Akademik İsa Həbibbəyli: Gənc alimlərin uğurları yalnız onların şəxsi nailiyyəti deyil, eyni zamanda Azərbaycanın elmi və intellektual inkişafının təminatıdır
AMEA-da 2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Gəncləri ölkənin gələcək inkişafının aparıcı qüvvəsi kimi dəyərləndirən dövlətimiz, onların intellektual potensialının üzə çıxarılması, milli və müasir dəyərlər əsasında yetişdirilməsi, cəmiyyətin sosial, iqtisadi və mədəni həyatında fəal iştirakının təmin edilməsi istiqamətində mühüm siyasət aparır.
Bu fikirləri AMEA-nın Rəyasət Heyətində 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli səsləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, müstəqil Azərbaycanın gənclər siyasəti Ulu Öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən dövlətçilik strategiyasının mühüm tərkib hissəsi olaraq formalaşıb və davamlı inkişaf yoluna qədəm qoyub. Bu gün Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi gənclər siyasəti müasir çağırışlara cavab verən, innovativ yanaşmalara əsaslanan və gənclərin hərtərəfli inkişafını təmin edən dövlət strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatlar, gənclərin təhsil, elm, mədəniyyət, idman və digər sahələrdə potensiallarını tam reallaşdırmasına geniş imkanlar açır. Eyni zamanda, Azərbaycan gəncləri beynəlxalq platformalarda ölkəmizi layiqincə təmsil edərək milli maraqlarımızın müdafiəsində fəal iştirak edirlər. Elmi və texnoloji inkişafı dəstəkləyən proqramlara, təşəbbüslərə verilən dövlət dəstəyi gənclərin öz bilik və bacarıqlarını daha yüksək səviyyədə tətbiq etmələrinə zəmin yaradır.
Akademik İsa Həbibbəyli gənclərə göstərilən dəyərə və onların potensiallarının yüksək qiymətləndirilməsinə görə AMEA-nın kollektivi adından dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının da ölkədə elmi potensialın inkişafına və gənc tədqiqatçıların yetişdirilməsinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. Akademiyanın gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb olunmasına, onların tədqiqat imkanlarının genişləndirilməsinə və müasir elmi nailiyyətlərə inteqrasiyasına xüsusi diqqət yetirdiyini deyib: “Gənc alim və mütəxəssislərin uğurları yalnız onların şəxsi nailiyyəti deyil, eyni zamanda, Azərbaycanın elmi və intellektual inkişafının təminatıdır. Bu mənada gənclərin dissertasiya işlərinin müdafiəsi təmin edilməli, ortaya çıxan müəyyən çətinliklər vaxtında aradan qaldırılmalıdır”.
AMEA rəhbəri, həmçinin bir qrup yüksək elmi nəticələr göstərən gənc alimlərin vəzifələrinin 1 dərəcə vahidi artırılması istiqamətində Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorlarına tapşırıq verib.
Bu gün gənc alimlərin dövlətin onlara göstərdiyi etimadı yüksək nailiyyətləri ilə doğrultduğunu, müasir çağırışlara cavab verən bilik və bacarıqları ilə ölkənin dayanıqlı inkişafına töhfə verməkdə davam etdiklərini vurğulayan AMEA prezidenti bu günlərdə Akademiyada “İlin gənc alimi” mükafatı üçün müsabiqə keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun böyük elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnurə Hüseynova AMEA-nın “İlin gənc alimi” mükafatının diplomu və pul mükafatına layiq görülüb. AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının vitse-prezidentinin xidmətində baş mütəxəssis Zeynəb Həcəmova, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Telli Əliyeva, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kiçik elmi işçisi Asim Cənnətov, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kiçik elmi işçisi Şahanə Şahbazova, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun elmi işçisi doktorant Günay Bayramova, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi dissertant Nigar İsmayılova, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi Əlyazmalar Fondunun elmi işçisi Kübra Vəliyeva, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi işçisi Ayşən Salmanova, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi işçisi Mirməhəmməd Babayev, Gəncə Bölməsinin şöbə müdiri dissertant Simuzər Qafarlı, keçmiş Qafqazşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi dissertant Şərqiyyə İmaməli və Mərkəzi Elmi Kitabxananın baş mütəxəssisi siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Züriyə Qarayeva AMEA-nın “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə qalib olublar.
