Fevralın 6-da AMEA-nın Əsas binasında tarix elmləri doktoru, professor Fərid Ələkbərlinin yaradıcılığına həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Tədbir çərçivəsində “Yüz il yaşamış əlliyaşlı alim (Biblioqrafiya, xatirə və sənədlər)” kitabının təqdimatı da olub.
Elmi sessiyada AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, millət vəkilləri, bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələri, təhsil və tibb müəssisələrinin əməkdaşları, tanınmış ziyalılar, media təmsilçiləri və Akademiya əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli yaradıcılığının çiçəklənən, məhsuldar vaxtında dünyasını dəyişmiş professor Fərid Ələkbərlinin yaradıcılığına həsr olunan elmi sessiyanın elmi və mənəvi cəhətdən əhəmiyyətini vurğulayıb. O, tədbiri Azərbaycanda əlyazmaşünaslıq, mətnşünaslıq və mənbəşünaslıq sahələrində yeni istiqamətlər açmış, məktəb yaratmış görkəmli tədqiqatçının xatirəsinə ehtiramın ifadəsi kimi yüksək qiymətləndirib.
Professor Fərid Ələkbərlinin ömür yoluna və çoxşaxəli elmi fəaliyyətinə nəzər salan AMEA rəhbəri alimin Vatikan arxivlərində araşdırmalar apararaq Azərbaycan tarixinə dair çoxsaylı sənədlər aşkar etdiyini və onların surətlərini Bakıya gətirdiyini bildirib. O, Fərid Ələkbərlinin Vatikan Apostol Kitabxanasında və Vatikan Məxfi Arxivlərində uzunmüddətli araşdırmalar aparan ilk Azərbaycan alimi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nəcib, elmli və işıqlı insan olan Fərid Ələkbərlinin qısa, lakin yaradıcılıq uğurları ilə zəngin həyat sürdüyünü söyləyən akademik İsa Həbibbəyli onun həyatını elmdə yeni istiqamətə, böyük bir xəzinənin açılmasına həsr etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, professor Fərid Ələkbərli naməlum qalan bir sıra tibb əlyazmalarını aşkar edərək onları tədqiqata cəlb edib. Alim tibb və əczaçılıq üzrə X-XVIII əsrlərə aid yazılı abidələr üzərində apardığı tədqiqatlar nəticəsində ilk dəfə olaraq bu mənbələrdə təsvir edilmiş 724 növ dərman bitkisini müəyyən edib, araşdırıb və onların siyasını hazırlayıb. O, Azərbaycanda ilk orta əsr əczaçılıq terminləri lüğətini tərtib edib.
Akademik İsa Həbibbəyli təqdimatı keçirilən “Yüz il yaşamış əlliyaşlı alim (Biblioqrafiya, xatirə və sənədlər)” kitabı haqqında da fikirlərini bölüşərək bildirib ki, nəşrdə professor Fərid Ələkbərlinin elmə verdiyi töhfələr, eləcə də alimin yetişdiyi ailə şəcərəsi haqqında qiymətli məlumatlar yer alıb.
AMEA prezidenti mənalı və şərəfli ömür yaşamış professor Fərid Ələkbərlinin yaradıcılığının gələcək nəsillər, xüsusilə mətnşünaslıq və mənbəşünaslıq elmi ilə məşğul olan hər bir tədqiqatçı üçün dəyərli mənbə olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli çıxış edərək Fərid Ələkbərlini təəssübkeş ziyalı, istedadlı tədqiqatçı, fədakar və zəhmətkeş alim kimi xarakterizə edib. O, həm dəqiq, həm də humanitar elmləri təmsil edən görkəmli alimin Əlyazmalar İnstitutunda fars, ərəb, Azərbaycan dillərində yazılmış orta əsr tibb əlyazmaları üzərində geniş tədqiqat işi apardığını diqqətə çatdırıb.
Akademik Teymur Kərimli Fərid Ələkbərlinin 1992-ci ildə “Orta əsr (XII-XVIII əsrlər) və müasir Azərbaycan dərman bitkilərinin müqayisəli təhlili” mövzusunda namizədlik, 1998-ci ildə “Orta əsr (X-XVIII əsrlər) ərəbyazılı mənbələr Azərbaycanda sağlamlığın qorunması haqqında” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını uğurla müdafiə etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, professor Fərid Ələkbərli tarixşünas, mənbəşünas olmaqla yanaşı, həm də vətənpərvər təbib idi. Alim tərəfindən orta əsrlərdə istifadə olunan 150 növ heyvan və 115 növ mineral mənşəli, yüzlərlə növ mürəkkəb dərman nüsxələri tədqiq edilib, onların tərkibi və orta əsr tibbində istifadə üsulları müəyyənləşdirilib.
