“Xurşidbanu Natəvan. Gül dəftəri” kitabı işıq üzü görüb
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun “Dünya yaddaşı irsi kitabxanası – 1” seriyasına daxil olan, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin ideya və “Ön söz” müəllifi olduğu “Xurşidbanu Natəvan. Gül dəftəri” kitabı çap olunub.
Yeni nəşrin tərtibçisi akademik Teymur Kərimli, nəşr layihəsinin rəhbəri tarix ü.f.d., dosent Nigar Babaxanova, redaktorları fil.e.d., dosent Əzizağa Nəcəfzadə və tarix.ü.f.d., dosent Cavid Cəfərovdur.
Kitaba Azərbaycan şairi, ictimai xadim və rəssam Xurşidbanu Natəvanın (1832-1897) “Gül dəftəri” adlı albomu daxil edilib. Albomdakı rəsmlərlə yanaşı, şeirlər və müxtəlif qeydlər həm orijinal şəkildə, həm də tərcümə və transfoneliterasiya edilərək oxucuların ixtiyarına verilib. Kitabda Xurşidbanu Natəvanın özünün və yaxınlarının fotoları, şəxsi əşyası, o cümlədən bədii tikmələri və digər əl işləri, Natəvana həsr olunmuş təsviri sənət əsərləri (rəsmlər, heykəltəraşlıq nümunələri) və s. də əks olunub.
Qeyd edək ki, AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda M-117 şifrəsi altında mühafizə olunan “Gül dəftəri” 2023-cü ildə UNESCO-nun “Dünya yaddaşı” Reyestrinə daxil edilib.

Khurshidbanu Natavan Flower Book, included in the series “Memory of the World Heritage Library-1” of the Institute of Manuscripts of ANAS named after Muhammad Fuzuli, has recently been published. Author of the idea and preface is the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli.
The compiler of the new publication is Academician Teymur Karimli, the publishing project manager is Ph.D. in History, Associate Professor Nigar Babakhanova, and the editors are Doctor of Philological Sciences, Associate Professor Azizagha Najafzade and Ph.D. in History, Associate Professor Javid Jafarov.
The book includes the album “Flower Book” by the Azerbaijani poetess, public figure, and painter Khurshidbanu Natavan (1832–1897). In addition to the paintings in the album, readers were provided with poems and various notes, both in the original, in translation and transliteration forms. The book features photos of Khurshidbanu Natavan, her close relatives, her personal belongings, as well as her artistic embroidery and other handmade crafts. Also, some works of art dedicated to Natavan (paintings, sculpture examples), etc. are also included in this book.
It should be noted that, the “Flower Book”, preserved under the code M-117 at the Institute of Manuscripts of ANAS named after Muhammad Fuzuli, was inscribed on the UNESCO’s “Memory of the World” Register in 2023.