Fevralın 6-da AMEA-nın Əsas binasında tarix elmləri doktoru, professor Fərid Ələkbərlinin yaradıcılığına həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Tədbir çərçivəsində “Yüz il yaşamış əlliyaşlı alim (Biblioqrafiya, xatirə və sənədlər)” kitabının təqdimatı da olub.
Elmi sessiyada AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, millət vəkilləri, bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələri, təhsil və tibb müəssisələrinin əməkdaşları, tanınmış ziyalılar, media təmsilçiləri və Akademiya əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli yaradıcılığının çiçəklənən, məhsuldar vaxtında dünyasını dəyişmiş professor Fərid Ələkbərlinin yaradıcılığına həsr olunan elmi sessiyanın elmi və mənəvi cəhətdən əhəmiyyətini vurğulayıb. O, tədbiri Azərbaycanda əlyazmaşünaslıq, mətnşünaslıq və mənbəşünaslıq sahələrində yeni istiqamətlər açmış, məktəb yaratmış görkəmli tədqiqatçının xatirəsinə ehtiramın ifadəsi kimi yüksək qiymətləndirib.
Professor Fərid Ələkbərlinin ömür yoluna və çoxşaxəli elmi fəaliyyətinə nəzər salan AMEA rəhbəri alimin Vatikan arxivlərində araşdırmalar apararaq Azərbaycan tarixinə dair çoxsaylı sənədlər aşkar etdiyini və onların surətlərini Bakıya gətirdiyini bildirib. O, Fərid Ələkbərlinin Vatikan Apostol Kitabxanasında və Vatikan Məxfi Arxivlərində uzunmüddətli araşdırmalar aparan ilk Azərbaycan alimi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nəcib, elmli və işıqlı insan olan Fərid Ələkbərlinin qısa, lakin yaradıcılıq uğurları ilə zəngin həyat sürdüyünü söyləyən akademik İsa Həbibbəyli onun həyatını elmdə yeni istiqamətə, böyük bir xəzinənin açılmasına həsr etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, professor Fərid Ələkbərli naməlum qalan bir sıra tibb əlyazmalarını aşkar edərək onları tədqiqata cəlb edib. Alim tibb və əczaçılıq üzrə X-XVIII əsrlərə aid yazılı abidələr üzərində apardığı tədqiqatlar nəticəsində ilk dəfə olaraq bu mənbələrdə təsvir edilmiş 724 növ dərman bitkisini müəyyən edib, araşdırıb və onların siyasını hazırlayıb. O, Azərbaycanda ilk orta əsr əczaçılıq terminləri lüğətini tərtib edib.
Akademik İsa Həbibbəyli təqdimatı keçirilən “Yüz il yaşamış əlliyaşlı alim (Biblioqrafiya, xatirə və sənədlər)” kitabı haqqında da fikirlərini bölüşərək bildirib ki, nəşrdə professor Fərid Ələkbərlinin elmə verdiyi töhfələr, eləcə də alimin yetişdiyi ailə şəcərəsi haqqında qiymətli məlumatlar yer alıb.
AMEA prezidenti mənalı və şərəfli ömür yaşamış professor Fərid Ələkbərlinin yaradıcılığının gələcək nəsillər, xüsusilə mətnşünaslıq və mənbəşünaslıq elmi ilə məşğul olan hər bir tədqiqatçı üçün dəyərli mənbə olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli çıxış edərək Fərid Ələkbərlini təəssübkeş ziyalı, istedadlı tədqiqatçı, fədakar və zəhmətkeş alim kimi xarakterizə edib. O, həm dəqiq, həm də humanitar elmləri təmsil edən görkəmli alimin Əlyazmalar İnstitutunda fars, ərəb, Azərbaycan dillərində yazılmış orta əsr tibb əlyazmaları üzərində geniş tədqiqat işi apardığını diqqətə çatdırıb.
Akademik Teymur Kərimli Fərid Ələkbərlinin 1992-ci ildə “Orta əsr (XII-XVIII əsrlər) və müasir Azərbaycan dərman bitkilərinin müqayisəli təhlili” mövzusunda namizədlik, 1998-ci ildə “Orta əsr (X-XVIII əsrlər) ərəbyazılı mənbələr Azərbaycanda sağlamlığın qorunması haqqında” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını uğurla müdafiə etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, professor Fərid Ələkbərli tarixşünas, mənbəşünas olmaqla yanaşı, həm də vətənpərvər təbib idi. Alim tərəfindən orta əsrlərdə istifadə olunan 150 növ heyvan və 115 növ mineral mənşəli, yüzlərlə növ mürəkkəb dərman nüsxələri tədqiq edilib, onların tərkibi və orta əsr tibbində istifadə üsulları müəyyənləşdirilib.
