Noyabrın 26-da AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda UNESCO-nun təsis etdiyi Ümumdünya Fəlsəfə Gününə həsr olunmuş “Dəyərlər və identikliyin fəlsəfi problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının nümayəndəsi Mustafa Şabanov, Hollandiyada yerləşən SOTA Elmi Mərkəzinin baş direktoru PhD Mehmet Tütünçü, Böyük Britaniyadan siyasi şərhçi PhD Nil Vatson, Tunis Universitetinin professoru Larusi Mizuri, Türkiyənin Hacettepe Universitetinin dekanı prof. Dr. Yonca İldeşin, Rusiyanın Noosfer İctimai Elmlər Akademiyasının professoru Heydər İmanov, eləcə də Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli institut əməkdaşlarını Ümumdünya Fəlsəfə Günü münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, UNESCO tərəfindən təsis olunan bu əlamətdar gün bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da, xüsusilə fəlsəfə üzrə ölkəmizdə əsas tədqiqatların aparıldığı Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda da geniş qeyd olunur.
Çıxışında fəlsəfə elminin meydana gəlməsi, tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, məqsəd və vəzifələri haqqında danışan akademik İsa Həbibbəyli qədim yunan filosofları Platonun idealist və Aristotelin materialist fəlsəfi düşüncəsinin əsrlərdir şüurlara hakim kəsildiyini, bu iki istiqamətin fəlsəfə elminə yön verərək tarixin inkişaf müddətində müəyyən mərhələlərdən keçərək çoxsaylı müstəqil düşüncə, ideya və nəzəriyyələrlə zənginləşdiyini deyib.
Tarixi ənənələri olan Azərbaycan fəlsəfə məktəbinin Sovet hakimiyyəti illərində dövrün ideologiyasının tələbi ilə yalnız materialist fəlsəfi düşüncəyə dair tədqiqatlar apardığını vurğulayan AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra fəlsəfə elmi də uğurlu inkişaf yolu keçib, digər fəlsəfi cərəyanlar ölkəmizdə sistemli şəkildə araşdırılaraq öyrənilib və zamanın çağırışları bizdən idealist fəlsəfəyə yaxın olan milli fəlsəfəmizi müəyyənləşdirməyi tələb edir.
Prezident İlham Əliyevin 10 yanvar 2024-cü il tarixində yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı yeni tarixi mərhələdə Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı ziyalılarımız, alimlərimiz qarşısında vəzifələr qoyduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli bundan irəli gələrək AMEA-da humanitar və ictimai elmlər bölmələrini əhatə edən alimlərin iştirakı ilə 3 dəfə geniş müzakirələrin aparıldığını, Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı alimlərimizin - “Daha güclü Azərbaycan, türk birliyi, rəqəmsal inkişaf və strateji tərəfdaşlıq” nəticəsinə gəldiyini diqqətə çatdırıb.
Həmçinin Prezident İlham Əliyevin Türk dünyası ilə bağlı qarşıya qoyduğu mühüm vəzifələrdən irəli gələrək Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixi və müasir fəlsəfəsi şöbəsinin yaradıldığını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşlarının son dövrlərdə “Milli identiklik”, “Milli fəlsəfə konsepsiyası”, “Sufi fenomenologiyası” və s. mövzularda apardıqları aktual tədqiqatları yüksək qiymətləndirib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşlarını əlamətdar gün münasibətilə bir daha təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının nümayəndəsi Mustafa Şabanov Ümumdünya Fəlsəfə Gününün tarixi barədə məlumat verib, bu əlamətdar günün təsis olunmasında başlıca məqsədin fəlsəfənin cəmiyyətlərdə oynadığı əhəmiyyətli rolu qeyd etmək, insanlar arasında fəlsəfi düşüncə mədəniyyətini təşviq etmək olduğunu bildirib. O, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası ilə milli və beynəlxalq layihələrdə sıx əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Həmçinin mədəni irsimizin və milli identikliyimizin qorunmasında elmin rolundan danışıb.
