AMEA-da “Elm günü”nə həsr olunmuş “Azərbaycanın bitki örtüyü” kitabının təqdimatı olub
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Botanika və bitki fiziologiyası kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanovun “Azərbaycanın bitki örtüyü” kitabının təqdimat mərasimi olub.
Tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, tanınmış ziyalılar, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, KİV mənsubları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Mərasimi giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq ictimaiyyətə təqdim olunan, “Elm günü”nə həsr olunmuş kitabın yeni dövrün, XXI əsrin dünya miqyasında elm sahəsində qlobal çağırışlarına cavab verən əsər kimi mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
2024-cü ilin Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” olduğunu xatırladan AMEA rəhbəri, həmçinin ötən il Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) kimi nüfuzlu beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etdiyini bildirib.
AMEA-nın prezidenti qeyd edib ki, ötən il Bakıda keçirilən və uğurlu nəticələrlə yadda qalan COP29 tədbiri və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” tədbirlərindən sonra cəmiyyətimizdə yaşıl dünyanın formalaşması ilə bağlı çağırışlar daha da aktuallaşmış, xüsusi əhəmiyyət kəsb etməyə başlamışdır: “Əlbəttə ki, bu çağırışlar prioritet istiqamətlərdə elmi tədqiqatların aparılması üçün yeni perspektivlər təqdim edir. Bu isə, alim və ziyalılarımızı müvafiq istiqamətdə elmi araşdırmalarını dərinləşdirməyə, aktual mözulara həsr olunmuş məqalələr vasitəsilə elmi bilikləri cəmiyyətə çatdırmağa təşviq edir”.
Bu gün cəmiyyətimizə “yaşıl iqtisadi zona”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl texnologiya”, “yaşıl energetika” və “yaşıl artım” kimi müxtəlif yeni anlayış və baxışların daxil olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətlərdə elmi qurumlar və dövlət müəssisələrinin qarşısında qoyulan vəzifələr çərçivəsində fəaliyyətin daha da gücləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, müasir dövrdə “yaşıl dünya” anlayışı təkcə təbiətin mühafizəsi ilə məhdudlaşmır, həm də müxtəlif aspektlərdə tədqiqatların aparılmasına səbəb olur ki, bu da həm elm sahəsində, həm də bütövlükdə cəmiyyətdə “yaşıl sivilizasiya” anlayışının meydana çıxmasına gətirib çıxarır.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə botanika sahəsində ixtisaslaşmış alim olan Elşad Qurbanovun “Azərbaycanın bitki örtüyü” kitabının elmi məziyyətlərindən danışıb, nəşrdə Azərbaycanın bitki örtüyü ilə bağlı tədqiqatların ümumiləşdirildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, əsərdə Azərbaycanın bütün botaniki-coğrafi rayonları üzrə respublikamızda rast gəlinən bitkilik tiplərinin taksonları, onların yayıldığı ərazilər və müasir vəziyyəti haqqında məlumatlar əks olunmuşdur. O, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanovun istinad etdiyi və öyrəndiyi materiallar əsasında “Azərbaycanın bitki örtüyü” xəritəsini də tərtib etdiyini söyləyib.
AMEA rəhbəri çoxillik tədqiqatların və böyük zəhmətin məhsulu olan kitabı təbiət elmləri sahəsinə sanballı elmi töhfə kimi dəyərləndirib, nəşrin gənc nəsillər üçün bələdçi rolunu oynadığını vurğulayıb. O, fundamental monoqrafiyanın mövzusunun gələcəkdə tədqiqatçılar üçün əsas istiqamətverici mənbələrdən biri olacağına əminliyini bildirib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli müstəqil Azərbaycan dövlətinin zəngin təbiətini daha dərindən öyrənmək baxımından kitabın qiymətli vəsait və “Elm günü”nə dəyərli töhfə olduğunu söyləyib, müəllifə yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova “Azərbaycanın bitki örtüyü” kitabının ərsəyə gəlməsinin aktuallığına və vacibliyinə diqqət çəkib. Bildirib ki, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycanın bitki örtüyü” kitabı, “Azərbaycanın bitki örtüyü xəritəsi” və “Azərbaycanın botaniki-coğrafi rayonlarının xəritəsi” 40 ildən çox müddətdə sistemləşdirilməmiş bitkilik tiplərinin müasir vəziyyətini nizamlı şəkildə tam əks etdirən mükəmməl əsərlərdir.
Akademik İradə Hüseynova yeni nəşrdə Azərbaycan ərazisinin bitkiliklərini əks etdirən 17 fəsilənin verildiyini söyləyib. O, kitabda bitkilik tiplərinin formasiya qruplarına və assosiasiyalara bölündüyünü, onların hər biri üçün eddifikator növlərin verildiyini deyib.
“Elşad Qurbanov Azərbaycan Respublikası üçün morfoloji, ekoloji əlamətlərinə, dominant və subdominant növlərinə görə fərqlənən “səhra” və “psevdomakki” bitkilik tiplərinin ölkə ərazisində yayıldığnı isbat edərək, elmə yenilik gətirmiş və onları bitkilik xəritəsinə də əlavə etmişdir”, - deyə bildirən vitse-prezident xəritələrə Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən müəlliflik şəhadətnaməsinin verildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu xəritələrə yalnız botaniklər deyil, təbiət elmləri sahəsində elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirən mütəxəssislər, müəllimlər, magistrantlar istinad edə bilərlər.
