AMEA-nın Rəyasət Heyətində Kərkük Kültür Dərnəyinin ərsəyə gətirdiyi və görkəmli tədqiqatçı Əta Tərzibaşıya həsr olunmuş sənədli filmin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları, həmçinin AMEA-nın İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının üzvləri, kərküklü şair və tədqiqatçı, Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri Dr. Şəmsəddin Kuzəçi və AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri institutlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli İraq türkmanları ilə Azərbaycan arasında ədəbi münasibətlərə toxunub, bu əlaqələrin qədim tarixi köklərə söykənən ortaq milli-mənəvi dəyərlərdən qaynaqlandığını bildirib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin daim Kərkük-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına xüsusi diqqət yetirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, dövlətimizin maraqlarından irəli gələrək AMEA-da İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının yaradıldığını söyləyib. Qeyd edib ki, ötən müddət ərzində şura tərəfindən İraq-türkman tarixi, dili, ədəbiyyatı, mədəniyyəti, etnoqrafiyası və folkloru ilə bağlı araşdırmaların əlaqələndirilməsi və sistemli koordinasiyası məqsədilə mühüm addımlar atılıb, bir sıra vacib tədbirlər keçirilib.
Kərkük-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafında görkəmli tədqiqatçı Əta Tərzibaşının tarixi xidmətləri olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri bu il onun anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Akademiyada “İraq-türkman folkloru və ədəbiyyatı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın keçirildiyini, Şəmsəddin Kuzəçinin müəllifi olduğu “Əta Tərzibaşı Kərkükün milli tədqiqatçısı” kitabının təqdimatının baş tutduğunu diqqətə çatdırıb.
Həmçinin Kərkük-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafında Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı professor Qəzənfər Paşayevin tarixi fəaliyyətlərinə toxunub, onun Kərkükün dünyadakı səsi olduğunu bildirib və alimin uzun illərə dayanaraq ərsəyə gətirdiyi “Altı il Dəclə-Fərat sahillərində” əsərinin İraq türkmanlarının pasportuna çevrildiyini söyləyib.
Bundan əlavə, Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Orxan İsayev tərəfindən ölkəmizdə Əta Tərzibaşıya həsr edilmiş ilk dissertasiya işinin yazıldığını və müdafiə ərəfəsində olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyi ilə əlaqədar İraqda keçiriləcək konfansda AMEA nümayəndələrinin də iştirak edəcəyini və bu ziyarətin ədəbi əlaqələrimizin inkişafına növbəti töhfəsini verəcəyini söyləyib.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı və yazılı abidələr şöbəsinin baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayev çıxış edərək İraq türkmanlarına dair apardığı tədqiqatlardan, elmi-mədəni əlaqələrdən, İraqda tərcüməçi kimi çalışdığı illərdə fəaliyyətindən danışıb. 1994-cü ildə Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə Məhəmməd Füzulinin 500 illiyi ilə əlaqədar Azərbaycandan böyük nümayəndə heyətinin ədibin yubiley tədbirlərində iştirak etdiyini bildirib. O, dahi liderin İraqdakı soydaşlarımıza xüsusi rəğbət bəslədiyini, İstanbulda çıxan “Qardaşlıq” dərgisinə verdiyi müsahibəsində “Tarixi araşdıranda gördüm ki, Güney Azərbaycan, Quzey Azərbaycan və İraq türkmanları bir bütövün parçalarıdır”, - sözlərini vurğuladığını diqqətə çatdırıb.
Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri Dr. Şəmsəddin Kuzəçi isə çıxışında Əta Tərzibaşının yaradıcılığına və ümumilikdə İraq türkmanlarına göstərilən diqqətə görə minnətdarlığını bildirib, son illərdə birgə əməkdaşlığımızın İraq-Türkman-Azərbaycan ədəbi əlaqələrini yüksək mərhələyə qaldırdığını söyləyib. O, birgə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün bir sıra tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu, 2025-ci ildə Kərkük Mədəniyyət Günlərinin təşkil ediləcəyini bildirib, ərsəyə gələn film barədə məlumat verib.
Sonda Kərkük Kültür Dərnəyinin ərsəyə gətirdiyi və görkəmli tədqiqatçı Əta Tərzibaşıya həsr olunmuş sənədli film nümayiş etdirilib. Filmdə akademik İsa Həbibbəyli, professor Qəzənfər Paşayev, elmi işçi Orxan İsayev də Əta Tərzibaşı yaradıcılığına dair fikirlərini, xatirələrini bölüşüblər.