Hollandiyada yerləşən SOTA Elmi Mərkəzinin baş direktoru PhD Mehmet Tütünçü isə çıxışında ötən əsrin sonlarında ölkəmizə səfərlərindən, Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə Hollandiyada Azərbaycanın haqq səsini dünyaya çatdırmaq üçün gördüyü işlərdən danışıb. 1990-cı illərin əvvəllərində Hollandiyada “Türküstan və Azərbaycan Araşdırma Mərkəzi” yaratdıqlarını, erməni təcavüzünə açıq etirazlarını bildirdiklərini, torpaqlarından didərgin düşmüş soydaşlarımız üçün maddi yardım topladıqlarını söyləyib. O, Azərbaycanın haqq savaşında əldə etdiyi tarixi Zəfəri böyük sevinc və qürur hissi ilə qarşıladıqlarını vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin professor İlham Məmmədzadə “Qələbə, dəyərlər və identiklik”, PhD Nil Vatson “Müasir dünyada identiklik konsepsiyası”, prof., Dr. Yonca İldeş “Türk Milli kimliği”, t.e.d. Eynulla Mədətli “H.Əliyevin dövlətçilik təlimində milli özünüdərk, milli kimlik və mənəvi dəyərlər”, professor Larusi Mizuri “ İdentiklik fəlsəfə və tarix arasında: XIX-XX əsrlərdə Tunisdə italyan icmasının nümunəsi əsasında”, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə “Sufi fenomenologiya yeni dövrün fəlsəfəsi kimi”, professor Heydər İmanov “Gələcək şəxsiyyətin fəlsəfi dərki”, professor Əbülhəsən Abbasov “Fəlsəfi meqabilik və ədəbi tənqid: İsmayıl Şıxlı və Herbert Markuze yaradıcılığında ideya-ideallar identikliyi”, professor Rəna Mirzəzadə “Mehriban Əliyevanın “Yaşıl mədəniyyətli iqlim” dəyərlərinin paradiqmaları”, f.e.d. Füzuli Qurbanov “Yeni tarixi mərhələdə milli ideya: fəlsəfi yanaşma”, dosent Ziba Ağayeva “Universal dəyərlər, müasir texnika və texnologiyalar kontekstində”, dosent Zöhrə Əliyeva “Müasir dövrdə identikliyin qorunması” və dosent Günel Məlikli “Prezident İlham Əliyev - milli dirçəliş fəlsəfəsi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

В НАНА состоялась международная научная конференция «Философские проблемы ценностей и идентичности»
26-го ноября в Институте философии и социологии НАНА состоялась международная научная конференция «Философские проблемы ценностей и идентичности», посвященная учреждённому ЮНЕСКО Всемирному дню философии.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, представитель Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Мустафа Шабанов, генеральный директор научного центра SOTA (Голландия) PhD Мехмет Тютюнджи, политический обозреватель из Великобритании PhD Нил Ватсон, профессор Тунисского университета Ларуси Мизури, декан Университета Хаджеттепе (Турция) профессор Йонджа Ильдеш, профессор Ноосферной общественной академии наук (Россия) Гейдар Иманов, сотрудники Института философии и социологии.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли поздравил сотрудников института с Всемирным днем философии. Академик сообщил, что этот знаменательный день, учрежденный ЮНЕСКО, широко отмечается во всем мире, в том числе и в Азербайджане, особенно в Институте философии и социологии – учреждении, известном в республике своими исследованиями в области философии.
Говоря о зарождении и истории философии, пройденном ею пути развития, целях и задачах, академик Иса Габиббейли отметил, что идеализм и материализм, приверженцами которых соответственно были древнегреческие философы Платон и Аристотель, веками дают направление развитию философии, которая на протяжении всей истории обогатилась многочисленными идеями и теориями.
Руководитель НАНА подчеркнул, что философская школа в Азербайджане, которая имеет исторические традиции, в годы советской власти по требованию господствующей идеологии опиралась в своих исследованиях только на материализм, а после обретения нашей страной независимости философия прошла успешный путь развития, в республике системно изучаются и другие философские течения; согласно вызовам современности, мы должны определить национальную философию, близкую к направлению идеализма.
Сказав, что во время своего интервью местным телевизионным каналам 10 января 2024 года Президент Ильхам Алиев поставил перед представителями интеллигенции, учёными ряд задач, связанных с будущей национальной идеей Азербайджана на новом историческом этапе, академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с этим при участии учёных, представляющих отделения гуманитарных и общественных наук, в НАНА прошли три обширные дискуссии, в ходе которых учёные пришли к единому мнению, что национальная идея Азербайджана должна звучать так: «Более сильный Азербайджан, тюркское единство, цифровое развитие и стратегическое партнерство».
Помимо этого, руководитель НАНА подчеркнул, что, исходя из важных задач, поставленных главой государства в связи с тюркским миром, в Институте философии и социологии за счет внутренних ресурсов был создан Отдел истории философской мысли и современной философии тюркских народов.
Академик Иса Габиббейли высоко оценил актуальные исследования, которые ведутся в последнее время сотрудниками Института философии и социологии на такие темы, как «Национальная идентичность», «Концепция национальной философии», «Суфийская феноменология» и т.д.
В заключение своего выступления руководитель НАНА ещё раз поздравил коллектив Института философии и социологии со знаменательным днем и пожелал сотрудникам учреждения успехов в дальнейшей деятельности.
Затем выступил представитель Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Мустафа Шабанов, который рассказал об истории Всемирного дня философии и отметил, что основной целью учреждения этого знаменательного дня является продвижение значимой роли философии в развитии обществ и агитация культуры философского мышления среди людей. Он подчеркнул, что Институт философии и социологии тесно сотрудничает с Национальной комиссией Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО при реализации национальных и международных проектов. Также Мустафа Шабанов говорил о роли науки в сохранении культурного наследия и национальной идентичности.
В своем выступлении генеральный директор научного центра SOTA (Голландия) PhD Мехмет Тютюнджи рассказал о своих визитах в нашу страну в 1990-х гг. и мероприятиях, реализованных им в Голландии для донесения справедливого голоса Азербайджана до всего мира в годы Первой Карабахской войны. Он сообщил, что в начале 1990-х годов в Голландии ими был создан «Центр исследований Туркестана и Азербайджана», они открыто выражали протесты против армянской агрессии, собирали материальную помощь для наших сограждан, которые были вынуждены покинуть свои земли. Мехмет Тютюнджи подчеркнул, что известия об исторической Победе Азербайджана в его справедливой борьбе были встречены с чувством большой радости и гордости.
Далее на мероприятии были прослушаны научные доклады на такие темы, как «Победа, ценности и идентичность» (профессор Ильхам Мамедзаде), «Концепция идентичности в современном мире» (PhD Нил Ватсон), «Суфийская феноменология как философия нового периода» (член-корреспондент НАНА Кенуль Буньятзаде) и т.д.