Martın 17-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) XX əsr Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Mikayıl Azaflının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar “Aşıq sənətində milli-mənəvi dəyərlər” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium işə başlayıb.
Tədbir AMEA-nın Folklor İnstitutu, Qars Qafqaz Universiteti Dövlət Konservatoriyası, Ankara Musiqi və Gözəl Sənətlər Universiteti Aşıq Ənənəsi Tətbiq və Araşdırma Mərkəzi, Tovuz rayon Xeyriyyə Cəmiyyəti və Dünya Qarapapaq Türkləri Vəqfinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin MEK-in foyesindəki büstü önünə gül dəstələri düzüb, dahi rəhbərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Simpoziumu giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qüdrətli söz ustadı Mikayıl Azaflının həyat və yaradıcılığından danışıb, onun Azərbaycanın saz sənətinin tanınması və inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edib. O, “Konstitusiya və Suverenlik İli”ndə keçirilən tədbirin Azərbaycanın tam suverenliyi şəraitində, həm də ümumilikdə müstəqillik dövründə Mikayıl Azaflı sənətinin yenidən öyrənilməsi, onun irsinin daha dərindən tədqiq olunması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan aşıq sənətinin qədim tarixə və zəngin ənənələrə malik olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasının böyük şəxsiyyətlərindən olan Dədə-Qorquddan başlayaraq bugünədək Azərbaycanda aşıq ədəbiyyatının yazılı ədəbiyyatla paralel şəkildə inkişaf etdiyini və özünün böyük simalarını yetişdirdiyini söyləyib.
“Türk dünyasında aşıq sənəti möhkəm təməllərə dayanır və Türk xalqının zəngin mədəniyyətinin sübutudur”, - deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, aşıq ədəbiyyatının əsasını Türk dünyasında Dədə-Qorqud qoymuşdur. “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı tarixdə türk dünyasının vəhdətini qoruyub saxlayan ortaq mədəniyyətimiz və ədəbiyyatımızdır.
O, Türk dünyasında aşıq ədəbiyyatının inkişafında Azərbaycanın aparıcı yer tutduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, qədim zamanlardan bugünədək bütün inkişaf dövrlərində Azərbaycan xalqı özünün Dədə Qorqud, Aşıq Qurbani, Xəstə Qasım, Aşıq Abbas Tufarqanlı, Aşıq Pəri, Aşıq Ələsgər kimi ustad aşıqlarını yetişdirib. Aşıq sənətinin zirvəsi olan Aşıq Ələsgər öz yaradıcılığı ilə bu sənətin böyük ənənələrini layiqincə yaşadıb.
Sovet dövründə də aşıq ədəbiyyatının inkişaf etdiyini və Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin yaradıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli aşıq sənətinin ustadlarından sayılan Aşıq Şəmşir və Mikayıl Azaflı kimi qüdrətli söz ustadlarının aşıq sənətini daha da zənginləşdirdiklərini qeyd edib. O, Mikayıl Azaflı yaradıcılığının hələ sovetlər birliyi dövründə xalqın milli-mənəvi varlığının təbliğinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri nitqinin sonunda tədbirin Mikayıl Azaflı sənətini bir daha işıqlandırmaq, aşıq poeziyasını onun yaradıcılığı fonunda yenidən dəyərləndirilmək baxımından aktual olduğunu vurğulayıb, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun professoru Qəzənfər Paşayev, Ərzincan Binəli Yıldırım Universitetinin professoru Ali Kafkasyalı və Almaniyadan olan tədqiqatçı aşıq Ozan Şiar Ağdaşanın məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə Mikayıl Azaflı yaradıcılığının Azərbaycan mədəniyyəti üçün əhəmiyyətindən və onun aşıq sənətinə verdiyi töhfələrdən bəhs olunub. Bildirilib ki, Mikayıl Azaflı böyük coşqunluqla yazıb-yaradan, aşıq sənətini inkişaf etdirən, sağlığında klassikləşən ustad aşıq olub. O, təkcə aşıq sənətini kamil bilməyi ilə deyil, eləcə də şairlik təbinə malik olmağı ilə seçilib.
Qeyd olunub ki, Mikayıl Azaflı yaradıcılığının ana xəttini fəlsəfi fikirlər təşkil edib. Onun şeirlərində həyat fəlsəfəsi özünü bariz şəkildə göstərib. Ustad sənətkarın yaradıcılığına dissertasiya həsr edən türkiyəli tədqiqatçı Əli Kafkasyalı Azaflını “Müasir Azərbaycan aşıqlarının bayraqdarı” adlandırıb.
Daha sonra Folklor İnstitutunun direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hikmət Quliyev çıxış edib. O, XX əsr Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli simalarından olan Mikayıl Azaflının yaradıcılığına nəzər salaraq bildirib ki, ustad sənətkar folklorumuzun, musiqi mədəniyyətimizin yayılmasında, sevilməsində, dilimizin saf, təmiz, duzlu və şirin olmasında böyük xidmətlər göstərib.
İnstitut direktoru qeyd edib ki, Mikayıl Azaflı Azərbaycan aşıq poeziyasını mükəmməl şeir nümunələri və gözəl aşıq havaları ilə zənginləşdirib, klassik ənənələrin müasir dövrə ötürülməsində körpü rolunu oynayıb. O, ustad aşığın keşməkeşli taleyi, qaçaqlıq və zindan həyatının onun yaradıcılığına da təsir etdiyini və ictimai məzmunlu, dövrdən, zamandan şikayət ruhlu şeirlərinin ortaya çıxmasına səbəb olduğunu söyləyib.