Akademik İradə Hüseynova monoqrafiyanı ölkənin zəngin və müxtəlif ekosistemlərini ətraflı şəkildə təsvir edən əhəmiyyətli elmi əsər kimi qiymətləndirib. O, kitabın Azərbaycanın təbii sərvətlərinin qorunması və davamlı istifadəsi ilə bağlı maarifləndirmə işlərinə, eləcə də elmi tədqiqatların inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini bildirib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini b.ü.f.d. Vüqar Kərimov Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru professor Mahirə Hüseynova, Gəncə Dövlət Universitetinin Botanika kafedrasının müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov, millət vəkili, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə və Botanika İnstitutunun baş direktoru professor Səyyarə İbadullayeva çıxış edərək kitab haqqında fikirlərini bölüşüb, nəşrin müasir dövrdə Azərbaycan elmi üçün mühüm məlumatların toplandığı dəyərli vəsait olduğunu bildiriblər.
Sonda kitabın müəllifi AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

В Главном здании НАНА прошло мероприятие, посвящённое Дню науки.
На мероприятии состоялась презентация книги заведующего кафедрой ботаники и физиологии растений Бакинского государственного университета (БГУ), члена-корреспондента НАНА Эльшада Гурбанова «Растительный покров Азербайджана».
На церемонии принимали участие официальные лица государства, депутаты Милли Меджлиса, известные представители интеллигенции, сотрудники научных и образовательных учреждений, представители СМИ и другие гости.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что представляемая вниманию общественности книга, посвящённая Дню науки, является трудом, отвечающим глобальным вызовам XXI века в сфере науки в мировом масштабе.
Академик Иса Габиббейли напомнил, что по Распоряжению Президента Ильхама Алиева 2024-й год был объявлен в Азербайджане «Годом солидарности во имя зелёного мира», также в прошлом году в республике прошло глобальное международное мероприятие – 29-ая сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
После успешного проведения COP29 и «Года солидарности во имя зелёного мира», продолжил руководитель НАНА, призывы, связанные с формированием зелёного мира, приобрели в обществе ещё большую актуальность и особое значение: «Эти призывы открывают новые перспективы для проведения научных исследований в приоритетных направлениях. Всё это стимулирует учёных и представителей интеллигенции углублять научные изыскания в соответствующих сферах и доносить до общественности научные знания посредством статей, посвящённых актуальным темам».
Сказав, что сегодня в жизнь общества вошли такие новые понятия и термины, как «зелёная экономическая зона», «зелёная экономика», «зелёные технологии», «зелёная энергетика» и «зелёный рост», академик Иса Габиббейли подчеркнул необходимость в ещё большем расширении деятельности, направленной на выполнение задач, поставленных в данной сфере перед научными структурами и государственными учреждениями. Руководитель НАНА отметил, что в современный период понятие «зелёный мир» не ограничивается лишь охраной природы, но и становится причиной проведения исследований в различных аспектах, что приводит к появлению понятия «зелёная цивилизация» как в сфере науки, так и в жизни общества в целом.
Академик Иса Габиббейли рассказал о научных достоинствах книги «Растительный покров Азербайджана», автором которой является специализированный в области ботаники учёный Эльшад Гурбанов, отметив при этом, что в издании обобщены исследования в связи с растительным покровом Азербайджана. Академик сообщил, что в этом труде нашли своё отражение сведения о таксонах растений, встречающихся во всех ботанико-географических районах Азербайджана, ареалах их распространения и современном состоянии. На основе изучаемых материалов, продолжил академик, член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов также составил «Карту растительного покрова Азербайджана».
Руководитель НАНА подчеркнул, что эта книга, являющаяся результатом многолетних исследований и кропотливого труда, внесёт весомый вклад в развитие естественных наук и будет ценным путеводителем для молодых исследователей. Академик выразил уверенность в том, что тема фундаментальной монографии станет для исследователей одним из направляющих источников в будущем.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что книга является ценным пособием с точки зрения глубокого изучения богатой природы независимого Азербайджанского государства и важным вкладом в День науки, и пожелал автору новых творческих успехов.
Затем выступила вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО академик Ирада Гусейнова, которая рассказала об актуальности и значении книги «Растительный покров Азербайджана». Академик сообщила, что подготовленные членом-корреспондентом НАНА Эльшадом Гурбановым книга «Растительный покров Азербайджана», «Карта растительного покрова Азербайджана» и «Карта ботанико-географических районов Азербайджана» – это великолепные труды, в которых полностью отражено современное состояние типов растительности. В новом издании, продолжила академик Ирада Гусейнова, растительные типы подразделены на формации и ассоциации, для каждой из них приведены виды-эдификаторы.
Вице-президент НАНА отметила, что Агентство по интеллектуальной собственности Азербайджанской Республиики выдало на эти карты свидетельство об авторском праве, на них могут ссылаться не только ботаники, но и специалисты, которые проводят исследования в сфере естественных наук, педагоги и магистранты.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что в монографии подробно освещены различные экосистемы страны, и выразила уверенность в том, что книга внесёт важный вклад в просветительскую деятельность, связанную с охраной и устойчивым использованием природных ресурсов Азербайджана, а также в развитие отечественной науки.
На мероприятии также выступили заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики доктор философии по биологии Вугар Керимов, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета профессор Махира Гусейнова, заведующий кафедрой ботаники Гянджинского государственного университета член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов, депутат Милли Меджлиса, главный редактор газеты «İki sahil» Вугар Рагимзаде и генеральный директор Института ботаники МНО профессор Сайяра Ибадуллаева. Они поделились своими мыслями о книге, подчеркнув при этом, что издание является ценным пособием, в котором собрана важная для современной отечественной науки информация.
В заключение выступил автор книги член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, который поблагодарил организаторов и участников мероприятия.