AMEA-nın prezidenti Naxçıvan Bölməsində institutların hesabatını dinləyib
AMEA Naxçıvan Bölməsinin elmi-tədqiqat müəssisələri 2024-cü il üzrə elmi və elmi təşkilati fəaliyyətləri barədə hesabatı təqdim ediblər.
Bununla əlaqədar keçirilən hesabat iclasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirak edib.
Əvvəlcə bölmə əməkdaşlarının il ərzində çap olunmuş elmi əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış olub.
Hesabat iclasını AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açıb. Bölmə sədri bildirib ki, elmi-tədqiqat müəssisələrinin hər il keçirilən hesabat iclasları aparılan araşdırmaların nəticələrin təhlili baxımından faydalı olmaqla yanaşı, həm də növbəti il üçün fəaliyyətin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirir.
Akademik İsmayıl Hacıyev cari ildə Naxçıvan Bölməsində əldə olunan yekun nəticələr, nəşr olunan elmi əsərlər barədə məlumat verərək builki göstəriciləri ötən ilin göstəriciləri ilə müqayisə edib. Cari ildə hesabatın hazırlanmasında tətbiq olunan yenilikləri diqqətə çatdırıb. Elmmetrik bazalarda bölmə alimlərinin, eləcə də gənc tədqiqatçıların fəallığının artırılmasına yönəlik görülən işləri, elmi əsərlərə artan istinad sayını qeyd edib. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi ilə bağlı ölkə başçısının imzaladığı müvafiq Sərəncamla bağlı keçirilən elmi konfrans və tədbirləri, nəşr olunan əsərləri nəzərə çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Akademiyanın hazırda çoxtərəfli yeniləşmə prosesindən keçməsindən, bu dövrün əməkdaşlar üzərinə qoyduğu məsuliyyətdən bəhs edib. Akademiyada tətbiq olunan yeniliklər, yeni yaradılan şöbələr barədə ətraflı danışan İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, aparılan islahatlar zamanın tələbi və ölkə maraqlarına uyğun olaraq reallaşdırılmalıdır.
Akademiyada rəqəmsallaşma ilə bağlı tədbirləri, Elektron Akademiya şöbəsinin fəaliyyətini diqqətə çatdıran AMEA-nın prezidenti Naxçıvan Bölməsində bu istiqamətdə görülən işləri yüksək qiymətləndirib. İlin sonuna kimi AMEA-nın tam şəkildə Elektron dövriyyə sisteminə keçəcəyini xatırladıb.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışı zamanı alimlər qarşısında bir sıra vəzifələr müəyyənləşdirib. Vurğulanıb ki, Azərbaycanşünaslıq istiqamətində araşdırmaların aparılması AMEA-nın fəaliyyətinin əsasını təşkil edir. Bu fəaliyyətin davamı olaraq ədəbi, tarixi şəxsiyyətlərlə bağlı tədqiqatların əhatə dairəsi genişləndirilməli, mövzu ilə bağlı aparılan araşdırmalar kitab və monoqrafiya halında çap olunmalıdır. Eyniləşdirməyə yol vermədən, müasir dövrün tələbləri səviyyəsində yeni istiqamətlər müəyyənləşdirilməli, bəşəri dəyərlər və ölkənin maraqları nəzərə alınmaqla fəaliyyət təmin olunmalıdır. Bu fəaliyyət forma və məzmunca yeniləşmə dövrünü yaşayan AMEA-nın fəaliyyət istiqamətlərindən biri və başlıca olanıdır.
Bununla yanaşı xarici dillərdə məqalə dərcinə diqqət artırılmalı, aparılan elmi araşdırmaların beynəlxalq elmi ictimaiyyətə çatdırılması diqqətdə saxlanılmalıdır. “Scopus” və “Web of Science” elmi bazalarında məqalə dərci xüsusi diqqətdə saxlanmalıdır. Sevindirici haldır ki, sayca kiçik kollektivlə fəaliyyət göstərən Naxçıvan Bölməsində 2024-cü ildə “Scopus” və “Web of Science” elmmetrik bazalarına daxil olan 7 məqalə dərc olunub. Bu, Naxçıvan Bölməsinin uğuru olmaqla yanaşı, bölmənin düzgün qurulan fəaliyyətinin nəticəsidir.