Dosent Hikmət Quliyev beynəlxalq elmi simpoziumun Mikayıl Azaflı yaradıcılığının müasir dövrün imkanları kontekstində yenidən gündəmə gətirilməsi, yeni nəsillərə çatırılması, eləcə də elmi yanaşma və baxışlar əsasında dərindən öyrənilməsi baxımından önəmini qeyd edib.
Beynəlxalq elmi simpozium öz işini 8 bölmə iclası üzrə davam etdirib.
Tədbirin yekununda Aşıq Mikayıl Azaflı yaradıcılığına həsr olunmuş konsert proqramı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, hibrid formatda gerçəkləşdirilən simpoziuma Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Almaniya və digər ölkələrdən 50-dən çox alim və tədqiqatçı qatılıb.

17-го марта в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялся международный научный симпозиум «Национально-духовные ценности в ашугском искусстве», посвящённый творчеству выдающегося представителя азербайджанского ашугского искусства ХХ века Микаила Азафлы.
Мероприятие прошло при совместной организации Института фольклора НАНА, Государственной консерватории Кавказского университета (Карс), Благотворительного общества Товузского района и ещё нескольких организаций Турции.
Вначале участники мероприятия возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в фойе ЦНБ и почтили светлую память гениального лидера.
Открыв симпозиум вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о жизни и творчестве великого мастера слова Микаила Азафлы и его исключительных заслугах в пропаганде и развитии искусства исполнения на сазе. Академик подчеркнул, что мероприятие, которое проводится в «Год Конституции и Суверенитета», имеет большое значение с точки зрения изучения творчества Микаила Азафлы и более глубокого исследования его наследия в условиях независимости и полного суверенитета страны.
Сказав, что ашугское искусство Азербайджана имеет древнюю историю и богатые традиции, академик Иса Габиббейли добавил, что начиная с выдающейся личности тюркского мира Деде Горгуда до сегодняшнего дня ашугская литература развивалась в Азербайджане параллельно с письменной литературой, известны имена ряда выдающихся её представителей.
Руководитель НАНА сообщил, что ашугское искусство в тюркском мире опирается на крепкий фундамент и олицетворяет богатую культуру тюркских народов, основоположником ашугской литературы в тюркском мире является Деде Горгуд. Эпос «Китаби-Деде Горгуд» – это наша общая культура и литература, сохраняющая единство тюркского мира в истории.
Академик Иса Габиббейли отметил, что среди стран тюркского мира Азербайджан занимает ведущее место в развитии ашугской литературы, испокон веков до наших дней азербайджанский народ взрастил таких представителей ашугского искусства, как Деде Горгуд, Ашуг Гурбани, Хястя Гасым, Ашуг Аббас Туфарганлы, Ашуг Пери, Ашуг Алескер и т.д. Своим творчеством, являющимся вершиной ашугского искусства, Ашуг Алескер продолжил и развил его великие традиции.
Сказав, что ашугская литература развивалась и в советский период, в те же годы был создан Союз ашугов Азербайджана, академик Иса Габиббейли сообщил, что мастера ашугского искусства Ашуг Шамшир и Микаил Азафлы ещё больше обогатили ашугское искусство, ещё в период советской власти творчество Микаила Азафлы было направлено на пропаганду национально-духовных ценностей народа.
В заключение своей речи руководитель НАНА подчеркнул, что мероприятие обладает актуальностью с точки зрения освещения творчества Микаила Азафлы и популяризации ашугской поэзии на фоне его творчества, и пожелал успехов работе симпозиума.
Затем были прослушаны доклады сотрудника Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессора Газанфара Пашаева, профессора Университета Эрзинджан Бинали Йылдырым Али Кафкасьялы и других учёных.
В докладах говорилось о значении творчества Микаила Азафлы в развитии азербайджанской культуры и его вкладе в ашугское искусство. Отмечалось, что Микаил Азафлы был одним из мастеров слова, которые развивали ашугское искусство и стали классиками при жизни, он отличался не только своими глубокими знаниями в области ашугского искусства, но и поэтическим мастерством.
Сообщалось, что основную линию творчества Микаила Азафлы составляют философские мысли, в его произведениях находит своё отражение философия жизни. Турецкий исследователь Али Кафкасьялы, посвятивший творчеству классика диссертацию, назвал Азафлы «знаменосцем современных азербайджанских ашугов».
Далее выступил директор Института фольклора НАНА доктор философии по филологии, доцент Хикмет Гулиев. Говоря о творчестве одного из выдающихся представителей азербайджанского ашугского искусства ХХ века Микаила Азафлы, он отметил, что мастер слова внёс исключительный вклад в пропаганду и популяризацию нашего фольклора и музыкальной культуры, в чистоту и лиризм нашего языка.
Директор института сообщил, что Микаил Азафлы обогатил азербайджанскую ашугскую поэзию прекрасными стихотворными образцами и напевами, сыграл роль моста в доведении классических традиций до современного периода. Сказав, что тяжёлая жизнь ашуга, жизнь в бегах и в заключении оказали влияние и на его творчество, Хикмет Гулиев добавил, что всё это привело также к созданию произведений на социальную тематику, в которых присутствует жалоба на то время.
Доцент Хикмет Гулиев подчеркнул значение международного научного симпозиума с точки зрения популяризации творчества Микаила Азафлы в контексте возможностей современного периода, доведения его наследия до следующих поколений, а также глубокого изучения, опираясь на научные подходы и методы.
Международный научный симпозиум продолжил свою работу в 8-ми секционных заседаниях.
В заключение мероприятия была представлена концертная программа, посвящённая творчеству Ашуга Микаила Азафлы.
Отметим, что в работе симпозиума, который проходил в гибридном формате, приняли участие более 50-ти учёных и исследователей из Азербайджана, Турции, Кыргызстана, Казахстана, Германии и других стран.