Noyabrın 26-da AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda UNESCO-nun təsis etdiyi Ümumdünya Fəlsəfə Gününə həsr olunmuş “Dəyərlər və identikliyin fəlsəfi problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının nümayəndəsi Mustafa Şabanov, Hollandiyada yerləşən SOTA Elmi Mərkəzinin baş direktoru PhD Mehmet Tütünçü, Böyük Britaniyadan siyasi şərhçi PhD Nil Vatson, Tunis Universitetinin professoru Larusi Mizuri, Türkiyənin Hacettepe Universitetinin dekanı prof. Dr. Yonca İldeşin, Rusiyanın Noosfer İctimai Elmlər Akademiyasının professoru Heydər İmanov, eləcə də Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli institut əməkdaşlarını Ümumdünya Fəlsəfə Günü münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, UNESCO tərəfindən təsis olunan bu əlamətdar gün bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da, xüsusilə fəlsəfə üzrə ölkəmizdə əsas tədqiqatların aparıldığı Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda da geniş qeyd olunur.
Çıxışında fəlsəfə elminin meydana gəlməsi, tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, məqsəd və vəzifələri haqqında danışan akademik İsa Həbibbəyli qədim yunan filosofları Platonun idealist və Aristotelin materialist fəlsəfi düşüncəsinin əsrlərdir şüurlara hakim kəsildiyini, bu iki istiqamətin fəlsəfə elminə yön verərək tarixin inkişaf müddətində müəyyən mərhələlərdən keçərək çoxsaylı müstəqil düşüncə, ideya və nəzəriyyələrlə zənginləşdiyini deyib.
Tarixi ənənələri olan Azərbaycan fəlsəfə məktəbinin Sovet hakimiyyəti illərində dövrün ideologiyasının tələbi ilə yalnız materialist fəlsəfi düşüncəyə dair tədqiqatlar apardığını vurğulayan AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra fəlsəfə elmi də uğurlu inkişaf yolu keçib, digər fəlsəfi cərəyanlar ölkəmizdə sistemli şəkildə araşdırılaraq öyrənilib və zamanın çağırışları bizdən idealist fəlsəfəyə yaxın olan milli fəlsəfəmizi müəyyənləşdirməyi tələb edir.
Prezident İlham Əliyevin 10 yanvar 2024-cü il tarixində yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı yeni tarixi mərhələdə Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı ziyalılarımız, alimlərimiz qarşısında vəzifələr qoyduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli bundan irəli gələrək AMEA-da humanitar və ictimai elmlər bölmələrini əhatə edən alimlərin iştirakı ilə 3 dəfə geniş müzakirələrin aparıldığını, Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı alimlərimizin - “Daha güclü Azərbaycan, türk birliyi, rəqəmsal inkişaf və strateji tərəfdaşlıq” nəticəsinə gəldiyini diqqətə çatdırıb.
Həmçinin Prezident İlham Əliyevin Türk dünyası ilə bağlı qarşıya qoyduğu mühüm vəzifələrdən irəli gələrək Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixi və müasir fəlsəfəsi şöbəsinin yaradıldığını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşlarının son dövrlərdə “Milli identiklik”, “Milli fəlsəfə konsepsiyası”, “Sufi fenomenologiyası” və s. mövzularda apardıqları aktual tədqiqatları yüksək qiymətləndirib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşlarını əlamətdar gün münasibətilə bir daha təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının nümayəndəsi Mustafa Şabanov Ümumdünya Fəlsəfə Gününün tarixi barədə məlumat verib, bu əlamətdar günün təsis olunmasında başlıca məqsədin fəlsəfənin cəmiyyətlərdə oynadığı əhəmiyyətli rolu qeyd etmək, insanlar arasında fəlsəfi düşüncə mədəniyyətini təşviq etmək olduğunu bildirib. O, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası ilə milli və beynəlxalq layihələrdə sıx əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Həmçinin mədəni irsimizin və milli identikliyimizin qorunmasında elmin rolundan danışıb.