Daha sonra Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev təmsil etdiyi elmi-tədqiqat müəssisəsinin 2024-cü ildəki elmi və elmi təşkilati fəaliyyəti barədə hesabatı təqdim edib.
Professor bildirib ki, cari ildə Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunda elmi-tədqiqat işləri 1 istiqamət, 1 problem və 1 mövzu ətrafında 7 iş üzrə 14 mərhələdə aparılmışdır. Hesabat dövründə bölgənin tarixinin müxtəlif problemlərinə - Naxçıvanın arxeologiyası, etnoqrafiyası və epiqrafiyasına dair araşdırmalar həyata keçirilmişdir. İl ərzində institut əməkdaşlarının 8 monoqrafiya, 1 metodik vəsait, 66 elmi məqalə, 45 konfrans materialı olmaqla 120 elmi əsəri nəşr olunmuşdur. Əsərlərdən 1-i “Web of Science” elmi bazasında , 4-ü impakt faktorlu jurnallarda dərc edilmişdir. Ümumilikdə 17 əsər xaricdə nəşr olunmuş, əməkdaşların 37 qəzet məqaləsi işıq üzü görmüşdür.
2024-cü ildə institutun 2 əməkdaşı elmlər doktorluğu dissertasiyalarını uğurla müdafiə etmiş, 3 nəfər gənc əməkdaş Türkiyə Respublikasında doktorantura təhsil pilləsinə qəbul olunmuşdur.
Hesabat dövründə Bülövqaya, I və II Xələc yaşayış yerlərində iki arxeoloji ekspedsiyanın fəaliyyəti təmin olunmuş, aparılan arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində yeni fakt və materiallar əldə olunmuşdur.
İnstitutun beynəlxalq əlaqələrindən danışan professor Vəli Baxşəliyev bildirib ki, Tarix, Etnioqrafiya və Arxeologiya İnstitutu ABŞ-nin Pensilvaniya Universiteti, Avstraliyanın Monaş Universiteti, Türkiyənin Samsun, İstanbul, Erzurum və Kars Universitetləri ilə əməkdaşlığını davam etdirmişdir. ABŞ ilə birgə “Naxçıvanın Dəmir dövrü abidələrinin tədqiqi”, Avstraliya İttifaqı ilə birgə “Naxçıvanın Orta Tunc dövrü abidələrinin öyrənilməsi” layihələri qəbul olunmuşdur. Samsun Universiteti ilə birgə 2 layihə hazırlanaraq TUBİTAK-ın elan etdiyi qrant layihə müsabiqəsinəsinə təqdim edilmişdir. İnstitutun 2 nəfər əməkdaşı tərəfindən Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində yerləşən Rusiya Dövlət Tarix Arxivindən XIX-XX əsrlər üzrə Naxçıvan tarixinə dair 85 arxiv sənədi toplanaraq Naxçıvana gətirilmişdir.
İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev rəhbəri olduğu elmi-tədqiqat müəssisəsinin cari ildəki elmi və elmi təşkilati fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, institutda 1 prоblem və 1 mövzunu əhatə edən 7 üzrə 16 mərhələdə elmi-təd­qiqat işləri aparılmışdır.
Hesabat ilində institut əməkdaşlarının 182 elmi əsəri, o cümlədən 3 monoqrafiyası, 3 kitabı, 113 elmi məqaləsi, 61 konfrans materialı, 2 tezisi çap olunmuşdur. Əsərlərdən 28-i xaricdə,  55-i beynəlxalq kodlu nüfuzlu jurnallarda nəşr edilmişdir. Məqalələrdən 5-i “Web of Science”, 1-i “Scopus”, 1-i Ulakbim elmmetrik bazala­rında olmaqla 8-i impakt faktorlu jurnallarda çap edilmişdir. İnstitutun “Axtarışlar” jurnalının üç nömrəsinin müasir tələblərlə nəşri təmin edilmiş, əməkdaşların qəzet və saytlarda 143 məqаləsi işıq üzü görmüşdür.
