AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi (BTEB) 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabat verib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında hesabat məruzəsi ilə çıxış edən bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov BTEB-də yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər haqqında geniş məlumat verib.
Ə.Əmiraslanov bildirib ki, hesabat ilində bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələr və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələri birgə tədqiqat işləri aparıblar. Bölmə institutlarında AMEA-nın elmi-təşkilati fəaliyyətində innovativ ideyaların tətbiqi, elmi-tədqiqat işlərinin səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm tədbirlər görülüb. Hesabat ilində əldə olunmuş mühüm nailiyyətlər iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb: “Ötən il bölmənin elmi müəssisələrində 41 elmi problemə aid 193 mövzu üzrə 445 tədqiqat işi aparılıb, bunlardan 80 mövzu və 181 iş tamamlanıb. 127 elmi-tədqiqat işinin nəticəsi tətbiq olunub. 2015-ci ildə bölmənin əməkdaşları tərəfindən biri xaricdə olmaqla 69 kitab, 49 dərslik və elmi-kütləvi ədəbiyyat çap edilib. Ötən il 203-ü xaricdə olmaqla 1172 tezis dərc olunub. 2015-ci ildə 1793 məqalə çap olunub ki, onlardan 177-si impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb. Həmçinin 57 dissertasiya işi müdafiə edilib, 52 dissertasiya müdafiəsi üzrə sənədlər təqdim olunub”.
Akademik Əhliman Əmiraslanov patent almaq üçün 25 iddia sənədinin verildiyini, 4-ü xaricdə olmaqla 5 patentin alındığını iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. İclasda hesabat ilində Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş dövlət proqramları çərçivəsində, o cümlədən Rəyasət Heyətinin qərarı ilə keçirilən beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verilib.
Bölmənin akademik-katibi beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən də bəhs edib. Bildirib ki, Ukrayna Tibb Elmləri Akademiyasının D.F.Çebataryov adına Herontologiya İnstitutu, Moskva Dövlət Universiteti, Rusiya Elmlər Akademiyasının Biofizika İnstitutu, Gürcüstan Elmlər Akademiyasının Ali Sinir Fəaliyyəti və Neyrofiziologiya İnstitutu, İsrail Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyası ilə Fiziologiya İnstitutu arasında “Uzunömürlülük səviyyəsi: sinir və ürək damar sistemlərinin öyrənilməsi” mövzusunda birgə tədqiqatlar aparılır. Eyni zamanda Botanika İnstitutu respublika bitki aləmi biomüxtəlifliyinin və digər problemlərin tədqiqi məsələləri üzrə İsveçrənin Fribourg Təbiət Tarixi Muzeyi, İspaniyanın Seviliya Universiteti, Bitkilərin Biokimyası və Fotosintezi İnstitutu, ABŞ-ın Missuri Botanika Bağı, Ayova Dövlət Universiteti, Belarus Dövlət Universiteti, Şoran Torpaqlarda Əkinçiliyin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəz (İCBA) və bir sıra elmi qurumlarlaəlaqələr yaratmışdır. Bununla yanaşı, Botanika İnstitutu, Almaniyanın Frankfurt Universitetinin Ekologiya, Təkamül və Müxtəliflik Departamenti və ABŞ-ın Ayova Universiteti ilə birgə tədqiqatlar aparılır.
Akademik Əhliman Əmiraslanov şagird və tələbələrdə təbiətə, botanika elminə, bitki və heyvanlar aləminə maraq oyadan, onların biliklərinin zənginləşdirilməsi məqsədlərinə xidmət edən tədbirlər görülüb. Anlaşma memorandumları əsasında bölmə institutları Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar və Sumqayıt Dövlət universitetlərinin, Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının müvafiq kafedraları ilə əməkdaşlıq etmiş, müştərək tədqiqatlar aparmışlar. Zoologiya İnstitutunun muzeyində, Botanika İnstitutunun Herbari fondunda, Dendrologiya İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağında yüzlərlə şagird və tələbə ekskursiyada olmuş, xüsusi seminarlarda iştirak etmişlər.
Bölmənin hesabat məruzəsi dinlənildikdən və müzakirə olunduqdan sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bəyənilib. Hesabatda əks olunan statistik məlumatlar nəzərə alınaraq akademiyanın illik hesabatına daxil edilib.

Отделение биологических и медицинских наук НАНА отчиталось о своей научной и научно-организационной деятельности в 2015 году
Заслушан отчет по итогам деятельности Отделения биологических и медицинских наук Национальной академии наук Азербайджана в 2015 году. О научных и научно-организационных работах, выполненных в отделении в отчетном году, сообщил в своем выступлении на сегодняшнем заседании Президиума НАНА академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов.
Ахлиман Амирасланов отметил, что в отчетном году научные учреждения, входящие в состав отделения, вели совместные исследовательские работы c научно-исследовательскими учреждениями, функционирующими при Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики. В институтах отделения были реализованы важные мероприятия по применению в научно-организационной деятельности НАНА инновационных идей и повышению уровня научно-исследовательских работ. Академик-секретарь отделения ознакомил участников заседания с важными достижениями, полученными в отчетном году: «В прошлом году в научных учреждениях отделения были выполнены 445исследовательских работ по 193 темам, охватывающим 41 научную проблему, из них завершены 80 тем и 181 работа. Результаты 127 научно-исследовательских работ нашли свое применение. В отчетном году сотрудниками научных учреждений были изданы 69 книг, одна из которых опубликована за рубежом, 49 учебников и научно-популярные труды. В 2015 году опубликованы 1172 тезиса, 203 из которых издано за рубежом; 1793 статьи, 177 из которых изданы в журналах с импакт-фактором. Также защищены 57 диссертационных работ, по защите 52-х диссертационных работ поданы документы».
Академик Ахлиман Амирасланов отметил, что для получения патента было подано 25 документов, получено 5 патентов, 4 из которых получено за рубежом. На заседании были приведены сведения о мероприятиях международного и республиканского масштаба, проведенных в рамках утвержденных Президентом Ильхамом Алиевым государственных программ, в том числе реализованных в соответствии с постановлениями Президиума НАНА.
Академик-секретарь отделения рассказал и о международном научном сотрудничестве. Он отметил, что Институтом физиологии НАНА, Институтом геронтологии имени Д.Ф.Чеботарева Украинской академии медицинских наук, Институтом биофизики Российской академии наук, Институтом высшей нервной деятельности и нейрофизиологии Академии наук Грузии, Московским государственным университетом и Израильской академией естественных и гуманитарных наук проводятся совместные исследования по теме «Уровень долгожительства: изучение нервной и сердечно-сосудистой систем». В то же время, для исследования биоразнообразия растительного мира республики и прочих проблем Институт ботаники НАНА наладил связи с Музеем естественной истории Фрайбург (Швейцария), Севильским университетом (Испания), Ботаническим садом Миссури и Государственным университетом Айовы (США), Белорусским государственным университетом, Международным центром по развитию земледелия на солончаковых почвах (İCBA) и рядом других научных организаций. Наряду с этим, Институт ботаники проводит совместные исследования с Департаментом экологии, эволюции и разнообразия Франкфуртского Университета (Германия) и Университетом Айовы (США).