Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, həmçinin AMEA-nın Naxçıvan və Gəncə bölmələrinin, eləcə də Şəki və Lənkəran Regional Elmi mərkəzlərinin rəhbərləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevə 75 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
Daha sonra iclasda bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə edilib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın yeni Nizamnaməsinin və AMEA Naxçıvan Bölməsinin yeni Nizamnaməsinin müvafiq bəndlərinə uyğun olaraq, bölmənin Rəyasət Heyətinin yeni tərkibinin formalaşdırılması məqsədi ilə seçki keçirilib və nəticələrdən irəli gələrək AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin təklif edilən yeni tərkibini iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
AMEA rəhbəri bölmənin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının və Həmkarlar Təşkilatının sədrlərinin məşvərətçi statusda Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinə daxil edilməsini təklif edib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən səsləndirilən təkliflər nəzərə alınmaqla Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin yeni tərkibi təsdiqlənib.
Həmçinin filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Zülfüqarov yenidən Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin elmi katibi vəzifəsinə təsdiq edilib.
Daha sonra AMEA-nın Gəncə Bölməsinin Rəyasət Heyətinin tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında məsələyə baxılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bölmə tərəfindən təklif olunan yeni tərkibi iclas iştirakçılarının diqqətinə təqdim edib. Həmçinin Gəncə Bölməsində humanitar profilli müəssisələrlə işlərin idarə olunması məqsədilə sədr müavini vəzifəsinə bu sahədən təyinata ehtiyac yarandığını və AMEA-nın Gəncə Bölməsinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əlimuxtar Muxtarovun bu vəzifəyə təklif edildiyini bildirib.
İclasda müzakirələrdən sonra Gəncə Bölməsinin Rəyasət Heyətinin yeni tərkibi və eləcə də filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əlimuxtar Muxtarov bölmənin sədrinin müavini vəzifəsinə təsdiq olunub.
Sonra AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Elmi şurasının tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında məsələyə baxılıb.
Şəki Regional Elmi Mərkəzinə səfərini xatırladan akademik İsa Həbibbəyli qurumun ötənilki göstəricilərinin əvvəlki illərlə müqayisədə yüksək olduğunu, aparılan islahatların öz nəticəsini verdiyini bildirib. Həmçinin ilk dəfə olaraq Şəki Regional Elmi Mərkəzində arxeoloji qazıntılara başlanıldığını və ilk tapıntıların qeydə alındığını vurğulayıb. Eyni zamanda cari ilin yanvar ayında AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən Şəki Regional Elmi Mərkəzinin ildə 2 dəfə nəşr olunmaqla “Elmi əsərləri” jurnalının təsis edilməsi haqqında qərarın qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Elmi şurasının yeni tərkibi təsdiqlənib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin Elmi şurasının tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında məsələyə baxılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ötən müddət ərzində Mərkəzdə bir sıra struktur islahatları həyata keçirilib, daxili imkanlar hesabına yeni şöbələr və Mərkəzin kitabxanası yaradılıb, eləcə də Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin “Elmi əsərləri” (İctimai-humanitar və təbiət elmləri seriyası) jurnalı təsis olunub. AMEA rəhbəri həyata keçirilən islahatların öz bəhrəsini verdiyini və Mərkəzin fəaliyyətində inkişafın müşahidə edildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin Elmi şurasının təklif edilən yeni tərkibini səsləndirib və müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə təsdiq edilib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva İran İslam Respublikasının paytaxtı Tehranda III Xəzər İqtisadi Forumunda iştirakı barədə məruzə ilə çıxış edib.
Xəzər İqtisadi Forumunun keçirilmə tarixi barədə məlumat verən akademik Gövhər Baxşəliyeva Forumun iştirakçı dövlətlər arasında iqtisadi-ticari əməkdaşlığın aktual məsələlərinin müzakirəsi üçün mühüm platformaya çevrildiyini, Xəzəryanı dövlətlərin başçıları tərəfindən sülh, mehriban qonşuluq və səmərəli beynəlxalq əməkdaşlıq dəhlizi kimi dəyərləndirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, III Xəzər İqtisadi Forumunda bir sıra mühüm məsələlərə toxunulub, Xəzəryanı dövlətlərin enerji sahəsində əməkdaşlığının artırılmasının zəruri olduğu bildirilib.
Akademik Forum çərçivəsində keçirilən “Xəzər ölkələrinin elmi və texnoloji əməkdaşlığına dair” sessiyada özünün və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayevanın iştirak etdiyini və bir sıra aktual təkliflərin səsləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
Rəyasət Heyəti tərəfindən akademik Gövhər Baxşəliyevanın məruzəsi yüksək qiymətləndirilib və müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda, o cümlədən AMEA-nın fəxri üzvü İhsan Doğramacının 110 illiyi haqqında qərar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, İsmayıl Hacıyev, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əlimuxtar Muxtarov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın tarixində ilk dəfə regional bölmələrin və elmi mərkəzlərin rəhbərlərinin iştirakı ilə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasının keçirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, həmçinin AMEA-nın 80 illik tarixində ilk dəfə olaraq Şəki və Lənkəran Regional Elmi mərkəzlərində elmi nəşrlər təsis edilib. Akademik İsa Həbibbəyli həyata keçirilən işlərin dövlətimizin regionların inkişafı siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu və AMEA-da aparılan islahatların mərkəzdən regionlardakı elmi qurumlarımıza doğru genişləndiyini bildirib.