Akademik İsa Həbibbəylinin elmi redaktorluğu ilə Naxçıvan Mux­tar Respublikasının 100 illiyi ilə əlaqədar “Naxçıvan ədəbi mühiti” fundamental kitabı nəşrə hazırlanmış, 29 icmal və oçerk tərtib edilmişdir. Hesabat dövründə “Taleyi və sənəti” seriyası üzrə “Hüseyn Razi: taleyi və sənəti” və “Böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli” məqalələr topluları nəşr olunmuşdur.
İnstitutun 2 əməkdaşının elmlər doktorluğu dissertasiyalarının seminarı keçirilmiş və müdafiəyə buraxılmışlar.
Bölmənin Əlyazmalar Fоndunun 2024-cü ildəki elmi və elmi təşkilati fəaliyyəti barədə hesabatını Fondun direktoru, filologiya elmləri doktoru Fərman Xəlilov təqdim edib. Bildirib ki, hesabat ilində elmi-tədqiqat işləri plana uyğun olaraq 1 prоblem, 1 mövzuya daxil оlmaqla 3 iş üzrə 4 mərhələdə yerinə yetirilmişdir. Fоnd əməkdaşlarının 1 monoqrafiya, 2 kitab, 28 məqalə, 12 konfrans materialı, 2 tezis olmaqla 45 elmi əsəri çap olunmuşdur. Əsərlərdən 7-si xaricdə, elmi məqalələrdən 21-i beynəlxalq kodlu jurnallarda nəşr edilmişdir ki, onlardan 3-ü impakt faktorludur. İl ərzində fond əməkdaşlarının 12 qəzet məqaləsi dərc olunmuşdur.
Şahbuz rayonuna ekspedisiya zamanı 1 qədim çap kitabı əldə edilmiş və qeydiyyata alınmışdır. Həmçinin filologiya elmləri doktoru Fərman Xəlilovun hədiyyə etdiyi 1 qədim çap kitabı da fondun balansına daxil edilmişdir. Beləliklə, fondda mühafizə olunan əlyazma və çap kitablarının ümumi sayı 640 ədəd olmuşdur.
Hesabat ilində Naxçıvan Dövlət Universitetinin Xarici dillər fakültəsinin fondda təcrübədə olan “Tərcümə” (Ərəb-Azərbaycan) və “Tərcümə” (Fars-Azərbaycan), Beynəlxalq münasibətlər və hüquq fakültəsi əyani şöbəsinin “Fəlsəfə”, “Naxçıvan” Universiteti Xarici dillər fakültəsinin “Dinşünaslıq” ixtisaslarının IV kurs tələbələrinə fond əməkdaşları tərəfindən elmi-metodiki məsləhətlər verilmişdir.
Fondun 1 əməkdaşının fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasının ilkin müzakirəsi keçirilmişdir.
Sonra hesabat məruzələri üzrə müzakirələr aparılıb. AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elxan Məmmədov, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Asəf Orucov, Bölmənin Aparatının Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehriban Sultanova çıxış edərək təqdim olunan hesabatlara münasibət bildirib, təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
İclasda AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli yekun nitqi söyləyib. Akademik təqdim olunan hesabatlar barədə qənaətlərini bölüşərək müsbət fikirlərini ifadə edib, bölmə əməkdaşlarına fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Президент НАНА прослушал отчеты институтов в Нахчыванском отделении
Научно-исследовательские учреждения Нахчыванского отделения НАНА представили отчеты об итогах научной и научно-организационной деятельности в 2024 году.
На отчетном заседании принял участие президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой научных трудов сотрудников отделения, изданных в текущем году.
Открыв мероприятие, председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев сообщил, что на ежегодных отчетных заседаниях научно-исследовательских учреждений анализируются итоги научных изысканий и определяются основные направления дальнейшей деятельности.