Tədbirdə, həmçinin 2024-cü il ərzində nüfuzlu elmmetrik bazalarda (Web of Science və Scopus) ən çox məqalə nəşr etdirən, eləcə də məqalə sayına görə ilk üç yeri tutan elmi əməkdaşların adları səsləndirilib ki, onlara da Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı üzrə nəzərdə tutulan pul mükafatları verilib. AMEA üzrə ən çox elmi məqalə çap etdirənlər arasında birinci yeri MEK-in direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov, ikinci yeri müvafiq olaraq Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dmitri Kiriçenko və Naxçıvan Bölməsi İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zülfiyyə İsmayıl, üçüncü yeri isə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun şöbə müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəxtiyar Cəlilov tutublar.
Akademik İsa Həbibbəyli müsabiqənin qalibi olan gənclərə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “İlin gənc alimi” mükafatı diplomlarını və 2024-cü il ərzində nüfuzlu elmmetrik bazalarda ən çox məqalə nəşr etdirən əməkdaşlara mükafatlarını təqdim edib.
Daha sonra ölkə başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2025-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun elmi işçisi və doktorantı Mircavid Ağalarov çıxış edərək verilən yüksək dəyərə görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məlikli, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun böyük elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnurə Hüseynova, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kiçik elmi işçisi Asim Cənnətov, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi işçisi Mirməhəmməd Babayev və başqaları çıxış edərək son illərdə AMEA-da gənclərə yaradılan imkanların daha da genişləndirildiyini, onların elmi inkişafı üçün hərtərəfli şəraitin yaradıldığını bildirib, AMEA rəhbərliyinin gənclərə həmişə yüksək diqqət və qayğı göstərdiyini xüsusi vurğulayıblar.
Qeyd olunub ki, dövlətimizin elmin inkişafına verdiyi yüksək qiymətin təzahürü olaraq, bu mükafatlara layiq görülmək təkcə bir fəxr deyil, eyni zamanda, böyük məsuliyyət və gələcək elmi fəaliyyət üçün stimul mənbəyidir.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli 2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə gənc alim və mütəxəssisləri səmimi qəlbdən təbrik edib, gənclərin bilik və innovasiyaya əsaslanan uğurlarının ölkənin elmi inkişafına töhfə verəcəyinə inandığını bildirib. Bu yolda onlara yorulmaz əzmkarlıq, geniş perspektivlər və nailiyyətlər arzulayıb.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, gənc alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.

В НАНА состоялось мероприятие, посвящённое 2 Февраля – Дню молодёжи в Азербайджане
Наше государство считает молодёжь ведущей силой дальнейшего развития страны. Проводимая государственная политика направлена на выявление интеллектуального потенциала молодёжи, её воспитание в соответствии с национальными и современными ценностями, а также обеспечение активного участия молодёжи в социальной, экономической и культурной жизни общества.
Этими мыслями президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился в своём выступлении на мероприятии, которое состоялось в Президиуме НАНА в честь 2 Февраля – Дня молодёжи Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что молодёжная политика независимого Азербайджана сформировалась в качестве важной составляющей части дальновидной стратегии государственности, разработанной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и прошла славный путь развития. Молодёжная политика, успешно проводимая сегодня Президентом Ильхамом Алиевым, является важной составляющей частью государственной стратегии, отвечающей вызовам современности, опирающейся на инновационные подходы и обеспечивающей всестороннее развитие молодёжи. Реформы, проводимые под руководством главы государства, создают широкие возможности для реализации потенциала молодёжи в сфере образования, науки, культуры, спорта и т.д. В то же время, молодёжь Азербайджана достойно представляет республику на международных платформах, защищая наши национальные интересы. Государственная поддержка, которая оказывается программам и инициативам, направленным на развитие науки и технологий, открывает широкие горизонты для применения молодёжью своих знаний и навыков на более высоком уровне.
Академик Иса Габиббейли выразил от имени коллектива НАНА благодарность главе государства за внимание, оказываемое молодёжи, и высокую оценку их потенциала.
Руководитель НАНА сообщил, что Национальная академия наук Азербайджана также вносит важный вклад в развитие научного потенциала в республике и подготовку молодых специалистов. Академик отметил, что в НАНА уделяется особое внимание привлечению молодёжи к научной деятельности, расширению возможностей для проведения молодыми кадрами исследований и интеграции в современные научные достижения: «Успехи молодых учёных и специалистов – это не только их личное достижение, это – гарантия научного, интеллектуального развития Азербайджана. С этой точки зрения мы должны способствовать защите молодыми кадрами диссертаций и вовремя устранять возникающие на этом пути трудности».