Professor Fərid Ələkbərlinin keçdiyi ömür yolunun hər bir alimə örnək olduğunu söyləyən akademik Teymur Kərimli onun gələcək nəsillər üçün böyük bir elmi miras qoyduğunu bildirib.
Tədbirdə “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, Milli Məclisin deputatı, siyasi elmlər doktoru professor Hikmət Babaoğlu və AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək görkəmli alimin geniş profilli yaradıcılığından, Azərbaycan elminin inkişafında müstəsna xidmətlərindən danışıblar. Bildirilib ki, professor Fərid Ələkbərli çoxyönlü tədqiqatları ilə biologiya, tibb və tarix elmini sintez edərək kompleks nəticələrə nail olub. O, Şərq və Qərb elmini ayrı-ayrı rakurslardan araşdıraraq, dərin təhlil edərək sintez edib. Alimin mənbəşünaslıq və mətnşünaslıq sahələri üzrə apardığı tədqiqatları onun istedadının, zəhmətsevərliyinin və elmə məhəbbətinin bəhrəsi kimi yaranıb.
Çıxışlarda görkəmli alimin əmanət qoyduğu zəngin irsin, tədqiqatların, əlyazmaların, kitabxananın və arxiv materiallarının dərin hörmət və minnətdarlıqla xatırlanacağı qeyd olunub.
Elmi sessiyada, həmçinin AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Əlyazmaların və əski çap kitablarının tərcüməsi şöbəsinin baş elmi işçisi fəl.ü.e.d., dosent Zəkiyyə Əbilovanın “Yorulmaz alim, parlaq şəxsiyyət – Fərid Ələkbərli” və akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, f.ü.f.d., dosent İnci Qasımlının “Azərbaycan elmində ilklərə imza atan Fərid Ələkbərli” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qeyd olunub ki, səmimi insan və əsil alim Fərid Urxan oğlu Ələkbərli AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun Əlyazmaların və əski çap kitablarının tərcüməsi və çapa hazırlanması şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Tibb Tarixçiləri Birliyinin (ATTB) prezidenti, Beynəlxalq Tibb Tarixi Cəmiyyətinin (İSHM) İdarə Heyətinin üzvü olub. O, 1964-cü il yanvarın 3-də Gəncə şəhərində doğulub. 1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət Univеrsitеtinin Biologiya fakültəsinə qəbul olunan alim 1986-ci ildə həmin univеrsitеti bitirib və Azərbaycan MЕA-nın Əlyazmalar Fonduna təyinat alıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, professor Fərid Ələkbərli 2006-ci ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən keçirilmiş Azərbaycanda tibb tarixinə aid ilk beynəlxalq konfransın (“Orta Əsr Əlyazmalarında Ənənəvi Tibb və Əczaçılıq”) həmsədri olub. 2004-2005-ci illərdə AMEA Əlyazmalar İnstitutunda Azərbaycan əlyazmalarının UNESCO-nun Dünya Yaddaşı Proqramına (Memory of the World Programme) daxil edilməsi layihəsi üzərində çalışıb. Nəticədə, 29 iyul 2005-ci ildə UNESCO-nun qərarı ilə, tarixdə ilk dəfə olaraq, Azərbaycana məxsus orta əsr yazılı abidələri (Əlyazmalar İnstitutunun kolleksiyasından 3 unikal əlyazma) UNESCO-nun Dünya Yaddaşı siyahısına əlavə edilib.
Sonda Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru akademik Urxan Ələkbərov çıxış edərək oğlunun xatirəsinə göstərilən diqqətə və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

On February 6, a scientific session dedicated to the works of Doctor of Historical Sciences, Professor Farid Alakbarli, was held at the main building of ANAS.
As part of the event, the presentation of a book titled “Yüz il yaşamış əlliyaşlı alim (Biblioqrafiya, xatirə və sənədlər)” (“A Fifty-year-old Scientist who lived a Hundred Years (Bibliography, Memories, and Documents)” also took place.
The scientific session was attended by members of the Presidium of ANAS, members of parliament, representatives of various state institutions, employees of educational and medical institutions, prominent intellectuals, media representatives, and the Academy staff.
