Yanvarın 25-də “Shah Palace Baku” otelində dünyanın tanınmış akademik nəşriyyatlarından olan “Elsevier” əməkdaşlıq etdiyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondu ilə birlikdə ilk dəfə olaraq “SCOPUS Mükafatları”nı təqdim etmək məqsədilə tədbir keçirib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev təqdimatların əhəmiyyətindən söz açıb, ölkəmizdə elmin inkişafına dövlət tərəfindən göstərilən qayğını xüsusi vurğulayıb.
Bildirib ki, “SCOPUS Mükafatı Azərbaycan-2016” “Elsevier”in qlobal təşəbbüslərindən biridir və ölkədə bütün elm sahələri üzrə araşdırmaları daha da təkmilləşdirmək, elmi tədqiqatçıların və təşkilatların səylərini dəstəkləmək üçün təşkil edilib. “SCOPUS Mükafatı Azərbaycan-2016” ölkəmizdə aparılan araşdırma və tədqiqatlar üzrə ən dəyərli nəticələr alan, nüfuzlu nəşrlərdə məqalələr çap etdirən və beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlıq edən qurumları, həmçinin akademik jurnalları önə çəkmək, Azərbaycan alimlərini motivasiya etmək və onlara akademik fəaliyyətlərində stimul vermək məqsədini daşıyır.
Qeyd olunub ki, “SCOPUS Mükafatı Azərbaycan-2016” iki istiqamədə (Araşdırmalar və Elmi Jurnal üzrə Yüksək Müvəffəqiyyət Mükafatları) bir neçə nominasiya üzrə nəzərdə tutulub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, “Elsevier” nəşriyyatının daxil olduğu “RELX” qlobal şirkətlər qrupunun korporativ əlaqələr və Asiya strategiyası üzrə direktoru Youngsuk Chi, Təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov, Milli Məclisin deputatı Bəxtiyar Əliyev təqdimatların əhəmiyyətini vurğulayıblar. Çıxış edənlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun fəaliyyətini yüksək dəyərləndiriblər.
Vurğulanıb ki, bu təqdimatlar Azərbaycanın dünya elminə inteqrasiya etdiyini və əldə etdiyi beynəlxalq təcrübə ilə mühüm nailiyyətlərə imza atdığını bir daha təsdiqləyir.
Məlumat verilib ki, “Elsevier” aralarında “ScienceDirect”, “SCOPUS”, “Elsevier Research İntelligence” və “Clinical Key”in olduğu veb-bazalı, rəqəmsal həllər və “The Lancet” və “Cell” kimi məşhur nəşrləri əhatə edən təxminən 2500 jurnal və 33000-dən çox elektron kitabı elmi tədqiqatçıların istifadəsinə təqdim edir. “Elsevier” “RELX Group” şirkətlərindən biridir. “RELX” elm, səhiyyə, hüquq və risk sektorları üçün fərqli həlləri təmin edən və dünya liderlərindən olan informasiya həlləri təminatçısıdır.
Tədbirdə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən, yüksək nəticələri ilə ölkə hüdudlarından kənarda tanınmış 4 elmi-tədqiqat qurumuna (Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, AMEA-nın Fizika və Riyaziyyat və Mexanika institutları), həmçinin 5 elmi jurnala beynəlxalq qiymətləndirmə meyarlarına əsasən mükafatlar təqdim olunub. Elmi jurnallardan “Applied and Computational Mathematics” (2012-2014-cü illər üçün SNIP orta qiyməti 1,041) fizika-riyaziyyat elmləri sahəsində, “Azerbaijan Journal of Mathematics” (2012-2014-cü illər üçün SNIP orta qiyməti 1,024) fizika-riyaziyyat elmləri sahəsində ciddi inkişaf etməkdə olan jurnal nominasiyasında, “Journal of Language and Literature” (2012-2014-cü illər üçün SNIP orta qiyməti 0,79) sosial elmlər sahəsində, “SOCAR Proceedings” Korporativ Elmi Jurnal Yüksək Müvəffəqiyyət Mükafatı nominasiyasında, “Azerbaijan Pharmaceutical and Pharmacotherapy Journal” (2012-2014-cü illər üçün SNIP orta qiyməti 0,122) tibb elmləri sahəsində ciddi inkişaf etməkdə olan jurnal nominasiyasında qalib elan olunublar.
Həmçinin SCOPUS və SciVal bazaları əsasında seçimin nəticələrinə əsasən Azərbaycanda elmin inkişafına verdiyi töhfəyə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu xüsusi mükafatlarla təltif olunub.

25 января одно из известных в мире академических издательств Elsevier совместно с сотрудничающим с ним Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики впервые провели мероприятие и гала-вечер с целью вручения «Премии SCOPUS».
На мероприятии исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики Эльчин Бабаев рассказал о государственной заботе о науке.
Было отмечено, что «Премия SCOPUS Азербайджан-2016» является одной из глобальных инициатив Elsevier и учреждена для усовершенствования исследований по всем отраслям науки в стране, поддержки усилий научных исследователей и организаций. Премия преследует цель выделить структуры, добившиеся наиболее значимых результатов по проводимым в стране исследованиям и изысканиям, опубликовавшие статьи во влиятельных изданиях и расширяющие свои международные связи, а также эксклюзивные академические журналы, мотивировать азербайджанских ученых и стимулировать их в академической деятельности.
Премия SCOPUS Азербайджан-2016 предусматривает несколько номинаций с премиями по двум направлениям – высоким достижениям по исследованиям и научному журналу.
На мероприятии вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, директор глобальной группы компаний RELX, в которую входит издательство Elsevier, по корпоративным связям и азиатской стратегии Йонгсук Чи, заместитель министра образования Джейхун Байрамов, заместитель председателя комитета Милли Меджлиса по науке и образованию Бахтияр Алиев подчеркнули значение презентации. Было отмечено, что эти инициативы подтверждают, что Азербайджан открыт для мировой науки и предпринимает решительные шаги для приобщения к успехам мировой науки. Выступавшие подчеркнули, что деятельность Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики заслуживает одобрения.
Было отмечено, что Elsevier предлагает научным исследователям около 2500 журналов и более 33000 электронных книг, охватывающих такие цифровые решения с веб-базами, как ScienceDirect, Scopus, Elsevier Research Intelligence, Clinical Key и известные издания, как The Lancet и Cell. Elsevier является одной из компаний RELX Group. RELX обеспечивает различные решения для секторов науки, здравоохранения, права и риска и является одним из мировых лидеров в области информационных решений. А Scopus – академическая база данных, обладающая самой широкой в мире сферой охвата, с помощью библиометрических средств она содействует отслеживанию, анализу и визуализации научных изысканий исследователей. Она включает в себя более 22000 заголовков свыше 5000 изданий по технологическим, медицинским, общественным, гуманитарным наукам и искусству.
На мероприятии были вручены специальные премии функционирующим в Азербайджане, известным высокими результатами за пределами страны 4 научно-исследовательским структурам, а также 5 журналам на основании критериев международной оценки и результатов выбора на основе баз SCOPUS və SciVal. Премии были удостоены Институт физики, Институт математики и механики НАНА, Азербайджанский технический университет, Бакинский государственный университет. НАНА и Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики удостоены особых наград за вклад в развитие науки в Азербайджане.