Professor Fərid Ələkbərlinin keçdiyi ömür yolunun hər bir alimə örnək olduğunu söyləyən akademik Teymur Kərimli onun gələcək nəsillər üçün böyük bir elmi miras qoyduğunu bildirib.
Tədbirdə “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, Milli Məclisin deputatı, siyasi elmlər doktoru professor Hikmət Babaoğlu və AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək görkəmli alimin geniş profilli yaradıcılığından, Azərbaycan elminin inkişafında müstəsna xidmətlərindən danışıblar. Bildirilib ki, professor Fərid Ələkbərli çoxyönlü tədqiqatları ilə biologiya, tibb və tarix elmini sintez edərək kompleks nəticələrə nail olub. O, Şərq və Qərb elmini ayrı-ayrı rakurslardan araşdıraraq, dərin təhlil edərək sintez edib. Alimin mənbəşünaslıq və mətnşünaslıq sahələri üzrə apardığı tədqiqatları onun istedadının, zəhmətsevərliyinin və elmə məhəbbətinin bəhrəsi kimi yaranıb.
Çıxışlarda görkəmli alimin əmanət qoyduğu zəngin irsin, tədqiqatların, əlyazmaların, kitabxananın və arxiv materiallarının dərin hörmət və minnətdarlıqla xatırlanacağı qeyd olunub.
Elmi sessiyada, həmçinin AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Əlyazmaların və əski çap kitablarının tərcüməsi şöbəsinin baş elmi işçisi fəl.ü.e.d., dosent Zəkiyyə Əbilovanın “Yorulmaz alim, parlaq şəxsiyyət – Fərid Ələkbərli” və akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, f.ü.f.d., dosent İnci Qasımlının “Azərbaycan elmində ilklərə imza atan Fərid Ələkbərli” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qeyd olunub ki, səmimi insan və əsil alim Fərid Urxan oğlu Ələkbərli AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun Əlyazmaların və əski çap kitablarının tərcüməsi və çapa hazırlanması şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Tibb Tarixçiləri Birliyinin (ATTB) prezidenti, Beynəlxalq Tibb Tarixi Cəmiyyətinin (İSHM) İdarə Heyətinin üzvü olub. O, 1964-cü il yanvarın 3-də Gəncə şəhərində doğulub. 1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət Univеrsitеtinin Biologiya fakültəsinə qəbul olunan alim 1986-ci ildə həmin univеrsitеti bitirib və Azərbaycan MЕA-nın Əlyazmalar Fonduna təyinat alıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, professor Fərid Ələkbərli 2006-ci ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən keçirilmiş Azərbaycanda tibb tarixinə aid ilk beynəlxalq konfransın (“Orta Əsr Əlyazmalarında Ənənəvi Tibb və Əczaçılıq”) həmsədri olub. 2004-2005-ci illərdə AMEA Əlyazmalar İnstitutunda Azərbaycan əlyazmalarının UNESCO-nun Dünya Yaddaşı Proqramına (Memory of the World Programme) daxil edilməsi layihəsi üzərində çalışıb. Nəticədə, 29 iyul 2005-ci ildə UNESCO-nun qərarı ilə, tarixdə ilk dəfə olaraq, Azərbaycana məxsus orta əsr yazılı abidələri (Əlyazmalar İnstitutunun kolleksiyasından 3 unikal əlyazma) UNESCO-nun Dünya Yaddaşı siyahısına əlavə edilib.
Sonda Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru akademik Urxan Ələkbərov çıxış edərək oğlunun xatirəsinə göstərilən diqqətə və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Научная сессия и презентация книги в НАНА, посвящённые творчеству профессора Фарида Алекперли
6-го февраля в Главном здании НАНА состоялась научная сессия, посвящённая творчеству доктора исторических наук, профессора Фарида Алекперли.
В рамках мероприятия состоялась презентация книги “Yüz il yaşamış əlliyaşlı alim (Biblioqrafiya, xatirə və sənədlər)” («Пятидесятилетний учёный, который прожил сто лет (библиография, воспоминания и документы)»).
На научной сессии приняли участие члены Президиума НАНА, депутаты Милли Меджлиса, представители ряда государственных структур, сотрудники учебных и медицинских учреждений, известные представители интеллигенции, сотрудники Академии наук и представители СМИ.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул научное и моральное значение научной сессии, посвящённой творчеству профессора Фарида Алекперли, который покинул этот мир в период плодотворной работы и расцвета своего творчества. Академик высоко оценил мероприятие, назвав его выражением почтения к памяти выдающегося учёного, заложившего основу новых направлений и создавшего научную школу в сфере изучения рукописей, текстологии и источниковедения.