Opening the event with an introductory speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli highlighted the scientific and moral significance of the session dedicated to Professor Farid Alakbarli, who left this world during a time of fruitful work and the peak of his creativity. He highly appreciated the event as a tribute to the memory of a distinguished researcher who developed new directions in the fields of studying manuscripts, textology, and source studies in Azerbaijan.
Speaking about life and multifaceted scientific work of Professor Farid Alakbarli, the head of ANAS underlined that the scholar conducted research in the Vatican archives, discovered numerous documents related to Azerbaijani history and brought their copies to Baku. He pointed out that Farid Alakbarli was the first Azerbaijani scientist to conduct long-term research at the Vatican Library and the Vatican Secret Archives.
Academician Isa Habibbeyli described Farid Alakbarli as a noble, knowledgeable, and bright individual who, despite his short life, achieved remarkable success. He emphasized that Professor Farid Alakbarli dedicated his life to opening new directions in science and discovered and brought to light several previously unknown medical manuscripts, incorporating them into academic research. Through his studies of written monuments on medicine and pharmacy dating from the 10th to the 18th centuries, he identified, analyzed, and cataloged 724 medicinal plant species described in these sources for the first time. He compiled the first dictionary of medieval pharmaceutical terms in Azerbaijan.
Academician Isa Habibbeyli also shared his thoughts on the presented book titled “Yüz il yaşamış əlliyaşlı alim (Biblioqrafiya, xatirə və sənədlər)”. He noted that the publication contains valuable information about Professor Farid Alakbarli’s contributions to science, as well as details about his family genealogy.
The President of ANAS emphasized that Professor Farid Alakbarli, who lived a meaningful and honorable life, left behind a valuable resource for future generations, especially for researchers engaged in textology and source studies.
Academician Teymur Karimli, Director of the Institute of Manuscripts of ANAS named after Muhammad Fuzuli delivered a speech at the event, describing Farid Alakbarli as a devoted intellectual, talented researcher, dedicated and hardworking scholar. He highlighted that the distinguished scientist represented both exact and humanities sciences, conducted extensive research at the Institute of Manuscripts on medieval medical manuscripts written in Persian, Arabic, and Azerbaijani.
Academician Teymur Karimli said that Farid Alakbarli successfully defended his candidate dissertation on “Comparative Analysis of Medieval (XII-XVIII centuries) and Modern Azerbaijani Medicinal Plants” in 1992, and his doctoral dissertation on “Medieval (X-XVIII centuries) Arabic Sources on Health Protection in Azerbaijan” in 1998. He emphasized that, in addition to being a historian and source scholar, Professor Farid Alakbarli was also a patriotic physician. The scholar studied 150 species of animal-based medicines and 115 species of mineral-based medicines used in the medieval period, as well as hundreds of complex medicinal formulas, determining their composition and methods of application in medieval medicine.
Academician Teymur Karimli said that the life journey of Professor Farid Alakbarli serves as an example for every scholar, emphasizing that he left a great scientific legacy for future generations.
The editor-in-chief of the “Yeni Azərbaycan” newspaper, member of the Milli Majlis, Doctor of Political Sciences, Professor Hikmat Babaoghlu, and the Acting Vice President of ANAS, Director of the Ziya Bunyadov Institute of Oriental Studies, Academician Govhar Bakhshaliyeva, delivered speeches at the event. They spoke about the exceptional contributions of the scientist to the development of Azerbaijani science.
The reports on Professor Farid Alakbarli were also presented at the event.
The reports noted that the scholar Farid Urkhan oglu Alakbarli was the Head of the Department of Translation and Preparation for Printing of Manuscripts and Old Printed Books at the Institute of Manuscripts of ANAS, the President of the Azerbaijan Association of Medical Historians, and a member of the Board of the International Society for the History of Medicine. He was born on January 3, 1964, in Ganja.
It was highlighted that in 2006, Professor Farid Alakbarli co-chaired the first international conference on the history of medicine in Azerbaijan, held by the Heydar Aliyev Foundation, titled “Traditional Medicine and Materia Medica in Medieval Manuscript”. In 2004-2005, he worked on a project at the Institute of Manuscripts of ANAS to include Azerbaijani manuscripts in UNESCO’s Memory of the World Program. As a result, on July 29, 2005, UNESCO, for the first time in history, included three unique medieval manuscripts of Azerbaijan from the collection of the Institute of Manuscripts of ANAS in the UNESCO Memory of the World Register.
In the end, the Rector of the Academy of Public Administration, Academician Urkhan Alakbarov, delivered a speech, expressing his gratitude to the organizers and participants of the event for the attention and respect shown to the memory of his son.