Академик Исмаил Гаджиев рассказал о полученных в Нахчыванском отделении научных результатах, изданных научных трудах, а также сравнил показатели текущего года с прошлогодними показателями. Помимо этого, академик говорил о новшествах, примененных при подготовке отчета в этом году, мероприятиях, реализованных для повышения активности учёных и молодых исследователей в наукометрических базах, увеличении числа ссылок на научные труды. В то же время, председатель отделения рассказал о научных конференциях и мероприятиях, проведенных в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира», а также Распоряжения главы государства, подписанного в связи со 100-летним юбилеем Нахчыванской Автономной Республики, и изданных научных трудах.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли говорил о всестороннем процессе обновления, который реализуется в НАНА в настоящее время, и ответственности, которая возложена на сотрудников в связи с происходящими событиями. Подробно рассказав о примененных в НАНА новшествах и созданных новых отделах, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что реформы должны осуществляться в соответствии с требованиями времени и интересами страны.
Говоря о мероприятиях в сфере цифровизации и деятельности отдела «Электронная Академия», руководитель НАНА высоко оценил работы, которые выполняются в Нахчыванском отделении в данном направлении, и напомнил, что до конца года НАНА полностью перейдет на Систему электронного документооборота.
В ходе своего выступления академик Иса Габиббейли поставил перед учеными ряд задач. Подчеркивалось, что основой деятельности НАНА является проведение исследований в сфере азербайджановедения, в связи с чем необходимо расширить объем изысканий, посвященных историческим личностям и деятелям литературы, итоги которых затем найдут свое отражение в книгах и монографиях. Должны быть определены новые направления, соответствующие требованиям современности и не повторяющие друг друга, деятельность научных учреждений должна осуществляться с учетом общечеловеческих ценностей и интересов страны.
Наряду с этим, продолжил академик Иса Габиббейли, необходимо уделять особое внимание публикации статей на иностранных языках, особенно в журналах, индексируемых в базах Scopus и Web of Science, и донесению итогов проводимых исследований до внимания международной научной общественности: «Отрадно, что в 2024 году число статей сотрудников Нахчыванского отделения, которое функционирует с малочисленным коллективом, в журналах, индексируемых в наукометрических базах Scopus и Web of Science, равно 7-ми. Это – успех Нахчыванского отделения и результат правильно организованной деятельности отделения».
Затем заместитель директора Института истории, этнографии и археологии по научной работе член-корреспондент НАНА Вели Бахшалиев представил отчет об итогах научной и научно-организационной деятельности института в 2024 году.
Профессор сообщил, что в текущем году в Институте истории, этнографии и археологии научно-исследовательские работы охватывали 1 направление, 1 проблему и 1 тему, на 14-ти этапах были выполнены 7 работ. В отчетный период велись исследования, посвященные различным проблемам истории региона – археологии, этнографии и эпиграфике Нахчывана. В текущем году были изданы 120 научных трудов сотрудников института, в том числе 8 монографий, 1 методическое пособие, 66 научных статей и 45 материалов конференций; 1 статья опубликована в журнале, который индексируется в базе Web of Science, 4 статьи – в журналах с импакт-фактором. В целом за рубежом изданы 17 научных трудов, также вышли в свет 37 газетных статей сотрудников учреждения.
В 2024 году 2 сотрудника института защитили диссертации на соискание ученой степени доктора наук, 3 молодых сотрудника поступили в докторантуру в Турецкой Республике.
В результате археологических исследований, которые велись двумя археологическими экспедициями на территории поселений Бюлёвгая, Халадж I и Халадж II, были получены новые факты и материалы.