В НАНА состоялась презентация документального фильма, посвящённого выдающемуся киркукскому исследователю Ата Тарзибаши
В Президиуме НАНА состоялась презентация документального фильма производства Ассоциации культуры Киркука, посвящённого выдающемуся киркукскому исследователю Ата Тарзибаши.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, ответственные сотрудники аппарата Президиума НАНА, члены Совета по координации иракско-туркманских исследований НАНА, киркукский поэт и исследователь, глава Ассоциации культуры Киркука Шамсаддин Кузечи, представители институтов отделений гуманитарных и общественных наук НАНА.
В своем выступлении на мероприятии президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о литературных связях между Азербайджаном и иракскими туркманами, отметив при этом, что эти связи опираются на древние исторические корни и общие национальные и духовные ценности. Сказав, что общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял особое внимание развитию азербайджано-киркукских связей, академик Иса Габиббейли добавил, что в последние годы эту политику успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, и, исходя из интересов нашего государства, в НАНА был создан Совет по координации исследований, связанных с иракскими туркманами. За истекший период, продолжил академик, советом были реализованы важные мероприятия по координации и систематизации исследований по изучению истории, языка, литературы, культуры, этнографии и фольклора иракских туркман.
Руководитель НАНА сообщил, что выдающемуся исследователю Ата Тарзибаши принадлежат исторические заслуги в развитии азербайджано-киркукских связей, в этом году по случаю его 100-летнего юбилея в Академии наук прошла международная научная конференция «Иракско-туркманский фольклор и литература», а также состоялась презентация книги «Ата Тарзибаши – национальный исследователь Киркука», автором которой является Шамсаддин Кузечи.
Сказав, что исследование и пропаганда литературного и духовного творчества иракских туркман занимает особое место в деятельности сотрудника Института литературы профессора Газанфара Пашаева, академик Иса Габиббейли добавил, что учёный является голосом Киркука в мире, а его труд «Шесть лет на берегах Тигра и Евфрата» стал своего рода паспортом иракских туркман.
Помимо этого, продолжил академик, научный сотрудник Института литературы Орхан Исаев написал первую в республике диссертационную работу, посвящённую Ата Тарзибаши, скоро состоится её защита.
Академик Иса Габиббейли отметил, что на конференции по случаю 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули, которая состоится в Ираке, примут участие и представители НАНА, и это внесёт очередной вклад в развитие литературных связей.
Затем выступил главный научный сотрудник Отдела азербайджанского устного народного творчества и письменных памятников Института литературы профессор Газанфар Пашаев, который рассказал о проведённых им исследованиях, связанных с иракскими туркманами, налаженных научных и культурных связях, а также о своей деятельности в качестве переводчика в Ираке. Учёный сообщил, что в 1994 году в Ираке по инициативе Великого лидера  по случаю 500-летнего юбилея гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули состоялись мероприятия, на которых принимала участие большая делегация из Азербайджана. Общенациональный лидер, продолжил Газанфар Пашаев, с особой чуткостью относился к иракским соотечественникам, в интервью журналу «Гардашлыг» («Братство»), издающемуся в Стамбуле, Гейдар Алиев подчеркнул: «Изучая историю, я увидел, что Южный Азербайджан, Северный Азербайджан и иракские туркманы – это части одного целого».
В своём выступлении глава Ассоциации культуры Киркука Шамсаддин Кузечи поблагодарил всех за внимание, оказанное творчеству Ата Тарзибаши и иракским туркманам в целом, и отметил, что в последние годы благодаря двустороннему сотрудничеству литературные связи между иракскими туркманами и Азербайджаном поднялись на высокий уровень. Он подчеркнул, что для ещё большего расширения сотрудничества планируется реализация ряда мероприятий, в 2025 году будут организованы Дни культуры Киркука, а также рассказал о презентуемом фильме.
Далее был показан документальный фильм, посвящённый выдающемуся исследователю Ата Тарзибаши. В фильме своими мыслями о творчестве Ата Тарзибаши и воспоминаниями поделились академик Иса Габиббейли, профессор Газанфар Пашаев, научный сотрудник Орхан Исаев и другие.