Академик Иса Габиббейли поручил директорам научных учреждений и организаций НАНА повысить в должности группу молодых учёных, продемонстрировавших высокие научные результаты, на 1 штатную единицу.
Подчеркнув, что сегодня молодые учёные подтверждают оказанное им доверие своими научными достижениями, продолжая вносить вклад в устойчивое развитие государства своими знаниями и навыками, соответствующими современным вызовам, академик Иса Габиббейли добавил, что на днях в НАНА был проведён конкурс на получение премии «Молодой учёный года».
По результатам конкурса, диплома НАНА «Молодой учёный года» и денежной премии была удостоена старший научный сотрудник Института языкознания имени Насими доктор философии по филологии Эльнура Гусейнова. Главный специалист при службе вице-президента НАНА Зейнаб Хаджамова, заведующая отделом Института литературы имени Низами Гянджеви доктор философии по филологии Телли Алиева, младшие научные сотрудники Института востоковедения имени академика Зии Буниятова Асим Джаннатов и Шахане Шахбазова, научный сотрудник Института археологии и антропологии докторант Гюнай Байрамова, младший научный сотрудник Института философии и социологии диссертант Нигяр Исмаилова, научный сотрудник Фонда рукописей Нахчыванского отделения НАНА Кюбра Велиева, научный сотрудник Шекинского регионального научного центра Айшан Салманова, научный сотрудник Лянкяранского регионального научного центра Мирмухаммед Бабаев, заведующая отделом Гянджинского отделения НАНА диссертант Симузар Гафарлы, научный сотрудник бывшего Института кавказоведения диссертант Шаргия Имамали и главный специалист Центральной научной библиотеки доктор философии по политическим наукам Зурия Гараева были удостоены диплома НАНА «Молодой учёный года».
На мероприятии также были перечислены имена научных сотрудников, занявших первые три места по количеству статей, опубликованных в 2024 году в журналах, которые индексируются в престижных наукометрических базах (Web of Science и Scopus), им были вручены денежные премии, предусмотренные в соответствующем постановлении Президиума НАНА. Первое место занял директор ЦНБ доктор технических наук Гусейн Гусейнов, второе место – генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, ведущий научный сотрудник Института археологии и антропологии доктор философии по истории Дмитрий Кириченко и учёный секретарь Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения доктор философии по филологии Зульфия Исмаил, а третье место – заведующий отделом Института археологии и антропологии доктор философии по истории Бахтияр Джалилов.
Академик Иса Габиббейли вручил дипломы НАНА «Молодой учёный года» победителям конкурса и награды сотрудникам, опубликовавшим в 2024 году наибольшее количество статей в журналах, которые входят в престижные наукометрические базы.
Затем выступил научный сотрудник и докторант Института археологии и антропологии НАНА Мирджавид Агаларов, который по соответствующему Распоряжению главы государства был удостоен Президентской премии для молодёжи на 2025 год. Он выразил благодарность главе государства за высокую оценку, данную его деятельности.
Далее выступили директор Центральной научной библиотеки доктор технических наук Гусейн Гусейнов, председатель Совета молодых учёных и специалистов доктор философии по химии Эльмир Бабаев, заведующая отделом Института философии и социологии доктор философии по политическим наукам, доцент Гюнель Меликли, старший научный сотрудник Института языкознания имени Насими доктор философии по филологии Эльнура Гусейнова, младший научный сотрудник Института востоковедения имени академика Зии Буниятова Асим Джаннатов, научный сотрудник Лянкяранского регионального научного центра Мирмухаммед Бабаев и другие. Они особо подчеркнули, что в последние годы в Академии наук расширились возможности для реализации молодёжью своего потенциала и её научного развития, руководство НАНА всегда оказывает молодёжи большое внимание и заботу.
Отмечалось, что получение вышеназванных премий, являющихся отражением значения, которое государство придаёт развитию науки, не только вызывает чувство гордости, но и накладывает большую ответственность и является стимулом для дальнейшей научной деятельности.
В заключение академик Иса Габиббейли сердечно поздравил молодых учёных и специалистов со 2 Февраля – Днём молодёжи Азербайджана, выразил уверенность в том, что знания и успехи молодёжи, которые опираются на инновации, внесут весомый вклад в развитие отечественной науки, и пожелал им неустанной решимости на этом пути, широких перспектив и больших достижений.
На мероприятии принимали участие члены Президиума НАНА, директора научных учреждений и организаций Академии наук, молодые учёные и специалисты.