Говоря о международных связях института, профессор Вели Бахшалиев сообщил, что Институт истории, этнографии и археологии продолжает сотрудничество с Пенсильванским университетом (США), Университетом Монаш (Австралия), Самсунским, Стамбульским, Эрзурумским и Карским университетами Турции. Были утверждены совместный с США проект «Изучение памятников Нахчывана периода железа» и совместный с Австралийским Союзом проект «Изучение памятников Нахчывана периода средней бронзы». Вместе с Самсунским университетом подготовлены 2 проекта, которые представлены на конкурс на получение гранта, объявленный TUBİTAK. Два сотрудника института собрали в Российском государственном историческом архиве (Санкт-Петербург, Российская Федерация) и привезли в Нахчыван 85 архивных документов, которые относятся к истории Нахчывана XIX-XX вв.
Далее выступил директор Института искусства, языка и литературы член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев, который рассказал о научной и научно-организационной деятельности руководимого им научно-исследовательского учреждения в текущем году. Он сообщил, что в институте велись научные исследования, охватывающие 1 проблему, 1 тему, 7 работ и 16 этапов.
В отчётном году были изданы 182 научных труда сотрудников института, в том числе 3 монографии, 3 книги, 113 научных статей, 61 материал конференций и 2 тезиса; 28 из научных трудов изданы за рубежом, 55 статей опубликованы в престижных журналах с международным индексом. 8 статей вышли в свет в журналах с импакт-фактором: 5 статей – в журналах, которые индексируются в базе Web of Science, 1 – в Scopus, 1 – в Ulakbim. Три номера журнала института «Поиски» изданы на уровне современных требований, в газетах и на сайтах опубликованы 143 статьи сотрудников учреждения.
Под научной редакцией академика Исы Габиббейли подготовлен фундаментальный труд «Литературная среда Нахчывана», посвящённый 100-летию Нахчыванской Автономной Республики, также составлены 29 обзоров и очерков, в серии «Судьба и творчество» изданы сборники статей «Гусейн Рази: судьба и творчество» и «Великий азербайджанский поэт Мухаммед Физули».
Состоялись семинары и допущены к защите диссертации 2-х сотрудников института на соискание учёной степени доктора наук.
Отчёт о научной и научно-организационной деятельности Фонда рукописей Нахчыванского отделения в 2024 году представил директор фонда доктор филологических наук Фарман Халилов. Он сообщил, что в отчётном году, согласно утвержденному плану, научные исследования велись на 4-х этапах и охватывали 1 проблему, 1 тему и 3 работы. Были изданы 45 научных трудов сотрудников фонда, среди которых 1 монография, 2 книги, 28 статей, 12 материалов конференций и 2 тезиса. 7 из научных трудов изданы за рубежом, 21 статья опубликована в журналах с международным индексом, 3 из них – в журналах с импакт-фактором. В текущем году в газетах опубликованы 12 статей сотрудников фонда.
Во время экспедиции в Шахбузский район была обнаружена и зарегистрирована 1 древняя печатная книга. Также в баланс фонда была включена 1 древняя печатная книга, подаренная  доктором филологических наук Фарманом Халиловым. Таким образом, число хранящихся в фонде рукописных и печатных книг достигло 640 единиц.
В отчётном году в фонде проходили практику студенты четвертого курса Факультета иностранных языков Нахчыванского государственного университета по специальностям «Перевод (арабский и азербайджанский языки)» и «Перевод (персидский и азербайджанский языки)», очного отделения Факультета международных отношений и права по специальности «Философия», а также Факультета иностранных языков университета «Нахчыван» по специальности «Религиоведение», сотрудники фонда дали им научно-методические консультации.
Состоялось предварительное обсуждение диссертации 1-го сотрудника фонда на соискание учёной степени доктора философии.
Далее состоялись дискуссии. Своими мыслями и предложениями поделились член-корреспондент НАНА Вели Бахшалиев, заместитель директора Института искусства, языка и литературы по научной работе доктор философии по филологии, доцент Эльхан Мамедов, заведующий отделом Института истории, этнографии и археологии  доктор философии по истории, доцент Асаф Оруджов, ведущий специалист Отдела международных связей аппарата Нахчыванского отделения доктор философии по филологии Мехрибан Султанова.
Подводя итоги, президент НАНА академик Иса Габиббейли положительно отозвался о представленных отчётах и пожелал сотрудникам отделения успехов в дальнейшей деятельности.