Hollandiyada yerləşən SOTA Elmi Mərkəzinin baş direktoru PhD Mehmet Tütünçü isə çıxışında ötən əsrin sonlarında ölkəmizə səfərlərindən, Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə Hollandiyada Azərbaycanın haqq səsini dünyaya çatdırmaq üçün gördüyü işlərdən danışıb. 1990-cı illərin əvvəllərində Hollandiyada “Türküstan və Azərbaycan Araşdırma Mərkəzi” yaratdıqlarını, erməni təcavüzünə açıq etirazlarını bildirdiklərini, torpaqlarından didərgin düşmüş soydaşlarımız üçün maddi yardım topladıqlarını söyləyib. O, Azərbaycanın haqq savaşında əldə etdiyi tarixi Zəfəri böyük sevinc və qürur hissi ilə qarşıladıqlarını vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin professor İlham Məmmədzadə “Qələbə, dəyərlər və identiklik”, PhD Nil Vatson “Müasir dünyada identiklik konsepsiyası”, prof., Dr. Yonca İldeş “Türk Milli kimliği”, t.e.d. Eynulla Mədətli “H.Əliyevin dövlətçilik təlimində milli özünüdərk, milli kimlik və mənəvi dəyərlər”, professor Larusi Mizuri “ İdentiklik fəlsəfə və tarix arasında: XIX-XX əsrlərdə Tunisdə italyan icmasının nümunəsi əsasında”, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə “Sufi fenomenologiya yeni dövrün fəlsəfəsi kimi”, professor Heydər İmanov “Gələcək şəxsiyyətin fəlsəfi dərki”, professor Əbülhəsən Abbasov “Fəlsəfi meqabilik və ədəbi tənqid: İsmayıl Şıxlı və Herbert Markuze yaradıcılığında ideya-ideallar identikliyi”, professor Rəna Mirzəzadə “Mehriban Əliyevanın “Yaşıl mədəniyyətli iqlim” dəyərlərinin paradiqmaları”, f.e.d. Füzuli Qurbanov “Yeni tarixi mərhələdə milli ideya: fəlsəfi yanaşma”, dosent Ziba Ağayeva “Universal dəyərlər, müasir texnika və texnologiyalar kontekstində”, dosent Zöhrə Əliyeva “Müasir dövrdə identikliyin qorunması” və dosent Günel Məlikli “Prezident İlham Əliyev - milli dirçəliş fəlsəfəsi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

An international scientific conference on “Philosophical Problems of Values and Identity” was held at ANAS
On November 26, an international scientific conference on “Philosophical Problems of Values and Identity” was held at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS. The event was dedicated to World Philosophy Day, established by UNESCO.
The event was attended by the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, representative of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, Mustafa Shabanov, Director General of the SOTA Scientific Center in the Netherlands, PhD Mehmet Tutunju, a political commentator from Great Britain, PhD Neil Watson, Professor from the University of Tunis, Larusi Mizuri, Dean of Hacettepe University of Türkiye, Professor Dr. Yonja Ildeshin, Professor from Russia’s Noosphere Academy of Social Sciences, Heydar Imanov as well as employees of the Institute of Philosophy and Sociology.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, opened the conference with an introductory speech, congratulating the employees of the Institute on the occasion of World Philosophy Day. According to the academician this significant day, established by UNESCO, is widely celebrated not only around the world but also in Azerbaijan, particularly at the Institute of Philosophy and Sociology, where the country’s primary philosophical research is conducted.
Academician Isa Habibbeyli touched upon the emergence, history, development, purpose, and tasks of the science of philosophy.
The President of ANAS emphasized that the Azerbaijani school of philosophy, with its historical traditions, conducted research only on materialist philosophical thought during the Soviet period, by the demand of the ideology of the time. He noted that after our country gained independence, the science of philosophy has also successfully developed and other philosophical currents were systematically studied and explored in our country, and the challenges of the time require us to define our national philosophy, which is close to idealistic philosophy.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that during an interview with local television channels on January 10, 2024, President Ilham Aliyev set tasks for intellectuals and scientists regarding future national idea of Azerbaijan in the new historical stage. Following this, three extensive discussions were held at ANAS with the participation of scientists from the humanities and social sciences divisions. Our scientists concluded that Azerbaijan’s future national idea should be “A stronger Azerbaijan, Turkic unity, digital development, and strategic partnership”.
He also mentioned that, in line with the important tasks set by President Ilham Aliyev regarding the Turkic world, a Department of History of Philosophical Thought and Contemporary Philosophy of Turkic Peoples was established at the Institute of Philosophy and Sociology, through internal resources.
Academician Isa Habibbeyli also highly praised the recent research conducted by the employees of the Institute of Philosophy and Sociology on topics such as “National Identity”, “The Concept of National Philosophy” and “Sufi Phenomenology”.
At the end of his speech, the head of ANAS once again congratulated the staff of the Institute of Philosophy and Sociology on the occasion of this significant day and wished them success in their future activities.
Mustafa Shabanov, a representative of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO gave information about the history of World Philosophy Day and said that the primary purpose of establishing this significant day was to highlight the important role philosophy plays in societies and to promote a culture of philosophical thought among people. He underlined the close cooperation between the Institute of Philosophy and Sociology and the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO on national and international projects. The academician also spoke about the role of science in preserving our cultural heritage and national identity.
PhD Mehmet Tutunju, the Director General of the SOTA Scientific Center in the Netherlands, talked about his visits to our country at the end of the last century and the works he did in the Netherlands to convey the truth of Azerbaijan to the world during the First Garabagh War. He mentioned that in the early 1990s, they established the “Turkistan and Azerbaijan Research Center” in the Netherlands, where they expressed their open protest against the Armenian aggression, collected financial aid for our compatriots displaced from their lands. He emphasized that they welcomed Azerbaijan’s historic victory in its just war with great joy and pride.
At the event, Professor PhD Nil Watson, Professor Dr. Yonja Ildesh, Doctor of History, Eynulla Madatli, Professor Larusi Mizuri, Corresponding Member of ANAS Konul Bunyadzade, Professor Heydar Imanov, Professor Abdulhasan Abbasov , Professor Rena Mirzazade, Dr.  Fuzuli Gurbanov, Associate Professors Ziba Agayeva, Zohra Aliyeva and Gunel Malikli delivered their reports on the topic.