Говоря о жизненном пути и многогранной научной деятельности профессора Фарида Алекперли, руководитель НАНА сообщил, что учёный, который проводил исследования в архивах Ватикана, обнаружил там многочисленные документы, связанные с историей Азербайджана, и привёз их копии в Баку. Академик отметил, что Фарид Алекперли был первым азербайджанским учёным, который провёл длительные исследования в Апостольской библиотеке и секретных архивах Ватикана.
Сказав, что светлый, образованный и добрый человек Фарид Алекперли прожил короткую, но яркую и полную творческих успехов жизнь, академик Иса Габиббейли добавил, что учёный посвятил свою жизнь созданию нового направления в науке, раскрытию большой сокровищницы. Академик сообщил, что профессор Фарид Алекперли обнаружил и привлёк к исследованию ряд неизвестных рукописей, относящихся к медицине. В результате изучения письменных памятников X-XVIII веков, связанных с медициной и фармацевтикой, учёный впервые выявил описанные в этих источниках 724 вида лекарственных растений, провёл изыскания и составил их список. Он составил первый в Азербайджане словарь средневековых фармацевтических терминов.
Руководитель НАНА поделился своими мыслями и о книге  “Yüz il yaşamış əlliyaşlı alim (Biblioqrafiya, xatirə və sənədlər)”, отметив при этом, что в издании нашли своё отражение ценные материалы о вкладе профессора Фарида Алекперли в науку и генеалогии семьи, в которой вырос учёный.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что творчество профессора Фарида Алекперли, который прожил полную смысла и научных свершений жизнь, является ценным источником для последующих поколений, особенно для исследователей, занятых в сфере текстологии и источниковедения.
Затем выступил директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, который охарактеризовал Фарида Алекперли в качестве настоящего интеллигента, талантливого исследователя и трудолюбивого учёного. Академик сообщил, что видный учёный, который представлял и точные, и гуманитарные науки, проводил глубокие исследования в Институте рукописей над средневековыми медицинскими рукописями, написанными на персидском, арабском и азербайджанском языках.
В 1992 году, продолжил академик Теймур Керимли, Фарид Алекперли успешно защитил кандидатскую диссертацию на тему «Сравнительный анализ лекарственных растений средневекового (XIII-XVIII вв.) и современного Азербайджана», а в 1998 году – докторскую диссертацию на тему «Арабописьменные источники X-XVIII вв. об охране здоровья в средневековом Азербайджане». Академик подчеркнул, что, будучи историографом и текстологом, профессор Фарид Алекперли был и патриотом, лекарем, учёный изучил применявшиеся в средние века 150 видов лекарств животного и 115 видов лекарств минерального происхождения, а также сотни видов сложных лекарственных образцов, выявив их состав и способы применения в средневековой медицине.
Сказав, что пройденный профессором Фаридом Алекперли жизненный путь – пример для каждого учёного, академик Теймур Керимли добавил, что он оставил для последующих поколений богатое научное наследие.
Далее на мероприятии выступили главный редактор газеты «Ени Азербайджан», депутат Милли Меджлиса доктор политических наук профессор Хикмет Бабаоглу и и.о. вице-президента НАНА, директор Института востоковедения имени академика Зии Буниятова академик Говхар Бахшалиева, которые говорили о широкопрофильном творчестве видного учёного и его исключительных заслугах в развитии отечественной науки. Отмечалось, что своими многосторонними исследованиями профессор Фарид Алекперли получил комплексные результаты, опирающиеся на синтез биологии, медицины и истории. Он исследовал с различных ракурсов и анализировал восточную и западную науки, создав их синтез, достижения учёного в области источниковедения и текстологии являются результатом его таланта, трудолюбия и любви к науке.
Ораторы подчеркнули, что оставленное выдающимся учёным богатое наследие, исследования, рукописи, библиотека и архивные материалы всегда будут отмечаться с глубоким уважением и почтением.
На научной сессии также были прослушаны доклады. Главный научный сотрудник Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА доцент Закия Абилова выступила с докладом на тему «Неутомимый учёный и яркая личность – Фарид Алекперли», ведущий научный сотрудник Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА доцент Инджи Гасымлы – на тему «Новшества, привнесенные Фаридом Алекперли в азербайджанскую науку».
В докладах говорилось о многогранной деятельности видного учёного, в частности – о его работе в 2004-2005 гг. над проектом включения азербайджанских рукописей из коллекции Института рукописей НАНА в программу ЮНЕСКО «Память мира» (Memory of the World Programme), завершившимся внесением в реестр ЮНЕСКО «Память мира» 3-х уникальных средневековых рукописей из коллекции института.
В заключение выступил ректор Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики академик Урхан Алекперов, который поблагодарил организаторов и участников мероприятия за внимание и почтение к памяти его сына.