanın “Азербайджанская постмодернистская литература” (“Azərbaycan postmodernist ədəbiyyatı”) monoqrafiyalarının çapa təqdim olunması qərara alınıb.

A number of significant matters were discussed at the meeting of the Scientific Council of the Institute of Literature
07.11.2024 15:00
The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi was held on November 7.
The meeting was attended by the members of the Council, Head of E-Academy Department of the Presidium of ANAS, PhD in Mathematics, docent, Fariz Imranov, Head of the Document and Protocol Department, PhD in Philology, Esmer Aliyeva, employees of the institution, and relevant individuals.
The President of ANAS, Director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli opened the meeting of the Scientific Council and brought the issues on the agenda to attention. He congratulated the scientists celebrating their jubilees and highly appreciated their works. PhD in Philology, docent Leyli Aliyeva was awarded an Honorary Diploma on the occasion of her 75th anniversary, and PhD in Philology, docent Aslan Salmanov was also honored with the Honorary Diploma for his 70th anniversary.
Academician Isa Habibbeyli spoke about the historic Victory achieved by the Azerbaijani Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, Ilham Aliyev, during the 44-day Patriotic War. He emphasized that the Victory is an obvious expression of the strength of our army and the unity and solidarity of our people. He noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, our state is experiencing its most glorious days of history and a new period of development and revival. He also said that the restoration of our territorial integrity and the full assurance of our state sovereignty are exceptional services of our head of state for our people and independent state.
The head of ANAS congratulated the members of the Council on the fourth anniversary of the glorious Victory in the Patriotic War and the State Flag Day.
The Academician also regarded the hosting of COP29 in Azerbaijan, one of the largest global events on climate change, as a historic event. He mentioned that organizing such an important event in Baku is a clear example of our country’s growing international reputation.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that extensive discussions on scientific issues would be held within the framework of COP29, and that ANAS would highly be represented at the conference. A number of meetings would be organized at the Academy with foreign scientists and members of the scientific organizations coming to our country within the event. He expressed confidence that COP29 would bring even greater prestige to Azerbaijan.
Academician Isa Habibbeyli provided information about the international organizations that ANAS has become a member of in recent years. The Academy has been selected as a member of the International Scientific Council, the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), the Eurasian Universities Union (EURAS), and the InterAcademy Partnership (IAP) in 2023-2024. The President of ANAS also provided information about his participation in the meeting of the General Assembly of AASSA, held in Manila, the capital of the Philippines. He noted that during the General Assembly, an international scientific conference titled “Digital Transformations and Perspectives in Science” was organized, and elections for the leadership of AASSA for 2027-2030 were held. He added that during the visit, he met with the presidents of the Academies of Science and Technology of the Philippine and New Zealand to discuss mutual cooperation issues.
The head of ANAS emphasized that the development of electronic science is one of the key directions of the complex reforms carried out at the Academy. He pointed out that the formation of electronic state, digital transformations, and the implementation of new management technologies and systems, which are important directions of the state policy implemented by President Ilham Aliyev in our country, have made it essential for ANAS to carry out comprehensive measures in this area.
Academician Isa Habibbeyli provided information about the implementation of the Centralized Electronic Document Circulation System at the Nizami Ganjavi Institute of Literature. Following the President’s decree on “Electronic Exchange of Documents between State Bodies (Institutions)”, the administration of the Presidium of ANAS joined the unified Electronic Document Circulation System, and works in this direction are continued in other institutions of the Academy. The Academician highlighted the necessity of digitizing scientific library and archive of ANAS, noting that electronic profiles have been created for 1,700 scientific workers of the Academy and that 17 scientific journals have been included in the electronic document database.
Later, Head of the Document and Protocol Department of the Presidium of ANAS, Ph.D. in Philology, Esmer Aliyeva provided information about the use of the electronic document exchange system in the Academy’s scientific institutions. She noted that, according to the Presidential Decree, necessary measures have been implemented in the administration of the Presidium of ANAS, its scientific institutions and organizations, regional divisions, and scientific centers to ensure the secure exchange of documents. Trainings on the use of the Electronic Document Circulation system were organized for ANAS employees by “ASAN Service”.
After that, a report titled “The Homeland-Nature Tandem in Azerbaijani Literature” was delivered by Ph.D. in Philology, docent Aygun Baghırlı, the scientific secretary of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, within the “Green World Solidarity Year”.
The Head of the Department of Azerbaijani-Asian Literary Relations of the Institute, Professor Badirkhan Ahmadli also delivered a report titled “The creativity of the winner of the 2024 Nobel Prize in Literature, South Korean writer Han Kang”.
Afterwards, the issues related to the preparation of the volume “Chinghiz Aitmatov and Azerbaijan” of the “Chinghiz Aitmatov Encyclopedia” and the preparation of the annual scientific report of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi for 2024 were also discussed at the meeting.
It was decided to submit for publication the monographs “Literary Studies in Nakhchivan: Stages and Directions” by Professor Tahira Mammad, Head of the Department of Literary Theory of the Institute, and “Azerbaijani Postmodernist Literature” by Elnara Garagozova, PhD in Phylology, docent and leading scientific worker of the Department of Literary Criticism.