Çıxışının sonunda bildirib ki, atılan bu addımlar ümumilikdə Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edir və alimlərimiz də öz növbəsində əldə etdikləri uğurlarla dövlətimizin inkişafına özlərinin töhfəsini vermiş olurlar.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, а также руководители и сотрудники Нахчыванского и Гянджинского отделений, Шекинского и Лянкяранского региональных научных центров НАНА.
Вначале в связи с 75-летним юбилеем члену-корреспонденту НАНА Абульфазу Гулиеву была вручена Почётная грамота НАНА.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос об утверждении состава Президиума Нахчыванского отделения НАНА.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что, согласно соответствующим пунктам нового Устава НАНА и нового Устава Нахчыванского отделения НАНА, для формирования нового состава Президиума отделения состоялись выборы, по итогам которых поднято ходатайство перед Президиумом НАНА. Академик представил предложенный новый состав Президиума Нахчыванского отделения.
Руководитель НАНА предложил включить в состав Президиума Нахчыванского отделения председателей Совета молодых учёных и специалистов и Профсоюзной организации отделения в статусе консультантов.
С учётом озвученных Президиумом НАНА предложений новый состав Президиума Нахчыванского отделения был утверждён.
Также доктор философии по филологии Рашад Зульфугаров был вновь утверждён на должность учёного секретаря Президиума Нахчыванского отделения.
Далее был рассмотрен вопрос об утверждении состава Президиума Гянджинского отделения НАНА.
Академик Иса Габиббейли представил участникам заседания предложенный отделением новый состав Президиума. Для координации работ в учреждениях гуманитарного профиля, продолжил академик, возникла необходимость в назначении на должность заместителя председателя отделения представителя этой области, предложена кандидатура директора Центра Низами Гянджеви Гянджинского отделения НАНА доктора философии по филологии Алимухтара Мухтарова.
После дискуссий новый состав Президиума Гянджинского отделения был утверждён. Доктор философии по филологии Алимухтар Мухтаров был утверждён на должность заместителя председателя отделения.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос об утверждении состава Учёного совета Шекинского регионального научного центра НАНА.
Напомнив о своей поездке в Шекинский региональный научный центр, академик Иса Габиббейли отметил, что прошлогодние показатели центра возросли по сравнению с предыдущими годами, проводимые реформы дали свои результаты. Академик подчеркнул, что Шекинским региональным научным центром впервые начали проводиться археологические раскопки, уже зарегистрированы первые находки. В то же время, продолжил академик, в январе текущего года Президиум НАНА принял постановление об учреждении журнала «Научные труды» Шекинского регионального научного центра, который будет издаваться дважды в год.
По постановлению Президиума НАНА новый состав Учёного совета Шекинского регионального научного центра был утверждён.
Затем на заседании был рассмотрен вопрос об утверждении состава Учёного совета Лянкяранского регионального научного центра НАНА.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что за истекший период в центре были проведены некоторые структурные реформы, за счёт внутренних ресурсов были созданы новые отделы и библиотека центра, также был учреждён журнал «Научные труды» Лянкяранского регионального научного центра (серия общественных, гуманитарных и естественных наук). Руководитель НАНА добавил, что проводимые реформы дали свои результаты, в деятельности центра наблюдается прогресс.
Академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с предложенным новым составом Учёного совета Лянкяранского регионального научного центра, после дискуссий состав был утверждён.
С докладом о своём участии на III Каспийском экономическом форуме, который проходил в столице Исламской Республики Иран Тегеране, выступила и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева.
Говоря об истории проведения Каспийского экономического форума, академик Говхар Бахшалиева отметила, что Форум превратился в важную платформу для обсуждения актуальных вопросов торгово-экономического сотрудничества между государствами-участниками, мероприятие воспринимается главами прикаспийских государств в качестве коридора, обеспечивающего мир, добрососедские взаимоотношения и плодотворное международное сотрудничество. В ходе III Каспийского экономического форума, продолжила академик, обсуждался ряд важных вопросов, была подчёркнута необходимость в расширении сотрудничества прикаспийских государств в сфере энергетики.
Академик Говхар Бахшалиева сообщила, что она сама и заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева приняли участие на организованной в рамках Форума сессии «Научное и технологическое сотрудничество прикаспийских государств», на которой были выдвинуты актуальные предложения.
Президиум высоко оценил доклад академика Говхар Бахшалиевой и дал соответствующие поручения.
На заседании также было принято постановление о 110-летнем юбилее почётного члена НАНА Ихсана Дограмаджи.
В ходе дискуссий своими мыслями и предложениями поделились академики Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Исмаил Гаджиев, доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукюрлу, доктор философии по филологии Алимухтар Мухтаров и другие.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который отметил, что заседание Президиума НАНА при участии руководителей региональных отделений и научных центров проводится в истории Академии наук впервые; также впервые за 80-летнюю историю НАНА в Шекинском и Лянкяранском региональных научных центрах учреждены научные журналы. Реализуемые мероприятия, продолжил академик, являются составной частью государственной политики регионального развития, проводимые в НАНА реформы расширяются от центра к функционирующим в регионах научным организациям.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что предпринимаемые меры служат развитию отечественной науки в целом, своими успехами учёные вносят вклад в развитие страны.